INQDEI Compound stoommachine G* M. Roentgen en de VERTROUWEN OF WANTROUWEN? lle Jaargang 21 Mei 1948 No 10 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Redactie-commissie. L. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, J. M. Schuurs. Redactie-adres. Afd. Sociale Zaken (Vervolg) Thans zullen nog enkele oudere voorstellen worden besproken, welke met ROENTGEN'S uitvinding verwant zijn. Reeds uit het Brits octrooi 1298. dat op 13-7-1781 aan JONATHAN HORNBLOWER werd verleend, was een machine bekend met tweevoudige expansie en oppervlakcondensatie. Aan het ene einde van een balancier hangt de last aan een trekorgaan, dat op een cirkelseg ment is bevestigd. Op de andere arm werken de twee zuigers eveneens via trekorganen en cirkelsegmenten; de HD-cylinder werkt op de kortste hefboomsarm. De machine is dus enkel werkend en gelijkfasig. De bij neergaande slag boven de HD-zuiger ingelaten ketelstoom wordt bij opgaande slag zonder arbeid te verrichten overgeschoven naar de ruimte onder die zuiger en expandeert bij de volgende neergaande slag boven de LD-zuiger. De WOOLF-machine van 1804 is hierboven reeds vermeld. Hier wordt de verse stoom af wisselend aan de beide zijden van de HD- zuiger ingelaten om bij de eerstvolgende slag in de LD-cylinder te expanderen. De machine is dus dubbelwerkend, gelijkfasig. Blijkens het Br. o.s. 2878 2-8-1805 wilde DEVERALL hierbij reeds een receiver invoe gen om de druk gelijkmatiger te maken. In hetlBr. o.s. 4088 AD 1815 van RICHARD WRIGHT vindt men zelfs reeds 2 cylinders niet krukken onder 90° en een receiver voor de stoom uit de HD-cylinder. MATSCHOSS zegt hiervan: „Wie wenig aber auch dieser MrfinderdieBedeutung der mehrfach-Expansions- Het is nog niet zo heel lang geleden, dat wij iemand hoorden zeggen iedereen te wantrou wen. Het is deze opmerking, welke o.a. tot dit artikeltje inspireerde. Zij getuigt van een instelling, welke nooit tot een samenwerking kan leiden en dus ook niet tot een wederzijds vertrouwen aanleiding kan geven. Dat Ver trouwen in elkander is toch wel een eerste vereiste, vooral voor een samenleving, zoals deze zich in de laatste honderd jaar in de grotere bedrijven heeft ontwikkeld. Degeen, die bovenstaande woorden sprak, moet toch wel een diep ongelukkig wezen zijn voor zichzelf maar ook voor anderen. Staat hij echter wel alleen of behoort hij tot een groep welke zo gering is, dat zij geen invloed op de samenleving uitoefent? Indien wij in het dagelijks leven op de fabriek ons oor te luisteren leggen, dan blijkt, dat naast Maschine erkannt hat, geht daraus hervor, dass er nur Dampfdrücke bis zu 1 at verwenden wollte". Dit neemt niet weg, dat WRIGHT's o.a. bij een eventuele octrooistrijd zeer bedenkelijke gevolgen voor ROENTGEN'S bescherming had kunnen hebben. Ons ontbreekt nu eenmaal een maatstaf om de verdiensten der verschillende uitvinders tegenover de maatschappij te beoor delen; de enige vaste basis blijft de nieuwheid, al bestaat bij de beoordeling ook de neiging de .paper anticipation die geen gevolgen heeft gehad, zo licht mogelijk te doen wegen. In het thans behandelde geval ligt de ver dienste van dc uitvinder geheel bij ROENT GEN. die blijkens de octrooien een helder in zicht had in het wezen der zaak en in het effect: 1° goede manoevreerbaarheid door de onder 90° geplaatste krukken, zoals bij WOOLF- machines slechts met 4 cylinders bereikbaar is; 2° eventueel 3- of 4-voudige expansie; 3 brandstofbesparing, ook bij toepassing op locomotief of bij station naire machine; 4° eenvoudige ombouw van bestaande stoom machines (dit punt is vooral in het Britse o.s. uitgewerkt); 5° eventueel tussenoververhitting door de receiver in de rookkamer te plaatsen. Ook is hij de eerste, die de vinding in prak tijk wist te brengen en daardoor een nieuwe mijlpaal bereikte op het gebied der stoom machine. Toch duurde het nog tot de jaren '60 eer de uitvinding een zo algemene toepassing vond als wij thans van haar kennen. veel vertrouwen maar al te veel wantrouwen in de bedoelingen van een ander bestaat en het is deze geest, welke wij moeten bestrijden met alle middelen, welke daarvoor geschikt en juist zijn. Wij doelen hier niet op het historisch wantrouwen, dat bestaat van de ene maat schappelijke groep in de andere, hoewel ook dit zal moeten verdwijnen om te komen tot een maatschappij, waarin het ook voor hem, die de laagstt bezoldigde functie bekleedt, doch naar eer en geweten zijn arbeid verricht, waar de heeft te leven. Het wantrouwen, waarop wij hier doelen, is dat van collega's onderling, dus het gemis van persoonlijk vertrouwen in elkander. Gelukkig is het in dit opzicht niet zo somber als de ge wraakte uitlating zou kunnen doen vermoeden, maar toch moeten we op onze hoede zijn en ons niet laten meesleuren in die gedachten- gang. Vooral in ons bedrijf, met een zo groot en gevarieerd personeel, is de voedingsbodem van dien aard, dat een eenmaal gewortelde foutieve instelling moeilijk ongedaan is te maken. Na tuurlijk zal ons allen wel eens iets overkomen, dat het vertrouwen schokt en het moeilijk maakt opnieuw vertrouwen te stellen, doch dit is vooral in de huidige omstandigheden begrij pelijk. Ook in dat geval zullen wij echter steeds voor ogen moeten houden, dat ook wij zelf de situatie verkeerd kunnen beoordelen en het de ander is, wiens vertrouwen in ons geschokt moet zijn. Laten we zo leven, dat we het vertrouwen van onze medemensen waard zijn en zelf ande ren ons vertrouwen geven. We moeten dus be ginnen met vertrouwen en ons niet laten be- invloeden door hen, die steeds wantrouwen. Daarmede vergallen we ons leven en dragen daardoor zeker niet bij om het bestaan op deze wereld te maken tot wat het zou kunnen zijn. Laten we daarbij vooral niet vergeten, dat we tegenover ons nageslacht een plicht hebben te vervullen, welke voor velen zwaar, maar toch zeker het offer van een teleurstelling waard is. „Ik vertrouw moet onze lijfspreuk zijn en blijven en indien wij steeds opnieuw vertrou wen in onze medemensen stellen en maken, dat die ons vertrouwen kunnen, dan zal de groep van hen, die alles met wantrouwen tegemoet- treden, steeds kleiner worden en zal ons bedrijf de toekomst met vertrouwen kunnen tegemoet zien. p 1 - UURLOON ACTIE STICHTING 1940—'45. Hiermede willen wij, leden van de Commissie, gevormd uit het personeel van Wilton-Fijenoord van alle politieke richtingen, onze dank betui gen aan allen, die onze actie hebben gesteund om I uur loon af te staan voor hen, die alles geofferd heb ben voor de vrijheid van ons volk en vaderland. Hoewel er velen van ons de opmerking maak ten, dat een dergelijke actie achterwege had moeten blijven, stemt de spontaniteit, waarmee anderen gaven tot grote dankbaarheid en vol- doening. Ondanks alle officiële plechtigheden was het voor ons één der ontroerendste ogenblikken toen er enige tijd stilte in acht werd genomen om onze gevallenen te herdenken. Treffend was de aanblik van de arbeiders, die zwart en met hun besmeurde werkpakken het hoofd bogen om hun gevallen landgenoten te herdenken. Den oude arbeider, wiens naam wij niet kennen, was genegen 2 uur af te staan aan de gezinnen van onze gefusilleerde kameraden Maar vrienden, of zij nu bij W.F. of bij een andere onderneming werkzaam waren, maakt dat voor ons onderscheid? Wij beschouwen hen allen als Helden, die streden voor onze vrij heid en toekomst. De bedoeling is, dat enigen onzer kameraden, die in het concentratiekamp hebben gezeten ioLbijfne"?eb,rachte bedrag aan de Stichting 1940—1945 afdragen, als blijk, dat de gedachte aan hen die vielen, bij ons nog levendig is en bl,jft DE COMMISSIE.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 5