OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK F. S. Rubriek van en voor de vrouw VAN VROUW TOT VROUW OVER DE VEILIGHEID VAN DE MAN. maakt van in een groot pakhuis te zijn. Alles ligt hier in grote wanorde op en door elkaar gestapeld. Hier zetelt de schependokter. Het hart van een schip wordt hier nagekeken en zo nodig gerepareerd en schoongemaakt. Met verwondering vragen we ons af, of daarvan wel iets terecht zal komen. Om van deze ge broken en zieke ledematen weer een gezonde machine te maken is heel wat vakmanschap nodig. Het is deze mensen wel toevertrouwd moet ik mij bekennen, want in het tegenover gestelde geval had Wilton-Fijenoord reeds lang opgehouden te bestaan.' Hier zijn we gekomen aan het einde van ons doel, dat wij gesteld hebben: om schoonheid te zoeken bij onze dagelijkse bezigheden. Onze N.V. heeft niet alleen haar naam hoog te hou den op het gebied van metaalbewerking, maar heeft ook nevenafdelingen: om maar enkele te noemen: „Houten Scheepsbouw", „Meubel- PUBLICATIE van de Vakraad voor de Metaalnijverheid. Het komt de laatste tijd nogal eens voor, dat werknemers zich hetzij met klachten, hetzij met verzoeken om inlichtingen, rechtstreeks tot de Vakraad wenden. Naar aanleiding hiervan is het wellicht dienstig erop te wijzen dat de Vakraad beslaten heeft uitsluitend zaken in behandeling te nemen, die op organisatorische wijze aan hem zijn voorgelegd. Dit betekent derhalve, dat werknemers, die klachten hebben of inlichtingen wensen, waarop ook hun werkgever (of de daartoe aangewezen organen in de onderne ming) geen naar hun oordeel bevredigend ant woord kan (kunnen) geven, zich in eerste instantie zullen moeten wenden tot een der werknemersorganisaties, deel uitmakende van de Vakraad. Echter ook de werkgevers zullen zich met moeilijkheden, klachten en vragen eerst tot hun eigen organisatie dienen te wenden. Het bovenstaande geldt, voorzover de werk nemers betreft, ook voor vragen welke ten aanzien van het Fonds tot voorbereiding van Pensioenvoorzieningen rijzen. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat men verstandig doet het stellen van eventuele vragen hierover zo mogelijk uit te stellen, tot dat meer omtrent de verdere regelingen, die in voorbereiding zijn, bekend zal zijn. In afwachting daarvan zal immers op ver schillende vragen niet altijd dadelijk een defi nitief antwoord kunnen worden gegeven. Voor de werkgevers ligt hier de zaak uiter aard enigszins anders, in verband met de recht streekse verplichtingen, hun door het Fonds opgelegd. WAT DE KERN BESPRAK. Model-kernreglement. Dit zal met de besproken aanvullingen en wijzigingen ter goedkeuring aan de Vakraad worden voorgelegd. Vacantieregeling. Het voorstel: 6 vacantiedagen en 6 snipper dagen, met de mogelijkheid 3' daarvan op de vacantieweek te doen aansluiten, zal nog nader worden bekeken. Het voorstel van 12 aaneengesloten vacantie dagen werd afgewezen. In verband met de spreiding der vacantie kwam de mogelijkheid ter sprake om 2 weken in Juli en 2 in Augustus vast te leggen. De directie zou dit nader bezien. Afwijzing door Schade-Enquête Commissie van claim arbeiders, die in Duitsland door oorlogshandelingen schade aan hun kleding hebben gekregen. Deze kwestie zal worden bekeken. makerij", „Schilderswerkplaats", enz. Ook deze onderdelen hebben hun eigen schoonheid. Schrijver dezes laat het aan anderen over om daaraan ook een artikel te wijden. Als slot volgt hier een gedicht aan de arbeid gewijd: Dreunend vallen de hamers op en teruggesmakt. 't Dondert door arbeid's kamers, Aangepakt! Drijfriemen knett'ren en knallen, Zwaar drukt de plicht ons neer. Korte commando's vallen, Over en weer! Dat is als zingend schallen. Machtig en groots, welaan! Zwoegende duizendtallen, Dat is muziek voor allen, Die nog het werk verstaan! DAVER. TARIEFCOMMISSIE De stemming van leden voor de Tarief commissie, afd. Timmerlieden, heeft het vol gende resultaat opgeleverd: T immerlieden-buiten: 1588 Melis, H. 7877 de Koning, C. 1797 Ruijgers, B. (reserve). Timmerlieden-binnen: 7460 Polderdijk, J. 1576 Schpt, J. 7371 Abrahamse, A. (reserve). WILLY WILTON-FONDS. Voor verkocht klein materiaal enz. ontvan gen van: Werf Rotterdam 82,44 Machinefabriek Schiedam 59,60 Magazijn Schiedam 593,40 Verder van N.N5, VOORZORG EILIGHEID OORSPOED Thomas a Kempis was een heel wijs man. Hij schreef o.a. dit: „Zij, die noch de mensen wensen te behagen, noch vrezen hun te mis hagen, zullen veel vrede genieten". Nu ligt het niet in mijn bedoeling om U te behagen of mishagen beste lezer, maar toch blijf ik de boosdoeners regelmatig op hun fouten wijzen. Zo ook hier. Iemand, die zo een stuk hout met spijkers weggooit, is geen gemeenschapsmens, maar één, die vast moet denken: „Ben ik mijn broeders hoeder?" Dit kan die ander een voet kosten en kunt U dat met llw geweten in overeenstemming brengen? Niet smeren of poetsen wanneer de machine loopt! En toch had ik verleden week weer zo'n patiënt, die het zo „net effen" wilde doen en het ging „net effen" lekker niet, hij klemde twee van zijn „tien geboden". Leer je het nou of leer je het niet? Blijf er af als de machine loopt, of zet de zaak stop. Ik ben overtuigd voorstandster van de ge lijkstelling van de vrouw en de man. Tot op zekere hoogte tenminste. Het moet niet te gek worden. Zijn er zware stukken te ver zetten, dan behoren wij te bekennen, dat wij het zwakke geslacht zijn. Een man pakt zo iets zwaars aan en zet het op zijn plaats, zonder te zuchten of te steunen. Hij zegt alleen: „Zo, da's voor elkaar". Een man is nu eenmaal sterker, dat ligt waarschijnlijk in de natuur der dingen. Zoals de mannetjes dieren zich uitsloven in de natuur voor de vrouwtjes, om de aandacht op zich te vestigen, zo zijn ook de knapen, als ze de leeftijd hebben bereikt, dat ze een levensgezellin gaan zoeken. Herin nert U zich maar eens goed, mannen van oudere leeftijd. Ze willen uitblinkers zijn, in voetballen, op de vingers fluiten, op de handen staan en door een aardige blondine opgejaagd, op de handen lopen zelfs, een lichte hersen schudding riskerende. Wij, meisjes en vrouwen, vinden dat wel aardig. Het zelfgevoel van de man wordt er door verhoogd en dat zelfgevoel verhogen daar gaat het nu in dit artikel over. Mijn man roddelt niet over anderen als hij over „de fabriek" spreekt, wat buurman zus of zo verdient, of het een uitslover is of niet, o nee, maar toch kan hij weieens het een en ander met me bepraten. Zo heeft hij ook al een enkele maal met mij gesproken over het veilig werken. Van boven af wordt er veel voor gedaan, maar de arbeiders zelf beseffen dit nog niet goed. M'n man zegt, ze hebben zo'n speciale snurker ervoor aangesteld, die op alle onveiligheden moet letten. Alle mogelijke beschermingsmiddelen worden ter beschikking gesteld, maar de arbeiders zijn wat dit aangaat hardleers. Nu zeg ik, als vrouw, dit: Wij vrouwen kunnen het zelfgevoel van de mannen aanmerkelijk verhogen. Daar komt bij, dat ik in m'n schamele vrije uren, weieens gelezen heb over grote mannen wier vrouwen een steun en een staf voor hen was. En al zegt dan de ambtenaar van de Burgerlijke Stand bij het huwelijk, dat de man de vrouw moet bescher men, wij vrouwen zeggen in dit uitzonderings geval: „Wij zullen jullie mannen beschermen, door er steeds op te wijzen, wat jullie doet, doet het veilig in het bedrijf. In deze tijd

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 2