IN MEMORIAM. W. A. P. BLOM. J. N. Sinds de laatste opgave ontvingen wij bericht van overlijden van onderstaande employé s, die velen van ons zich nog wel zullen herinneren: J LIMBURG, in leven werkzaam bij de Afd. Smeedpers te Rotterdam, overleden 27 November 1945; A. W. DE GRAAF in leven werkzaam bij de Afd. Klinkers, op 1 December 1945 overleden; T, KUSTERS in leven werkzaam bii de Afd.Scheepsbouw, overleden 3 December 1945. Hun nagedachienis zal door ons in eere worden gehouden. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling en het fraaie cadeau, die ik ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum heb mogen ont vangen. Mede namens mijn echtgenoote, betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling en het fraaie cadeau, die ik ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum heb mogen ontvangen. A. P. H. BOSDIJK. Hiermede wil ik mijn diepgevoelden dank en erkentelijkheid betuigen aan de Directie en het gezamenlijk personeel van Wilton- Fijenoord voor den wekelijkschen financi eelen steun, dien ik na de arrestatie en het overlijden van mijn echtgenoot, wijlen den Heer Johannes v. d. Veer, vanaf Maart 1941 tot op heden heb mogen ontvangen. Hierdoor was het mij moge'ijk met mijn kinderen den oorlog door te komen. Ik ben U voor deze ede'moedige daad oprecht dankbaar en zal haar nooit vergeten. Wed. J. v. d. VEER-v. Dijk. Hiermede betuig ik mijn oorechten dank voor den steun, dien ik van de Directie en het personeel van Wilton-Fijenoord mocht ontvangen gedurende de gevangenschap en na het overlijden van mijn man, wijlen den heer G. de Zeeuw. Wed. DE ZEEUW. CONTACT COMMISSIE AMBTENAREN, Opgericht is een contact-commissie voor Ambtenaren. Het doel der commiss'e is om in nauwe samenwerking met ambtenaren en Directie grieven uit den weg te ruimen, verbeteringen aan te brengen, kortom een sfeer te scheppen, die zoowel werknemer als werkgever ten goede komt. Zij tracht dit doel te bereiken door o a. contact te zoeken met de ..Kern" en de Bazenvereeniging. In de installatievergadering op Zaterdag 15 December 1945 zijn de functies als volgt verdeeld: B. Wilton le voorzitter. J de Jong 2e voorzitter. N. Wiehe le secretaris. J. v. d Broek ?e secretaris. A. v Podegom lid. L. Ginhart lid. A. Rijsdijk lid. BEDRIJFSSCHOOL W.-F. Aanmelding van leerlingen. De aanmelding van leerlingen kan ge schieden: schriftelijk zoowel als mondeling aan het kantoor van de Bedrijfsschool, Ge tuigschriften, diploma's en rapporten van het onderwijs, dat men reeds genoten heeft, dienen hierbij te worden overgelegd. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de heeren, die op de betreffende school met de vakopleiding belast zijn. Doel van het onderwijs. Leerlingen voor wie door hun wettelijke vertegenwoordigers een Leercontract wordt gesloten, krijgen een practische opleiding in het bedrijf, waar zij onder leiding staan van bekwame, speciaal daartoe aangestelde leermeesters en een theoretische op de diverse avondvakteekenscholen, waar zij les krijgen van leeraren, die veelal tot den technischen staf der bedrijven behooren en dus op de hoogte zijn van eiken nieuwen vooruitgang der techniek. In dezen leertijd wordt de grondslag gelegd voor een verdere ontwikkeling tot een bekwaam vakman. Opleidingsprogramma. De jongens brengen hun leertijd door in de werkp'aatsen van de Bedrijfsschool. Op de Bedrijfsschool is het onderwijs te splitsen in Bankwerkers - Draaiers - Koperslagers - Scheepsb. - El. Lasschers - Scheepsbeschie- ters. T oelatingseischen. Leerlingen moeten in het bezit zijn van een eindgetuigschrift eener dagambacht school met voldoende cijfers voor de prac- lijkvakken. Ook bestaat de mogelijkheid leerlingen in opleiding te nemen, die ten minste het 7e leerjaar der Lagere School met goed gevolg hebben doorloopen. Examens en Eindgetuigschriften. Bij het einde van den leertijd doen de jongelui examen voor het practische gedeelte in de bedrijven en voor het theoretische gedeelte op de avondschool. Het eerstge noemde examen bestaat uit een werkstuk, dat wordt beoordeeld door een, door het Rijk ingestelde, commissie van deskundigen. Fet theorie-examen wordt afgenomen door de leeraren, in tegenwoordigheid van ge committeerden uit de verschillende bedrij ven. Een geslaagde leerling ontvangt voor elk gedeelte een door het Rijk erkend diploma. De geheele opleiding staat onder voortdurende controle van de Rijksinspectie voor het Nijverheidsonderwijs en van de Stichting Bedrijfsgroepen der Metaalij en Electrotechnische Industrie, welke Stichting bekend staat onder den naam ..BEMETEL". P. C. VAN DER JAGT. GESLAAGD! Aan de in November 19?5 gehouden eindexamens van de Bedrijfsschool W.-F. namen 26 leerlingen deel. Het was een ver heugend feit, dat zij allen s^agden. De namen der leerlingen, die het diploma behaaM hebben, zijn Bankwerkers Scheepsbeschieters G. Blacouiere J. de Ligt T. v. Dijl J Rosendaal G. Ham Koperslagers J. J. Meyer J. v. d. Bijl H. v. Dijk L. v. Gerven Draaiers A. Groenendaal W. A. v. Es P. Jongerius Ph. v, Oordt H. v. Leeuwen P. Stroo A. A. v d. Pluym C. Vermaat C. Teerds C. C. v. Wahsum A. v. Toor Scheepsbeschieters B Versteeg C. Dijkshoorn Plaatwerker A. .1. v. d. Geer G. H. Putters A. Mout De werkstukken, die de leerlingen maak ten, waren: Bankwerkers, (een verstelbare moersleutel), beschikbare tijd 50 uren. Draaiers, (een boorhouder), beschikbare tijd 40 uren. Scheepsbeschieters, (een buffet), 85 Koperslagers, (zinken teil, een stoel), beschikbare tijd resp. 25 en 30 uren. Plaatwerkers, (een kachel), beschikbare tijd 60 uren. Deze werkstukken zijn ter beschikking van de HARK. gesteld. De examens wer den afgenomen in de werkplaatsen van de Bedrijfsschool W.-F. P. C. VAN DER JAGT. VOOR DE HUISHOUDING. Broodbelegging is nog eenigszins schaarsch. Een smake'ijk belegsel kan men maken door wat tarwekorrels in een bakpan met wat vet of olie te roosteren Daarna de korrels malen in een koffiemolen en met wat zout op smaak brengen. Het wekt den indruk van pindakaas. HELPT U ZELF. Nu iedereen toewijzing krijgt voor petro leum, zullen diegenen, die de gelukkige be zitters zijn van een vergasser, weer moei- lijkheden met den spiritus hebben. Spiritus is nagenoeg niet te krijgen en de vooruit zichten zijn ook niet bijster gunstig. Hiervoor wil ik het volgende hulpmiddel aan de hand doen. Men neme een a'tyninium kokertje (bijv. van kininepillen, norit'd d.) met bodem. Prikt in dezen bodem 1 of 2 gaatjes met een naald. Het kokertje in de gasslang steken en men heeft een brandertje. Richt dezen bra t- der op het vergassergedeelte van Uw toestel en binnen 1 minuut is het voldoende voorge- warmd. Na eenige routine is de tijd hiervoor noodig ca. Yi minuut, terwijl het gasgebruik ±4 1. bedraagt. Ve'en maakten reeds ge bruik van dit hulpmiddel Ter verduidelijking hieronder een eenvoudig schetsje. ....or SPORT (1). Alvorens één en ander over sport te schrijven, dienen wij eerst een juist begrip hiervan te hebben. Immers in het algemeen wordt elke vorm van lichaamsbeweging of -oefening met het begrip „sport" vereen zelvigd en dat is niet juist. Waar het op aankomt is: Welk doel staat ons bij het uitvoeren van lichaamsoefeningen voor oogen? Bij nadere beschouwing komen we dan tot de conclusie, dat de na te streven doel einden zeer verschillend kunnen zijn en.we moeten dan een duidelijk onderscheid maken tusschen „lichamelijke opvoeding" eener- zijds en „sport" anderzijds, beide nauw aan eikaar verwant; de eerste als het ware de onderbouw van de tweede. Zooals het woord reeds duidelijk doet uit komen, is „lichamelijke opvoeding" niets anders dan opvoeding van het jonge individu tot mensch; derhalve niet tot een phenomeen van lenigheid, kracht en behendigheid (alle louter lichamelijke eigenschappen!), doch tot een mensch, die, behalve gezondheid, fiere lichaamshouding en vaardigheid, ook die geestelijke gaven bezit, die hij in het leven niet kan ontberen, zooals: zelfver trouwen, eerlijkheid, doorzettingsvermogen, wil tot samenwerken, enz. (Wordt vervolgd).

Wilton Fijenoord Nieuws | 1945 | | pagina 4