v-v-v Wat de KERN besprak Jubilea Personalia Willy Wilton-fonds de meer eenvoudige theoretische kennis, die elk goed vakman moet bezitten, wil hij zijn werk naar behoren kunnen verrichten. Als voorbeeld zouden we willen noemen, dat men in staat moet zijn, tekeningen te lezen, dat men zelf een schets of tekening van een be paald onderdeel moet kunnen vervaardigen en dat men van een bijzonder gevormd voor werp een uitslag moet kunnen maken, waar vooral scheepsbouwers, plaatwerkers, ketel makers en koperslagers mede hebben te maken. Als het voorkomt moeten we ook in staat zijn, een eenvoudige berekening te maken en zo zijn er nog vele andere geval len te noemen, die een goed vakman moet verstaan en die alleen mogelijk zijn als je de opleiding daarvoor hebt gevolgd. Vele jonge werklieden drijven op de kennis van hun maat en achten het niet nodig, zelf moeite te doen, om zich die kennis eigen te maken. Dat dit niet altijd zo kan blijven zullen zij tot schade van zichzelf vroeg of laat aan den lijve ondervinden. Dan worden zij door anderen voorbij gestreefd, die zich de moeite wel hebben gegeven, om zich deze kennis eigen te maken. En wat vooral een belangrijke factor is: wanneer men capa citeiten bezit, dan staat men vrijer tegenover zijn dagtaak en zal men zijn werk met veel meer vreugde kunnen verrichten. Alles pleit er voor, de gelegenheid om te leren niet voorbij te laten gaan Wat een zelfverwijt moet men later hebben, als men kansen om vooruit te komen heeft laten voorbijgaan, omdat men in zijn jonge jaren geen zin had om te studeren. Velen van de ouderen zullen dit gevoel kennen. Is het dus van hel grootste persoonlijke belang om je kennis te vermeerderen, ook voor het bedrijf is dit gewenst en eveneens voor Nederland in het algemeen. Straks zul len wij moeten wedijveren met andere lan den en dan zullen zij, de beter onderlegden, de schaal ten "gunste van Nederland kunnen doen overslaan. Meerdere malen komt het voor, dat er jonge mensen zijn, die de goede weg niet kunnen vinden. In de eerste plaats zijn er dan de ouderen, die hen moeten wijzen op het nut en de noodzakelijkheid van het studeren. Daarnaast zal iedere baas en be drijfsleider gaarne van advies dienen, terwijl öok de directeuren van de diverse scholen alle gewenste inlichtingen willen verschaffen. Hieronder volgt een opgave van de midde len. die er zijn om tot het gestelde doel te geraken. In Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen zijn er avondnijverheidsscholen, waar ieder les kan krijgen in zijn eigen vak en waarvan de adressen aan het eind van dit artikel staan opgenomen. Om op deze scholen toe gelaten te worden is geen diploma vereist. Iedereen is er welkom en wordt geplaatst in de klasse, waarin hij krachtens zijn voor opleiding thuis hoort. Zo zullen zij, die "alleen lager onderwijs hebben genoten, gewoonlijk in >de eerste klasse worden geplaatst, terwijl zij die een Ambachtsschool, Mulo of Ulo bezochten, in een hogere klasse worden on dergebracht. Men moet minstens 14 jaar zijn, terwijl naar boven geen limiet is gesteld. Dikwijls treft men dan ook leerlingen van boven de 40 jaar op zulke scholen aan. Zij, die er aan beginnen, moeten zich wel degelijk rekenschap geven van het feit, dat er een grote dosis doorzettingsvermogen en wilskracht voor nodig is om vier keer per week de school te bezoeken. Doch wanneer men zich hierover heen kan zetten, dan weegt de vreugde, die men voelt bij het bevorde ren naar een hogere klasse of het behalen van een einddiploma hiertegen ruimschoots op. Een intens gevoel van voldoening over het feit, dat men vrijwillig iets heeft bereikt, dat tot grotere levensvreugde en een hoger levenspeil kan leiden, doorstroomt op zulke ogenblikken de gelukkige. Voor knappe bollen, die na het behalen van het diploma ener nijverheidsschool nog verder willen studeren, is er de Middelbaar Technische School, waar men zich eveneens door studie in de avonduren nog verder kan bekwamen. Aan de avondnijverheidsscholen is er, na het behalen van het diploma, ge legenheid een cursus te volgen, die opleidt tot het toelatingsexamen van de V.M.T.O. (Voorbereidend Middelbaar Technisch On derwijs). Heeft men deze met vrucht door lopen, dan staan de deuren van de M.T.S. (let op de volgorde van de letters) voor U open. Hier kan men in vijf jaren het diploma behalen en dan zijn er mogelijkheden om een betrekking te aanvaarden, die het beste bij persoonlijke aanleg en smaak past. Tot slot een opgave van de avondnijver heidsscholen in onze omgeving. ROTTERDAM: Ambachtsschool v.d. Scheepsbouw, Oranje boomstraat 298. Ambachtsschool Beukelsdijk 145. Hillevliet 90. Tamboerstraat 9. Chr. Gordelweg 120. R.K. Baljuwstraat 2. Gemeentelijke Vaktekenschool, v. Lennep- straat 13. Gemeentelijke Vaktekenschbol, Vestastraat (Heyplaat). Vaktekenschool, Clemensstraat (Charlois). SCHIEDAM: Ambachtsschool, St. Liduinastraat 35. VLAARDINGEN: Ambachtsschool. Oosterstraat 86. Zoals U ziet is er keuze genoeg en de opleiding van bovengenoemde inrichtingen is vrijwel gelijk, zodat er niets in de weg is om met de directeur van de school, die het dichtst bij je woning is, te gaan praten over 'plaatsing. De kosten zijn dusdanig laag, dat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Ga eens informeren en toon dan, dat je het belang van jezelf begrijpt! Je zult er later met voldoening op terugzien. Op de werf kunt U hierover advies krijgen bij: Bedrijfsbureau Scheepsbouw. Leerschool de heer P. C v. d. Jagt. Tekenkamer de heer J. Pulleman. L. C. Loonsverhoging, Medegedeeld wordt, dat volgens de nieuwe loonregeling het loon der volwassen arbeiders als volgt zal worden verhoogd: Vakgroep I 0,05 II 0,04 III 0,04 Over de verhoging zal geen tarief betaald worden. Op het loon van de 18-jarigen en ouderen tot 65 jaar zal 1,per week in mindering worden gebracht voor het Pensioenfonds. De loonsverhoging van de jeugdige arbei ders varieert van 28 cent. Vanzelfsprekend zal over de periodieke verhogingen normaal tarief betaald worden. Lekencontróle. Met ingang van 1 September 1947 is bij wijze van proef voor de tijd van 3 maanden lekencontróle ingesteld, met het doel te con troleren of patiënten zich houden aan de bepalingen der Ziektewet. Verzoek arbeiders van 60 jaar en ouder uit Machinefabriek om vast tarief van 30%. Hieraan zal niet worden voldaan. Commissie vuil werk. De Commissie zal bestaan uil de heren: Aarnoudse (bedrijfsassistent). Bakker (walkapitein). Weber (kernlid, afd. kokers). I MEDEWERKERS OPGELET Als onderdeel van ons streven om alles zoveel mogelijk aan te passen aan eisen van veiligheid en orde, willen wij ook het ver keer op de werf te Schiedam in goede banen leiden. De scheepsbouwkade, d.w.z. de ge hele weg vanaf het hoofdkantoor tot aan de electrische werkplaats, willen wij in de tijd van 16.30 tot 17.30 uur en 's Zaterdags van 11.30 tot 12.30 uur voor alle rijverkeer af sluiten. In de straat tussen verbandkamer en afd onderhoud is slechts éénrichtingverkeer toegestaan n I. Noord-Oost, zodat U het be drijf zo veilig mogelijk kunt verlaten. Alle rijverkeer, dus ook per rijwiel, kan dan langs fitterij en plaatwerkerij zijn doel bereiken Wij weten wel, dat er dan nog veel aan mankeert, maar wij doen ons best. Nu ver langen wij ook van U allen, dat U Uw beste beentje voorzet. Daar waar goede voetpaden zijn moet de voetganger van de rijweg blij ven. De toegang tot de werf is belangrijk verbeterd. Om het daar zo ordelijk mogelijk te laten verlopen moeten allen, die gebruik maken van het rijwielpark, dit park 's mor gens binnenkomen en 's avonds verlaten aan de Julianalaan. Als we ook daarbij zoveel mogelijk rechts houden verloopt ook hier het verkeer ordelijk. Dit zijn maatregelen voor ons allen. Toont U zich nu zoveel gemeenschapsmens, dat hier zelfs geen zachte drang noodzakelijk is. In de grootste vrijheid ligt de grootste gebon denheid F. S. Naar aanleiding van een opmerking van een lid van ons personeel, volgen hieronder de plaatsen waar men de veiligheidsinspec teur en de gascontroleur kan vinden. Veiligheidsinspecteur: In het kantoor naast de politie. Gas-controleur: idem Tevens maakte hetzelfde lid bezwaar tegen het gebruik van gasmaskers, gassnuitjes en stofbrillen, die reeds door anderen gebruikt waren. Bij informatie bleek ons dat deze artikelen, voordat ze weer worden uitgegeven, gedes infecteerd worden, zodat er geen bezwaar bestaat voor besmetting. Van andere opmerkingen werd nota geno men en wanneer de omstandigheden zulks toelaten zal hiermede rekening worden ge houden. 25 jaar: P. Semeyn, Fitter, W. F. Stouten{ Stellingmaker. 15-9-'47 J. Seldenthuis aangesteld tot baas van de afd. Electr. lassers, bedrijfsschool. In de maand Augustus werd aan 68 leden van ons personeel een bedrag van f 1583,95 uitgekeerd. NI WIN - PAKKETTEN. Door bemiddeling van enkele dames en heren konden niet minder dan 97 kerst pakketten naar onze jongens in Indië worden gestuurd. Ongetwijfeld zullen de ontvangers dit blijk van medeleven van het Wilton- Fijenoord personeel op prijs stellen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 2