EEN ONTEVREDENE „Wij zijn thans bezig al den rommel om te halen; De waarheid, voor-als-nog, blijkt moeilijk te bepalen, Maar 't komt terecht; 't is slechts een tijd van overgang 'k Wou dat hij overging; dat zeggen ze al zoo langl P. A. de Génestet €1 Neen lezer, dit is niet geschreven in 1945, maar staat in een bundel uitgegeven in 1870-1871. flagenetten zich uitstekend leende voor het vervaardigen van damestasschen, welke ont dekking behoorlijk werd benut, 1944 deed z'n intrede. De kurk in de natte koelruimen werd gesloopt en in overleg met de H.A.L. werden alle gaten aan boord dichtgemaakt. De deuren naar de motor kamer werden gesloten, zoodat deze ruimte alleen van boven toegankelijk was. De ankers op den wal werden ingegraven en de koperen splitpennen in de kettingen werden vervangen door geklonken stalen pennen. Mochten de moffen je kon nooit weten naar huis willen en voor dien tijd nog even tijd hebben de zaak in brand te steken of een buitenboords-afsluiter open te draaien, dan kon het vuur of het water niet door het geheele schip trekken. Mocht er weinig tijd zijn, dan konden de andere maatregelen de zaak even ophouden en elke minuut was er in zoo'n geval één, 6 TVn' 1944. Invasie. Eerst Frankrijk, dan België, Zuid-Nederland Het gaat ge smeerd en in gedachten zien wij den proef tocht reeds naderbij komen. Dolle Dinsdag Het schijnt te lukken Maar dan mislukt de sprong over de groote rivieren en als even daarna de brug bij Arnhem de lucht ingaat, vervliegt onze hoop in rook. Diepe depressieDe moffen krijgen vrij spel in Rotterdam. Rookkolommen explosies gebalde vuisten vertrokken gezichten kapotte ruiten vernielde kaden neergestorte kranen Schepen en dokken worden in den Nieuwe Water weg en in de havens tot zinken gebracht. De geallieerden geven vanuit Londen op dracht: „Weest de Duitschers vóór, brengt zelf de schepen op een gunstige plaats tot zinken." En zoo gebeurt het ook. De „Wes- terdam gaat voor de kade van de H.A.L. naar beneden, doordat de buitenboords afsluiter is opengezet en is voorloopig buiten gevecht gesteld. Doordat de waterspiegel in het schip bij eb en vloed achter blijft bij den water spiegel buiten het schip, komen de moffen achter de waarheid en de buitenboords afsluiter wordt dichtgedraaid. Het water wordt uitgepompt en weer drijft de „Wes- terdam". De Nieuwe Waterweg is door het tot zin- ken brengen van een vijftal schepen, waar- onder ook de „Zuiderdam", op een smalle geul na geheel versperd. De „Westerdam" is bestemd als sluitstuk voor dit laatste gedeelte en wordt dus als zinkschip inge richt. De ruimen worden daartoe volgestort met zand, grint en cement en onder een strenge bewaking wacht het thans aan de Merwehaven gemeerd schip op het sein om den Waterweg geheel af te sluiten Maar nu komt de N.B.S. in actie. Spring stof is uit Engeland „gedropt" en een paar onverschrokken jonge kerels zullen zwem mende trachten deze springstof aan het schip te plakken, t Is November en het water is koud. Kramp en een lekke kist doen deze poging mislukken. Een canotocht vanuit den Linker Maasoever ondernomen mislukt eveneens.' Maar het moet en een tweede tocht per cano brengt het beoogde succes, ondanks zoeklichten, strenge be waking en lekke cano's. Tegen de huid kle ven de linpets en al spoedig worden de wachten aan boord, door de doffe knallen der ontploffingen, op onaangename wijze gewezen op het succes van de N.B.S. Weer zakt de „Westerdam" thans tot aan den bovenbouw, in het water. Het schip zit ongevaarlijk voor de scheepvaart aan den grond. Bravo dappere kerels, de Waterweg zal niet door de „Westerdam'' afgesloten worden! Toen wij in Mei '45 weer aan boord kwa men, viel de toestand van het schip niet tegen. Er was veel gestolen en vernield, maar er was nog genoeg over en de berging kon beginnen. De gaten werden gedicht; de bergings vaartuigen en de Royal Navy gingen aan het pompen en op 1 Augustus 1945 was het schip weer vlot. De springladingen, die de Duitschers hadden willen gebruiken, werden gevonden en verwijderd. Als er zooveel zand uit de ruimen is ge haald, dat het schip onze dichtgeslibde haven kan binnenvaren, komt het weer aan onze werf. Nederlandsche werklieden zullen dan dit Nederlandsche schip weer klaar maken, zoodat het straks met een Neder landsche bemanning aan boord, de Neder landsche vlag met eere over de wereld zeeën zal voeren. Hoe eerder dit gebeurt, hoe beter. Mogen in het dagboek van de „Wester dam alle verdere narigheden achterwege blijven. Door eendrachtig werken, Met willen bezield; Zal spoedig herrijzen Wat eens werd vernield. Zu. FILMVOORSTELLINGEN. Op Maandag 24 en Dinsdag 25 September 1945 werd er in de Koffiekamer van het Hoofdkantoor een filmvoorstelling gegeven. De films en het projectie-apparaat waren beschikbaar gesteld door de Engelsche mij nenvegers, welke momenteel bij ons in reparatie zijn. Beide keeren was de zaal geheel gevuld. De avonden werden geopend door den heer J, Pulleman, welke de aanwezigen welkom heette. Hij herinnerde aan de laatste bijeenkomst, welke op 9 Mei 1940 gehouden was en memoreerde den lafharti- gen overval van de Duitschers en het leed, dat velen van onze beste menschen daarna overkomen is. Daarna droeg hij de verdere leiding van de avonden over aan den heer A. Zur Mtihlen, welke de promotor was van deze avonden. Deze bedankte de officieren van de mijnenvegers voor de medewerking, welke zij bij deze gelegenheid geboden had den en gaf daarna een verklaring van den inhoud van de films. Allereerst werd vertoond de film over de concentratiekampen, zooals Buchenwalde, Belsen, enz. Deze films werden opgenomen bij het binnentrekken der geallieerden en vormen een rauwe aanklacht tegen het op treden van de Duitschers. Het kleine ge deelte van de daar geleden ellende, dat we te zien kregen, was voor velen onzer teveel. In een plechtig stilzwijgen gedurende één minuut herdachten de aanwezigen staande het offer van hen, die daar geleden hebben of gestorven zijn. Hierna werd een korte nieuwsfilm ver toond, waarna de prachtig gekleurde film „Bathing beauty" de aanwezigen gedurende het verdere gedeelte van den avond liet ge nieten van spel, muziek en schoonheid op velerlei gebied. Ook op dit gebied is dus de eerste stap gedaan en met een krachtig applaus be aamden de aanwezigen de woorden van den heer Pulleman, toen deze de hoop uitsprak, dat deze eerste avond gevolgd zou worden door vele andere, zoowel op het gebied van ontspanning als van ontwikkeling, om daar door een hechteren band te smeden tusschen de medewerkers van Wilton-Fijenoord. Dankbaar en voldaan keerden de aan wezigen huiswaarts. Bovengenoemde avonden konden, dank zij de medewerking van de Engelsche officieren en manschappen, elke week 2 maal gehou den worden. Na 8 October werd een nieuw programma ter beschikking gesteld, dat eveneens buiten gewoon in den .smaak viel. Het grootste gedeelte^ van de bij ons in diensT zijnde employés was in de gelegenheid één of meer avonden bij te wonen. Buchenwalde, Bathing Beauty, Donald Duck, Song of Russia, enz. een bonte menge ling van stemmingen en kleuren weid ons gepresenteerd door de organisatoren van de avonden. De stormachtige toeloop is het beste bewijs, dat zij in den smaak vallen. JT/I «open, dat de organisatoren ons nog dikwijls zullen verrassen op zoo'n avond van prettig uitgaan. Wij willen niet nalaten hen van harte te bedanken voor den velen tijd, welke zij ook buiten de kantooruren be langeloos en spontaan voor ons hebben op geofferd. Mo. HARMONIE WILTON-FIJENOORD. De Harmonie Wilton-Fijenoord bestond op A.,'E ^945 reeds 20 jaar. Ondanks de moei lijkheden in de oorlogsjaren, waarbij 2 harer leden hun leven verloren, heeft zij na de bevrijding blijk gegeven, over voldoende vitaliteit te beschikken. Onder leiding van haar dirigent J. F. Pala wordt wekelijks geoefend, teneinde zich klaar te maken voor het concert, hetwelk zij in de nabije toe- komst aan haar leden en donateurs hoopt aan te bieden. Voor bespelers van een kla rinet bestaat gelegenheid, zich nog aan te sluiten. Geoefend wordt eiken Zaterdag middag van 4 tot 6 uur. Er heerscht bij het Corps een zeer prettiëe geest. s De Secretaris: D. DEN BESTEN, Albert Cuypstraat 13. Schiedam.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 3