M.S. WESTERDAM Electrische installatie Machine-installatie De overname door de H.AL. De lotgevallen van het m.s. „Westerdam" gedurende den oorlog zijn aan de electrische installatie van dit schip niet ongemerkt voorbijgegaan. Bij de bevrijding verkeerden de installaties in een zoodanigen toestand, dat het in orde brengen en weer opnieuw aanbrengen en beproeven van machines, ap paraten en geleidingen meer werk mee bracht, dan het aanbrengen van een geheele installatie in een nieuw schip. Immers in het laatste geval krijgt men machines en apparaten nieuw geleverd, terwijl thans de installatie eerst gesloopt moest worden om daarna de reparatie van alle onderdeden stuk voor stuk ter hand te nemen, waarna opnieuw met de montage aan boord kon worden begonnen. Voor een nieuwe scheepsinstallatie van een dergelijken omvang is gewoonlijk ook meer tijd beschikbaar dan thans voor de zoo om vangrijke reparatie het geval was. De electrische centrale, ingericht voor ge lijkstroom 220 Volt, geplaatst in een ruimte voor de hoofdmachines, omvat vier M.A.N.- dieselmachines, gekoppeld met Smit-dyna mo's ad 285 kw elk; deze leveren stroom aan het daarboven op een bordes geplaatste hoofdschakelbord. Het hoofdschakelbord is ingericht voor parallelschakeling van de vier hoofddyna mo's. De beveiliging van de hoofddynamo's is zoodanig ingericht, dat bij overbelasting de onbelangrijke verbruikers het eerst wor den afgeschakeld en dus de verlichting en de voor het bedrijf van de hoofdmachines onmisbare motoren zoo lang mogelijk inge schakeld zullen blijven. Achter het schakelbord is het centraal aanloopsysteem opgesteld. Het doel van deze inrichting, die op het m.s. „Zaandam" voor het eerst in Nederland werd toegepast, is het centraliseeren van de bij de ge bruikelijke inrichting in de machinekamer verspreid opgestelde groote aanloopkasten tot een enkel apparaat, waardoor veel aan ruimte gespaard en aan overzicht gewonnen wordt. De motoren worden dan ter plaatse in de machinekamer door middel van drukknoppen aangezet. Nagenoeg alle hulpwerktuigen in de ma chinekamer worden door electromotoren aangedreven. De voornaamste hiervan zijn wel de motoren voor de koelwater- en smeeroliepompen, alsmede de 90 PK. hulp compressoren en de vier 95 PK koelcom- pressoren. Alle groote motoren hebben toerenregeling door middel van veldverzwakking waardoor geen verliezen bij de regeling ontstaan. Deze eenvoudige regeling is voor de koelwater-en smeeroliepompen en voor de koelcompres- soren van groot belang en dit is ook wel de reden, waarom men voor installaties als deze nog veel vasthoudt aan het gelijk stroomsysteem. Bij het toepassen van draai stroom, welk systeem overigens vele voor deden heeft, is een eenvoudige verliesvrije toerenregeling van de motoren niet moge lijk. Totaal zijn er ca. 150 electromotoren aan boord. Buiten de machinekamer zijn de dek- werktuigen de belangrijkste krachtverbrui kers. Zij omvatten in de eerste plaats de stuurinrichting, die bestaat uit twee geheel gescheiden installaties, die als eikaars reserve kunnen optreden. De ankerlier werkt met een electromotor van 90 PK onder dek opgesteld. Verder zijn er 26 electrische lie ren en een uitgebreide electrisch gedreven ventilatie-inrichting. Een belangrijke stroomverbruiker is verder de geheel electrische keukeninrichting, be staande uit twee fornuizen en bakkersoven en nog eenige kleinere apparaten. Tenslotte is er een uitgebreide electrische verwar mingsinstallatie en een electrische heet- watervoorziening voor de bemanningsver- blijven. De verlichting, die in de salons als onder deel van de architectuur is opgevat en aldaar hoofdzakelijk indirect is uitgevoerd, omvat in totaal ongeveer 2000 lichtpunten. Als noodinstallatie dient een dieseldynamo van 30 kw. opgesteld op het sloependek. Een afzonderlijke 24 Volts installatie zorgt voor de voeding van bediendenroepinstalla- ties, telefoons en klokken. Machine -installatie. Voor de voortstuwing is het schip uitge rust met twee dubbelwerkende 5-cilinder Dieselmotoren van het Fijenoord-M.A.N. type. De diameter van de zuigers is 720 mm. en de slag 1200 mm., terwijl elke machine bij 116 omwenteljngen een vermogen van 52C0 As pk. ontwikkelt. Een synchroniseer-inrichting van het Wil- ton-Fijenoord type zorgt dat beide machines me! hetzelfde aantal omwentelingen precies gelijk draaien. Vanaf het vooreinde van de krukas wordt bij elke machine de spoelpomp aangedreven, welke haar lucht door een spe ciaal geconstrueerden geluiddemper aanzuigt. Elke cilinder heeft zijn eigen brandstofpomp, welke tusschen de machines is aangebracht. De overzichtelijke manoeuvreerstand is aan de voorzijde van elke machine opgesteld. Voor het overbrengen van de bewegingen is gebruik gemaakt van een servo-motor, zoodat de dienstdoende werktuigkundige geen groote kracht behoeft aan te wenden bij het bedie nen van de machine. De omkeering van de draairichting ge schiedt pneumatjsch-hydraulisch door het verschuiven van de nokkenas. Een blok keering zorgt ,dat de machine niet aangezet kan worden, alvorens de nokkenas in den gewenschten stand is gekomen. Ook de torninrichting is geblokkeerd, zoodat de machines niet aangezet kunnen worden voor dat deze inrichting uitgeschakeld is. In de afvoergassenleiding van eiken motor is een afvoergassenketel aangebracht, zoo dat de warmte in de afvoergassen nog zoo veel mogelijk benut wordt. Deze afvoer- gassenketels staan in verbinding met de twee Cochran-hulpketels, die stoom leveren voor de verdampers en voor scheepsdoeleinden. Achter de afvoergassenketels zijn de geluid dempers met vonkenvangers opgesteld. De koeling van de cilinders en de zuigers geschiedt door zoetwater. De terugkoeling geschiedt in koelers welke door zeewater op temperatuur worden gehouden. De luchtcompressoren, koel-, smeerolie- en andere pompen zijn op overzichtelijke wijze in de machinekamer opgesteld. In een afzonderlijke ruimte zijn de 4 die selgeneratoren opgesteld, die stroom leveren voor de aandrijving van de verschillende pompen, de verlichting en voor verder scheepsgebruik. Elke generator wordt aan gedreven door een 8-cilinder Fijenoord- M.A.N. dieselmotor, die bij een capaciteit van 285 kw. bij 220 volt gelijkstroom 325 omwentelingen maakt. In de tunnels zijn de koelinstallaties opge steld. Overname Westerdam. Het was 24 Juni een bijzondere dag voor Wilton-Fijenoord. Immers de „Westerdam welke ruim 6 jaren aan onze werf had ge legen, zou worden overgenomen door de rcederij. Het schip, dat ligplaats had aan de Wil- helminakade, werd in den loop van den middag bevolkt door een aantal genoodig- den. Omstreeks 4 uur verzamelden de aan wezigen zich op het sportdek, waar ons Directielid de heer S. van West het woord nam. Hij schetste de geschiedenis van de „Westerdam", die hij vergeleek met de lotgevallen van het Nederlands che volk gedu rende den bezettingstijd. Hij prees de pret tige samenwerkingdie wij van de zijde van de Directie van de H.A.L. en van het toe zichthoudend personeel mochten ondervinden en maakte gewag van de vele moeilijkheden, die wij bij den afbouw hadden te over winnen Hierna bood hij de „Westerdam" aan de Directie van de HA.L. aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat de „Westerdam" een gelukkige vaart zou mogen hebben. De Heer W. H. de Monchy, directeur van de H.A.L., beantwoordde deze toespraak door te zeggen dat de Directie van de H.A.L. de „Westerdam" gaarne aanvaardde en droeg het commando over aan den kapi tein, den heer Jaski. Deze gaf als eerste bevel last den wimpel van de Maat schappij te hijschen. Onder de tonen van het Wilhelmus, ten gehoore gebracht door de harmonie van de H.A.L., werd onder een plechtig zwijgen de rood-witte wimpel van W.F. naar beneden gehaald en werd tege lijkertijd de groen-wit-groene in top ge- heschen. De heer de Monchy sprak zijn waardeering uit over de prestaties, die door onze men- schen van hoog tot laag bij den bouw van de „W esterdam" waren geleverd. Hij sprak over de gevoelens van vreugde, die er op het kantoor van de H.A.L. heerschten, als er bericht binnen kwam, dat de dappere ondergrondsche strijders er in geslaagd waren de „Westerdam" te doen zinken en over die van teleurstelling die het lichten van de „Westerdam" teweeg brachten. Met dank aan deze dappere mannen, die de „Wester dam" voor Nederland hadden behouden, eindigde hij met de hoop uit te spreken, dat de „Westerdam" een gelukkige vaart zou mogen hebben; hij noemde het schip een groote aanwinst voor de H.A.L. Na een korte toespraak tot de officiëele vertegenwoordigers van Engeland en Frank rijk, werd in het trappenhuis een kleine gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan den architect Brouwer, die de salons ont worpen had en die als illegale werker het hoogste offer voor zijn land bracht. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Met weemoed namen wij afscheid van onze trouwe „Westerdam". Toen wij echter het trotsche, forsche schip nogmaals hekeken, maakte een gevoel van blijdschap zich van ons meester bij de gedachte, dat wij in staat geweest waren zoo kort na de bevrij ding een zoo mooi schip aan de Nederland- sche koopvaardijvloot toe te voegen en voel den wij, dat wij in staat waren nog veel en machtig werk te verzetten. Hulde aan allen die hun krachten en kunnen gaven aan den bouw van dit schip! JUBILEA. 25 jaar. B. Bliimer Sjouwer bankwerker. J. J. v. Ginkel Vlakwalser. A. P. v. Kempen Electro -monteur. G. v. Knotsenburg Kopersmelter. D. Koorneef Sjouwer metselaar. PERSONALIA. A. van Dijke is per 15 Juli a.s. benoemd tot onderbaas bij den Magazijndienst, afd. IJzercontröle. Vetrokken; H. L. Persijn, Chef Verbandkamer.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 2