VERSLAG van de lezing over KONVOOTVAREN EN KONVOOIBESCHERMING IN MEMORIAM. Sinds de laatste opgave ontvingen wij bericht van overlijden van onder staande employé's, die velen van ons zich nog wel zullen herinneren. P. C. J. VAN BOVEN in leven werkzaam bij de afd. Maga zijndienst, op 25 October 1945 over leden. A. KLOOTWIJK in leven werkzaam bij de afd. Bouw bedrijf. Hij was in 1941 als „Geus" gearresteerd en naar een concentra tiekamp in Duitschland gevoerd. Over leden in Juni 1945. D. VAN DER ENDE in leven Brander. Overleden in het concentratiekamp Buchenwalde in April 1945. C. H. DE WIT in leven werkzaam in de Machine fabriek. Hij was op weg naar zijn zieken zoon in Gelderland en werd onderweg door de Duitschers dood geschoten, op 18 Januari 1945. Hun nagedachtenis zal door ons in eere gehouden worden. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van sympathie, die ik op 30 November mocht ontvangen, toen ik den dienst van Wilton-Fijenoord met pensioen verliet, betuig ik U mede namens mijn vrouw hartelijk dank. J. L. ALLEBÉ. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling en het fraaie cadeau, die ik, ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum, heb mogen ont vangen. G. H. VOORDENBERG. Voor de belangstelling van U allen, Bij het jubileum mij betoond. Ben ik dankbaar; ook voor de gaven, Waarmee 'k zoo vriendlijk werd beloond. De couverts en de rookstandaard, Uw woorden en Uw bloemengroet, Hebben mij zeer diep getroffen, Mijn dank aan U. JAN VAN DER VOET. Velen zullen met belangstelling hebben kennis genomen van de artikelen in het September-nummer van het „Wilton-Fije- noord-Nieuws" inzake de steunacties, welke in de jaren der bezetting zijn gevoerd, ten behoeve van de gezinnen van gearresteerde werknemers. Teneinde een volledig beeld hieromtrent te krijgen, mag niet onvermeld blijven de uitkeering, welke door de onder neming aan de gezinnen van de gearresteerde geuzen werd verstrekt. Het bedrag, dat wekelijks aan die gezinnen werd betaald, was ongeveer gelijk aan het netto weekin- komen van betrokkenen en beloopt in totaal over de oorlogsjaren bijna 300.000, Met een lied en een lach, En een vroolijk gezicht, Is zoo menige strijd al gewonnen. Het viel altijd nog mee, Al was het soms zwaar, Als 't karwei opgewekt werd begonnen. G. op 14 October 1945 in de koffiekamer door Kapt, ter Zee W. van den Donker. In den rang van Commodore 2nd class bij de Britsche Marine was Kapitein ter Zee Van den Donker een van de Nederlandsche Zeeofficieren, die als convooicommandant fungeerden tijdens de groote en beslissende slagen om de transatlantische verbindings wegen. Het konvooivaren en de konvooibescher ming is een van de belangrijkste factoren in dezen oorlog geweest en beslissend voor de geallieerde overwinning en voor onze bevrijding. Het was daarom irteressart iets te kurnen vernemen over de wijze waarop en de om standigheden waaronder dit konvooivaren plaats vond. Na een inleidend woord van den Heer J. Pulleman, alsmede van den Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Onze Vloot" den Heer N. van Zalinge, was het woord aan Kapitein ter Zee Van den Donker. Voortbouwende op de ervaring van den vorigen oorlog, aldus de heer Van den Donker, was een van de eerste daden van de Engelsche Admiraliteit in dezen oorlog de wederinstelling van het konvooi-stelsel. En dit stelsel heeft in den loop van dezen oorlog bewezen op volkomen juiste gronden te berusten. Het is gebleken het middel te zijn om verliezen tengevolge van onderzee boot- en vliegtuig-actie zooveel mogelijk te beperken. Waar dit in den aanvang niet zoo duidelijk naar voren kwam, was »het te wijten aan het feit, dat de Britsche Marine niet over voldoende vaartuigen beschikte voor de bescherming. De onderzeebootbe- strijding stond ongeveer op hetzelfde peil als in 1918. Wel was de uitrusting van de onderzeeboot enorm verbeterd en waren daardoor de aanvalsmogelijkheden belang rijk toegenomen, maar hetzelfde gold voor de escortevaartuigen. Bij een gering aantal escortevaartuigen is de onderzeeboot echter zeer in het voordeel. Zij heeft vrijwel de geheele wereld tot haar beschikking voor het kiezen van haar aan- valsterrein en zal dit dus bepalen waar weinig of geen escortevaartuigen aanwezig zijn. Zoodra meer escortevaartuigen ver schijnen, verplaatst de onderzeeboot haar terrein van actie. Het gevolg is, dat de verdediger bij een te gering aantal escorte vaartuigen steeds achter de feiten aan blijft tippelen. Hoe dringend noodig dan ook voor Enge land de voorziening in de noodige vaar tuigen was, getuigt wel de ruil met de Vereenigde Staten van 50 oude torpedoboot- jagers tegen de noodige steunpunten in Amerika. Ook het vliegtuig, als een van de meest gevreesde vijanden van de onderzeeboot, heeft een grooten invloed. De onderzeeboot zal dus tevens zoeken naar een terrein, waar de tegenstander zwak is in de lucht. De onderzeeboot-activiteit in dezen oorlog heeft een verloop getoond, dat volkomen met een en ander in overeenstemming was. Vervolgens gaf Kolonel Van den Donker een uiteenzetting van het commando en de gezagsverhoudingen in een groot konvooi. Daarna werden behandeld de opstelling van een konvooi, de bescherming tegen de onderzeebootaanvallen door middel van „radar", „asdic" en dieptebommen, alsook de bescherming tegen luchtaanvallen. Ver volgens werd behandeld de organisatie van een konvooi en werd een beschrijving ge geven van een konvooireis met al haar moeilijkheden en gevaren. Kolonel Van den Donker besloot zijn voordracht met de woorden; „Zelfs in de donkerste dagen van dezen slag liet de Britsche Marine den moed niet zakken, maar klemde de tanden op elkaar. Ook wil ik hier niet vergeten de Ameri- kaansche Marine, die in deze krachtig heeft gesteund door een ongekend snellen aanvoer van schepen, waarbij zij de moeilijkheden van het in de vaart brengen van deze schepen met een kleine kern van geoefend personeel op merkwaardig vlotte wijze heeft opgelost. Als laatste nog de handelsmarine van de geallieerde naties. Zij hebben een zware taak volbracht. Alles was anders dan nor maal. Geen lichten werden gevoerd. Routes, die in den normalen tijd werden vermeden, werden nu gevolgd. De Noordelijke Atlan tische route, met zijn lange barkoude win ternachten, met zijn sneeuw- en hagelstor men, met zijn mist en ijsbergen. De kon vooien naar Moermansk en Malta en hun enorme verliezen en daarbij de koopvaardij- man, die maar heeft af te wachten of hij er veilig door zal komen of niet. Heele nachten staan turen in het pikkedonker om te trachten iets van je voorganger te blijven zien. En dat alles zonder den troost van pijp of sigaar. Naast al dit enerveerende nog de intense spanning van steeds omringd te zijn door het gevaar, met de wetenschap dat het elk oogenbb'k kan komen. Het vereischt stalen zenuwen en die hebben zij getoond te bezitten. Vooral onze Hol- landsche schepen hehben het goed gedaan en hadden een uitstekenden naam. Ik wil daarom eindigen met een woord van hulde aan de Nederlandsche koopvaardij." De voordracht werd besloten met een film authentieke oorlogsopnamen van een Malta-konvooi. De zaal was geheel bezet. Als gevolg van deze lezing is door de daar Aanwezigen de wenschelijkheid be sproken om te komen tot oprichting van een afdeeling van „Onze Vloot" te Schiedam. Inmiddels heeft zich reeds een voorloopig oprichtingscomité gevormd De Heer J. W. den Hoed afd. Bedrijfsboekhouding is gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. (Verslag overaenomen uit Onze Vloot) ER ZIT SCHOT IN. Bijna dagelijks hoort men over Herrijzend Nederland deze woorden. Ook op ons be drijf is deze slagzin van toepassing, wat blijkt uit het volgende. We hadden opdracht gekregen een achter steven te maken voor het s s. „Noordwijk" Op 17 October werd begonnen met de ruwe smeedstukken. Op 20 October was het smeedstuk klaar en na de machinale be werkingen konden op 6 November de laatste 2 warme lasschen gelegd worden. In zulk een vooroorlogschen tiid was de steven gereed, dank zij de volledige mede werking van allen, die hierbij betrokken waren. Er zit dus inderdaad ook bij ons schot in. Met zulke mannen kan Wilton-Fijenoord vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Gei. De Eerste-Hulp Reddingsploeg van Wilton- Fijenoord, welke gedurende den bezettings tijd haar wekelijksche oefeningen heeft moeten staken, zal binnenkort deze oefe ningen wederom hervatten. Er zal echter niet wekelijks, doch eenmaal per veertien dagen worden geoefend en wel des Zater dags van 15 tot 17 uur. Zij. die in het bezit zijn van een Eenheids diploma, alsmede degenen, die thans een cursus volgen bij een I H B.O.-vereeniging of bij een Roode-Kruis Transport-Colonne en interesse hebben zich bij deze ploeg aan te sluiten, kunnen zich opgeven in de Verbandkamer. I

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 4