have asked me to convey their thanks to you for the extraordinary reception there. All the children were grateful for what they received and they returned home with happy faces. r arents as well as children will never forget this brilliant afternoon. They hope that the friendship between the United Kingdom and the Netherlands may be closer as a result of this reception. Many thanks to all who have worked for making this party such a great success. Parents and children wish you good luck for the future. For the children's parents: J. PULLEMAN. (Vertaling): Schiedam, 5 November 1945. Aan de Commandanten, Officieren en Manschappen van Z.M. Schepen „Elfrida", „Tattoo" en „Gorgon". Mijne Heeren, De ouders der kinderen, die Zaterdag, 3 dezer, aan boord van Uw schepen waren hebben mij gevraagd, hun dank aan U over te brengen voor de buitengewone ontvangst. Alle kinderen waren U dankbaar voor hetgeen hun werd geboden en zij keerden met gelukkige gezichten naar huis terug. Ouders zoowel als kinderen zullen dezen schitterenden middag nimmer vergeten. Zij hopen, dat door dit onthaal de vriendschap tusschen het Britsche Vereenigde Koninkrijk en Nederland nog hechter zal worden. Har telijk dank aan allen, die eraan medege werkt hebben om deze ontvangst tot zulk een groot succes te maken. Ouders en kinderen bieden U hun beste wenschen voor de toekomst aan. Namens de ouders der kinderen J. PULLEMAN. HANDBAL. Handbal is een kampspel zooals ik er geen ander weet. Het is een en al leven en beweging en het geeft een voortdurende actie. Het is veel sneller dan voetbal. Het vraagt een volledige lichaamscontróle en een flink uithoudingsvermogen, welke alleen te bereiken zijn door een goede en regel matige training. Want in tegenstelling met voetbal, waar het in hoofdzaak aankomt op de beenspieren, vergt handbal ook veel van de armspieren en de rompspieren bij het vangen, wegwerpen en oprapen van den bal. Handbal is voor alles ook gebaseerd op samenspel, juist omdat het zich zoo snel over het veld verplaatst en een speler, die alles alleen wil doen, spoedig uitgeput zal raken en het tempo niet meer kan volgen. En juist daarom is het zoo n prachtige sport voor een Vereeniging als W.-F. Het kweekt teamgeest en saamhoorigheid, eigenschappen die niet alleen haar nut hebben tijdens de sport-beoefening, maar ook tijdens het werk op kantoor of in bedrijf. Handbal is een bijzonder spel, het is een spel voor iedereen, man zoowel als vrouw en ik zou haast wel zeggen speciaal voor de vrouw, want het waren de dames, die tot op heden de meerderheid vormden in de W.-F. handbalclub. Zij speelden met animo en enthousiasme. Maar daarover straks Het is ook geen dure sport. Een paar gymschoentjes, een short met truitje en de uitrusting is compleet. Ook die eenvoudige uitrusting was weliswaar het vorige jaar nog moeilijk te krijgen, maar gelukkig wijzigt de situatie zich op dit punt snel en wanneer we straks weer starten, dan zal dit probleem nu heel wat sneller zijn op te lossen. En nu zal ik U tot slot iets vertellen over mijn ervaringen met de W.-F. hand ballers en vooral met de handbalsters. Ik zei het U reeds, handbal is een heerlijk spel en zoo gemakkelijk. Je hebt niets anders te doen dan te zorgen, dat de bal niet in je eigen doel komt, maar in het doel van de tegenpartij. Enfin je begint dan zoo n beetje te vertellen over de verschil lende spelregels, die ook heel eenvoudig zijn, je wijst op het nut en op de nood zakelijkheid van een goede training en dat het noodzakelijk is een bal niet alleen weg te gooien, maar zoo te gooien, dat je mede speler hem krijgt en niet de tegenpartij. Je doet eenige malen voor, hoe een worp moet geschieden en stelt dan de deelnemers in een kring op en beoefent zoo het werpen en opvangen. Met het oog op het uithoudings vermogen laat ik dan de dames en heeren eens een keer in looppas het veld rond- loopen, wat de eerste maal tot gevolg heeft, dat na één ronde de meesten al op zijn. Maar geen nood, het wordt vanzelf wel beter. Na eenige weken zijn we al zoover gevorderd, dat na twee of drie rondjes er nog geen sprake is van vermoeidheid. Dan worden er nog even wat gymnastische oefe ningen gemaakt, zoodanig gekozen, dat been, romp- en armspieren ieder haar deel krijgen en ook hierbij wordt in het begin wel eens gezucht. Gedurende een oogenblikje rust, dat benut wordt om bij herhaling nog eens de spel regels uiteen te zetten, waarbij alle deel nemers je ernstig aankijken en door het algemeen stilzwijgen, kom je er zelfs toe om die eerste maal ook reeds te spreken over taktiek en de zaak kan beginnen. De bal komt in het veld en je zet aan elke zijde 11 enthousiasten. Je plant ieder op zijn plaats, je geeft hier of daar nog een enkele aanwijzing hoe het nu precies gaan moet en je geeft het fluitsignaal dat ze kunnen beginnen. En meteen heb je moeite om op de been te blijven. Van ontnuchte ring? Heb je daarvoor nu zoo staan praten? Verteld wat een voorhoede was, hoe een back moest doen, dat je dit niet en dat wel mocht? Men spreekt wel eens van de aan trekkingskracht van het bruine monster al is het dan in een ander verband en met andere bedoeling. Maar hier doet deze uit drukking opgeld. Je slikt van schrik bijna je fluitje in, je hikt zoo nu en dan naar adem. Van de lach. Als een troep jonge honden rent, holt, draaft en zwoegt alles achter den bal aan, zelfs de doelverdedigers hebben moeite om tusschen die verdwaasde palen, waar toch geen bal komt, te blijven staan. Voorhoede, verdediging, halfs, alles krioelt door elkaar rond de bal, als de mot om de kaars Een groep van op zijn minst twintig hijgende zwoegers rent van den eenen' kant van het veld naar den anderen kant, totdat plotseling Joost mag weten hoe de bal vergezeld van alles wat nog adem heeft, voor een der doelcirkels belandt. Een schot .De doelverdediger valt, terwijl hij moest springen, of springt terwijl hij moest vallen en de bal verdwijnt in het net. De hel breekt los. Goal. Er is misschien 5 minuten gespeeld, maar het heele gezelschap ligt met hoofden als boeien en hijgende als locomotieven, in het gras. Ze kunnen niet meer; ze zijn dood op. Wat is dat ook voor een spel. Het kost je de grootste moeite om ze weer op de been te krijgen, maar met veel overredingskracht lukt het wel en zij stellen zich weer op als bij den aanvang van het drama. Daar klinkt weer het fluitsignaal en bij toovers'ag is alle moeheid verdwenen en l'histoire se répète. Zoo gaat het bij dén eersten wedstrijd. Aan het einde van dien wedstrijd zijn alle deelnemers het er over eens, dat het zoo niet moet. Den volgenden keer worden de raadgevingen wat meer ter harte genomen en inderdaad, het gaat beter. En na twee of drie keer weet ieder tenminste zijn plaats en hoe te handelen en het lijkt al wat op een goeden wedstrijd. De ploeg, die zich de vorige maal voor handbal had opgegeven, was juist zoover, dat zij zou uitkomen tegen een dames elftal van D.W.S., toen de omstandigheden ons noodzaakten te stoppen. Komt Dames en Heeren we gaan nu weer verder hoor. Ik mag toch zeker weer op U rekenen? D.W.S. heeft al eenige malen gevraagd wanneer we nu eens spelen en ik kan maar niet steeds afzeggen. U moet mij daarbij helpen. M. d, G. Aanmelding voor de afd. Handbal bij: M. W. H. de Gorter, Hoofdkantoor. Vanaf 21 December wordt aangevangen met de training van de damesclub op Vrij dagavond van 1718 uur in het gymnastiek lokaal van de leerschool. r LICHAMELIJKE OPVOEDING IN DE BEDRIJFSSCHOOL W.F. In het kader van de Lichamelijke opvoe ding der leerlingen van onze Bedrijfsschool werd Vrijdagmorgen 9 December in het Sportfondsenbad, de jaarlijksche zwemwed strijd gehouden om den wisselbeker voor de 10 x 25 M, estafette vrijen slag, Hei is een spannende en sportieve wedstrijd geworden, waarin de zwemmers der 4 afdeelingen, t.w. timmerlieden, electr. lasschers, koperslagers en bankwerkers/draaiers elkaar weinig toe gaven, hetgeen vanzelfsprekend voor de vele jeugdige toeschouwers aanleiding was, in grenzeloos enthousiasme hun medeleer lingen aan te vuren Evenals de vorige maal kwamen de koperslagers het eerst aan met een tijd van 3 min. 23 1 sec. Zij legden daarmede voor de 2e maal beslag op den wisselbeker. In het algemeen werd er door de deelnemers goed gezwommen en de wissels werden zonder fouten genomen, zoodat geen der ploegen behoefde te worden gedisqualifi- ceerd. Terugziend op de zeer ongunstige jaren, die achter ons liggen, kan worden geconstateerd dat, al konden de lessen niet altijd regelmatig doorgang vinden en al moest bij de oefeningen ernstig rekening worden gehouden met de zeer slechte voedselpositie de vaardigheid en snelheid dqr zwemmers belangrijk is vooruit gegaan. Immers in 1942 toen de beker voor het eerst werd ver- zwommen, hadden de winnaars 3 min. 43,3 sec. noodig, tegen thans 3 min. 23,1 sec. Velen van de leerlingen, die ditmaal uit verkoren waren om hun afdeeling in deze estafette te vertegenwoordigen, behaalden bij de onlangs gehouden examens het eind diploma der Bedrijfsschool en zijn of zullen nu naar de diverse werkplaatsen op de werf overgaan. Hierdoor is dus voor hen ook een eind gekomen aan de zwemlessen en dat is jammer, want er schuilen goede krachten onder hen. Om deze knapen weer op te vangen en te behouden voor de zwem- sport, is een zwem-afdeeling als onderdeel van een algemeene bedrijfssportvereeniging noodzakelijk. Moge de commissie, welke zich met de voorbereiding van een dergelijke sportvereeniging bezig houdt, de noodige medewerking van het personeel onzer werf verkrijgen, ten einde spoedig tot een defini tieve oprichting te kunnen overgaan. A. F. L. VERHEYDEN, Leeraar Licham. Oef. Spreekuur Afd. Sociale Zaken voor wer kenden iederen werkdag, behalve op Zater dag, van 11.3012 uur. Briefje van den baas over te leggen. Werkenden moeten hun loon persoonlijk op den daartoe aangewezen betaaldag in ontvangst nemen. Betaaldag voor niet-werkenden (wacht gelders, zieken, enz.) des Zaterdags van 9.3011.45 uur, Loonreclames des Vrijdags en Zaterdags na werktijd. Wachtgeld moet persoonlijk door den be trokkene in ontvangst worden genomen. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 3