M.S. WESTERDAM De indeeling en inrichting van het Ischip. Toen wij direct na de bevrijding aan boord van onze ouwe, trouwe „Westerdam" gingen om eens poolshoogte te nemen van den toe stand, waarin het inwendige van het sch p verkeerde, zagen wij een hopelooze chaos. Het water stond ter hoogte van het B-dek, zoodat dus alles wat onder dit dek reeds aangebracht was, uilgebroken moest worden. Van de schotten, plafonds, enz., welke op de hooger gelegen dekken reeds aange bracht waren, was ook veel onbruikbaar. Sloopers hadden hier-hun werk gedaan; met bijl en koevoet was hier het houtwerk weg gebroken. Regen en wind hadden vrijen toegang door kapotte patrijspoorten en ramen. De werf wachtte een moeilijke taak, hun beurt al het mogelijke hebben gedaan om tijdig te leveren en hun vo'ste mede werking hebben gegeven. Wel is hier en daar wat water in den wijn gedaan, doch alles bij elkaar kan Wilton-Fijenoord, een goed jaar na de bevrijding, een schip afleve ren, hetwelk, wat de inrichting betreft, den toets der critiek ten volle kan doorstaan en straks een sieraad voor de vloot van de H A.L. zal zijn. Nu wat over de indeeling en de inrichting zelf. Van boven naar beneden hebben we; op het commando-brugdek het stuurhuis, de kaartenkamer, de kapiteinsverblijven en de hut voor den loods; op het dek lager, het sloependek, de hut- groote linnenkamer en een drukkerij. Mid scheeps zijn toiletten met douchekamers. In het achterschip op het B-dek zijn de hutten voor de bemanning, met de toiletten en douchekamers. Op het kampagnedek is een gestoffeerde cel voor geesteszieken, een bemanningshos pitaal met bad en een hut voor bedienden. In het voorschip, in de bak, diverse berg plaatsen, de timmermanswerkplaats en de lampenhut. Zooals reeds vermeld zijn er totaal 54 hutten voor 134 passagiers Hiervan zijn 27 hutten met een badkamer en 27 met een douchekamer. Zij 9 komen, wat comfort en luxe betreft, over een met de hutten in de toeristenklasse van de „Nieuw Amsterdam". De meubileering bestaat uit 1 of 2 ledi kanten, een toilettafel met uittrekbaar schrijfblad, tabouret, fauteuil en voor iederen passagier een ruime hooge hangkast, met in één daarvan een lange spiegel. In 48 hutten is een pullmanbed aangebracht, dat geheel toen besloten was het schip te bergen en weder af te bouwen. Doch we kunnen er trotsch op zijn, dat dit ons in een jaar tijds na de bevrijding is gelukt. Was de toestand aan boord al heel slecht, in de magazijnen was het niet veel beter. Veel van het opgeslagen materiaal was door onze „beschermers" weggevoerd en deze hadden zich heusch niet bepaald tot datgene wat voor den oorlog van belang was. Tapij ten, linoleum, kunstleder, overtrekstoffen, bijna 1900 m3 hout en veel ander kostbaar materiaal, waren in lichters geladen en oostwaarts gedirigeerd. Een klein gedeelte van het weggevoerde materiaal is gelukk-g nog in Nederland blijven steken en is na de bevrijding naar de werf teruggevoerd. Een groot gedeelte van de meubelen, welke nog niet aan boord gebracht waren, was in een loods van de HAL. opgeslagen en het toeval heeft gewild, dat het gedeelte van de loods waar dit materiaal lag, niet is opgeb'azen. Ern van de eerste moeilijkheden was het verkrijgen van het benoodigde hout en multi- p'ex. Vooral het laatste, waarvan een groot kwantum noo^ig was om opnieuv de schot ten beschieting en plafonds aan te brengen. Stad en 'and werd afgedregd en, aanvanke lijk in k'eine hoeveelheden, later in wat ruimere mate, kwam het materiaal binnen en kon m"n weer beginnen met betimmeren van het schip. Veel onverwachte moeilijkheden zijn in den loop van het jaar naar voren gekomen, en zeer veel moeite heeft het gekost om al het noodige materiaal op tijd binnen te krijgen doch alles is nog in orde gekomen. Hierbij dient een woord van dank gebracht te worden aan de vele leveranciers, die op ten voor de stuurlieden en werktuigkundigen, de ruime eetkamer met pantry; verder het toilet met douchekamers. Onder het sloependek ligt het promenade dek met vestibule, lounge, rooksalon, waran da, bar en leeskamer. Rondom het salondekhuis loopt een glas- dicht wandeldek met aan den achterkant een open sportdek. Hier was oorspronkelijk een permanent zwembad geprojecteerd, doch dit heeft plaats moeten maken voor twee pas sagiershutten. Op het A-dek, dat onder het Promenade dek is gelegen, grenst aan de vestibule de eetsalon voor de passagiers; aan S.B. is het Purser-kantoor met open bali. uitkomende op de vestibule. Aan B B. is de groote z.g. koude Pantry voor de eetsalon. Midscheeps, meer naar achter, ligt de dames- en heeren kapsalon. Verder zijn op dit dek 23 passa giershutten, een stewardstation en toiletten. Op het B-dek zijn 31 passagiershutten, de spreekkamer van den dokter, met wachtkamer voor de passagiers en het hospitaal met 3 bedden en een badkamer. De dokter en chef-hofmeester hebben op dit dek hun hut ten, evenals de hofmeesteressen en de hos pitaalbedienden. Een groote, electrisch in gerichte, keuken, met bakkerij en slagerij heeft eveneens een plaats op dit dek ge vonden Vóór in het dekhuis zijn 3 eetkamers voor de bemanning. In de buurt van de keuken gaat een trap omlaag naar de gekoelde proviandbergplaatsen voor vleesch, visch. enz. Verder zijn op dit dek eenige dienstruimen als het kantoor voor den lsten stuurman, steward-station en C02 kamer. Op het C-dek zijn de hutten voor de koks, barkeeper, kapper en verdere bedienden, een vlak tegen den wand opgeklapt kan worden. Voor de patrijspoorten zijn verticaal schui vende jalouzieën. Verder is er in iedere hut een roteerende hutfan, een kastje voor zwemvesten, en een kleine electrische kachel voor gebruik op kille dagen, wanneer de gewone verwarming niet bijstaat. Boven de ledikanten zijn leeslampen aangebracht. Voor de poorten, de deuren en bij de ledikanten zijn gordijnen, terwijl op de vloeren over de geheele oppervlakte een tapijt is gelegd. De meubileering en stoffeering is in 4 ver schillende kleurcombinaties gehouden. De bad en douchekamers zijn voorzien van een bad of douchebak afgedekt met een gummi gordijn. Verder bevinden zich in deze kamers een waschtafel met toiletkastje, electrischen handdoekdroger, W.C. en verder een thermoskan, de noodige haken, glashou ders, enz. In de bad- en douchekamers is een me chanische luchtafvoer, zoodat geen onaan gename geuren in de hut kunnen doordrin gen. In de hutten is een aanvoer van versche lucht, welke 's winters verwarmd wordt en op den juisten vochtigheidsgraad wordt ge houden. Is deze accommodatie voor de passagiers luxe te noemen, dit is eveneens te zeggen van de verdere inrichting van de salons, de vestibules, enz. De hutten zijn gelegen aan ruime gangen, alle voorzien van plafond, zoodat pijpen, leidingen enz. aan het oog onttrokken zijn, doch door kleppen over de geheele lengte te bereiken. De wanden zijn evenals in de gangen van de officieren in z.g. Hasco- reliefwerk uitgevoerd. De vloeren zijn be legd met grijs gemarmerd rubber met zwarte holplinten. De verlichting vindt plaats door

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 2