FONDS „AIR CONDITIONED" VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN Als laatste spreker voerde de heer B. Wilton, als voorzitter van de contact-com missie en als nakomeling van den grondlegger van het bedrijf, het woord. Namens de beambten bracht hij de geluk- wenschen over bij dit bijzondere jubileum. Hij memoreerde de verdienste van den jubi laris op reparatie-gebied en stelde vast, dat de familietraditie door zijn wijze van wer ken bestendigd was geworden, waarbij hij den wensch uitsprak, dat die leden van de familie, welke in het bed ijf opgenomen zou den worden, dezen geest eveneens zouden uitdragen. De Heer W. Wilton dankte, mede namens zijn familie, voor de vele waardeerende woorden, welke hem door de verschillende sprekers waren toegevoegd. Hij merkte daar bij op dat het hem slechts mogelijk geweest is, resultaten te bereiken door de groote medewerking, die hij steeds heeft mogen ontvangen. De cadeaux, welke hij had ontvang ïn, werden door hem geschonken aan een op te richten fonds voor socia'e voorzieningen. Des middags werd de jubilaris met zijn familie op de villa door de commissarissen van Wilton-Fijenoord gehuldigd, waarbij de Heer Jac. Dutilh de waardeering vertolkte van de commissarissen voor de belangrijke diensten, welke hij aan de Maatschappij bewezen had. Tot slot werd een receptie gehouden, waarvan door vele bevriende relaties ge bruik werd gemaakt. Een schat van bloemen en vele telegrammen uit het buitenland wer den bezorgd en vertegenwoordigers van diverse scheepvaartondernemingen, zaken relaties, surveyors, inspecteurs enz, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Met een hartelijke toespraak o/erhand'gde de heer M, J. Kiviet hierbij den jubilar's namens een groep vrienden een radiotoestel, terwij' de heer Weidenaar in gevoelvolle woorden zijn gelukwenschen over bracht. JUBILEA. 40 jaar. L. v. d. Valk Onderbaas afd. Magaz: 25 jaar. A. Bas IJzerwerker C. Beyleveldt Brander J. C. Breda Brander R. Bu;st Klinker P. Donkers Brander Th, J. Duimel Brander J. Fuchs Brander W. v. Gelderen Onderbaas Metselaars J. C. Hantelmann Brander H. den Hond Brander W. Jansen Brander A. de Koek Brander J. Kooy Koker F. Kulik Brander P. J. Leeuwenstein Onderbaas Draaierij G. v. d. Lindes Brander P Th Meyer Brander B. Nobel Kalefater J. van Nus Portier A. v. Opstal Brander G. Pappers Brander A. J. Polderman Bikker J. P. Roos Brander F. J v. Rooyen Brander G. Smit Brander A W M v. d. Tas Brander M. de Voogd Brander J. de Vrijer IJzerwerker J M. Willemse Brander Arbeiders, die HERSCHOOLD willen worden tot PRANDER kunnen zich melden bij de afdeeling Sociale Zaken Voor ongeschoolden is dit de kam een vak te leeren. Reeds meerdere malen is ter sprake ge komen voor het personeel van Wilton-Fijen oord een fonds te vormen, waaruit in bij zondere gevallen uitkeeringen zouden kunnen worden gedaan. Wij denken hier bijv. aan ziekte van de vrouw in een gezin, waar onmogelijk zonder hulp van buiten het huis houden kan worden bestierd en de daartoe benoodigde gelden ontbreken. Verder aan gevallen van ziekte van den arbeider, die dringend versterkende middelen behoeft of eenigen tijd moet kuren en niet meer voor ziekengelduitkeering in aanmerkir g komt. Ettelijke voorbeelden zouden te noemen zijn, doch laten wij het hierbij laten; ieder weet zelf uit ondervinding te goed in welke moeilijke situaties men kan komen. De stoot om thans tot de vorming van een dergelijk fonds over te gaan werd oo 14 Februari j 1., den dag waarop de Heer ,7. Wilton zijn 40-jarig jubileum als Direc teur van de onderneming vierde, gegeven. Het was den Heer Wilton uit den aari der zaak niet onbekend Gebleven, dat hem ter gelegenheid van zijn jubileum door ambte naren en bazen een cadeau zou worden aan geboden. Dit heeft hem aanleiding gegeven te verzoeken het bijeengebrachte geld in couvert te mogen ontvangen en in zijn dank woord op den dag van het jubileum heeft hij er zijn mede-directeuren en het Personeel van in kennis gesteld, het bedrag in kwestie beschikbaar te willen stellen van een op te r ahten fonds voor sociale voorzieningen ten behoeve van het personeel. Deze z er sym pathieke geste wordt buitengewoon gewaar deerd, te meer waar zij den grondslag legt voor de leniging van nooden in gezinnen, waar financieele hu'n noodzake'ijk is Het fonds zal echter, wil het zijn nut heb ben in lengte van dagen moeten blijven voortbestaan en dus om uitgaven te kunnen blijven doen, ook inkomsten moeten hebben. De Directie heeft zich bereid verklaard Onder air-conditioning wordt verstaan, dat men door het invoeren van koude of warme lucht in een vertrek of ruimte de temperatuur daarin naar willekeur kan rege len. De lucht wordt daarbij door koel- of verwarmingsinstallaties op temperatuur ge bracht. In warme streken of op schepen die in de tropen varen, gebruikt men voor air conditioning daarbij koude lucht, terwijl men in koude streken daarvoor warme lucht be nut. Deze technische uiteenzetting dient a's korte inleiding van hetgeen ik wil vertellen over de belevenissen van 3 Hollandsche zee lieden. die in den oorlog ver van huis waren. Zij ondervonden daarbij, wat men in Brisch- Indië onder air conditioning verstaat. Deze 3 zeelieden waren in Bombay van boord gegaan om een verklaring af te leggen over het rammen van een onderzeeër door hun schip ,,de Aagtekerk" van de V.N.S.M., welk schip later in de Middellandsche Zee is vergaan. Het schip kon evenwel niet wachten en zette om de punt van Voor-lndië door de Golf van Manar zijn reis naar Madras voort. Door met den trein het kortere traject over land te nemen konden onze zeelieden het schip daar weer oppikken. Na het afleggen van hun verklaringen ontvingen zij van den Nederlandschen consul als reisgeld 200 rupee's, dat is ongeveer f 123. Op het station gekomen zochten zij naar een geschikte coupé. Eén van de stations beambten maakte hen er daarbij op attent, dat zij een air-conditioned coupé konden krijgen, wanneer zij 70 rupee's boven het wekelijks eenzelfde bedrag in het fonds te storten als de verplichte bijdragen van het personeel. Voor deze laatste bijdrage geldt het oude spreekwoord; „Vele kleintjes maken een groote" en daarom zou voorloopig kun nen worden volstaan met een wekelijksche Letaling van 2 cent per persoon. Daartegen zal toch niemand bezwaar kunnen hebben. Zij, die nooit een beroep op het fonds be hoeven te ooen, zullen zich gelukkig voelen een collega, wien het minder voor den wind gaat, op die manier te kunnen steunen. Er zijn verder vele mogelijkheden om de financiën van het fonds op peil te houden en er is uit den aard der zaak geen enkel bezwaar tegen indien iemand zich geroepen voelt naast de verplichte bijdrage regelmatig of op gezette tijden een extra steentje bij te dragen Het fonds is opgericht en laten we thsins gezamenlijk zorgen, dat de kas niet uitgeput raakt. De inhouding van 2 cent per week op het loon/salaris geschiedt met ingang van 4 Maart a s. en verzoeken om uitkeering kunnen ingaande 1 April a s. worden inge diend. Er is dan naast het reeds aanwezige geld een behoorlijke reserve gevormd voor de te verwachten uitkeeringen. Aanvragen om uitkeering zullen in overleg met de Directie door de voorzitters van de Contact-commissie Ambtenaren, Bazenver- ee.iiging, Fabriekskem, een bestuurslid van de Afdeelingsziekenkas en ondergeteekende worden beoordeeld, eventueel na ingewon nen advies bij de door de onderneming ia dienst te stellen sociale verzorgster Het Willy Wilton Fonds", zooals het ter eere van den initiatiefnemer zal heeten, zal er mede toe bijdragen den onderlingen band in het bedrijf te verstevigen en een stap zijn in de richting van een sociale voorziening, welke de toekomst belooft C. KEYZER, Chef afd. Sociale Zaken. gewone tarief betaalden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, omdat het waar'ijk geen pret|e is, om in die streken in een snikheeten trein te reizen. Hun werd daarop een coupé aangewezen, waar met groote letters Air-conditioned" op stond. Bij het binnenkomen bleek het daar ont zettend warm te zijn, zoodat zij op zoek gingen naar de air-conditioning. Er werd aan diverse knoppen gedraaid, handles wer den verzet maar het eenige resu taat wal, dat de temperatuur met het klimmen van de zon bleef stijgen. Om kwart voor één werd de toestand on houdbaar en één der mannen g;ng bij den stationsbeambte inlichtingen inwinnen over de air-conditioning. Op zijn vraag of men per abuis op de verkeerde coupé Air-con ditioned" had geschilderd, of dat hij dacht met een stelletje kaffers te doen te hebben antwoordde de beambte; „Om 1 uur vertrekt de trein, dus over 5 minuten wordt de air-conditioning ge bracht." Groote verbazing en ongeloof Doch inderdaad kwam 5 minuten later de oplossing van het raadsel. En wat bleek. In een zich in de coupé bevindenden zinken bak werden twee brooden ijs gelegd en klaar was de air-conditioning. Hartige commentaar volgde, zooals: „Daar hebben we nu f 42,meer voor betaald, wat een...." Enfin, echt op z'n Hollandsch. Tot overmaat van ramp bleek de afvoer voor het smeltwater nog verstopt, zoodat de vloer blank kwam te staan. Door de deur zoo nu en dan even te openen werd DOOR L. CLEMENTS

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 2