s.s. Möwe - Bergen - Hos Een bezoek aan onze werf 1 V -"v <y S.S. „ILOS" Foto C. Vos. HO 2097 Tot het restant van de voormalige Duit se handelsvloot die voor marinediens t was omgebouwd behoorde o.a. de „Möwe", oorspronkelijk een vrachtboot. De Neder landse regering heeft dit schip toegewe zen gekregen uit handen van een ge allieerde commissie. Het. kreeg toen de naam „Bergen" en op 10 September 1946 arriveerde dit zonderlinge vaartuig aan onze werf te Rotterdam. Degene, die voor toewijzing van dit schip in aanmerking kwam trok een bedenkelijk gezicht bij de gedachte om van deze half leeggestolen grijze „konvooileider" zonder masten, laadgerei en uitrusting weer een bruik bare vrachtboot te maken. Eerst kregen wij opdracht van het ministerie van scheepvaart om het schip van binnen ge heel uit te breken en alle marine-installa ties en verblijven te verwijderen. De dek huizen die op de laadhoofden waren gebouwd en de geschutsbordessen moesten worden gesloopt. Van November tot Ja nuari lag het casco ter bezichtiging voor die rederijen die in aanmerking kwamen voor vervangingsschepen t.g.v. de ver liezen welke zij leden tijdens de tweede wereldoorlog. Tenslotte nam de K.N.S.M. de Bergen over en droeg ons op dit vaartuig weer als vrachtschip om te bouwen, in te rich ten en het onder klasse Eng. Lloyds te brengen. Hiermede werd 2 Januari 1947 aange vangen en op 21 Juni werd het herdoopt met de naam Hos aan de K.N.S.M. af geleverd. De afmetingen zijn: 79,87 X 11,70 X 6,99 M. Type: Shelterdek met tonnage-opening. 1126 B.R.Tons, Draag vermogen 1550 ton, totale ruiminhoud 104600 kub. voet. Het schip werd o.a. voorzien van 2 nieu we masten, 8 stuks 3 tons laadbomen en een 20 tons laadboom compleet met vol ledige tuigage, 4 nieuwe laadhoofden met 8 complete luiken voor hoofd- en shelter- dek, een geheel nieuw nrugdekhuis met dekken en verschansing, nieuwe schoor steen, nieuwe kombuis met inrichting, nieuwe ventilatiekappen en -kokers, zon netenten, davits enz. Het shelterdek werd gewijzigd volgens de Nederlandse meting en voorzien van een nieuwe tonnage opening. De verblijven, waaronder 2 pas sagiershutten, werden alle nieuw gemeu bileerd, beschoten en gestoffeerd. Onder het bak- en campanjedek werden geheel nieuwe bemanningsverblijven ingebouwd voor resp. 8 matrozen en 7 stokers met messrooms, wasplaatsen en W.C.'s. Een nieuw koel- en vriesruim met een vries- machine werden ingebouwd en de gehele electrische installatie werd vernieuwd. Alle M.K. pijpleidingen en dekdienst- leidingen werden gewijzigd en vernieuwd, de machine-installatie werd geheel nage zien. Deze bestaat uit een compound kleppenmachine met cylinder 450 X 900, slag 900 mm, met een Bauer Wach afge werkte stoomturbine. Totaal vermogen 1100 I.P.K., dienstsnelheid 11 knoop. De stoom wordt geproduceerd in twee met kolen gestookte gecombineerde vlam- en waterpijpketels type Capus met een V.O. 260 m2 en een R.O. 6,6 m2, voorzien van een oververhitter, met How- dens kunstmatige trek en een luchtver- hitter. De moeilijkheid tijdens de reparatie was dat er vrijwel geen gegevens waren en het machinekamerpersoneel, dat met deze installatie gevaren had, niet ter beschik king was om inlichtingen en ervaringen mede te delen. Bij de proefvaarten stond onze bankwerkersgroep voor lastige pro blemen, die bij deze kleppenmachine van hardnekkige aard bleken te zijn, maar onze mensen wisten deze puzzles onder de knie te krijgen. Op bijgaande foto ziet men dat het een mooi scheepje geworden is waarin allen, die er met toewijding aan werkten, ple zier kregen. Wij feliciteren de Amsterdamse rederij met deze nieuwe aanwinst en wensen „het jacht" een behouden vaart toe. UITTREKSEL van het voorafgaande: Een employé van onze werf. Barend genaamd, was in dc hongerwinter 1944—'45 op zijn zwerftochten naar voedsel, terechtgekomen bij een familie in het Oosten van het land. welke hem geholpen had. Tijdens zijn verblijf daar had hij gesproken over Wilton-Fijenoord en bemerkt, dat deze mensen grote belangstelling hadden voor een scheepswerf. Na de bevrijding had hij hun een uitnodiging gestuurd om naar Schiedam te komen om onze werf te bezichtigen. Deze uitnodiging was dankbaar aanvaard en de familie bestaande uit man, die in de wandeling Oom Gerrit werd genoemd, vergezeld van zijn vrouw Tante Lena en zijn zoon Gijs en dochter Gerry, waren in het huis van Barend aangekomen, waar het ge sprek al spoedig op de werf kwam. Nadat Barend in grote lijnen een overzicht had gegeven van de algemene structuur van onze werf, werd het gesprek over de taak van de diverse functionarissen voort gezet. Ook de taak van enkele afdelingen werd be sproken en hierbij wordt het gesprek gestoord door het overkoken van de op het vuur gezette melk. Met behulp van Gerry werd onmiddel lijk aangepakt om te redden wat er nog te redden viel. Het uitdraaien van het gas was al direct bij het binnenkomen ge beurd en het restant van de melk was in minder dan geen tijd in een schoon pan netje overgegoten. Ijverig waren de beide vrouwen bezig de vuile boel te redderen. In de huiskamer was het gesprek even gestokt, maar toen Barend enigszins ge ringschattend de geur van de aangebrande melk opsnoof en daarbij de opmerking maakte: „Dat is nu je reinste materiaal- verspüling," bracht oom Gerrit het ge sprek direct terug op de werf door de opmerking: „Van materiaal gesproken, bijna iedere man bij jullie moet toch ma teriaal en gereedschappen hebben om te kunnen werken? Is het nu in deze tijd, waarin je van alle kanten hoort beweren, dat er vrijwel niets is te krijgen, geen geweldig probleem om hieraan te komen?" „Je slaat de spijker inderdaad op de kop," antwoordde Barend, waarbij hij on willekeurig zijn vertelhouding weer aan nam, „met heel ons grote personeel is er nu eenmaal zonder materiaal en gereed schappen niets te beginnen. Van schaarste op vrijwel elk terrein behoef ik je wel niet te vertellen. Als we daarbij nu nog in aanmerking nemen, dat vooral door de Duitse plunderingen onze gereedschappen- positie buitengewoon slecht was, begrijp je, wat dit ons voor moeilijke problemen heeft geplaatst. Om enkele dingen te noe men, denk eens aan lucht-, zuurstof- en gasslangen, waarvan er op onze werf kilo meters nodig zijn en aan de verbindingen hiervoor. Neem dan de tientallen kilo meters electrische leidingen voor hulp verlichting aan boord en voor electrische krachtoverbrenging, voor electrisch hand gereedschap, enz. Dan was er een schreeu wend tekort aan losse gereedschappen zo als boren, ruimers, draadtapen enz., enfin teveel om op- te noemen. Bijna alles was bij de bevrijding verdwenen en alleen het feit, dat enkelen van ons bedrijf op de meest vreemde plaatsen een gedeelte van deze materialen hadden verstopt, maakte, dat we niet helemaal met onze handen in het haar zaten." Hier mengde Gijs zich in het gesprek door de vraag te stellen: „Maar wie zorgt er nu voor, dat alles, wat u daar noemt, wordt aangeschaft als het te krijgen is en hoe weet men dan welke hoeveelheden er ingekocht moeten worden?" „Onze afdeling Inkoop is belast met de zorg voor het aanschaffen van de mate rialen en de gereedschappen en moet daarbij trachten deze tijdig op de werf aanwezig te doen zijn, want u begrijpt, dat, als er geen materiaal of gereedschap pen zijn, het werk direct stagneert en dat is iets wat wij niet kunnen hebben. Van zelfsprekend weet de Inkoopafdeling niet van zich zelf wat er nodig is voor de bouw van nieuwe schepen en de reparatie van oude. Ik zal trachten je zo eenvoudig mo gelijk te vertellen hoe of zij haar gegevens krijgt Voor de nieuwbouw zijn er de techni sche afdelingen Scheepsbouw, Werktuig bouw en Electriciteit. Deze weten bij de opzet en het uitwerken van de plannen precies wat er nodig is en geven dit door aan de afd. Inkoop. Voor de reparatie worden de gegevens verstrekt door de be- drijfschefs van de diverse afdelingen. Ook de verlanglijstjes voor gereedschappen en benodigdheden worden door de diverse bedrijfschefs doorgegeven. Daarnaast heb ben we de Magazijndienst, die zeer veel artikelen in voorraad heeft en die ook regelmatig opdrachten geeft voor aanvul ling van de duizenden artitoelen, die zij moet aanvullen. Op deze wijze wordt de afdeling Inkoop de verzamelplaats van alles wat er voor het bedrijf nodig is. Om u een klein beeld te geven van wat er omgaat op deze afdeling is het wel aardig te weten, dat er jaarlijks zo'n 20 a 25.000 rekeningen van leveranciers bin nenkomen, waarvan er verschillende zeer hoge bedragen te zien geven. De aanvragen voor het aanschaffen van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 10