AFSCHEID VAN DE HEER P. W. van GENT OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK De heer van Gent, die in 1899 in dienst trad van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf kan terugzien op een bijna 50-jarige staat van dienst. Dit afscheid is wel een zeer bijzondere mijl paal voor hem, die het in onze onderneming zo ver heeft mogen brengen, temeer waar hij een broeder heeft met reeds een ruim 50-jarige diensttijd bij de onderneming en zijn Vader tot één der prominente scheepsbouwersbazen vap Wilton behoorde. Op 16-jarige leeftijd kwam de heer van Gent op de tekenkamer van Wilton. Na hier wat wegwijs geworden te zijn heeft hij diverse werkplaatsen doorlopen en is toen weer met de opgedane practijk op de tekenkamer terug gekeerd. Hier heeft hij ijverig en goed gewerkt en door lessen en zelfstudie de zo nodige theoretische kennis verworven, zodat het niet lang duurde of hij behoorde tot de mensen, waarop de aandacht viel, niet alleen van zijn chef, doch ook van de directie. In die tijd bouwde Wilton kleinere stoom machines, doch de scheepsketels werden tot de grootste afmetingen gebouwd. Door de heer van Gent werden o.a. 4-vuren ketels voor de ..Peruvia" ontworpen en berekend, die met hun 17' diameter tot de grootste destijds gebouwde Schotse ketels behoorden. De heer van Gent werd de ketelspecialist, maakte de algemene plannen van de stoom machines, eerst de bekende diagonaal en H.D. machines en later compound en triple-expansie, ontwierp de pijpleidingen en wat niet meer. Ook met de reparatie heeft hij zich moeten bemoeien en onder de leiding van wijlen de heer Bart Wilton bleek hij ook hier de juiste man op de juiste plaats. Menige buitenlandse reis heeft hij gemaakt, hetzij om reparatiewerk aan boord op te WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 17,19 reductie melk verkoop hoofdkantoor Koffiekamer. 5,25 N.N. Fijenoord. In de maand Januari 1949 werd aan 89 leden van ons personeel in totaal 1740,80 uitge keerd. HEIDEBAD. Indien we voor de a.s. zomermaanden de be schikking hadden kunnen krijgen over alle huisjes en berghutten op Heidebad, dan nog zouden we een aantal aanvragers hebben moeten teleurstellen. Nu we de beschikbare gelegenheid met andere belanghebbenden moe- nemen, hetzij om de benodigde materialen te bestellen. Waren er voor een ketelreparatie nieuwe vuurgangen nodig, de heer van Gent werd naar Duitsland gestuurd om in record tijd deze gemaakt te krijgen en dan met deze vuurgangen op zijn trein geladen met spoed terug të keren. Hij wist waar Abraham de mosterd haalde en dit werk was hem toever trouwd. De heer van Gent ging steeds vooruit en klom spoedig op tot sous-chef van de tekenkamer. Er volgde een tijd van hard werken, nieuwe ketels, machine-installaties voor rijjischepeu, K.P.M.-schepen, baggermateriaal, rijnsleep boten, zeesleepboten, trawlers enz. en hierbij nog het tekenwerk voor de reparaties. Hij stond voor zijn werk en waar hij door het reparatie- werk reeds veel buitenkwam begon dit eerst recht met de afbouw van de „Statendam" en ging hij allengs meer de richting uit om de leiding voor nieuwbouw (werktuigbouw) in werk plaatsen en buiten op zich te nemen. Na de fusie in 1929 duurde het niet lang meer of hij kreeg de leiding bij aanbouw en in machinefabriek en werkplaatsen en deze zeer omvangrijke taak heeft hij tot zijn vertrek met toewijding en takt vervuld. Hij had de leiding in verschillende fabrieks- commissies en bezat de gave om verschillen van mening op te lossen en mensen tot elkander te brengen. Veel heeft hij tot stand gebracht, waarbij o.a. moet worden genoemd hoe hij op een reis met de „Grootekerk" de oorzaak van een schijn baar onverklaarbaar gebrek aan luchtledig heeft weten op te sporen. Mogen den heer van Gent nog vele jaren te midden van zijn gezin deelachtig zijn. Tegelijkertijd heeft de heer Ir. Y. A. Kuipers, die slechts enkele jaren bij de onderneming werkzaam was, in verband met het aanvaar den van een functie bij een der Departementen onze dienst verlaten. In verband met het bovenstaande is de heer Ir. B. Wilton benoemd tot Hoofdingenieur en aangesteld als Chef afd. Werktuigbouw, terwijl de heer G. Sterkman is aangesteld tot Hoofd ingenieur in deze afdeling en meer speciaal belast met de ontwikkeling en constructie van dieselmotoren en andere voortstuwingsorganen, hulpwerktuigen, begrotingen enz. Per 1 Januari j.l. werd aangesteld de heer Ir. F. F. Mattern als bedrijfsleider van de Machinefabriek met de titel van Hoofdinge nieur. De heer H. C. van Wijngaarden werd chef van de Tekenkamer afd. Werktuigbouw. De heer Ir. J.H. Wilton, bedrijfsleider werf Rotterdam, ontving de titel van Hoofdingenieur. In de afd. Scheepsbouw (Nieuwbouw) werd per 15 Januari j.l. aangesteld tot ingenieur scheepsbouw de heer Ir. H. 't Hooft. ten delen, zult U begrijpen, dat velen dit jaar zullen moeten worden teleurgesteld. Een loting, welke heeft plaats gehad, heeft de gelukkigen aangewezen en zij zullen inmiddels bericht van Sociale Zaken hebben ontvangen. Voor een gering aantal bestaat nog de kans in de maanden Mei en September. Zij, die dus willen genieten van het vóór- of najaar, moe ten vlug zijn. Ook dan is Heidebad en omgeving een prachtoord. Alle aanvragers krijgen bericht van Sociale Zaken. We hopen, dat zij, die niet tot de gelukkigen voor Heidebad behoren, erin zullen slagen elders een prettige vacantie door te brengen. Mooi weer en veel pleizier zij U toegewenst. BRANDWEER. Zoals enige weken geleden reeds in de grote kernvergadering medegedeeld, zijn wij bezig met het ontwerpen van plannen voor een moderne brandweerploeg op onze werf. De brand aan boord van het m.s. „Delftdijk" heeft ons aanleiding gegeven, de organisatie van een dergelijke ploeg zoveel mogelijk te bespoedigen. Het ligt in de bedoeling, als voorbeeld de vroegere vrijwillige Rotterdamse brandweer te nemen. Dit zou dus inhouden, dat vrijwilligers worden gevraagd uit alle afdelingen, om inge val van nood behulpzaam te zijn. Hiervoor zal moeten worden geoefend en voor zover deze oefeningen buiten werktijd plaats hebben, zal het loon plus de overuren worden doorbetaald. Zij, die zich voor dit werk willen inzetten, waarbij naar onze mening de gegadigden in de leeftijdsgroep van 2545 jaar zullen moeten worden gevonden, gelieven zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij de afd. Sociale Zaken. De heer van Vliet, chef van de afd. Brandweer, die indertijd een speciale opleiding voor dit werk heeft genoten, zal .dan zo spoedig mogelijk een bijeenkomst met de vrij willigers beleggen en bespreken, hoe de oefe- .ningen het best kunnen plaats hebben. Daarnaast is het gewenst, dat spoedig tot de oprichting van een REDDINGSPLOEG wordt overgegaan in de vorm, zoals deze ook reeds voor de oorlog bestond. Ook zij, die voor dit werk voelen, kunnen zich melden bij de afd. Sociale Zaken. Uit den aard der zaak is het niet gewenst, dat men deelneemt aan beide ploegen, aan gezien ingeval van brand beide veelal afzon derlijk zullen moeten optreden. Ook voor deze ploeg geldt, dat oefeningen, welke buiten werktijd worden gehouden, op dezelfde wijze zullen worden beloond. VOORZORG EILIGHEID OORSPOED TE LATE MELDINGEN. Wij hebben nu een goede statistiek in ons bedrijf,ook wat de ongevallen betreft. Maar daarmee komen alle fouten, welke U maakt, lezer, aan het licht. Zo hebben we maandelijks nog tientallen mensen, die zich te laat melden in de verbandkamer. U leest dan in de rap porten: „Tijdens doorslaan van pennen met hamer op vinger geslagen. Infectie nagelbed linker 5e vinger". Die knaap zal z'n lol wel op kunnen met zo'n zwerende vinger, dit tén eerste, maar bovendien, hoeveel langer moet hij nu naar de verbandkamer lopen, om daar af te komen. Als hij de wond even had laten desinfecteren, was al deze narigheid voor komen. Denkt U er wel aan: VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN. Even tijd voor veiligheid, maar ook EVÈN TIJD OM NAAR DE VERBANDKAMER TE GAAN. S. ELECTRISCHE LASSERS OPGELET Toen ik met de veiligheidsinspecteur sprak over de veiligheid op de fabriek, zei hij mij, dat nog te veel lassers spotten met de veilig heidsmaatregelen enmet hun gezondheid. Want telkens moet hij ervaren, dat er ten opzichte van het werken in een besloten ruimte, zoals tanks (groot en klein) en dubbele bodem, een zekere nonchalance heerst, met als gevolg een laskoorts, die zich veelal uit als men 's avonds thuis komt. Men drinkt natuurlijk hete melk en gaat vroeg naar bed en 's mor gens is men weer het ventje. Maar er zijn gevallen, dat men zelfs een dag moet thuis blijven en dan heeft men schade van een dag loon; complicaties zijn natuurlijk niet uitgeslo ten. Dus lassers, gebruikt een fan met een slang, al is het een watertankje van een paar vierkante meter en denkt nu niet: „O, het is

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 6