JAARWISSELING Orgaan van en voor het personeel Wilton-Fijenoord-Schiedam 8e Jaargang December 1945 No 4 BIJ DE MEDEDEELINGEN VOOR DE REDACTIE TE ZENDEN AAN: J. PULLEMAN van INZENDING VAN OPSTELLEN EN DENKBEELDEN DOOR LEDEN VAN HET PERSONEEL WORDT OP PRIJS GESTELD. Een goede gewoonte is het, bij de wisseling van het jaar even stil te staan en onze gedachten te laten gaan over het afgelgopen tijdperk en tevens onzen blik te richten op de nabije toekomst. Van deze goede ge woonte willen wij niet afwijken. Wanneer wij onze gedachten laten gaan over 194 5 dan is het moeilijk, ons ten volle te realiseeren, wat er allemaal heefi plaats gevonden. Het begin was allertreurigst. Honger, koude, vervolgingen, angst, verne deringen, gevangenis, concentratiekampen, rechteloosheid, was alles, wat de klok sloeg. Alleen het vaste vertrouwen, dat de recht vaardige zaak eenmaal zou zegevieren, deed ons dit alle^ dragen. Het eenige, wat ons den geheelen dag beheerschte, was de zorg voor voedsel en warmte. Wat al moeite getroostte men zich, om een weinig meer te bemachtigen, dan hetgeen op de bonnen be schikbaar werd gesteld. Dagenlang was men op pad en leefde men onder de meest primi tieve omstandigheden. Op de meest won- der'ijke wijze kwam soms een transactie tot stand en niet altijd wist men dan het met veel moeite bemachtigde eten thu;s te brengen. Voeqt men daarbij, de prikkelbaar heid van iedereen, de avonden doorgebracht hij een heel klein pitje en de angst, dat de bevrijding te laat zou komen, dan heeft men het sombere, spookachtige beeld in zijn ge heel weer voor den geest. Op de fabriek was het niet anders. Iedereen trachtte zich aan het werk voor den gehaten bezetter te onttrekken en gebruikte het nog beschikbare materiaal zoo veel mogelijk voor eigen doel einden. Maar hoewel het beeld rondom ons steeds triester werd, bereikten ons via de ver stopte radio's betere berichten en deze hielden ons als het ware in het leven. Toen de ellende haar dieptepunt bereikt had, brak, voor velen helaas reeds te laat, voor anderen net op het nippertje, de dag aan, waarop wij de vliegtuigen met voedsel op geringe hoogte over enze hoofden hoorden ronken en wij voelden: dit is het einde van deze rampzalige periode. Met tranen in de oogen en een brok in de keel zagen wij steeds nieuwe, leven - brengende boden van de vrijheid aan den horizon verschijnen. Kort daarna was de capitulatie een feit geworden en konden wij onze bevrijders begroeten, wat dan ook spontaan plaats vond. Wat een genot was het, meer voedsel te ontvangen. Wij wisten van vele dingen niet meer, hoe zij smaakten. En terwijl de holle wangen zich vulden, de gebogen gestalten zich weer oprichtten en de doffe oogen weder be gonnen te schitteren, begon het Neder- landsche vo'k zijn evenwicht te zoeken. Het ging niet gemakkelijk, daarvoor waren wij te ver uit het lood geslagen. Maar geleidelijk brak het besef door, wat voor weg wij had den te gaan om uit het moeras te geraken, waarin de Duitschers ons moedwillig hadden gebracht. De bevrijding is anders gekomen dan wij verwacht hadden. Ook hetdrama in Indië is iets waarop wij zeker niet gerekend had den. Maar aan het einde van 1945 weten wij waar wij aan- toe ziin en op 31 December heeft ieder voor het nieuwe jaar zijn ideeën over de toekomst meer of minder helder voor den geest. Op ^dezen oudejaarsavond hebben onzo gedachten vertoefd bij de gevallenen voor onze vrijheid. Wij dachten aan die groote schare strijders die devallen is en die geleden heeft voor de bevrijding van ons land. Wij zagen in gedachten die duizenden in uniform, die vanuit een ver land hier hun leven moesten laten. Maar wij zagen ook duizen den van onze mannen en vrouwen in burger- kleeding die den hoogsten tol hebben moe ten betalen voor de bevrijding van hun door de Hunnen bezette en vernederde vader land. zij stierven in de volle overtuiging, dat zij gestreden hadden voor een heib'ge zaak. \X ij herdachten ook de afschuwelijke jodenvervolgingen, de deportaties, het lijden in gevangenissen en concentratiekampen en ve'e andere lugubere dingen. Nog kunnen we ons niet realiseeren, dat een volk zoo laag gezonken kan zijn om deze gruwelen te bedrijven. Wij dachten ook aan velen, die bij Wilton- Fijenoord werkzaam waren en die door de ooriogshandelingen hun leven verloren. Maar wij beseften ook op dat plechtige uur. dat het lijden en sterven van zoo vele duizenden ons verpachtingen op'eggen. Wij moeten de zaak voortzetten, waarvoor zij hun beste krachten en hun leven gaven. Slechts op deze wijze kunnen wij toonen, hun offers waardig te zijn. Met dit voor nemen moeten wij het nieuwe jaar intreden. Zij hielpen den oorlog winnen, wij moeten zorgen, dat wij den vrede winnen. Alle mogelijkheden voor den opbouw zijn aanwezig. Vergelijk de bonnenlijst van een jaar terug eens met die van thans. Vergelijk de menschen, die ie om je heen ziet, eens met die van Januari 1945. Maar vooral, vergelijk jezelf met wat je een jaar terug was en kijk eens naar het beeld dat de werf thans vertoont. Zeker, er zijn nog tekort komingen en er is nog gebrek aan ver schillende dingen, maar ieder voelt, dat dit slechts een kwestie van tijd is. Wat wij nocdig hebben in het nieuwe jaar is: vertrouwen in onszelf en vertrouwen in elkaar. Gezamenlijk willen wij aanpakken, om te herstellen, wat vernield en afgebroken werd. De Nederlandsche geest is niet ge broken door 5 jaar onderdrukking en wil zich thans ten volle doen gelden. Eensgezind werken is het parool voor 1916. Door eendrachtig werken, met willen [bezield, Zal spoedig herrijzen, wat eens werd [vernield. De redactie is er van overtuigd, dat het parool voor 19'6 door iederen werker van Wilton-Fijenoord overgenomen zal worden. Zij wenscht alle lezers en lezeressen een in alle opzichten ge'ukkig en voorspoedig nieuw jaar toe. Zij dankt voor de belangstelling, die zij in het afgeloopen jaar heeft mogen ondervinden en de medewerking, welke haar van alle zijden is verleend. Het eerstvolgende nummer zal verschijnen op 1 Februari 1946. Inzendingen hiervoor moeten uiterlijk 22 Januari a.s. binnen zijn. ZIJ, DIE VIELEN De tol, dien Wilton Fijrnoord aan de over- we'digers moest betalen, is zwaar geweest. Hieronder volgt de lijst van hen, die het leven lieten in deze oorlogsjaren. In concentratiekampen of voor vuurpelo ton verloren hun leven: Alta, J. L. v. d. Rergh, G. J. v. d. Bergh, J. W. v d Burg, J. Capelle, B». v. Driel, A. J. P. Driessen. N J. v. d. Ende D. de Haas, A. J. v. d. Jagt, C. de Keizer, A. Klootwijk. A. Kwakernaak, W. hammers H. Langstraat, L, Mo'enaar, K. C. Post, D. Assist -bedrijfsl. Afd. Buitpn-bankw. Machinefabriek Machinefabriek Scheepsbouw Machinefabriek Machinefabriek E'ectr. Iasschers Branders Machinefabriek Bewaking Machinefabriek Bouwbedrijf Timmerlieden Klinkersbaas M achinefabriek Machinefabriek Machinefabriek

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 1