Sociale wetgeving* INGEZONDEN STUKKEN. dit euvel verholpen en was de zaak tot den vo gencien keer O.K. Twee brooden ijs voor een dag en een nacht bij een temperatuur van 120° F. en een prijs van f 42,was de air-conditioning in Britsch-Indië. Dit is een historisch zeemansverhaal en de zeelui kunnen thans het woord air-conditio ning niet meer hooren of voor hun geest verschijnt het beeld van het binnenbrengen van twee brooden ijs in een snikheete spoor wegcoupé op het station in Bombay. (Vervolg). Bij de Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeld verzekering voor de Metaalindustrie, waarbij onze Afdeelingskas is aangesloten, geldt echter de navolgende dag.oonbepahng, n.L: „Het aagioon wordt berekend door het gemiddelde uurinkomen (uurioon tarief enz.) ontvangen in een bepaald aanue ziek te voorafgegaan tijdvak (13 weken of kalender-halfjaar) te vermenigvuldigen met Va van het aantal uren dat bij den aanvang van de ziekte normaal per week in de onderneming wordt gewerkt." De onderscheiding tusschen loon en dag loon is van L eteekenis in verband met het feit, dat de te betalen premiën een percen tage van het toon bedragen, terwijl het ziekengeld een percentage van het dagloon uitmaakt. De verzekering wordt geacht in het alge meen voort te duren gedurende den tijd, waarvoor ziekengeld wordt uitgekeerd, on afhankelijk van de voortduring der dienst betrekking. De uitvoeringsorganen zijn: De ziekenkassen van de Raden van Arbeid; De erkende bedrijfsvereenigingen. Wilton-Fijenoord is met een eigen Afdee- lingsziekenkas aangesloten bij de Bedrijfs vereeniging voor Ziekengeldverzekering voor de Metaalindustrie te Amsterdam („Centraal Beheer"). Het ziekengeld bedraagt 80% van het dag loon. Voor de vaststelling van het ziekengeld komt het dagloon, hetwelk meer dan acht gulden bedraagt, voor dat meerdere niet in aanmerking. Het wordt uitgekeerd over iederen dag, uitgezonderd Zondagen dat de ongeschikt heid tot werken duurt, te beginnen met len derden dag nadien, waarop zij aanving, ge durende ten hoogste 26 weken. Buiten deze uitkeering bestaat de mogelijkheid aanslui tend nog gedurende enkele maanden zieken geld te ontvangen, indien daarmede arbeids geschiktheid bereikt zou worden, (z g. ver lengde uitkeering). Deze uitkeering komt ten laste van een ingevolge art. 114 der Ziekte wet gevormd fonds, hetwelk beheerd wordt door het bestuur van vorengenoemde Be drijfsvereeniging. Verdere mogelijkheden zijn: betaling van verlet na herstel van ziekte bij bezoek aan specialisten voor nabehande ling en indien het geen nabehandeling be treft, vanaf het derde bezoek aan den spe cialist. Sedert 1 November 1941 heeft de echtge- noote van den verzekerde, mits hij in het jaar voorafgaande aan de bevalling tenminste 156 werkdagen verplicht verzekerd is ge weest, bij bevalling recht op een bijdrage in de kosten der bevalling, groot 55,—. Eenzelfde uitkeering komt toe aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerden werknemer, voor zoover zij tenminste 3 maanden met den verzekerde in gezinsverband hebben geleefd en niet reeds recht hebben op grond van haar eigen ver zekering. Om in aanmerking te komen voor zieken geld moet verzekerde kunnen aantoonen, dat hij voor geneeskundige behandeling is inge schreven bij een overeenkomstig het Zieken- fondsbesluit toegelaten ziekenfonds. Van de premie is de helft door werkgev r en cte helft door verzekerde verschuldigd; voor deze laatste echter wat Wilton-Fijen oord betreft tot een maximum van 1%. De premie wordt in overleg met de Be drijfsvereeniging vastgesteld en bedraagt voor Wilton-Fijenoord momenteel 2% van het loon. Ter dekking van de administratie kosten is een gedeelte aan de Bedrijfsver eeniging verschuldigd. Tot de bevoegdheid van het bestuur der af deelingskas, hetwelk voor de helft uit door den werkgever en voor de helft uit door de arbeiders gekozen bestuursleden bestaat, be- hooren: 1) Het toekennen van Ziekengeld, met dien verstande, dat de Bedrijfsvereeniging aansprakelijk blijft voor de uitbetaling; 2) Controle op de verzekerden; 3) De inning en het beheer der premiën. Tot besluit van dit eerste artikel wil ik namens het Bestuur van de Afdeelingskas „Wilton-Fijenoord' onder Uw aandacht brengen, dat: 1. Ziekmelding sch-iftelijk binnen 24 uur moet geschieden. 2. De verplichting bestaat om zonder op^ roep, indien men daartoe in staat is, op het spreekuur te komen van den con troleerend geneeskundige, hetwelk dage lijks wordt gehouden in de Verband- kamer der werf te Schiedam. C. K. LOONBETALING. Wanneer men den dienst van Wilton- Fijenoord verltftt, moet men bij het in ont vangst nemen van het laatste loon inleveren: le. het loonzakje van de voorgaande week; 2e. de werfpas; 3e. een bewijs, dat men zijn gereedschap, kete'pak enz. heeft ingeleverd. Komt er na ontslag ijog tarief-afrekening, dan kan men deze per postwissel toegezon den krijgen, mits het verzoek hiertoe aan den betaalmeester wordt gericht. Ook kan men dit tarief door collega's in ontvangst laten nemen. Deze moeten dan voorzien zijn van een behoorlijk ingevulde volmacht en tevens het ontslagbewijs van betrokkene kunnen toonen. Naar aanleiding van het artikel „Zij die vielen" in het December-nummer 194j stel ik voor om deze heiden van het verzet te eeren door het oprichten van een monument op onze werf. Zij. die met dit idee sympa- thiseeren gelieven zich met mij in verbinding te stellen. A. v. d. Beek, Portier C 233. Opm Red Er is voor dit doel reeds een commissie werkzaam, die hierover binnenkort nadere bijzonderheden zal bekend maken. In verband met de gebrekkige verbindin gen, zouden J. Loopik en P. v. Beek gaarne zien, dat Wilton-Fijenoord enkele autobussen aanschafte voor het vervoer van het perso neel van en naar de werf. Antwoord: Het is momenteel niet mogelijk zulke vervoermiddelen te verkrijgen. De ver bindingen worden gelukkig met den dag beter- Red. Eenige illegale strijders, die indertijd door de Duitschers zijn gearresteerd, hebben hun teleurstelling uitgesproken, dat hun gezinnen gedurende hun gevangenschap niet door de onderneming zijn gesteund, omdat zij niet tot de Geuzenbeweging behoorden. Hoewel de Directie betreurt, dat dit on derscheid inderdaad is gemaakt, is het niet doenlijk hierop thans terug te komen. Zij stelt er echter prijs op te verklaren, dat allen, die in het belang van het Vaderland werkzaam zijn geweest, den dank van het Nederlandsche vo'k verdienen. Enkele inzenders vroegen inlichtingen over de wijze, waarop de verdeeling van de goe deren, die over de werf verstrekt zijn ge worden, heeft plaats gevonden. Hierop is persen'iik antwoord gezonden. Naar aanleiding van enkele ingekomen brieven over het verstrekken van kleeding, schoeisel, fietsbanden enz. zijn de daarin genoemde voorstellen besproken met de Directie. Het antwoord hierop volgt hier onder. De Redactie heeft mij medegedeeld, dat enkele brieven bij haar waren ingekomen over het tekort aan kleeding, rijwielbanden en schoeisel. Uiteraard is dit probleem be kend en van onzen kant wordt alles in het werk gesteld om aan de behoefte in dit opzicht te voldoen. Dezer dagen is opnieuw een verzoek tot de hoogste instanties ge richt en wij kunnen slechts hopen, dat deze in de gelegenheid zullen zijn, aan de ge rechtvaardigde verlangens te voldoen. CK. Hoewel ik het Wilton-Fijenoord Nieuws op prijs stel, komt het mij voor, dat het daarnaast gewenscht zou zijn, om voor iedere afdeeling een blad uit te geven, waarin op voedende artikelen voorkomen, zooals uit slagen, enz op de wijze zooals dit vroeger in de vakbladen gebeurde. P. v. Beek. Antwoord: Het is in verband met de papierschaarschte niet mogelijk uitvoering te geven aan dit idee. Zelfs indien dit be zwaar niet bestond, zou de uitvoering zoo veel bezwaren met zich brengen, dat het ook dan niet mogelijk zou zijn. Het beste is dan ook, indien de behoefte aan zulke voor- lichting bestaat, groepen te vormen, die zich dan met een inrichting van onderwijs in verbinding stellen. De redactie is gaarne bereid daarbij haar medewerking te rer- leenen. Als wij na den Zaterdag en Zondag in huiseijken kring doorgebracht te hebben, des Maandags weer in onze werkplaats komen, valt de tegenstelling met thuis wel erg op. Verschillende van onze werkp'aa'sen zien er nog verre van verzorgd uit. Het is dan ook geen wonder, dat velen van ons in den loop van de week de verzuchting slaken: „Is het nog geen Zaterdag?" Ook hoor ik wel eens de opmerking: „als ik s avonds de poort uitga, word ik een ander mensch. Ook de taal en omgangsvormen zijn op het werk ruwer. Dit stempelt je op den duur tot een bepaald soort mensch. Moet dat nu zoo, of liever gezegd moet dit zoo blijven? Nu de jaren van verdrukking en ontredde ring gelukkig achter ons liggen, moeten wij ons oprichten en opnieuw beginnen. Is het daarbij niet mogelijk, dat we de plaatsen, waar we dagelijks moeten verblijven, zoo houden en/of maken, dat ze niet onzen weer- zin opwekken? Het is een oud thema en zal misschien bij enkelen de lachlust opwekken. Maar als allen daarbij, dus zoowel het per soneel, a's de bazen en de directie, wilden medewerken, wat zou er dan veel te bereiken zijn! Wat zouden er veel verbeteringen aan te brengen zijn, die én het personeel én het bedrijf ten goede zouden komen. Onze nieuwe directie heeft reeds blijk gegeven voor deze dingen een open oog te hebben. Laten ook wij hier eens rustig over denken. Mogelijk kunnen we dan een plaatsje gereserveerd krijgen in ons blad, dat zou kunnen dienen als spreekbuis van de plaat naar de brug. C. Vos. Nasch-ift. Gaarne zal de redactie mede werken bij het tot stand komen van boven bedoelde spreekbuis.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 3