IETS OVER BEDRIjFSORGANISATIE B. W. P. C. v. d. J. De organisatie van het bedrijf is een pro bleem, waarmede reeds velen zich hebben beziggehoucen. Dij veien van ons heeft dit woord een onaangenamen kiank verkregen, omdat zoo gauw de gedachte post vat, dat de daarbij getroffen maatregelen persoon ijk beaoeid zijn. Ais voorbeeld diene het volgende voorval, dat eemgen tijd geleden plaats vond in één van onze grootste bedrijven. Eén der werk lieden voegde aan den loopenden band diverse deeien tezamen, wat met één hand gebeurde. De bedrijfsingenieur kwam op een dag eens kijken en bemerkte, dat de man met de andere hand een handeling erbij kon verrichten. Na enke.e maanden werd dit uitgebreid met een voetbeweging. Toen nu na eenigen tijd zich de betrokken be drijfsingenieur toevalligerwijze in de nabij heid van dezen man vertoonde, draaide deze zich om en voegde hem toe: „Wanneer je nu nog een bezem in m'ns eekt, kan ik tegelijk den vloer ook nog vegen." Dat de bedoeling van oe bedrijfsorganisatie in een ander licht bekeken wordt, is de strekking van dit artikel. Waarom is bedrijfsorganisatie noodzake lijk? Omdat door de ontwikkeling van de techniek het niet meer mogeiijk is, dat één man alleen een opdracht van eenige be- teekenis uitvoert. Kon vroeger een scheeps bouwmeester geheel zelfstandig een schip ontwerpen, waarbij hij zoowel het schip als de voortstuwing (de zeilen) ontwierp, tegen woordig komen hier meerdere special sten aan te pas. De scheepsbouwer ontwerpt het schip, de werktuigbouwer de voortstuwings- inslallatie, de electrotechnicus het electrisch gedeelte, de architect het interieur en zoo zijn er nog meer gespecialiseerde krachten, die samenwerken aan één object. Deze speciaiiseering vindt men in het ge- heele bedrijf terug en niet alleen op het ge bied van techniek. Werd vroeger het loon door den patroon of diens vrouw uitbetaald, tegenwoordig is hier een aparte loonadministratie voor noo- dig. Deze loonadministratie is niet in het leven geroepen als werkverschaffingsobject, maar omdat het noodzakelijk was, o a. in verband met de werkzaamheden betreffende sociale voorzieningen, enz. Ook voor dit werk is weer een speciale opleiding noodig.- Naarmate nu de producten, die men moet vervaaroigen en de werktuigen, die ze ver vaardigen moeten, ingewikkelder worden, en er meerdere handen bij betrokken zijn, moet de organisatie verbeterd worden, zoodat een s'uitend geheel wordt verkregen. Bij deze organisatie heeft ieder, ongeacht zijn functie of plaats, een bepaalde taak te vervullen. Het is van het grootste belang, dat deze taak nauwkeurig omschreven is en dat ze op het juiste moment wordt uitgevoerd, zoodat alle taken tezamen een samenhangend geheel vormen. Hiervoor moet van te voren een plan worden gemaakt. De laatste oorlog heeft duidelijk aange toond, wat met een zorgvuldig voorbereid p'an bereikt kan worden. De invasie in Normandië was tot in de kleinste details voorbereid; niets was er aan toeval over gelaten Hier werkten groote éénheden samen, name ijk de zee-, de land- en de luchtnf&cht, die elk op haar eigen gebied gespecialiseerd waren. Zij waren echter alle even nood zakelijk voor het slagen van de onderneming. In minuten na twkeurig was voor iedere een heid bepaald, waar zij zich moest bevinden en wat zij moest doen. Het lijkt onmogelijk, in verband met de onbekendheid van den tegenstand van den vijand, om dit van te voren nauwkeurig te bepalen. Toch heeft de praktijk bewezen, dat alles volkomen klopte en dat de zege. in verhouding tot de grootheid van de onderneming, slechts ge ringe offers heeft gekost. De organisatie heeft hier gezegevierd. Dat voor een dergelijk plan uitgebreide studies en berekeningen gemaakt moesten worden, en dat er geweldig veel voorbe reidend werk moest worden verzet, spreekt vanzelf. Hetzelfde, zij het in bescheidener mate, is het geval bij de bedrijfsorganisatie. Ook hier moeten van te voren ahe mogelijkheden bekeken worden en moet eveneens worden bepaald, wat ieder moet doen en op weik tijdstip dit gedaan moet worden. in een vo gend artikel zu.len wij enkele deelen van de bedrijfsorganisatie nader be kijken. LOONBETAL1NG. Niet-tewerkzijnden kunnen hun loon enz. 's Zaterdags in ontvangst nemen aan den NV estkousdijk of aan de Jriekstraac, indien dit aangevraagd wordt des Donderdags vóór 12 uur bij ae afdeehng tijdcontröle op de werven te Schiedam, Weslkousdijk of P,ek- straat. Men behoeft dit slechts éénmaal te doen voor den duur der afwezigheid. Wachtgelders moeten onder overlegging van hun inschrijvingskaart van het Arbeids bureau, hun wachtgeld persoon.ijk in ont vangst nemen op Zaterdag. Het afhalen van het wachtgeld treedt op dien dag dan in de plaats van het stempe.en. Zieken enz. kunnen hun loon enz. door collega's mede laten brengen. Dit moet dan, a's hieiboven aangegeven, vóór des Donder dags 12 uur worden aangevraagd. Zoo lang de afwezigheid duurt, wordt het loon enz. dan aan dien collega medegegeven. Men zorge evenwel voor een behoonijk ingevulde vo macht. Zij die op den betaaldag met vacantie zijn, kunnen hun loon 's Maandags van 11.30 tot 12 uur in ontvangst nemen. Alle anderen dienen op den aangewezen betaaldag hun loon enz. in ontvangst te nemen, daar op andere dagen niet meer wordt uitbetaald en men dan dus moet wachten tot den vol genden betaaldag. BEDRI FSSCHOOL, Met het teekenen van het „leercontract" voor Uw zoon, neemt U de verantwoorde lijkheid op U, ervoor te zullen zorgen, dat zijn opleiuing zal geschieden voor zoover het betreft de p actische opleiding in de Bedrijfsschool en voor wat betreft de theo retische opleiding aan de Avondvakteeken- school. In onderstaand artikel is nu aangegeven, wat U als ouders kunt en moet doen om deze opleiding te doen slagen. In de eerste plaats is het daarvoor noodig, dat Uw zoon van den leertijd in de fabriek en op de Avondschool het grootst mogelijke profijt trekt. Maar daarvoor zal hij dan ook rege matig en getrouw de Bedrijfs- en Avond school moeten bezoeken. U moet zich als eerste taak stellen, ervoor te zorgen, dat dit ook inderdaad gebeurt. Een jongen, die eenige keeren verzuimt, is al spoedig niet meer in staat de theorie-lessen te vo'gen, die hij wel bijwoont. De moed ontzinkt hem. hij krijgt tegenzin in de lessen en de mislukking is nabij Bovendien zal niet voldoend ge motiveerd verzuim het plichtsgevoel onder mijnen. Helaas is op dit punt bij vele ouders het besef van verantwoordelijkheid slechts zwak ontwikke'd Zij zijn dikwijls maar al te gauw geneigd, hun jongen toe te staan ziin 'essen te verzuimen. Ook wanneer een leerling voor een „licht geval" in de Onge vallenwet loopt, waarbij hij dus niet in de fabriek kan werken, laat men hem rustig van de Avondschool wegblijven. Door mij werd daarbij eenige malen geconstateerd, dat zij wel op straat rondslenteren Wanneer in zu ke gevallen aan den controleerenden geneesheer gevraagd wordt om vrijstelling te verkrijgen van het thu'sblijven, om gedu rende eenige avonden per week de school te bezoeken, zal dat in vele gevahen toe gestaan worden. I hans nog een andere kant van dit pro bleem De opleiding aan de Avondvaktee- kenschool komt per leerling op niet minder dan 80,per jaar, welk bedrag door het Rijk en de Gemeente moet worden opg ;- bracht. Uw zoon wordt dus opgeleid op kosten van de gemeenschap, van geld dat door burgers wordt bijeengebracht. Wat door de ouders wordt betaald is s'echts een fractie van dit bedrag. In het licht van deze feiten is het begrijpelijk, dat de school den dringenden plicht heeft van de ouders mede werking te e schen, opdat de enorme be dragen, die door de Overheid beschikbaar worden gesteld, werkelijk worden aangewend tot nut van de gemeenschap en tot zegen van den leerling. SPORT (I) Vervolg. Ook de lichamelijke opvoeding werkt dus mede tot de vorming van den totalen mensch met al zijn vereischte lichamelijke, geeste lijke en moreele eigenschappen. Evenals bij de opvoeding van het kind tot zelfstandig volwassene bijv. schoolonderwijs, lectuur, muziek, spel e d worden gebruikt als mid del om het gestelde doel te bereiken, zoo worden ook de lichaamsoefeningen als mid del aangegrepen. Bij de lichame'ijke opvoe ding als deel der totale opvoeding zijn de lichaamsoefeningen dus middel, nooit doeL En hier demonstreert zich het cardinale ver schil met. de sport, want daar is dit wél het geval. De sport streeft naar prestatie en dat is juist het aantrekkelijke ervan. Bij de sport vinden we de echte liefhebbers, de durvers, de sterken, de rappen-van-huis-uit. Die vin den daar gelegenheid hun Ievens'ust, levens blijheid bewegingsdrang en drift tot daden uit te vieren in een sportief spel of eeniger- lei snelheids- of krachtprestatie. Dat zijn de jongelui en de altijd jeugdige ouderen, die uit eigen vrijen wil de sportvereeni- gingen opzoeken, teneinde lichaam en geest te oefenen, te verfrisschen, te ontspannen. Maar wat doen we met de anderen, de lichamelijk minder rijk bedeelden? Die mij den immers de sportvereenigingen, óf uit tegenzin óf uit va'sche schaamte, omdat de ondervinding hun geleerd heeft, dat ze toch niet met hun leeftijdgenooten mee kunnen. Moeten we die categorie dan maar terzijde stellen, terwijl juist zij toch gedoseerde lichaamsoefeningen zoo broodnoodig heb ben? Neen, hen dienen wij op te vangen met onze lichamelijke opvoeding, welke derhalve in de eerste p'aats thu's hoort in de school, t w. het lager-, uitgebreid lager-, middelbaar-, nijverheids- en hooger onderwijs Daar zul len zij, die van nature de noodige vaardig heid fut en wellicht ook zelfvertrouwen missen, onder deskundige leiding en door regel matige methodische oefening, aangepast aan hun kunnen, moeten worden gebracht tot het bereiken van minimaal te stel'en eischen. Niet dus training voor record-prestaties in één bepaalden tak der lichaamsoefe ningen, zooals bij de snort, doch door mid del van gvmnastiek, athletiek, verschillende spelen en last not least zwemmen, hun body ontwikke'en hun vertrouwen in eigen kracht versterken, hun karakter helpen vormen, kortom hen opvoeden tot man en vrouw, is hierbii de leus. Bij een volgende gelegenheid, zullen we nog enkele andere punten dit onderwerp betreffende onder de loupe nemen. A. F. L. VERHEIJDEN, Leeraar Licham. Oef.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 3