Een bezoek aan onze werf TEGENWERKING OF SAMENWERKING VI Eén dezer dagen verscheen in de bladen een kort berichtje, dat waarschijnlijk temid den van alle grote „headlines" een groot deel der lezers niet eens opgevallen zal zijn. Ik kan me voorstellen dat het overgrote deel dergenen, die het wel gelezen hebben, er eens even hun hoofd over geschud hebben en weer rustig verder gegaan zijn met het lezen van de grote gebeurtenissen van de dag. Het is niet eens uitgesloten, dat slechts weinigen bemerkt zullen hebben, dat hier heel even de vinger gelegd werd op een wonde plek in onze hedendaagse samen leving. Het betrof een klein voorval waarvan de verslaggever op een der vele zomerse dagen van dit jaar getuige was bij een wandeling in de duinen. Een groep achterlijke kinderen wandelde daar onder leiding van enkele pleegzusters. Plotseling naderde een auto vol vacantiegangers. Na de groep gepasseerd te zijn stopte de auto en stapten de inzittenden uit om de kinderen eens goed te kunnen bekijken. Zeer terecht sprak de verslaggever hierover in het bovengenoemde artikel zijn grote verontwaardiging uit. Hij knoopte hier aan een beschouwing vast van de veldslagen die geleverd worden bij tram en trein onder het motto: ,,als ik er maar in kom, dan interesseert mij de rest niet meer en hoe ik erin kom, dat is mijn zaak". Inderdaad, dat is het Nederlandse publiek op zijn slechtst. Helaas kunnen we allen bij even nadenken dit nog met vele andere voorbeelden uitbreiden, die alle wijzen op een gebrek aan discipline en beschaving. Laten we nog één stap verder gaan, ook in het politieke leven wordt vrijwel dagelijks een gebrek aan discipline en beschaving getoond, leder middel schijnt geoorloofd te zijn wanneer het er om gaat tegenstanders te bestrijden of een vermeend voordeel te behalen, We hebben het nu in de twintigste eeuw met al onze kennis en al ons vernuft zo ver weten te brengen, dat de mensen niet meer voor en met elkaar leven, doch elkaar tegenwerken. Dit verschijnsel open baart zich zowel internationaal als nationaal, ja zelfs in verenigingen en gezelschappen komt het voor. Helaas ook in ons bedrijf! Gaat het leven niet tè veel lijken op een uitsluitend najagen van eigenbelang, zonder UITTREKSEL van het voorafgaande: Een employé van onze wprf. Barend genaamd, was in de hongerwinter 1944'45 op zijn zwerftochten naar voedsel, terechtgekomen bij een familie in het Oosten van het land. welke hefn geholpen had. Tijdens zijn verblijf daar had hij gesproken over Wilton-Fijenoord en bemeikt, dat deze mensen grote belangstelling hadden voor een scheepswerf. Na de bevrijding had hij hun een uitnodiging gestuurd om naar Schiedam te komen om onze werf te bezichtigen. Dezë uitnodiging was dankbaar aanvaard en de familie bestaande uit man. die in de wandeling Oom Gerrit werd genoemd. vergezeld van zijn vrouw Tante Lena en zijn zoon Gijs en dochter Gerry, waren in het huis van Barend aangekomen, waar het ge sprek al spoedig op de werf kwam. Nadat Barend in grote lijnen een overzicht had gegeven van de algemene structuur van onze werf. werd het gesprek over de taak van de diverse functionarissen voort gezet. Ook de taak van enkele afdelingen werd be sproken en hierbij wordt het gesprek gestoord door het overkoken van de op het vuur gezette melk. Wij zullen thans eens een bezoek brengen aan 'de afdeling Sociale Zaken en de chef zich om wie of wat ook te bekommeren? Beseffen we niet hoe weinig dit alles zal bijdragen tot de wederopbouw van onze samenleving. Op deze weg voortgaande zinken we steeds dieper weg in het moeras, waarin wij in vrijwel ieder opzicht geraakt zijn. Zonder hier een zedepreek te willen hou den, geloof ik toch te mogen zeggen, dat ook wij als werknemers van Wilton-Fijenoord ons dat wel eens een ogenblik mogen reali seren. Ook ons leven en wérken hier in het bedrijf vertoont dit verschijnsel van gebrek aan discipline en beschaving. Voorbeelden zijn er helaas te over! Als we eens even onze gedachte laten gaan kunnen allen er stuk voor stuk een gehele editie van het W.F.- nieuws mee vullen. Een ieder weet dit uit zijn eigen omgeving het beste. Hoe vaak doen we er ook allen zelf niet aan mee? Achten we onze eigen belangen boven het bedrijfsbelang? Op enkele plaatsen in ons bedrijf hangt het bekende plaatje van de twee ezels, die slechts door samenwerking hun doel kunnen bereiken. Op andere plaatsen hangt de be kende spreuk: „Verbeter de wereld en begin bij je zelf". Laten we dit eens wat meer nastreven en er niet, als ons oog erop valt, met een nonchalant gebaar de schouders voor ophalen. Hiertoe zullen we allen zonder uitzonderingVjnze medewerking moeten ver lenen. Een ieder op die plaats, waar hij in het bedrijf gesteld is. Wanneer we dan allen wat meer eerbied voor elkanders werk tentoonspreiden, zal het ook niet meer voorkomen dat er artikeltjes in dit blad verschijnen waar gesproken wordt over timmerlieden en fitters die elkaar tij dens het afwerken in de haren vliegen en dergelijk fraais. De goede onderlinge verstandhouding zal er wel bij varen, het zal de geest in ons bedrijf verbeteren waar we allen de goede vruchten van plukken. We zullen ermede bereiken, dat ook op dit terrein Wilton- Fijenoord anderen als voorbeeld gesteld wordt. Laten we ons niet voorstellen, dat dit alles zo maar één, twee, drie gaat, doch waar een wil is, is een weg. dier afdeling vragen, iets te vertellen over de werkzaamheden, welke daar worden ver richt. Dat zal U zeker interesseren, want ook op het land zal het aan de meesten niet zijn voorbijgegaan, dat vooral na de bevrij ding veel over „sociale zaken" wordt ge sproken. We zullen dan tegelijk eens vragen, wat eigenlijk met die uitdrukking sociale zaken wordt bedoeld. Inderdaad zou ik daarover gaarne worden ingelicht. Ik weet dat er in Den Haag een Departement van Sociale Zaken is, doch ik begrijp niet goed de betekenis van een afdeling met die naam bij een fabriek als deze. Dat zal U straks wel duidelijk worden als we het onderhoud hebben en U een en ander van het werk hebt gezien. Hier is het. U ziet, een groot personeel, zowel dames als heren. Het geheel maakt een fleurige indruk. We zullen hier even kloppen. Natuurlijk ben ik gaarne bereid U een blik in het werk van deze afdeling te geven. Dit kan echter slechts heel oppervlakkig zijn. Een serieuse kennismaking met het vele werk zou dagen in beslag nemen. We zullen dus hier en daar een greep doen en U niet vermoeien met bijzonderheden. In de eerste plaats vindt op deze afdeling de aanneming en het ontslag van personeel plaats. Vooral onder de tegenwoordige omstandigheden zijn hieraan vele formaliteiten verbonden. Bij het Arbeidsbureau hebben we diverse aanvragen voor goede vaklieden lopen, doch deze heb ben doorgaans een werkkring en liggen niet voor het opscheppen. Ook in ons bedrijf komt het voor, dat men wi! veranderen en ook dan wordt het Arbeidsbureau ingescha keld. Dit bureau stelt een onderzoek in en slechts indien blijkt, dat van een positiever betering sprake is. wordt een ontslag ver gunning verleend Het is dus niet meer zo eenvoudig als voor de oorlog. Velen begrij pen jammer genoeg niet het belang van het onderzoek door het Arbeidsbureau en zien dit uitsluitend als een tegenwerkende in stantie. Niets is echter minder waar, hetgeen de laatste tijd herhaaldelijk is bewezen, voor al in gevallen, waar niet van deze bemid deling gebruik werd gemaakt. Na enkele maanden in de andere „betere" werkkring te hebben gedoold, komt de teleurstelling en heeft men spijt niet voldoende het „Bezint eer gij begint" te hebben doordacht. Dit wil niet zeggen, dat wij een werkelijke positie verbetering in de weg willen staan. Uit den aard der zaak geven wij daarvoor onze volle medewerking, ook al worden daardoor uit nemende krachten aan het bedrijf onttrok ken. Men heeft mij verteld, dat meer dan 6000 man in dit bedrijf werkzaam zijn. Dat moet dus wel heel wat administratieve rompslomp geven en ik ben erg benieuwd, hoe de be rekening en de uitbetaling van de lonen geschiedt. Inderdaad geeft een zo groot personeel een omvangrijke administratie. Elke Vrijdag avond heeft de loonbetaling over de daar aan voorafgaande week plaats en alvorens het zover is, moet er zeer veel werk worden verzet. Het personeel, dat U op de grote afdeling ziet en dat in het kantoor hiertegen over {wij noemen die afdeling Loonadmini stratie, hoewel het werk zo in elkaar grijpt, dat van een aparte afdeling geen sprake is) werkt voor het grootste gedeelte, hetzij direct of indirect, gedurende langere of kor. tere tijd aan de totstandkoming van de weke lijkse loonlijst, welke 160 bladzijden omvat. Hier ziet U een willekeurig blad van de loonlijst van de afgelopen week. Het is verdeeld in 31 kolommen en op elke lijst komen 42 namen voor. Bijna elke kolom is geheel of gedeeltelijk ingevuld en U zult hieruit kunnen concluderen, hoeveel werk voor het maken van de diverse berekenin gen en het invullen van die 160 bladen nodig is. Naast de berekening van het loon en tarief aan de hand van de gewerkte uren, vindt U hier o.a, inhoudingen voor loonbelasting, premie Ziektewet, Zieken fonds en zovele andere! Als U dan weet, dat eer feestdag, een extra uitkering, de vacan- tieaagen enz. veel extra werk voor het klaarmaken van de loonlijst vergen, dan zult U wellicht begrijpen, hoe goed de samen werking op deze afdeling moet zijn. Wat dat betreft, wil ik U wel vertellen, dat ik daar over ten zeerste tevreden ben. Ook U zult in het landbouwbedrijf wel meerdere malen de opmerking hebben gehoord, dat de na oorlogse prestaties zoveel bij die van vóór de oorlog achterblijven. Op deze afdeling is dat in het algemeen zeker niet het geval.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 6