NGDED OPBOUW ONS WERK Schoonheid genieten llc jaargang 30 Januari 1948 No 2 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Voor de harde werker bestaat de week uit 6 feestdagen en één rustdag. Redactie commissie: t. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, J. M. Schuurs. Redactie-adres: Afd. Sociale Zaken Een veel gelezen en gesproken woord in deze tijd. Een woord, dat men ook vóór 1940 in Nederland tegenkwam, doch in veel mindere mate en, indien het gebruikt werd meestal in slechts één betekenis. Toen was het hoofdzakelijk het materiële, het stoffe lijke de opbouw (bouw) van een huis, een schip enz. thans heeft het naast deze betekenis veel meer de bedoeling, aan te geven het geraken tot een hoger geestelijk en moreel peil. De oorzaak van deze veranderde betekenis is aan ieder, die de afgelopen oorlog heeft medegemaakt in een leeftijd, dat van hem enig begrip van de omstandigheden mag wor den verwacht, wel bekend. In ieder geval weet ieder uit zijn kinderjaren, toeh het doel van het leven hem nog geen zorgen baarde, of, zo dit reeds te lang geleden is, uit de gedragingen van zijn kinderen of broertjes en zusjes, zeer goed de oude betekenis van dit woord. Immers, de drang om iets tot stand te brengen is vooral in die eerste jaren van het leven onbewust zo groot. De baby van enkele weken zwaait met de armpjes en is niet bewust in staat, datgene, dat zo mooi glinstert, te grijpen. Langzamerhand komt dat bewustzijn en zodra de weken tot enkele jaren zijn geworden, komt hét bewust iets bouwen (opbouwen). De blokkendoos is een heerlijk bezit geworden en het een na het ander wordt aan de oudere huisgenoten getoond. Deze drang om iets tot stand te brengen is gelukkig bij nagenoeg alle ver standelijk normale mensen aanwezig, hoewel bij de één meer dan bij de ander. Bestaat die wil achter (jok op- dat andere terrein, dat terrein van de geestelijke opbouw? Ja, ook daar bestaat hij, maar het lijkt wel of die wil in die betekenis bij velen slechts onbe wust aanwezig is en niet naar voren kan komen. Dat is erg jammer en wij zullen ge zamenlijk moeten trachten, de -opbouw, vooral in de nieuwe betekenis op de voor grond te brengen. Immers, wat heeft men aan mooie gebouwen, als zij, die daarin werken of wonen, elkander niet begrijpen of willen begrijpen en de één de ander niet ziet of wil zien, zoals het behoort, namelijk als mens met een gevoel van eigenwaarde, dat de één de ander niet mag ontzeggen. V oral dit laatste is van heel veel belang om tot een goede samenleving te komen. Een wederzijds begrip is een eerste vereiste om te komen tot samenwerking en'slechts door samenwerking zullen wij de opbouw kunnen dienen. De besturen van de Personeelsverenigingen van de Rotterdamse Droogdok Mij. en onze onderneming hebben begrepen, dat etn goed contact tussen hen beide vele mogelijkheden biedt, welke anders wellicht niet verwezen lijkt zouden kunnen worden. Zij zijn erin ge slaagd, een opbouw-contactavond te organi seren' in de Rivièrahal te Rotterdam. Op deze avond (vermoedelijk 26 Februari 1948), zullen drie sprekers het onderwerp „Op bouw" behandelen. Wij kunnen U de gang naar deze avond warm aanbevelen en zijn ervan overtuigd, dat U innerlijk gesterkt en verrijkt huis-- waarts zult keren. C. K. Er gaan in verband met het Marshall-plan allerlei geruchten door de wereld omtrent de scheepsbouw in Europa. De vraag, die voor ons werk van belang is, luidt of door aai£ koop van opliggende Liberty-schepen in de Verenigde Staten de aanbouw van schepen in ons wereld-deel zal worden stopgezet of ver minderd. In grove trekken kan men de toe stand van de wereld-vloot als volgt om schrijven: Scheepsruimte voor algemeen vrachtvervoer is in voldoende mate aanwezig, tenminste wanneer men het oog alleen op de vervoer-capaciteit in tonnen gevestigd houdt. Alleen de spreiding daarvan over de verschillende zeevarende volken laat nog te wensen over, terwijl ook nog niet het grootst mogelijke nuttige gebruik van de aanwezige ruimte kan worden verkregen door gebrek aan export-goederen, waardoor binnenvallende schepen onvoldoende bela den wederom vertrekken, door langer opont houd in de havens, onvoldoende haven-uit rusting, deviezen-moeilijkheden en tal van andere oorzaken, die evenwel gaande weg zullen verminderen of verdwijnen. Passagiers ruimte is er in het algemeen nog te weinig. Aan schepen voor het vervoer van olie en benzine is er nog behoefte. Ook aan schepen, die aan bijzondere doeleinden moeten be antwoorden, bijvoorbeeld schepen met koel ruimten voor aan snel bederf onderhevige ladingen, schepen voor verkeer met tropische landen of schepen voor het bevaren van kuststreken of voor het aandoen van en laden en lossen in kleine en onvolledig uit geruste havens. De scheepsbouw in Europa en zeer zeker in ons land is juist gespeciali seerd op dit gebied. Al zal ongetwijfeld het gebruik van de Amerikaanse scheepsruimte druk uitoefenen op het benutten van de totale in Europa voorhanden bouw-capaciteit en de onderlinge concurrentie dientengevolge verscherpen, toch mag worden aangenomen dat bij aannemelijke bouwprijzen de reders voor speciale schepen vooralsnog in de markt zullen blijven. De scheepsbouw in Europa zal evenwel alles op alles moeten zetten om zijn positie te kunnen handhaven. Dit is op het ogenblik het vooruitzicht voor 1948. f Schoonheid is een veelomvattend woord en dit woord wordt dan ook veelal gebruikt om uitdrukking te geven aan ons gevoel als het iets betreft dat ons bekoort Zo spreekt men van een schoon gedicht, een schoon boord, schone kunsten; wij kunnen dit nog me'menig voorbeeld aanvullen. Ook bij ons dagelijks werk valt veel schoonheid te genieten. In gedachten zie ik menigeen zijn hoofd schud den en ik hoor hem daarbij mompelen: „Nou, die is goed". Wat voor schoonheid zie je nu aan roestend ijzer en zwarte gezichten? En juist voor deze mensen in het bijzonder is dit stuk geschreven om hun ogen te openen, opdat zij met velen van ons, die deze schoonheid reeds hebben leren zien, horen of overdenken en nog dagelijks ont dekken, te kunnen medegenieten. Hierbij is een eerste vereiste, dat wij onze onverschil ligheid laten varen. Dus spreken we af, dat wij gezamenlijk de schoonheid van ons dage lijks werk gaan opzoeken. Men behoeft niet eens over veel speurderstalent te beschikken, omdat de meeste voorbeelden voor het grij pen liggen. Wij stappen derhalve op zekere dag op de werf Wilton-Fijenoord, Delfshaven, een kleine deur binnen, welke zich recht voor de hoofdpoort van deze werl bevindt. Wij worden al direct getroffen door een im posant schouwspel. Een geweldige vuurzee, afkomstig uit een oven, is de oorzaak daar van, Juist bij onze binnenkomst wordt een klomp staal van dertig ton witgloeiend uit de oven gedragen door een machtige rijdende kraan. Daarnaast bedrijvige mannen, de ver zengende hitte trotserend, die deze geweldige vuurklomp zo weten te besturen, dat het stuk precies komt te liggen waar het wezen moet. Deze plaats is, hoe kan .het ook an ders, een kolossale pers, welke door weer andere mannen wordt bediend. Wij moeten oppassen ons niet te branden en gaan daar-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 5