IN EN OM DE GIETERIJ. V. Tot nu toe werden eenige artikelen gewijd aan het vormen en gieten in de ijzer- en kopergieterij. Deze heb ben een vluchtige blik gegeven in het gieterijbedrijf. Het lijkt mij goed, nu een meer algemeener beschouwing te laten volgen over de gieterij-industrie. De gieterij-industrie in ons land is betrekkelijk klein en heeft haar ont staan te danken aan dezelfde oorzaken als waardoor onze gansche metaalin dustrie in het leven geroepen is. We moeten ons immers wel afvragen, hoe een dergelijke nijverheid zoo'n groote vlucht kon nemen in een land, dat uit gesproken agrarisch is. Kunstmatige omstandigheden hebben er toe geleid een industrie te scheppen, waarin dui zenden leden van het Nederlandsche volk hun bestaan vinden. De voornaamste feiten zijn alge meen bekend; in het kort worden hier enkele genoemd. De lage landen bij de zee vormden een geschikte plaats voor verscheping van goederen uit het Europeesche achterland en van over zee. Hierdoor kon de ondernemings lust van energieke reeders productief gemaakt worden, en werden de Hollanders de vrachtvaarders van Europa. De scheepvaart bracht van zelf de noodige behoeften en eischen, waardoor naast het eigenlijke repara tie-bedrijf ook de scheeps-nieuwbouw ontstond. Uit de hoogtij-eeuwen van Neerlands' geschiedenis herinneren we ons allen den bloei van de scheepsbouw-nijverheid in de Zaan streek, waar zelfs Czaar Peter de Groote kwam, om dit vak te leeren. De modern ingerichte werven lee ren ons uit eigen aanschouwing, wat de stichters en bestuurders van scheepswerven tot stand brachten. In deze ontwikkeling van de metaalindu strie van eigen heem, is het gieterij vak achteraan gekomen. Vooral voor een bedrijf als W1L- TON-FIJENOORD is de gieterij een onmisbare schakel in de struggle for live, zooals die behalve voor personen ook voor bedrijven gevoerd moet worden. Niet alleen de verlaging van den kostprijs van een enkele bewerking, hier dus van het gieten, verlaagt den kostprijs van het geheel, maar ook andere factoren, zooals geringer transport, het regelmatig afleveren aan de volgende werkplaatsen, vooral van grootere stukken, het naar be hoefte vervroegen of vóór laten gaan van bepaalde stukken, enz. maken, dat het eindproduct bij eigen fabrica tie goedkooper kan zijn. Vooral bij reparatie zullen deze fac toren van groot belang zijn. Het is dus begrijpelijk dat ook onze werf een gieterij heeft, ook al is deze streek niet het „land der gieterijen Hoe meer werk een gieterij heeft, hoe meer de gelegenheid aanwezig is, om de productie per eenheid goedkooper te maken, zonder dat daarbij de kwa liteit van het product mag verminde ren. In het begin zeide ik reeds dat de Nederlandsche gieterij-industrie be trekkelijk klein is. Veel belangrijker en grooter is deze echter in de ons om ringende landen, waar het immers geen kunstmatige doch natuurlijke oorzaken zijn, die de gieterij-industrie hebben ontwikkeld. Lange jaren heb ben de buitenlandsche gieterijen groo- tendeels onze markt overheerscht. Langzamerhand is daarin een kente ring gekomen. Door de grootere be kendheid en het grootere vertrouwen door de goede kwaliteiten van het pro duct werd het mogelijk, het eigen gietwerk ingang te doen vinden. Dit was en is geen strijd op eikaars ver nietiging, maar een edele strijd, die wij moeten zien en die wij moeten voeren in den geest van het gilde! Wij kun nen veel leeren van onze voorvaderen. Het gildewezen was een glorietijd in de ontwikkeling van het ambacht. De hoogste eischen werden gesteld om het vak te vervolmaken. In wezen leeft dit idee weer op in onzen tijd van mechanisatie. Tentoon stellingen, congressen en vakwedstrij den, onderwijs in de theorie en de practijk van het ambacht, zijn er op gericht de vakbekwaamheid hooger op te voeren. Op gieterijgebied wordt in dit opzicht in alle landen veel gedaan, en de resultaten worden internatio naal uitgewisseld. Geen grenzen heb ben of zullen dit kunnen verhinderen. De gieterij-industrie gedenkt met eere pioniers als Sorby, Martens, Mayer, Wüst, Roozeboom, le Chatelier, Austen, Tammann en zoovele anderen, die ons nader gebracht hebben tot de kennis van het materiaal en het vak, dat aan ons immer problemen zal voorleggen. Elk tijdvak brengt ons een stap verder, doch maakt ook steeds nieuwe velden vrij, die ontgon nen moeten worden. Het gieterijvak ziet, als elk ander vak en als elk an der bedrijf, vele van zulke velden, waarvan de ontginning slechts stap voor stap mogelijk is. Elke teleurstelling kan en mag niet anders zijn dan het stalen van den wil, om den moed te behouden en de arbeidsvreugde te vergrooten. Want dan eerst leven wij in ons werk niet voor niets, en voelen wij, wat het lied van het Duitsche gieters-gilde be doelt, wanneer het haar schutspatroon bezingt: Er ist's, der unsre Zunft beschützt, Er will, dasz jedem Gieszer Das Herz am rechten Flecke sitzt, Er leidet keine Spieszer. d.B. DE VERVAARDIGING VAN SLIJPSTEENEN. Een slijpsteen is opgebouwd uit een slijp- middel en een bindmiddel, het eerste is fijn verdeeld en zeer hard, het tweede is veel minder hard en dient om het onsamenhan gende slijpmiddel bijeen te houden en dus om de steen zijn vorm te geven. De slijpmiddelen. Voor slijpsteenen worden, op enkele uit zonderingen na, kunstmatig vervaardigde slijpmiddelen gebruikt. Het meest bekende natuurlijke slijpmiddel is amaiil, dat voor ongeveer 63 zuiver is (d.w.z. 60 alu- min umoxyde bevat) en o.a. gevonden wordt op het Grieksche eiland Naxos. Het is zeer geschikt als polijstmiddel, doch voor de fabricage van slijpsteenen is het te on zuiver. Electro-corund is de meest gebruikelijke naam voor kunstmatig vervaardigd alumi- niumoxyde (Al2 03). Er wordt onderscheed gemaakt tusschen electro-corund, dat voor 95 zuiver is en edel-corund, dat voor 99 zuiver is. Het eerste is iets minder hard en daardoor taaier, en wordt gebruikt voor on geharde materialen,, het tweede is zeer hard en bros en is dus speciaal geschikt voor het slijpen van geharde of hoogvaste staal soorten. De grondstof voor de fabricage van elec tro-corund is bauxit, dat in de natuur ge vonden wordt. Het bauxit wo-dt eerst verkleind en eenigszins gezuiverd, waarna het in elect-ische ovens, met groote nastel- bare electroden, bij ongeveer 2003° C. ge smolten wordt, onder toevoeging van cokes en enkele andere stoffen. Laat men het op deze wijze gesmolten corund langzaam afkoelen, dan ontstaat een grofkristalijn product, terwijl door het „afsteken van de vLeiba" e massa (waarvoor het smeltproces niet onderbroken behoeft te worden, daar de oven warm blijft) en de daardoor optre dende snelle afkoeling, een corund met een fijne kristalstructuur verkregen wordt. Het gestolde corundblok, dat een gewicht van eenige tonnen heeft, wordt onder de valhamer vergruizeld. De hierdoor gevorm de stukken worden in steenbreke-s voor en na gebroken en vervolgens grof en fijn ge malen, waarna het product over magneten gevoerd wordt teneinde de met ijzer ver ontreinigde korrels af te scheiden. Ter ver mijding van spanningen in de grootere korrels en ter verhooging van de zuiverheid, wordt het corund vervolgens in een draaiende oven bij hooge temperatuur gegloeid, waarna het nogmaals over de magneten geleid wordt. In schudzeven worden de korrels volgens grootte gescrtee-d, de kleinere maten wor den in rotperende zeven afgescheiden, ter wijl de allerkleinste korrels volgens het berinkoroces worden afgezet. De kleur van het op deze wijze verkregen electro-corund is glanzend bruin tot donker- griis Voor de vervaardiging van het voor 99 /o zuivere ede'ccrund, wordt zuivere toon aarde gebruikt, terwijl het fabricageproces hetzelfde is, als hierboven beschreven. Ten gevolge van de grootere zuiverheid is het edelcorund doorschijnend kleurloos tot hel der rose of helder violet van kleur. Het is harder dan het gewone electro-corund, doch ook losser. De bovengenoemde corundsoorten worden in beperkte mate naast amaril gebruikt (vooral in de optische industrie), terwijl een electro-corund met een zuiverheid van 8590 %o, dat voor de fabricage van slijp steenen ongeschikt is, als zoodanig een groote verbreiding heeft gevonden. Silicium carbide of carborundum (SiC) wordt in electrische ovens vervaardigd uit kwartszand van zoo groot mogelijke zui verheid en cokes. Het is het hardste en tegelijk meest brosse slijpmiddel. Voor de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2