IN MEMORIAM Sinds de laatste opgave be treurden wij het overlijden van onderstaande employe's, die velen van ons zich nog wel zullen herinneren. A. GOEDHART in leven werkzaam in de afdeeling Electriciteit, overleden in Duitsch- land. W. ORT in leven werkzaam in de afdeeling Schilders, overleden in Duitschland P. HU Y SM ANS in leven werkzaam in de afdeeling Electriciteit, overleden op 11 October 1945. KIELLEGGING Op 10 October 1945 werd te Schiedam op de helling, waarop de kruiser „De Zeven Pro vinciën" is gebouwd, de kiel gelegd van het m.s. „ANNENKERK". Dit schip is bestemd voor de „Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij" in Den Haag en zal 7900 bruto register ton meten. Het bouwnummer is 673. Reeds eerder was in het bouwdok de kiel gelegd van dit schip en wel op 28 Februari 1941. Tengevolge van de oorlogsomstandigheden is de bouw toen niet doorgegaan. Moge de bouw van dit eerste groote schip na de bevrijding nog door vele andere ge volgd worden! Als voortstuwing zal gebruik gemaakt wor den van twee dubbelwerkende tweetact Fije- noord-MAN motoren van 5 cilinders, welke bij 116 omwentelingen per minuut een vermogen zullen ontwikkelen van 2 X 5250 as PK. De cilinderdiameter is 720 mm en de slag 1200 mm. Deze motoren worden eveneens bij ons ver vaardigd. IETS OVER DE GEUZEN Als na de Meidagen '40 ons volk eeniger- mate tot rust komt, dringt langzaam maar zeker het ontzettende gevoel van bezet te zijn door een vijandelijke macht tot ons door. Deze bezetting wordt ten uitvoer gebracht op een wijze, welke elk gevoel van hoog achting voor den overweldiger uitsluit. Maar nog kunnen velen zich niet realisee- ren, zou werkelijk alles weg zijn? Zou de vrijheid van woord en geschrift, waarvoor onze voorvaderen indertijd 80 lange, bange jaren gestreden en geleden hadden, werkelijk tot het verleden behooren? Naar de woorden van den rijkscommissaris te oordeelen niet; maar de daden van hem en zijn handlangers, geholpen door hun „Nederlandsche?" vrien den, doen ons het tegendeel beseffen. In eenige maanden zien wij de voorraden, moeizaam door de Nederlandsche Regeering bijeengebracht, verdwijnen. Dit gebeurt als bij echte dieven, bij voorkeur in den nacht als men denkt, dat de Nederlandsche bevol king slaapt. Maar er zijn Nederlanders, die in die nachten, niet slapen, omdat zij weten, dat deze schanddaden niet onopgemerkt mogen blijven. De oogen van ons volk moe ten geopend worden, deze misdrijven mogen niet ongestraft doorgaan. De tanden op el kaar geklemd, de vuisten gebald, wordt con tact gezocht met anderen, die dezelfde meening zijn toegedaan. De geest van verzet wordt wakker over ons volk. Verzetsorgani saties worden in het leven geroepen. Ver schillende groepen ontstaan; ze werken onder verschillende namen, onder verschil lende omstandigheden en op verschillende wijzen, maar alle hebben hetzelfde doel, dat we als volgt kunnen samenvatten: „De werkzaamheden van onze vijanden moeten door woord en daad belemmerd of gesabo teerd worden met inzet van alles". Eén dezer organisaties krijgt als naam: „de Geuzen". Een naam met een historische beteekenis, aan allen bekend. In eenige ingeschreven. Koortsachtig wordt aan de maanden worden alleen in Schiedam 275 leden organisatie gewerkt, als van het hoofdbe stuur het bevel komt, dat de organisatie eind November 1940 gereed moet zijn, om in groepsverband te gaan werken. Intusschen vinden reeds vele daden van sabotage plaats, wel individueel nog, maar reeds op naam van de Geuzen. Reeds op 10 November komt er een kink in den kabel, als één der leden, onder invloed van sterken drank, in het bijzijn van een N.S.B.'er, loslippig is. Deze landverrader sn£lt naar de S.D. en de eerste Geus wordt gegrepen. Spoedig volgen er meer en in eenige weken zijn er ongeveer 200 gearres teerd en opgesloten in de gevangenis te Scheveningen, beter bekend onder den naam: „Oranje-Hötel". We begrijpen er niets van. Hoe is dat mogelijk, daar er toch geheimhouding is voorgeschreven op straffe van neergescho ten te worden en ieder lid zich vrijwillig hieraan heeft onderworpen? Hoe kan men dan zoo zijn kameraden verraden? Zij, die gearresteerd zijn, weten heel spoedig de oorzaak en later dringt deze ook tot de buitenwereld door. Geen Nederlander heeft zich een denkbeeld kunnen vormen van de methodes van de reeds gevreesde „Gestapo". Zonder hier verder over uit te weiden, ver klaren wij, dat ieder normaal mensch tot spreken gedwongen wordt en dat slechts de allersterksten kunnen zwijgen. Na 3 maanden worden een 40-tal Geuzen voor het Kriegsgericht gesleept; 18 hooren zich ter dood veroordeelen en worden in Maart gefusilleerd. Een 20-tal wordt tot diverse tuchthuisstraffen veroordeeld en enkele worden vrijgesproken. De resteerende 160 Geuzen worden na een „keuring?" op transport gesteld naar Duitschland. Op 8 April 1941 vangt de reis onder strenge bewaking aan; na 2 dagen komen ze in Weimar en blijkt, dat zij voor „poli- tische Umschulung" naar het concentratie kamp „Buchenwalde" gezonden zijn. Reeds direct bij het uitstappen maken ze kennis met de gevreesde S.S. en zijn vree- selijke methodes. Snel en hardhandig wor den ze op de hoogte gebracht van het kampleven. Maar de geest is niet te breken. Weldra weet het geheele kamp, dat er Nederlanders in hun midden zijn en de redenen waarom. Hun verknochtheid aan het Huis van Oranje steken zij niet onder stoelen of banken. Maar deze openhartigheid, den Nederlanders eigen, werkt niet in hun voordeel, zooals zij spoedig tot hun schade ondervinden. Alle posten in het kamp zijn in handen van Duitschers, welke reeds 3 tot 8 jaar opgesloten zitten voor hun politieke over tuiging (Communistisch). Zij kennen de Ne derlanders nog niet en de eerste indrukken zijn uit politiek oogpunt bezien, dan ook niet onverdeeld gunstig. Al spoedig worden ze bestempeld met verschillende liefelijke benamingen, zooals: luilakken, enz. Later verandert er veel. De Geuzen wer pen zich ook hier gedisciplineerd in den strijd en als dan ook in Maart 1942 een nieuw transport Nederlanders aankomt, heb ben zij op elk gebied reeds een goeden naam in het kamp. En dezen goeden naam kun nen zij tot aan het einde handhaven. Ook onder de moeilijkste omstandigheden helpen ze eendrachtig en steeds zijn zij er op uit, den geest van verzet levendig te houden. Bij geen nationaliteit is de verzetsgeest sterker dan bij de Nederlanders en zij die vallen, sterven in de volle overtuiging, ge streden te hebben voor iets, dat heilig is. 10 Mei 1945 keeren de overlevenden terug in het Vaderland, met een zichzelf opgelegde eeretaak om te zorgen voor de nabesta n- den van hen, die vielen voor ons land en volk. Een woord van dank aan hen, die door woord, daad of geschrift, medegeleefd heb ben met de Geuzen. v. V. Namens de leden der Geuzen, die in de bezettingsjaren gevangen zijn geweest, betuig ik, ook namens onze gezinnen, hartelijk dank aan allen die ons op eenige wijze in deze moeilijke tijden gesteund hebben. P. VELTKAMP. Voor de vele blijken van belangstelling en de prachtige cadeaux, die ik ter gelegen heid van mijn 25-jarig jubileum heb mogen ontvangen, betuig ik langs dezen weg mijn hartelijken dank. Mej. M. v. d. SCHOOR. Mede namens mijn echtgenoote betuig ik mijn oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling, die ik bij mijn 25-jarig jubileum heb mogen ontvangen. A. v. VUUREN. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank voor de gelukwenschen en voor de fraaie geschenken, die ik bij gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum mocht ontvangen. Ir, P. F. van den THOORN. SPORTVEREENIGING. Het invulbiljet, hetwelk in ons vorig num mer was afgedrukt, is door velen nog niet ingeleverd. Teneinde een overzicht te krijgen van de belangstelling voor de verschillende takken van sport, is het gewenscht, dat dit alsnog gebeurt. Wij rekenen dus op een stroom van inzendingen. WILTON-FIJENOORD DILETTANTEN TOONEEL. Na een gedwongen rust van 5 jaar is ook het bekende dilettantentooneel ontwaakt. Er bestaat nog gelegenheid tot aanneming van: Dames- en Heerenleden. De contributie bedraagt 0,10 per week. Aanmeldingen kunnen geschieden bij het Secretariaat: Cleyburchstraat No. 55a, Rot terdam. Zij, die het dilettantentooneel financieel willen steunen, kunnen zich opgeven als donateur(trice) tegen een contributie van 0,50 per maand. HET BESTUUR.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 4