lle jaargang ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL "VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Proeftocht en aflevering van het motorschip ft SA LOMÉ" Redactie-commissie: L. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, M. Schuurs. Redactie-adres: Afd. Sociale Zaken Van 1214 Juni werd de proeftocht met bovengenoemd schip gehouden, waarna het tot volle tevredenheid van de rederij in de haven van Le Havre werd afgeleverd. Hierdoor is dit schip na een veelbewogen bouwtijd van 10 jaar eindelijk gereed om zijn eerste reis aan te vangen. Voor de wederwaardigheden, welke het schip tijdens de oorlog heeft door gemaakt, verwijzen wij naar het vorige no. van het W.F. Nieuws. Na de overname door de C.A.N. werd het schip 's nachts nog eens grondig onderhanden genomen om alles op te klaren en zo lag het op Zaterdag 12 Juni 's morgens vroeg gereed voor de proeftocht. Het is de gewoonte, dat een schip na de proeftocht weer aan de werf terugkomt, ten einde de kinderziekten, welke zich bij de be- proeyingen voordoen, te verhelpen, doch op verzoek van de rederij werd hiervan thans afgezien en het schip in Le Havre afgeleverd. Dit bracht enige moeilijkheden met zich mee in verband met logies aan boord, waardoor slechts een beperkt aantal mensen de tocht naar Le Havre kon meemaken, terwijl op de terugreis in verband met de douane slechts zeer weinig gereedschap kon worden meege nomen. Zo werd dan na het vervullen van de douaneformaliteiten aan boord om 8.30 uur het schip door onze sleepboten de W.F.-haven uitgesleept. Een laatste groet aan de achter- blijvenden op de werf, de hoofdmotoren werden aangezet en we varen richting Hoek van Hol land. Buitengaats wordt begonnen met stuur- proeven en compasstellen. Het weer is schitte rend en voor degenen, die geen directe bezig heden aan boord hebben, is het heerlijk aan dek te zitten en te genieten van de bedrijvigheid op zee even buiten de pieren. Alles verloopt vlot en na de lunch worden de ankerproeven gehouden. Om 3 uur komt de loodsboot om het personeel voor de wal over te nemen, doch als deze langzij ligt, zitten we plotseling in een mist bank, welke lang aanhoudt. Het blijkt onder tussen noodzakelijk voor de beproevingen op zee, dat 5 man personeel, dat aan de wal zou gaan, de reis naar Le Havre meemaken. Dit geeft even moeilijkheden in verband met logies aan boord, paspoort voor de terugreis over land en kleding, daar deze mensen niet op een reis van dagen met een nacht in Parijs hadden gerekend. Alle bezwaren worden echter tot volle tevredenheid der betrokkenen over wonnen en als de loodsboot om i 7 uur na een afscheidsrondje vertrokken is, wordt het anker gelicht en de reis richting Engeland voortgezet. Het zicht is goed, de zee vlak en de stemming aan boord laat niets te wensen over. Het wordt een prachtige avond midden in de scheepvaart route en het is een aardig gezicht de ver schillende in- en uitgaande schepen te zien passeren. De meeste opvarenden gaan dan ook laat naar bed om zo weinig mogelijk hiervan te missen. Wanneer we Zondagmorgen aan dek komen, is het weer flink mistig en varen we halve kracht. Met het rijzen van de zon trekt de mist iets op en plotseling doemen wazig de krijtrotsen van de Engelse kust op. Enige tijd later passeren we de vuurtoren van Dungeness, doch dan verdwijnt de kust weer in de nevel. Ondertussen worden door middel van de lading- pompen de ladingtanken verder vol gepompt tot we op 9 m. diepgang liggen en 17000 ton waterballast aan boord hebben. Daar de mist steeds dikker wordt is het on mogelijk om op de gemeten mijl te varen om de juiste snelheid te bepalen en er wordt daar om besloten onder de Engelse kust wat heen en weer te koersen voor het doen van stuur- en manoeuvreerproeven, waarbij tevens door peilingen op het Royal Sovereign lichtschip en de vuurtoren van Dungeness de snelheid wor den bepaald, welke 12J^ kn. bedraagt bij normaal vermogen. Over de radio vernemen we, dat het in Holland zeer warm is, doch ten gevolge van de mist is het bij ons te koud om aan dek te zitten. Daar het mistig blijft wordt tegen de avond koers gezet naar Le Havre. De zee blijft zeer kalm en van zeeziekte is bij niemand iets te bekennen. Maandagmorgen om 4 u.ur worden we ge wekt door het vallen van het anker. We liggen nog steeds in de mist op de rede van Le Havre, doch van de kust is niets te zien. Om half zes komt de loods aan boord, het anker wordt gelicht, de hoofdmotoren aangezet en we varen in de richting van Le Havre. Even later doemen de sleepboten op om het schip de haven binnen te brengen. Hoewel dit niet het directe invasiegebied is, blijkt er toch veel schade door bombardementen aan de pieren en kademuren te zijn aangebracht. Er valt een druilerige regen en alles tezamen geeft een troosteloze aanblik, welke de Franse pompman inspireerde te zeg gen: „Het regent hier altijd net als in Rotter dam". Om kleine tekortkomingen, welke tijdens de beproevingen op zee naar voren kwamen te verhelpen, werd besloten, dat 9 man personeel van onze werf nog enige dagen aan boord zouden blijven en zo vertrokken we na een hartelijk afscheid van het personeel van de rederij en onze achterblijvers 's middags om 2 uur met de trein naar Parijs, waar we om half zeven aankwamen. Door bemiddeling van de C.A.N. werden we in de gelegenheid gesteld per touringcar voor het donker werd. nog iets van Parijs te zien, waarna we aan ons hotel werden afgezet. De tijd en beschikbare francs waren niet toe reikend om verder nog veel van Parijs te zien. Dinsdagmorgen 10 uur zaten we moe doch tevreden weer in de trein naar Holland, en zo was deze proeftocht weer ten einde en een groot werk, waar alle medewerkers trots op kunnen zijn, afgeleverd. Ondertussen ontvingen we van de rederij be richt, dat het schip op 18 Juni 's morgens om 7 uur vertrokken is voor zijn eerste reis naar de Perzisch e Golf, welk bericht vergezeld gaat van de volgende opmerking: „Het m.s. „Salomé" is zeker een van de „mooiste schepen, welke de vlag van onze „rederij hebben gevoerd en U kunt er van ver zekerd zijn, dat wij onszelf gelukwensen, dat „wij in de gelegenheid waren U opdracht te „geven voor deze reparatie en verbouwing, „zowel wat betreft de welbekende technische „capaciteiten van Uw werf, als voor de pret- „tige verstandhouding, waaronder alle moei lijkheden gemakkelijk geregeld konden wor- „den". H. J. v. d. L.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 1