FIJENOORD of FEIJENOORD Veilig werken* Rotterdam. Bij het onderzoek, dat heeft plaats ge vonden, na het ongeluk bij het Bouwdok, is gebleken, dat de gebruikte staaldraadstrop van goede kwaliteit was. Toch is deze strop gebroken en de oorzaak van dit ongeval was het afsnijden van den staaldraad op de scherpe kanten van de te hijschen machine- onderdeelen. Dit ongeval leert ons, dat men bij het hijschen van materialen, waaraan zich scherpe kanten bevinden, den strop zoo danig moet aanbrengen, dat fieschadiging of afsnijden wordt voorkomen. Dit kan men bereiken, door op de scherpe kanten een bescherming aan te brengen van hout, een zak of een lap. Is deze goed aan gebracht, dan is beschadiging of afsnijding van den strop uitgesloten. Bedenk wel, dat gij bij het roekeloos omgaan met hijsch- materiaal Uzelf en andere menschen aan groote gevaren blootstelt. Neem daarom steeds de volgende voor zorgen in acht: 1. Gebruik alleen stroppen van goede kwa liteit. 2. Breng bij het aanslaan een goede be scherming aan. 3. Vermijd scherpe bochten. 4. Houd den strop zoo lang mogelijk, vooral bij breedere werkstukken of kisten, zoo dat de tophoek klein blijft. Indien de strop te kort genomen wordt, waardoor hij bijna vlak ligt, kan de belasting in den strop wel tien maal zoo groot wor den, als het gewicht van den last bedraagt. We weten, dat de zorg voor de veiligheid onder een groot deel van onze fabrieks arbeiders leeft. Maar we weten ook, dat nog een groot deel der menschen niet voldoende medehelpt, om deze veiligheid algemeen te doen worden. Daarvoor hebben we de mede werking van alle arbeiders noodig. Door een eerlijk gemeende samenwerking en een weinig menschenliefde kunnen we een goede veiligheid verkrijgen. Het ongevallen- cijfer moet laag blijven; gezamenlijk moeten wij den strijd aanbinden tegen ongelukken. Verreweg de meeste ongelukken gebeuren niet door een samenloop van omstandig heden, doch meestal door: 1. Een fout van U zelf. 2. Een fout door anderen. 3. Een fout in een werktuig. 4. Een fout in het gereedschap. 5. Een fout in het materiaal. Om veilig te werken moeten we weten, waar gevaren dreigen en hoe we deze uit den weg kunnen ruimen. En dit zullen we gezamenlijk ter hand gaan nemen. P. C. v. d. J. GESLAAGD. In Maart 1946 werden door de Bemetel de examens afgenomen van de leerlingen van de diverse metaalnijverheidsbedrijven. Aan deze examens namen 23 leerlingen van onze bedrijfsschool deel en het is een verheugend feit, dat deze allen zijn geslaagd. Hieronder volgen de namen: Electr. lasschers: Schoenmakers, M. J. Blom, H. J. M. Vorstenbos, J. H, L. L. Dieterich, W. Kriek, G. Hoogendam, M. Mach. Bankwerkers: Niesing, P. A. Kuypers, T. Kapteini Fr. Bijloo, A, Metaaldraaiers: Tielemans, N. C. Schippers, G. Romeyn, A. De officieele uitreiking van de diploma's vond plaats op Zaterdag 27 April 1946 in de koffiekamer van het hoofdgebouw te Schiedam, waar de leerlingen met hun ouders aanwezig waren. De heer P. C. v. d. Jagt sprak de leer lingen hartelijk toe en wenschte hun geluk met de behaalde resultaten. In duidelijke bewoordingen deed hij het doel van de op leiding naar voren komen en wees hij de gediplomeerden op de taak, die hun nu verder te wachten staat. Namens de directie van W. F. voerde de heer Römer het woord, die de jongens in gloedvolle woorden toesprak en zijn bewon dering uitte voor de geleverde prestaties en voor de wijze, waarop de leerlingen in onze bedrijfsschool worden opgeleid. Hij prees de leermeesters en de assistenten voor de wijze, waarop zij zich geheel aan hun taak geven en overhandigde hierna aan de leerlingen met een persoonlijk woord de behaalde diploma's. Onze directie was mede vertegenwoordigd door den heer v. West, terwijl verschillende andere functionarissen door hun aanwezig heid blijk gaven van hun belangstelling in de leerling-opleiding. Namens de leerlingen sprak de leerling v. Dam, die afscheid nam van de leiding en de leermeesters en die den dank vertolkte voor de genoten opleiding. O, Rotterdam, mijn oude stad, Wat hebt gij veel geleden! Met onrecht en met bruut geweld Is in Uw hart gestreden. Gij vroegt geen strijd, maar wel om vreê Om rust als nooit te voren, Toch houden wij het hoofd omhoog Mijn stad gaat nooit verloren. O, Rotterdam, mijn oude stad, Ik denk aan U met smarte. Het leed, dat U werd aangedaan, Dat greep ons diep in 't harte. Wij bouwen weer, wij houden stand, Geen tweedracht mag ons storen, Met vasten wil, met vaste hand: Mijn stad gaat nooit verloren. O, Rotterdam, mijn oude stad, Wij blijven vol vertrouwen. Al ligt gij nu nog half in puin, Wij gaan U weer herbouwen. Wij, Rotterdammers van de daad, Wij zijn als weer herboren. Ik zie Uw toekomst, groot en mooi Mijn stad gaat nooit verloren. O, Rotterdam, mijn oude stad, Wij moeten allen weten: Dat veertien Mei, omlijst met smart, Door ons nooit wordt vergeten. Want, Rotterdam, ik heb U lief, Geen stad kan zóó bekoren! Wij jub'len straks het hoogste lied: Mijn stad gaat nooit verloren. J. v. d. V. In de zaal konden door de leerlingen ver vaardigde werkstukken bezichtigd worden, welke tentoonstelling door den heer Römer werd geopend. De belangstelling hiervoor was zeer groot en in den loop van den mid- dag kwamen verschillenden het uitgestalde bezichtigen. Velen konden nauwelijks ge- looven, dat de leerlingen tot zulke presta ties in staat waren. s Avonds werd er voor de leerlingen en hun ouders een geslaagde feestavond ge geven, welke geheel georganiseerd was door de leerlingen zelf. Alles bijeen genomen was het een dag, waarop de aanwezigen met genoegen zullen terugzien. TOL. steek, maar wel de ,,e" laat vallen, dan schrijven wij voortaan allemaal Fijenoord en besparen daarmede liters drukinkt en meters papier. Ja, onze voorouders hadden reeds gevoel voor de komende efficiency en vereenvoudigde spelling. „WILLY WILTON FONDS" Sedert de oprichting van het fonds is aan 22 leden van het personeel in totaal een bedrag van fl. 814,82 verstrekt. PERSONALIA. De zeer gecompliceerde verhoudingen, waaronder tegenwoordig moet worden ge werkt, hebben het wenschelijk gemaakt één centralen persoon aan te wijzen, die alle administratieve afdeelingen onder zijn leiding heeft. Hiervoor is door ons aangewezen de heer L. A. M. v. d. Brande. DE DIRECTIE. Onlangs ontvingen wij van iemand, die zich een dagelijksch voorbijganger noemt,, het volgende briefje: „Mag ik U er door deze even opmerk- ,,zaam op maken, dat bij den ingang* van „Uw werf aan den Vlaardingerdijk als „opschrift staat: WILTON-FIJENOORD, „hetgeen moet zijn: WILTON-FEIJEN- „OORD." Het zal wel niet vaak voorkomen, dat iemand, die stokoud geworden is het Etablissement Fijenoord herdacht zijn 100- jarig bestaan in 1923 zich hoort 'zeggen, dat hij blijkens zijn naambordje niet weet hoe hij heet. Wij kunnen dezen voorbijganger en allen, die met hem in dezelfde dwaling verkeeren, verzekeren, dat het met onzen naam in orde is, ondanks de hardnekkigheid, waarmede men ons een historisch niet gerechtvaardigde en volkomen overbodige ,,e" wil opdringen. Maar noemt de gemeente Rotterdam zelf dit stadsdeel in haar plaats- en straat-aan duidingen niet Feijenoord? Jawel, maar zelfs van Homerus wordt gezegd, dat hij wel eens sliep. Eén telefoontje met het Gemeente-Archief aan de Mathenesserlaan 315 te Rotterdam en de daar werkzame heer van der Gaag wist ons voor de vuist weg een aantal bron nen te noemen, die bewijzen, dat wij met onze schrijfwijze op geschiedkundig vasten bodem staan. In het Gemeente-Archief bevindt zich een teekening door A. Munro, vervaardigd in 1818, die vermeldt: „Kaart van het eiland Fijenoord bij Rotterdam Deze dateert dus ongeveer uit den tijd van vestiging der werf te Fijenoord. Gaan wij nog veel verder terug, dan vinden wij, dat op een rekening van 1450 wordt gesproken van Fijenoirt, terwijl in een acte van 11 Juni 1457 staat vermeld „Fijenoort". Nergens die langdradige „e". Waarlijk, aan onzen naam behoeft niet te worden gedokterd en wanneer nu ook nog de Gemeente-Diensten van Rotterdam den weg naar hun Archief vinden en zelfs de voetbalclub „Feijenoord" nu verder geen Koperslagers: Nooyen, L. H. Teylingen, H. v Tiel, D. N. v. Cocq, D. d. Batenburg, B. Hollander, C. den Wijk, A. J. v. Dam, A. v. Vos, J. Scheepsschilder: Westerveld, J.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 3