WILTQH-FyEKdDtl) NIEUWS J VAKOPLEIDING ONS WERK Afscheid 10e Jaargang 15 Augustus 1947 No 13 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Mededelingen voor de redactie te zenden aan Pulleman Inzending van opstellen en denkbeelden door leden van het personeel wordt op prijs gesteld Het staat wel vast, dat Nederland zonder hulpverlening door het buitenland niet op krachten kan komen. Dat wil echter niet zeggen, dat wanneer deze hulp wordt ver strekt onze inspanning geringer kan worden. Integendeel. Wanneer ons deze bijstand wordt gegeven geschiedt dat in de verwachting, dat de werkers in ons land in staat zullen zijn om over een bepaald tijdsverloop zoveel goede ren te vervaardigen en diensten te verlenen, dat de in het buitenland gemaakte schulden kunnen worden afgedaan. Maar bovendien wensen wij allen dringend, dat ook meer goederen ter verdeling in het binnenland aan wezig zullen zijn. De Nederlandse bedrijven en ondernemingen hebben de taak en de plicht het in hen gestelde vertrouwen niet te beschamen. Wij kunnen allen daarin een werkzaam aandeel hebben door te zorgen, dat wij geen tijd en kracht verspillen, maar het oog blij- Wanneer men een jongen van 8 jaar vraagt wat hij wil worden, zal het antwoord in de meeste gevallen zo uitvallen, dat hij het zelfde vak noemt als de vader besefent. Hij kijkt niet naar wat deze arbeid met zich brengt, maar hij wil net als vader een echte trein besturen of op een schip varen, Is hij eenmaal 12 geworden, dan grijpt hij naar hogere dingen. Hij wil nu kapitein wor den of vliegenier. Zo langzamerhand heeft hij de leeftijd bereikt, waarop het hem duidelijk wordt, dat er aan het beroep van vader wel eens wat te wensen over blijft, hij leert de voor- en nadelen van dat beroep kennen. Een beroe.pswens kan door allerlei oorzaken beïnvloed worden. De zoon uit een kruide- niersbedrijf zal vermoedelijk zijn vader wil len rpvolgen. De jongens in ons bedrijf heb ben ook een beroepswens. Vader is wellicht metaalbewerker en naast hem waarschijnlijk anderen uit de familie en ook bij de zoon is er dan neiging in dit vak te komen. De losse arbeider voelt het als een gemis, dat hij geen vak kent en zal er in de meeste gevallen wel vend gericht houden op dit doel: ons te wer ken uit het moeras, waarin wij ons nog steeds bevinden. Welvaart zonder aanwezigheid van een ruime goederenvoorraad is niet te ver wezenlijken. Blijven wij in de schaarste dan blijven wij in de armoede, daaraan is noch met geld noch met wensen en leuzen iets te verhelpen. Onze aandacht valt in de afgelopen maand in het bijzonder op onze reparatie-afdeling, die wederom ruim van werk was voorzien, zó zelfs, dat ook thans nog lang niet aan alle behoeften van onze klanten kon worden vol daan. In de maand Juli werden door ons repara ties uitgevoerd aan de navolgende schepen: 28 Nederlandse schepen 8 Noorse schepen 6 Engelse schepen 2 Zweedse schepen 3 Amerikaanse schepen 1 Italiaans schip 4 Deense schepen 3 Franse schepen alle mogelijke moeite voor over hebben om te voorkomen, dat ook zijn zoon in die po sitie komt. Opmerkelijk is het, dat vaak de moeder de jongen er toe aanzet een vak te gaan leren. In al deze gevallen is er geen vrije keuze van het beroep, doch deze wordt beinvloed. Vele jongens willen chauffeur of monteur worden, doch zij denken daarbij meer aan aantrekkelijke bijkomstigheden dan aan het vak zelf, dat ook wel eens minder prettige werkjes meebrengt. Ook het kantoor en het witte boordje zijn erg in trek. Maar is het geen treurig verschijnsel, dat vele van onze M.U.L.O. scholen met 5 eerste klassen beginnen en met 1 hoogste klas ein digen? Vier klassen met kinderen zijn dus ongeschikt het M.U.L.O. onderwijs te volgen. Vier klassen met kinderen hebben een ver keerde keuze gedaan of hebben een foutief advies gehad. Zo is het te begrijpen dat velen van deze het leven doorgaan met twaalf ambachten en dertien ongelukken. Het is wel jammer, dat maar al te dikwijls door ouders of onderwijzers een verkeerde voor lichting inzake beroepskeuze wordt gegeven. Is het echter niet opvallend, dat 95% van de leerlingen onzer bedrijfsschool ook het einddiploma behalen; dit vindt zijn oorzaak in de geleide beroepskeuze. Het is onverstan dig een jongen een vak te laten beoefenen, omdat het toevallig zo uitkomt. Het is toch beter de juiste man op de juiste plaats te brengen en om dit te bereiken krijgen de jongens in ons bedrijf een beroeps-advies. In vele gevallen komt de psychotechniek hierbij ons te hulp. Een jongen die niet weet wat hij worden wil kan aan een onderzoek worden onder worpen. Elk mens beschikt over bepaalde capaciteiten. Wanneer deze tot ontwikkeling worden gebracht en de jongen aanvaardt een beroep, dat daarmede overeenkomt, dan is aan èèn van de eerste voorwaarden voldaan om een sfeer van arbeidsvreugde te scheppen. Hij zal dan zijn werk naar behoren kunnen vervullen en een kans hebben om in de we reld vooruit te komen. Het vakonderwijs is één van de pijlers waarop onze welvaart wordt opgebouwd. We kunnen daarom ons nijverheidsonderwijs niet hoog genoeg aanslaan. De vakopleiding in onze bedrijfsschool steunt op de nijverheids onderwijswet. De jongens, die tot de vakopleiding kun nen worden toegelaten moeten ten minste 14 jaar oud zijn en 7 klassen der lagere school doorlopen hebben of een diploma der am bachtsschool bezitten. Verdere inlichtingen worden verstrekt op de bedrijfsschool. V. D. JAGT. Baas A. Harmg van de afdeling Reparatie Machinefabriek verlaat, na ruim 50 jaren dienst, ons bedrijf. Op Vrijdag 1 Augustus werd hij met familie in de koffiekamer ontvangen, waar onze He »r Romer woorden van afscheid sprak en ond r meer releveerde dat de Vader van Haring 40 jaren gedeeltelijk ook als baas aan onze onder neming was verbonden en dat thans de zoon van de vertrekkende, met al weer 20 jaren dienst juist is aangesteld als onderbaas in de afdeling welke zijn Vader nu verlaat. Na de directiekamer werd hij ontvangen in de Machinefabriek, waar de Heer B. Wilton en anderen hem toespraken, waarna afscheid werd genomen. Dat er vele handdrukken werden gewisseld, zullen de aanwezige dames zeker hebben ondervonden. Baas Haring, geniet nog vele jaren van Uw welverdiend pensioen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 1