SPAARFONDS WELTON-FIJENOORD. Het is wellicht niet overbodig de werk nemers van Wilton-Fijenoord erop te wijzen, dat voor hen nog altijd de gelegenheid be staat een gedeelte van het verdiende loon niet op te nemen, doch dit door de onder neming te laten sparen tot het moment, waarop zij het gespaarde bedrag of een ge deelte daarvan voor het doen van aankoo- pen of anderszins noodig hebben. Vooral nu de behoefte aan huisraad, kleeding e.d. steeds grooter wordt en tot aanschaffing daarvan thans de mogelijkheid nog niet aan wezig is, verdient het aanbeveling, te trach ten de noodige middelen daartoe bijeen te brengen opdat, zoodra de diverse artikelen weer beschikbaar zijn, de financiën daar voor geen beletsel vormen. Het is begrijpelijk, dat onder de huidige omstandigheden, zoolang men niet een zeke ren dwang op zichzelf toepast, de neiging bestaat, het geheele inkomen te besteden aan de dagelijks weerkeerende behoeften, doch dit moet zich t.z.t. wreken als diverse artikelen weer verkrijgbaar zijn. Daarom wordt met klem aangeraden, het zij zelf of door bemiddeling van de onder neming tot het vormen van een „spaarpot" over te gaan. Inlichtingen verschaft de afdeeling Sociale Zaken. DE NAAMLOOZEN. Ook Wilton heeft ze. Door velen onder ons werden regelmatig van een klein week loon enkele centen afgezonderd, die dan in goed vertrouwen werden afgedragen, om anderen te kunnen helpen. Deze onbeken den vroegen niet „Hoe wordt het geld be steed omdat zij wisten, dat veel vragen, veel last kon veroorzaken aan hen, die als tusschenpersoon optraden. Want collectee ren buiten Winterhulp om, was verboden, zooals zooveel verboden was. Naast de ofitivaardigheid van de ruimer betaalde employe's kon men regelmatig rekenen op de vaste bijdragen van de men- schen met de smalle beurzen. Op deze wijze was het mogelijk, dat van uit ons personeel regelmatig gelden werden afgedragen voor: hulp aan de gezinnen van gesneuvelden of weggevoerden, steun aan weduwen van marine-men- schen, de verzorging van onze Nederlandsche militairen. Daarnaast werden verschillende pakket ten verzonden aan Krijgsgevangenen. Vooral dit laatste was een moeilijke zaak. Van de zeer schaarsche rantsoenen moest een ge deelte worden afgezonderd. Met onsjes en halve onsjes kwamen de gaven binnen en die vormden met elkaar toch weer een be hoorlijken steun. Alles bijeen kunnen we het in dezen korten zin samenvatten: Er is door de naamloozen bij Wilton- rijenoord veel en goed werk verricht. Hulde aan de gevers en zij die het werk deden! KAMERAADSCHAP IN DE FABRIEK. In Januari 1941 werden verschillende onzer medewerkers gearresteerd. Velen van hen kregen wij pas na jaren weer te zien en helaas zijn er ook velen, die nimmer terugkeerden. Enkelen hadden het geluk na eenige maanden «terug te komen en deze werden op de fabriek hartelijk verwelkomd. In de machinefabriek was er een commissie voor ontvangst gevormd en aansluitend aan dezen eersten daad van kameraadschap werd besloten deze commissie na de ont vangst niet te ontbinden, doch te laten voortbestaan, om aan de gezinnen van de genen, die met teruggekeerd waren, zoo noodig steun te verleenen De eerste collecten brachten ongeveer f 17.50 per week op, welk bedrag later op gevoerd kon worden tot ongeveer f 45. per week. Hierdoor was het mogelijk aan de achtergebleven gezinnen uitkeering te verstrekken bij bevalling, opname in het ziekenhuis enz. benevens een vaste maan- delijksche uitkeering van f 5.tot f 12.50. Bij een collecte voor een extra-Kerstuit- deeling werd door ongeveer 500 personen een bedrag van f 499.69 opgebracht. De collecten moesten min of meer geheim gehouden worden, maar vooral na het uit breken van den oorlog tusschen Duitsch- land en Rusland werd dit nog lastiger. Aan de gezinnen van hen, die als communisten te boek stonden, mochten geen uitkeeringen gedaan worden boven datgene wat zij van het Armbestuur ontvingen. Hierom werd een tweede fonds gevormd, waaruit nieuwe gezinnen geholpen konden worden, welk fonds beheerd werd door L. Brusselman en F. Oosterwijk. In totaal keerde het eerste fonds onder beheer van J, de Kok en G, Kranen een bedrag uit van f 6713.en het tweede een bedrag van f 10.856,50, totaal dus de kapi tale som van f 17.569,50. De grootte van dit bedrag komt dan pas goed tot uiting, als men bedenkt, dat dit in hoofdzaak met dubbeltjes en kwartjes bij elkaar gebracht moest worden, waarbij men de noodige voorzichtigheid in acht moest nemen. Lang niet ieder was te vertrouwen en de gevaren van gegrepen en veroordeeld te worden, waren niet denkbeeldig. Zonder aan anderen te kort te doen, wil len wij hier als medewerkers, bij uitstek noemen A. Herwijnen en J. Schuif. Het resultaat stemt tot buitengewone te vredenheid en geeft een duidelijk blijk van de groote kameraadschap, die bij de wer kers in de machinefabriek bestaat. Moge deze kameraadschap behouden blijven en ook in vredestijd tot uiting komen. Onder het motto „Denk aan de gleuf" werd in October 1941 op voorstel van enkele personen uit de koperslagerij een steunactie opgericht. In een leegstaande gereedschapskast werd een gleuf gemaakt, waaronder een bus was bevestigd. Hierin kon elk zijn wekelijksche gaven deponeeren. Toen in December de eerste menschen opgepakt werden, kon direct financieele hulp verleend worden. Daar de inkomsten den eersten tijd de uitgaven overtroffen, werd naast de weke lijksche ondersteuning, aan enkele men schen, die door andere afdeelingen Onder steund werden, ongeveer een jaar lang maandelijks een klein bedrag extra gegeven. In samenwerking met de afd. Onderhoud werd deze actie tot in 1945 voortgezet, waarbij aan 8 gezinnen financieele hulp werd verleend en een bedrag van f 4253. kon worden uitgekeerd. A. d. Vr. Ook in de Lasscherij werd een steunactie georganiseerd, om de verwanten van vrien den, die naar Buchenwalde gevoerd waren, financieel te kunnen steunen. Aan 6 gezinnen keerden wij in het tijdvak van Juli '41 tot November '44, maandelijks een bedrag uit van 10 tot 12.50 gulden. Daarnaast werden voor bijzondere gevallen, zooals ziekte, voorarrest, krijgsgevangen schap enz. extra uitkeeringen gedaan. Wanneer onze menschen een week extra kregen, werden de uitkeeringen eveneens verdubbeld. Dank zij de spontane offervaardigheid konden wij in totaal een bedrag uitkeeren van f 3247.50. KI. STEUN AAN GEWONDE NEDERLANDSCHE MILITAIREN. Het moment is gekomen, waarop openlijk verslag kan worden uitgebracht over ons werk voor de gewonden Nederlandsche militairen. Dikwijls verlangde ik er naar de bedra gen, die ontvangen waren, te noemen, of een brief van Ds. Venema over het werk te laten circuleeren. Uit veiligheidsoogpunt is dit evenwel nagelaten. Hoewel U dus slechts matig op de hoogte gehouden werd, is Uwe belangstelling en medewerking niet verflauwd; zelfs waren er collega's, die ondanks verandering van betrekking, toch hun vaste bijdragen bleven gireeren. Het groepje, waarmede we in September 1941 begonnen, was maar klein en de col lecte varieerde toen tusschen f 20.en f 25. per maand, Het geld werd maande lijks door Mej. Muus aan Ds. Venema te Loosduinen afgedragen, die de verzorging van de gewonde Nederlandsche militairen in den Haag op zich had genomen. Begin '42 kon reeds f 35.— a f 40.— per maand wor den afgedragen. Tengevolge van razzia's en wachtgeldregelingen was het bedrag de laatste maanden iets teruggeloopen, maar dank zij Uw medewerking en volharding, hebben wij het mooie werk tot het einde van den oorlog kunnen volhouden. Van Sept. 41 tot Mei '45 werd de som van f 1513,64 bijeengebracht. Door Uw medewerking was het mogelijk iets te doen voor onze Hollandsche jongens, die in de Meidagen 40 zooveel voor ons deden A. MOLENAAR. PAKKETTEN VOOR NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Nadat in October 1943 een oproep in de courant was verschenen voor pleegouders voor Nederlandsche Krijgsgevangenen, werd in lokaal III van de Dwarsstraat al spoedig een plan gevormd, hieraan mede te werken. Het Roode Kruis werd aangeschreven en als antwoord ontving men 3 adressen van jongens, die hulp noodig hadden. Wij heb ben ons toen in verbinding gesteld met het administratieve gedeelte van het kantoor personeel, met het resultaat, dat door be middeling van Mej. Voorwald het kantoor „Lange Haven één krijgsgevangene voor zijn rekening nam, terwijl de „Bosboomlaan" ons beloofde mede te werken voor de beide anderen. Dit is door deze afdeeling dan ook tot het laatste pakket volgehouden en we danken Mej. T. Meijer nog hartelijk voor hare medewerking. Wij hebben aanvankelijk bij de toen reeds heerschende schaarschte opgezien tegen een levensmiddeleninzameling, maar wat is onze vrees beschaamd. De medewerking was zoo spontaan en algemeen, dat wij spoedig meer adressen voor onze rekening konden nemen. Juist in dien tijd, het was in December 1943, verscheen in het Maandblad van het R.K. een bericht over pakkettenzendingen, aan vertrouwensmannen. Wij besloten ook hieraan mede te werken. In totaal zijn van de 66 pakketten er 21 aan vertrouwens mannen gestuurd. Deze pakketten werden in de kampen verdeeld onder diegenen, die er het meest behoefte .aan hadden. Het was een heel werk om alles stevig in te pakken, zoodat niets van den kostbaren inhoud verloren kon gaan, maar het rustig gelegen lokaal III was daar buitengewoon geschikt voor. Zelfs was een zelfgefabri- ceerde weegschaal er aanwezig, zoodat aan alle eischen kon worden voldaan. Vele kaarten, die wij van krijgsgevangenen uit alle deelen van ons Vaderland ontvingen, bevestigden de ontvangst der pakketten. Sommige waren zwaarmoedig, andere weer sterk optimistisch geschreven, maar alle

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 3