ONS WERK Schoonheid genieten I l i lle jaargang Tl Februari 1948 No 4 ORGAAN VAN .EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Redactie-commissiei ,L. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, J. M. Schuurs. Redactie-adres: Afd. Sociale Zaken J N Het besluit is gevallen. Wilton-Fijenoord zal het grote dok van 46.000 tons, dat in de o®jog zo ernstig is beschadigd, gaan herstellen. Deze kolos was eens de trots van ons ^bedrijf. Wie herinnert zich niet de vooroorlogse tijd, toen schepen als de „Statendam", de „Nieuw- Amsterdam, de „Parisals fantastische zee kastelen in "dat machtige dok prijkten? Wie onzer heeft zich niet een ogenblik ontsteld ge voeld toen in de oorlog het ons zo vertrouwde silhouet door het geweld van ontketende krach ten zijn strakke en harmonische lijnen verloor en het dok zijn gemartelde lijf als een dodelijk getroffen zwaan met gebroken vleugels in het water deed rusten? Toch is hieraan zijn behoud waarschijnlijk te danken, want ware het weg gesleept of voor bepaalde oorlogsdoeleinden, gebruikt, dan zouden wij het wellicht nimmer hebben teruggezien. Deze beslissing zal door allen in ons bedrijf met voldoening zijn verno men. Want al moge bet koel-rekenende ver stand kunnen becijferen, dat twee dokken van 20.000 ton meer profijt geven dan één van 46.000 ton, toch zijn hiermede belangen ge moeid, die niet zijn af te wegen en niet in cijfers uit te drukken; Hef bezit van een der gelijk groot dok streelt niet alleen onze gepaste eerzucht, maar het is ook een actief voor het Rotterdamse havengebied, een geruststelling voor de rederijen en een symbool voor de on dernemingszin in ons land. Het ging ons aan het hart te zien, dat enige tijd geleden de „Nieuw-Amsterdam" onze werf passeerde en naar het buitenland moest gaan om te dokken, omdat ons dok helaas nog onbruikbaar was. Wel zal het nog vele maanden duren eer de vlag op het herstelde dok kan worden gehesen, .maar de eerste stappen zijn nu althans gezet.- De dag, waarop deze reus zijn ligplaats in ons bedrijf weder zal innemen en zijn gewaardeerde diensten bewijzen, zal een heugelijke zijn en wij zien die met warme belangstelling tegemoet. (Vervolg) We laten alles op ons inwerken en weten, dat onze volgende stap ons naar de werf Fijenoord voert, waar wij een herhaling, van hetgeen wij hier zagen, verwachten. Doch hetgeen wij hier. zagen overtrof het vorige verre, en eenmaal binnen zijnde, werden wij overstelpt met in drukken. Op zon moment heb je geen ogen genoeg. Eenmaal gewend aan dat alles werden wij geboeid door een machtig schouwspel. Wat op Delfshaven was gezien, kregen wij hier op zeer vergrote schaal nogmaals te bewonderen. In verhouding tot het cverk en het fabrieksge bouw zijn de mannen hier werkzaam net nijvere mieren. Ieder heeft hier zijn aangewezen taak en zo wordt het gehele werkstuk opgebouwd. Dat kan alleen bereikt worden door mensen met een uitgesproken verantwoordelijkheidsge voel. Geen foiit, welke door één van hen mocht worden begaan, mag aan de aandacht ontsnap pen. Want de gevolgen van.-een kleine fout kunnen hier zeer funest zijn. Het zou in een ogenblik de arbeid van Vele maanden teniet kunnen doen, hetgeen een grote verliespost zou betekenen. Het gieten zelf uit de machtige grote kroezen, doet je denken aan de sprookjes, welke je als kind in de ban hielden. Wat een vol doening moet het deze mannen geven te weten, dat hun bekwaamheden het van het foutduivel- tje hebben gewonnen. Er is niet vee! nodig om dit persoontje te doen zegevieren Eén radertje verkeerd en het mooi opgezette spel valt in duigen. Hier valt schoofiheid te genieten, zowei voor het oog als voor de geest. We zullen ons hier niet langer vermeien, want er valt nog meer te genieten. We begeven ons op weg naar de werf Schie dam. Voor de ingang aangekomen geeft de aanblik je een rustig gevoel. Deze rust is echter l I 't ,'V h A: maar schijn, hetgeen we latej wel zullen onder vinden. Wat maar' goed is ook! Want van enkel rust kan een mens niet1 leven, dus ook de maatschappij niet. Langs prachtig aangelegde bloemperken en sportvelden komen we spoedig in aanraking met de arbeid in al zijn schake ringen. Het is een interessant gezicht wat we te zien krijgen. Grote en kleine schepen, kranen, bokken, gebouwen, mensen, te veel om op te noemen. Uit welke hoek we het ook bekijken, het is een. schilderstuk, waarvan de details steeds anders gerangschikt zijn. Mensen, die het dagelijks te zien krijgen, doch zich daarin niet hebben verdiept, raad ik aan daaraan eens wat meer aandacht te schenken en de jongeren vooral zou ik dat sterk wilfen aanbevelen. Je zult verbaasd staan te ontdekken, zoiets niet eerden te hebben waargenomen. Dat is echter geen schande. Het .is een kwestie 6m datgene wat jé tot nu hebt verzuimd in te halen. Het zal je genotvolle ogenblikken geven door te weten, dat ook gij Sandeel mcogt hebjjen in deze arbeidsgemeenschap. We reppen ons, als er hier of daar een vuurwerk wordt afgestoken ter ere van de één of andere gebeurtenis, terwijl we elke dag vuurwerk te zien krijgen door het werk van lassers en branders. Wat een prachtig ge zicht is het, als we tegen een donkere achter grond of een grauwe lucht, deze mannen aan de arbeid zien. Mooie violette tinten, omkranst met ontelbare sterren en vonken, Waarbij het silhouet' van werker en omringende voorwerpen nog meer afsteekt. Doch laten we ons niet op houden, we moeten nog verder. We stappen - de eerste de beste grote deur binnen en komen in een grote ruime hal van welks inhoud de aanblik een leek enigszins vreemd aandoet. Onze eerste indruk is dan ook een teleurstelling. We hadden gedacht hier enorm grote werk stukken en machines te zien. Maken we een wandeling door deze hal, dan is onze teleur stelling weldra omgeslagen in verwondering en bewondering. Wat eerst klein leek, bljjkt, wan neer men dichter bij komt, alles even groot en kolossaal. Deze woorden kunnen U misschien een indruk geven van de grootheid van deze hal. Hier staan diverse machines opgesteld voor het ponsen, knippen, buigen en de verdere be werkingen aan scheepsplaten van verschillende dikten. Kranen rijden af en aan. Ook hier zijn lassers bezig aan deze platen vorm te geven. Smeden werken Trier aan het z.g. kleine werk. Dit mengelmoes van werkzaamheden geeft ons een bedrukt gevoel. Elk onderdeel heeft hier zijn eigen schoonheid, zowel wat betreft het horen als het zien. Elk hoekje heeft zijn eigen bekoring. Het is één en al bedrijvigheid wat hier ten toon gespreid wordt. Gaande langs en ge nietend van verschillende taferelen komen we in een afgezonderd gedeelte terecht. Ook hier worden uit stalen platen voorwerpen gemaakt, welke door hun grootheid wedijveren met het geen we reeds zagen. Een oorverdovend geluid komt ons tegemoet. Eenmaal daaraan gewend onderkennen we diverse geluiden, waarvan het rhythme bij elkaar blijkt te behoren. Al deze geluiden dooréén gemengd in steeds andere nuanceringen klinken ons als muziek in de oren. Hier valt niet alleen schoonheid te zien maar ook te beluisteren. We treden 'naar buiten en komen weer in aanraking met de' werkelijkheid. Verder gaande ontwaren we een oude bekende in de vorm van een grote stellage, vanwaar we enige maanden terug het grote m.s., ,Annen- kerk te water hebben zien glijden. Daaraan denkende, dringen vanzelf de herihneringen naar voren. Wat een majestueus gezicht was dat. De belangstelling daarvoor was enorm. Niet alleen mannen, maar ook talloze vrouwen en

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 5