INGEZONDEN STUKKEN. Bij inzage van het Wilton-Fijenoord- Nieuws van October 1945, heb ik met stij gende verwondering kennis genomen van het artikel „Onze Plicht". Ik weet, dat ik namens duizenden arbeiders spreek, die bij onze firma werkzaam zijn, door het vol gende naar voren te brengen. Na de be vrijdingsfeesten zijn wij allen vol goeden moed aan het werk gegaan, om onze ge zinnen zoo spoedig mogelijk aan het aller- noodigste te kunnen helpen. En al liepen wij zonder kleeding en vrijwel op bloote voeten, het was toch zomer. De oplossing daarvoor zou vóór den winter wel gevonden worden. Inderdaad verscheen al spoedig een oproep om klompschoenen te bestellen, waarvoor de firma zorg zou dragen. Velen maakten daar een gretig gebruik van. Ook verscheen een oproep om zich aan te mel den voor een werkbroek en kon men zijn schoenenmaat opgeven. Het ging dus den goeden kant op. Enkele arbeiders zijn inderdaad van klompschoènen, schoenen of een overhemd voorzien, maar dit was slechts een druppel op een gloeiende plaat. Nu na 6 maanden bevrijding en midden in regen, wind en koude, is het met onze schoenen en klee ding nog treuriger gesteld. Mijn vrouw heeft in het geheel geen schoenen, terwijl ik zelf een paar lage schoenen bezit, welke niet meer te repareeren zijn. Met z'n tweeën hebben wij twee directoirs, waarvan wij er elk één dragen. Is het niet begrijpelijk, dat de moed ons ontzinkt, Ergo, dat dit zijn terugslag vindt in onze prestaties. Indien men zoover afgetakeld is, heeft men niet veel gevoel meer voor wederopbouw. Ergelijk is het dat men ook thans nog materialen ziet verkwisten, tetwijl er in de verwoeste gebieden nog steeds menschen wonen, welke geen be hoorlijk dak boven hun hoofd hebben. Wij arbeiuers willen werken, zoonoodig harder dan ooit tevoren. Maar van één kant kan het niet meer komen; die tijd ligt achter ons. Tezamen van hoog tot laag moeten wij onze schouders eronder zetten, anders gaat de zaak scheef. Men eischt van ons daden en mede doordat volgens het schrijven van onzen Directeur, onze arbeid zoo belangrijk is voor den wederopbouw, vragen wij dringend „Helpt ons aan schoenen", al is het ook met houten zolen. Nu de koude feller gaat worden, is ook het verstrekken van de allernoodzakelijkste onderkleeding een dringende eisch. Mijnheer de redacteur, dringend verzoeken wij dit schrijven te willen plaatsen, zoodat dit onder de oogen komt van allen,» die schijnbaar nog niet ten volle beseffen, dat wij vóór alles hulp noodig hebben voor het vervullen van onzen plicht. Dan met en voor elkaar op naar een betere en gelukkiger toekomst, voor den bloei van onze firma en voor het geluk van onze gezinnen. U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte in onze mooie en interessante maandcourant. T. VAN DER HAVE, Electrisch lasscher. (Van redactiewege bekort). Naschrift van de Redactie, De Redactie heeft direct deze klacht te bevoegder plaatse naar voren gebracht, daar zij eveneens van meening is, dat waar hulp mogelijk is, deze niet nagelaten mag worden. Het is haar gebleken, dat van de zijde der Directie deze zaak de volle aandacht heeft en dat alles in het werk wordt gesteld om in deze richting zooveel mogelijk te berei ken. Helaas is de economische positie van ons land nog zoodanig, dat vele volkomen gerechtvaardigde eischen niet ingewilligd kunnen worden, om de eenvoudige reden dat er niet is. Dat er intusschen op dat gebied reeds veel gedaan is, moge blijken uit het volgende staatje, waarin aangegeven is, wat na de bevrijding door onze firma reeds gedistribueerd is onder onze employé's. 1073 paar schoenen 144 paar klompen 422 werkhemden 211 broeken 50 overalls 77 korte jassen 20 lange jassen 50 paar klompschoenen. Buitendien is er een flink aantal ketel pakken aangeschaft, welke voor vuile werk zaamheden ter beschikking worden gesteld. Wij hopen dat deze lijst spoedig zoo uit gebreid moge worden, dat ieder van ons tevreden zal kunnen zijn. De medewerking daartoe is ons van alle kanten toegezegd. ALWEER VERTROUWEN. Eindigde het artikel uVertrouwen" in het vorig nummer met een aansporing om ver trouwen in elkander te hebben, dan wil ik deze bijdrage beginnen met de woorden: „Wij moeten vertrouwen in onszelf hebben". Wij moeten vertrouwen, dat de Neder- landsche geest niet is gebroken, dat wij uit deze tijdelijke impasse zullen geraken en dat wij tot betere dagen zullen komen, zoo wel geestelijk als materieel. Wij hebben 5 jaren vertrouwen in ons zelf gehad, Dat geeft ons het recht om ook de thanskomenue tijden met gerechtvaardigd zelfvertrouwen tegemoet te treden. Gelukkig zien we om ons heen den geest van aanpakken bij velen onzer weer ont waken. Een prachtvoorbeeld hiervan is het volgende. Eén onzer industrieelen in de rubberbranche pakte zelf aan. Met vertrou wen legden zijn collega's hun belangen in zijn handen en hij vertrok naar Amerika om daar rubber-banden en arSlere artikelen aan te koopen. Dat is Nederlandsch. Dat is zelfvertrouwen en wederzijdsch vertrouwen. Dat is een hoopvol teeken. Wanneer wij allen dit soort vertrouwen aankweeken (natuurlijk niet allen naar Ame rika gaan), kan het niet anders of Neder land zal zijn plaats op de wereldmarkt weer kunmen veroveren en behouden. In het binnen land kan dit de welvaart brengen, waar naar wij allen verlangen. Zelfvertrouwen en arbeid zijn de twee voornaamste factoren voor den wederop bouw. Een min of meer vaag pessimisme heeft geen reden van bestaan en mag ons dus niet weerhouden onzen plicht te doen ten opzichte van de gemeenschap. Vast staat, dat al onze verlangens slechts werkelijkheid kunnen worden door arbeid. Zelfs de gulle Moeder Aarde geeft ons haar vruchten niet zonder dat wij op de een of andere wijze arbeid verrichten. Incasseer een geestelijken stomp op de bekende sportieve manier en. ga verder met Uw taak; WEDEROPBOUW. G. KINDERFEEST aan boord van de Engelsche mijnenvegers. Niet minder dan 268 kinderen waren op 3 November de gasten van de bemanning van de 3 Engelsche mijnenvegers, welke op onze werf diverse werkzaamheden hadden ondergaan. Alle werklieden, die aan deze booten hadden gewerkt, kregen voor één hunner kinderen, dat in de leeftijdsgroep 812 jaar viel, een uitnoodiging voor dit feest. Het Roode Kruis gaf zijn medewerking door ge heel belangeloos auto's af te staan, om de kinderen uit verschillende deelen der stad naar de booten te brengen. Voor de kinderen is het een onvergetelijke middag geworden. Op eiken mijnenveger was een attractie. Zoo was er op 2 booten een bioscoopzaal ingericht, waar echte kinder films gegeven werden, die zeer in den smaak vielen, terwijl op den derden mijnen veger een poppenkast aanwezig was. Hier werd de vertooning van Jan Klaasen door de kinderen met spanning en enthousiasme gevolgd, Naast de laatste boot lagen eenige motor- booten, waarmede de kinderen een tochtje op de Maas mochten maken. Ook hier stra lende gezichtjes en bij vertrek zwaaiden zij alsof zij een reis naar Amerika gingen maken. Aan boord waren nog eenige schommels door de bemanning opgesteld, waar even eens een druk gebruik van werd gemaakt. Het hoogtepunt van den middag was de feestmaaltijd. In de met vlaggen versierde verblijven waren lange tafels neergezet, waarop de meest uiteenloopende lekker nijen te vinden waren. Bij den aanvang van den maaltijd werd den kinderen gezegd, dat ze mochten nemen wat ze wilden en dat ze mochten eten zooveel ze konden. Dit was niet aan doovemans-ooren gezegd. Niet één liet zich onbetuigd en zij deden hun gast- heeren dan ook het groote genoegen er steeds voor te zorgen, dat de schalen op nieuw gevuld moesten worden. Het was jammer dat de buikjes niet alles konden bergen, wat de oogen zagen. Onder den maaltijd verscheen Sint Nico- laas, deze keer niet met een zwarten Piet, maar met Neptunus, die aan ieder kind chocolade en fruit ronddeelde. Deze rollen werden vertolkt door enkele officieren van de booten. De taal was hier geenszins een bezwaar, want de Hooge Gasten en de kinderen begrepen elkaar opperbest. Ook de thee en limonade lieten zij zich goed smaken. Wat niet opgegeten werd, mocht medegenomen worden en vele kinderen ver trokken dan ook met de zakken en blouses vol, zoodat ook thuis een broertje of zusje kon mee genieten. Alle lekkernijen waren door de scheeps koks klaargemaakt op een wijze, waarop zelfs een geroutineerde huisvrouw jaloersch kon zijn. Zij hadden o.a. een geweldig groote taart gemaakt, waarop met sierlijke letters in het Hollandsch geschreven stond: „Hartelijke groeten aan de Hollandsche kin deren van Engeland." De bemanning was den geheelen middag in touw om te helpen waar zulks mogelijk was Om goed vijf uur was het feest afgeloopen en gingen de kinderen zeer voldaan van boord. Aan den wal stonden de auto's klaar, die hen naar de vastgestelde punten terugbrachten. Het geheel was een uitstekend geslaagd kinder feest. Op verzoek van de ouders werd onder staande dankbetuiging gezonden. Schiedam, 5th November 1945. To the Commanders, Officers and Crew. of H.M. Ships „Elfrida", „Tattoo" and „Gorgon". Gentlemen, The parents of the children who were on board your ships on Saturday the 3rd. inst.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 2