ACTIE NOORD HELPT'ZUID. Ten behoeve van de Actie Noord helpt Zuid hebben wij tot op heden afgeleverd: 70 ledikanten, 700 fluitketels, 1500 pollepels en 100 stoelen. Eén onzer is op verzoek van Voksherstel medegegaan naar Oostburg om daar getuige te zijn van de overdracht en zich op de hoogte te stellen van den toestand daar ter plaatse. Teruggekeerd deed hij ons het volgende verhaal. Bij aankomst in Oostburg bleek, dat het dorp vrijwel geheel verwoest of beschadigd was. De opbouw was door gebrek aan ma teriaal slechts in beperkte mate mogelijk. De behuizing van vele inwoners was be neden het toelaatbare. Zoo troffen wij een echtpaar aan, dat in een zelf getimmerd hokje van 3 x 2 m. hui de. Dit hokje diende als woonkamer, keuken en slaapkamer. 's-Avonds werd de tafel tegen de deur ge schoven, zoodat er ruimte kwam om de matrassen, die overdag tegen den muur stonden, op den vloer te leggen. Een ander echtpaar huisde in een ouden bunker. Bij het binnentreden kwam ons een muffe kelder lucht tegemoet. In deze ruimte speelde en leefde een tweetal kinderen van 4 en 6 jaar, terwijl een pasgeboren wicht in een wiegje lag. Een klein raampje was de eenige verlich ting voor alle vertrekken. Op andere plaatsen huisden 7 a 9 personen in één kamer, die eveneens voor woon- en slaapkamer moest dienen. U begrijpt, dat onze zending met blijdschap werd ontvangen. Er was dankbaarheid voor de ontvangen artikelen, welke zoo uitstekend van pas kwamen, maar vooral voor het feit, dat wij hierdoor medeleven toonden aan onze landgenooten, die zoo zwaar getroffen zijn en die materieelen maar vooral moreelen steun zoo zeer van noode hebben. Het gebrek aan arbeidskrachten deed hen vragen een oproep te willen plaatsen voor timmerlieden, metselaars en andere bouw vakarbeiders, welke willen medehelpen aan den opbouw en het herstel. Gegadigden hiervoor kunnen'zich melden bij Volksherstel te Schiedam. Op Woensdag 31 October 1945 werd in de koffiekamer van het hoofdgebouw een bij eenkomst gehouden. Hierbij is door de af- deelingen Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen van Volksherstel dank gebracht voor de hulp, welke de Directie en het Personeel van W.F. hebben geboden bij de Actie Noord helpt Zuid. Ds. W. J. H. Hubeek uit Vlaar- dingen, welke als spreker optrad, bracht den dank over van de getroffenen aan degenen, die aan het slagen van deze Actie hebben medegewerkt. Hij roemde haar, omdat daar door het saamhoorigheidsgevoel in daden werd omgezet. De arbeid van degenen, die hieraan medewerkten, kwam direct ten goede aan de gemeenschap. Hierna werd een film vertoond, welke de verwoestingen in 's Her togenbosch weergaf. De rest van den avond werd gevuld met de films: ,,De Noodklok luidt" en „Bezige handen". In de zaal was een kleine expositie van de artikelen, welke voor deze Actie vervaardigd worden. VERTROUWEN. De vijf jaren bezetting van ons land door den vijand hebben alom chaos en ellende ver oorzaakt. Op alle gebied heerscht een enorm tekort. Vooral de schaarschte aan schoeisel, textiel en werkkleeding doet zich steeds nijpender gevoelen. Het is begrijpelijk dat men ongeduldig wordt, doch laten wij toch vooral niet uit het oog verliezen, dat niet alleen ons land voor deze moeilijkheden staat. Vrijwel over de geheele wereld leven de vol keren op een peil, dat ver beneden dat van vóór den oorlog ligt. Ook elders heeft men honger geleden en moest als eerste stap de voedselvoorziening pp een niveau worden gebracht, dat de waarborgen voor herstel van een goede gezondheid inhield. Het ver helpen van den achterstand, welke overal bestond in de vervaardiging van dringende levensbehoeften, zooals schoeisel, textiel en werkkleeding, moest ook daar naar het tweede plan worden verschoven, zoodat wij van het buitenland niet veel kunnen ver wachten. Het laat zich evenwel aanzien, dat in de naaste toekomst in de tekorten aan deze artikelen voor een deel zal kunnen worden voorzien. Hoewel dit voor het oogenblik een schrale troost is, zal men hierin toch moeten berusten. Voor hen, die niets meer hebben en daardoor hun werkzaamheden zullen moe ten staken, is het slechts te hopen, dat deze periode niet al te lang zal duren. Ondanks alles moet er een gevoel van groote dankbaarheid zijn over de maatregi- len, welke in de korte periode na de be vrijding reeds genomen zijn. Laat ons begrip voor de moeilijkheden hebben en laten wij bii voorbaat overtuigd zijn van den goeden wil, welke voorzit om zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Slechts indien wij vertrouwen in elkander hebben, kan een betere wereld worden opgebouwd. Daaraan mede te wer ken moet ons aller streven zijn. HET M.S. „WESTERDAM". Een bekende onderduiker. Bij het ter perse gaan van dit nummer staat de „Westerdam" op het punt weder aan de werf te verschijnen. Als koelschip ontworpen, zal dit vaartuig, na eenige malen voor onderzeeër gespeeld te hebben, als vracht- en passagiersschip worden afge bouwd. Wees welkom „Westerdam", kom gerust aan onze kade liggen. Thans zijn er geen moffen. Tommies of N.B.S.-ers meer die zullen trachten je tot zinken te brengen. Je zult thans beklommen worden door een aantal mannen op wier kleeding en schoeisel je misschien wel wat zult kunnen aanmer ken, maar dat is hun schuld niet. Wees gerust, zij zijn met de beste bedoelingen bezield. Zij zullen zorgen dat je volgend jaar eindelijk het ruime sop zult kunnen kiezen. Beter laat dan nooit Ik heb hier voor me liggen het dagboek van de „Westerdam". Een droge opsomming van dagelijksche gebeurtenissen, maar voor ieder, die bij W.-F. werkzaam is, toch wel interessant. 3 Mei 1939. Opdracht voor het bouwen van de „Westerdam" en het zusterschip „Zuider- dam". De „Westerdam" moet 1 Augustus 1940 afgeleverd worden. De moeilijkheden begonnen al vóór de kiel gelegd was. 25 Augustus 1939. Vóórmobilisatie. 30 Augustus 1939. Algeheele mobilisatie. Dit beteekende een tekort aan jeugdige ar beiders en marinewerk dat voorging. On danks dezen tegenslag verliep de bouw toch normaal en al spoedig stak de „Westerdam" boven het bouwdok uit en knipoogde zij met de kluispijpen naar de rivier, waardoor zij straks naar zee zou varen. Ondanks felle koude en bergen sneeuw werd op 29 Januari 1940 begonnen met het aanbrengen van de kurkisolatie in de koel- ruimen. 6 April 1940. Schroefas uitgelijnd. 16 April 1940. Begonnen met betimmering van de hutten. Juist wilden de scheepsmakers aan de houten dekken beginnen, als we in het dag boek lezen: 10 Mei 1940. Oorlog. Om 11 uur het ge heele personeel naar huis. 16 Mei 1940. Weer begonnen met 65 van de menschen, alles in den dagploeg. Veel was er tusschen deze twee datums gebeurd. Ons land was verradelijk overval len, onder den voet geloopen en bezet. Een stad was verdwenen 22 Mei 1940. Brand in ruim 4. Oorzaak onbekend. De schade was enorm en voor de eerste maal werd de afleveringstermijn verschoven. 27 Juli 1940. Naar de oude werf Rotter-, dam gesleept. 14 September 1940. Terug uit Rotterdam. Werkweek is 36 uren. 8 October 1940. Begonnen met het plaat sen van de hoofdmotoren. 31 October 1940. Laatste ijzerwerk aan boord gebracht. Nadat het schip alle ligplaatsen op de werf geprobeerd had, lezen we dan verder: 21 Februari 1941. Naar werf Rotterdam gesleept. 8 Maart 1941. Alle werkzaamheden stil gelegd. 21 Maart 1941. Vertrek naar H.A.L.-kade. Inmiddels was ons schip tweemaal door een voorpostenboot geramd en was de schoorsteen oorzaak van een klein incident. De bekende kleuren: Een gele schoorsteen met groen-witte banden was volgens de Duitschers voor de overvliegende Tommies een teeken dat ze in Rotterdam waren, (als of ze dat toch niet wisten) en dus moesten deze kleuren plaats maken voor het be ruchte grijs. Of de verf er nu wat dun was opgesmeerd of dat er andere factoren in het spel waren weten we niet, maar na enkele fiksche regenbuien kwamen de oorspronke lijke kleuren weer boven. Zonder overleg te plegen werden toen de geelgroen-witte kleuren weer opgehaald en verder hoorden wij er niets van. 17 Mei 1941. Duitsch bezoek aan boord. Groote schrik. Schip moest klaargemaakt worden. Getracht werd aan te toonen, dat dit met de aanwezige materialen en arbeids krachten niet mogelijk was. Gelukkig werd dit geslikt en den geheelen zomer en win ter werd rustig doorgegaan met roesten, meniën en oliën. 1 Juni 1942. Aan de scheepsbouwkade gemeerd. Schip gevorderd door de Rüstungs Inspektion. Iedereen verwachtte een luchtaanval en deze kwam dan ook prompt. 27 Augustus 1942. Luchtaanval. Schip ge troffen. 's Avonds waren een achttal bommenwer pers boven de werf verschenen en hadden daar model hun vrachtje gelost. Een bom, die in de nabijheid van den kademuur terecht kwam, duwde een stukje beton van 8 meter lengte door den scheepswand heen. Onder een helderen sterrenhemel en terwijl hoog in de lucht meer dan 1000 bommen werpers naar Duisburg gonsden, zakte de „Westerdam" kalm naar den bodem van de haven. Van oplevering was nu geen sprake meer, daar de geheele motorkamer vol water ge staan had en alle lagere koelruimen door en door nat waren. Het dagboek geeft nu verder aan: 14 November 1942. Naar H.A.L.-kade ge sleept. Hier werden enthousiaste proeven ge nomen met stoomspiralen om de koelruimen droog te stoken, doch de resultaten waren nihil. Het schip en de motoren werden schoongemaakt en geconserveerd. De hoop op behoud voor de Nederlandsche koop vaardijvloot groeide weer. De oorlog kon nu immers niet lang meer duren (zoo dachten wij tenminste) September 1943. Camouflage van het schip door het aanbrengen van netten en het beschilderen van de huid. Al heel spoe dig bleek dat het materiaal van de camou-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 2