VVV AFD. ZIEKENKAS WILTON-FUENOORD Terugblik op 1947, Op 1 Februari 1947 vergaderde het Be stuur voor het eerst in nieuwe samenstelling en kwam daarna regelmatig bijeen, ter be spreking van diverse kwesties. De gevallen, waarbij het Bestuur moest besluiten ziekengeld geheel of gedeeltelijk te weigeren, zijn op een totaal aantal ziek meldingen van 3800 gelukkig gering te noemen. Het laagste ziekenpercentagë was 2.06%, het hoogste 6 15%, terwijl dit gemiddeld over de eerste 11 maanden 3.42 /jp bedroeg. Ingaande 16 Aug. 1947 werd de maximum uitkeringstermijn door wijziging der Ziekte wet van 26 op 52 weken gebracht, voor welke grote verbetering tot heden reeds 18 patiën ten in aanmerking kwamen. Een tweede belangrijke verbetering is, dat voor de ziektegevallen aangevangen op of na 16 Aug. 1947 t/m de 12e ziektewerkdag 80% en daarna 90"/o uitkering wordt gedaan. De bijdrage van de leden werd door invoe ring van deze verbetering gebracht van 1% op 1 yA%. Het Bestuur besloot ingaande 1 Sept. j.l. een proef te nemen met lekencontröle naast de medische controle, welke proef aan de verwachtingen heeft beantwoord, zodat werd besloten deze controle, zij het op andere wijze, voorlopig enige maanden voort te zetten. Tot slot moet worden opgemerkt, dat ook dit jaar de -uitgaven de inkomsten belangrijk overtreffen. HET BESTUUR CONTACT-COMMISSIE. Beknopt Jaarverslag 1947, De Contact-Commissie constateerde met grote voldoening, dat zij ook in het afge lopen jaar inzake de bij haar binnenge komen vragen enz. bij de Directie steeds een open oor aantrof en bereidwilligheid om in de mate van het mogelijke de kwesties op te lossen. Ook van die hoofdambtenaren en chefs, .die personeelsafvaardiging in het algemeen als een noodzakelijk en sociaal gerechtvaar digd en verantwoord onderdeel in een ge ordend bedrijf aanvaarden, heeft de C.C., waar nodig, de volle medewerking gekregen, terwijl de bereidheid van het personeel om door middel van haar C.C. de vragen te doen behandelen, toenam. Ofschoon het terrein der C.C. zich zelden uitstrekt tot dat der andere verenigingen op personeelsgebied valt toch een goede ver standhouding waar te nemen en de hoop wordt uitgesproken, dat deze verstandhou ding aldus bestendigd en zo nodig, gestimu leerd wordt. De heer Bodegom, aftredend en zich niet herkiesbaar stellend, verlaat de commissie per 31 Dec. 1947 en de C.C. zegt hem te dezer plaatse dank voor het verrichte werk. De heer Stolk zal hem als technisch afgevaar digde opvolgen. De heer Wiehe. eveneens aftredend, werd herkozen als lid en als le secretaris. Een beknopt overzicht der ingekomen vragen volgt hierbij: Viering jubilea; Tand arts; Rechtskundig Adviseur; Vacantie 1947; Tewaterlating van schepen; Gratificatie 1946 Vierdaagse; Tekenkamergereedschap; Pen sioenfonds; Bedrijfscursussen; Redactie W.F.. Nieuws; Jaarbeurs bezoek; Jubilea-gratifi catie; Collectieve verzekering voor niet-ver- plichtverzekerden; Salaris jonge ambtena ren; Reisgeldtegemoetkoming; Vervroegde uitbetaling Kerstgratificatie; Gratificatie per 28-11-'47Verlichtingsvraag; Deelname Va- cantieoord Heidebad; en vele persoonlijke en (of) minder belangrijke vragen. Sommige der genoemde punten zijn nog in behandeling. Tenslotte wenst de C.C. de Directie en alle W.F.-employé's met hun familie een geluk kig, gezond en voorspoedig 1948, zowel in het zakelijke, als in het persoonlijke. VEILIGHEID EN HYGIËNE BIJ DE AANVANG VAN HET NIEUWE JAAR. Het verheugt ons, nu eens niet iets te moeten schrijven ov.er fouten en tekort komingen, waardoor ongevallen ontstonden. We willen, aan hel einde van 1947 toch ook even stilstaan en omkijken op de weg, die we hebben afgelegd, al is de weg vóór ons nog ver en heel lang en het gedeelte, dat achter ons ligt,, nog heel erg kort. Zeker zullen we ons nooit op de borst mogen slaan en zeggen: „Wat hebben we hei al heerlijk ver gebracht". Immers is al door alle eeuwen heen over deze wereld gesproken van een „ondermaans tranendal" en tranen wil zeg gen leed en leed wordt door een groot deel veroorzaakt door ongevallen. Maar nu het jaar, dat achter ons ligt We zullen natuurlijk nooit in cijfers en geld kun nen uitbeelden, wat we precies gepresteerd hebben op het gebied van veiligheid en hygiëne. De Veiligheidscommissie vergaderde regel matig. Veel stof werd er verwerkt, al ging het soms weieens aan de lopende band en kwam niet alles tot een oplossing, omdat er nu eenmaal, evenals bij de Wereld-Veilig heidsraad de Gromyko's, Truman's. Bevin's en Bidault's waren met hun wederzijdse be langen en tegenstellingen. Ook in het W.F. wereldje bestaan alle klein-menselijke ideeën en gedachten, evenals overal elders en toch deden we iedere vergadering dankbaar aan veiligheid, allen te samen. Zonder andere afdelingen te kort te doen noemen we U hier toch enkele posten van vooruitgang. Kennelijk toch was bij vele mensen een streven naar veilig werken. Zo werd het steigermateriaal (stellingen), on danks de nog steeds heersende materiaal- schaarste belangrijk verbeterd De fabriekskern deed in dit geval ook veel en goed werk in alle afdelingen. De Machinefabriek maakte heel goede vorde ringen op het gebied van de sfeer, veiligheid en hvgiëne. „Ze" wilden zich daar weleers op andere paden begeven om nog sneller vooruit te komen, maar dan kwamen de minder geest- driftigen en draaiden flink de rem aan'. -Bij de afdeling Onderhoud bleef gewoon niets op z'n plaats Zachte en frisse kleuren verf droegen ook hier bij tot een veel aan genamer verblijf in deze afdeling om van de andere verbeteringen niet te spreken. Ons bedrijf te Delfshaven bleef niet achter Ook hier werd in de goede richting gewerkt. Al valt het niet mee om in deze oude zaak het geval goed op poten te zetten. Al kale fater je een oude dame nog zo op, je blijft toch zien, dat ze aan haar levensavond toe is. - De gieterij maakte een heel grote sprong vooruit en nog wordt er veel gedaan om alles meer kleur en vorm te geven. Een zeker Jantje is nog lang niet tevreden, maar niet te hard van stal lopen, jö, anders ben je het laatste thuis. Geduld is zulk een schone zaak. Andere afdelingen gaan mee in dit streven voor veiligheid en hygiëne, al komen som migen wel wat ver -ten achter. Dat zij in het komende jaar de toets der critiek kunnen doorstaan is onze hoop. Wij waarderen ten hoogste wat in het ver leden geschiedde en wensen allen een VEILIG 1948. WIST U: Dat er in ons bedrijf nog altijd personen zijn, die de lijnen van dreggen „organi seren". Dat het kleinste aantal ongevallen voor komt in de leeftijdsgroep van 4045 jaar. Dat er bij W.F. in de laatste 10 maan den gemiddeld 16 ongevallen met ar- beidsonderbreking per 100 arbeiders hebben plaats gevonden. Dat de arbeiders, die tegen vijf uur de prikklokken bestormen, onderhevig zijn aan domme massapsvehose. Bedenk: Beter vijf minuten later thuis, Dan tien minuten vroeger in het Ziekenhuis. Dat veiligheid alleen kan worden bereikt als allen gezamenlijk zich hiervoor in zetten. GEBRUIKT EEN GOEDE MOERSLEUTEL. Als er ergens gezondigd wordt, dan is het wel bij het gebruiken van moersleutels. Er worden uitgesleten sleutels, te gróte sleutels gebruikt, de sleutels worden boven hun kracht gebruikt enz. enz. En de gevolgen legio, ongevallen, groot en klein. Daar moeten we vanaf, daf begrijpt U. Goed gereedschap is het halve werk. Het argument: „geen tijd om beter gereedschap te halen", dat nemen we niet. Een goed vak man stelt prijs op gaaf en goed gereedschap. Een timmerman is zelfs zo op zijn spullen gesteld, dat hij zegt: „Op mijn zaag ben ik nog zuiniger dan op m'n vrouw". Hoeveel arbeiders zijn er niet, die zo'n sleutel als volgt gebruiken. Is deze te groot, dan doen ze een wasje tussen boutkop en sleutelbek of schroevendraaier. Je schiet er dan af, met als gevolg: al je kneukels van je „vlerk" stuk, om er nog maar niet eens van te spreken, dat je misschien van de stelling tippelt. Gebruikt dus geen te grote of uitgesleten moersleutel. Bazen, voorlieden en kernleden, probeert de zondaren van de glibberige naar de goede weg te krijgen!!! F. S. BUIGEN VAN PIJPEN. Een recent ongeval bij het buigen van een pijp geeft aanleiding er nog eens op te wijzen, dat het zand voor de vulling tijdens het bui gen volkomen droog moet zijn. Als dit zand vochtig is, bevat het al heel gauw voldoende water om bij de verhitting een riiet te ver waarlozen hoeveelheid stoom in de pijp te vormen. De druk kan daarbij gemakkelijk zo hoog oplopen, dat de proppen of de wand van de pijp het begeven. In een smederij vloog onder deze omstandigheden één der proppen uit de buis, gevolgd door een ge deelte van het zand. Door de reactiedruk schoot de buis zelf in tegengestelde richting weg. De smid had de buis in zijn hand en het hete gedeelte kwam met de hand in contact. Dergelijke ongevallen lopen vaak minder goed af. Arbeidsinspectie. Afdeling Publiciteit.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 7