NGDËD 10 JAAR EEN NIEUWE MOTORFUNDATIE Ilf3 Jaargang 16 Januari 1948 No 1 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Redactie-commissie: L. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, J. M. Schuurs. Redactie-adres:^Afd. Sociale Zaken Ingevolge papiertoewijzing B.P.P:, No 3560, d.d. 10-12-'47. verschijnt [deze uitgave 2 x per maand en is de omvang vandit nummer 4 pag., form. 25.x 32 cm Een décennium bestaat ons „Wilton-Fijen- oord Nieuws". Op 1 Januari j.l. was het 10 jaar geleden, dat de eerste Wilton-Fijen- oord Courant uitkwam. Veel is er gebeurd in die tijd. Het waren niet de beste jaren voor Nederland. Thans, 2Vi jaar na de bevrijding, verschijnt onze courant sedert 2 jaar weer regelmatig en zij mag zich verheugen in de belangstelling van allen, die bij het bedrijf betrokken zijn. Dat is eep goed teken en opent perspectie ven voor de toekomst. We zullen niet lang bij dit „jubileum" stil staan, doch meenden het toch even te moe ten releveren. Het is een mijlpaal op de weg naar datgene, wat ons „Wilton-Fijenoord Nieuws" worden moet In 1934 werd op de werf Schiedam de z.g. nieuwe stelplaat gebouwd. Het was de'be doeling in de daarop volgende jaren een model-motorproefstand hierin te bouwen. De crisisjaren en de daarop volgende oorlog had den vertraging van de uitvoering tengevolge, In '1946 werd door de Directie het besluit genomen om deze proefstand te bouwen. De aan deze proefstand gesteide eisen waren niet gering: le. Zoveel mogelijk trillingsvrij. 2e. De motorfundatie moest geschikt, zijn voor dieselmotoren van het type „M.A.N.-FHENOORD", zowel als voor het type „DOXFORD". 3e. Voor grote en voor kleinere motoren. 4e. Voor water- en voor oliekoeling. 5e. Voor diverse typen remmen (de motor kracht moet afgeremd worden tijdens het proefdraaien). Verder waren er nog meer eisen en wensen. Het begrip „massa" speelt ook nog een belangrijke rol bij de constructie der fun datie. Dit is vooral van belang om de tril lingen tegen te gaan. Het eerste plan was opgezet met 120 ge- wapendbetonpalen van ongeveer 18 meter lang. De fundatie zou .1.60 m. diep komen te liggen en ongeveer 36 m. lang en 16 m. breed worden. De dikte zou 1.90 m. zijn (in de put 34 x 14.40 m.). De vergunning werd aangevraagd bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Intussen ging de studie van het onderwerp: „Motorfundatie" steeds door. Er waren zelfs stemmen, die deze fundatie zonder heipalen wilden maken. Dit zou fu nest geworden zijn voor de palenfundatfe van het gebouw in verband met het dan optreden van z.g, „negatieve kleef". Verder zou dan voor verzakking niets in de weg geweest zijn, om over trillingen niet te spreken. Gelukkig had ondergetekende de steun van onZe Directie bij het maken van zijn plan, zodat dit gevaar spoedig geweken was. Om de trilling te verminderen en tevens om tijdens de bouw een behoorlijke pul te kun nen maken, werd een betondamwand met- beton bovengording geprojecteerd. Dit was een strop voor de aangevraagde hoevgelhei^ bewapening. Meer bewapeningsijzer was niet te krijgen, daar de beren van de Wederopbouw anders dachten over difonderwerp. Bij de organisatie van de bouw der fun datie kwam de vraag op: Hoe verkorten we de tijd voor het aanbrengen der bewa pening. Het mooiste zou* zijn, als de hoofdbewa pening' van te voren gereedgemaakt zou worden, zodat men complete spanten in" het werk kon brengen. Inmiddels kwam ook een plan op, om de afvoerleidingen voor koelwater en olie in de fundatie zelf te maken. Dit was weer een lastige vraag ook in verband met het pasklaar maken der hoofd spanten! Door het beschikbaar stellen van incou rant ijzer door de afd, magazijnen, zijn wij ook hier op een aanvaardbare constructie gekomen. Het bevestigen van de proefmotor op de fundatie zal geschieden door schuin- gesteldé klemblokken. Deze klemblokken van gietstaal worden met bouten in de be- tonmassa verankerd. De ankers worden aan langsbulbijzers gelast en deze weer aan de spanten. Zodoende wordt een geheel ver kregen. Voor het zoetwater- en olie- en brakwater transport en voor de zuivering hiervan moe ten nog pompen en filters ongesteld worden. Hiervoor wordt nog een kelder gemJhkt. Deze komt aan de Zuidzijde der grote st 1- plaats. Eindelijk waren wij met de plannen zover, dat de uitvoering kon beginnen. De vergunning van het Ministerie van Wederopbouw kwam op tijd af en ook de vergunning van het bouw- en, woningtoezicht. De aannemer kwam met een kleine he'stel. ling en zodra de hal leeggeruimd was, begon men met het opbreken der vloeren en de in de weg staande betonfundaties. Nu was het tijd om de betondamwand te gaan inheien, wat van te voren was ge reedgemaakt. De eerste damplank was 6 weken oud, dus ruim voldoende hard. Inmiddels waren reeds 45 palen gereed gemaakt. De lengte der palen hebben wij bepaald door middel van 5 diep sonderingen. Bij deze methode wordt een stalen kegel in de grond gedrukt. De druk wordt op een mano meter afgelezen en zo weet men de te ver wachten tegenstand in de grond. Deze was bij dit plan erg wisselvallig. De lengten der palen, varieerden tussen 20 en 15.50 me De vaste laag zat dus op een diepte v n 23.50 tot 19 meter onder de grond. Daar boven ftas alles betrekkelijk slap. Bij het heien was dit dan ook te zien. Op een gegeven moment was de paai bezig, door zijn eigen zwaarte naar beneden- te zakken. Een zeer eigenaardig gezicht. De laatste meter heien ging echter zeer zwaar. De punten staan dus goed vast. De uiteindelijke stille belasting per paal" zal ongeveer 30. ton bedragen. Dan zijn er nog 18 schoorpalen ter zijde van de fundatie, die de zijdelingse trillingen (om het populair uit te drukken) moeten tegenhouden en 16 palen, welke de langs- trillingen tegen moeten houden. In totaal zijn er 138 palen onder geprojec teerd. Hier komen dan nog enkele z.g. bij- palen bij. Een paal gaat soms „lopen" en dan worden de onderlinge afstanden te groot. In de loop dezer week zal de laatste paal voor de motorfundatie wel geslagen worden en dan kan met het stellen der spanten be gonnen worden. De samenwerking van de Afd. Bouwbedrijf met de Afd. Machinefabriek verliep prachtig, zoals gewoonlijk. Ook andere afdelingen verleenden haar medewerking om een model motorproefstand te maken. Dit belooft ook een mooi staaltje van „teamwork" te worden. Wij hopen U binnenkort meer hierover te kunnen vertellen en enige afbeeldingen te kunnen! plaatsen. Chef Afdeling Bouwbedrijf J. G. NOORDAM.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 1