OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK Werf, kantoor en werkplaats CENTENVERENIGING VOOR HULPBE HOEVENDE BLINDEN TE ROTTERDAM. Ontvangsten van het Personeel van DOK- EN WERFMAATSCHAPPIJ WILTON-FIJENOORD N.V. SCHIEDAM - ROTTERDAM. 1 November 1947 t/m 31 December 1948 van de volgende afdelingen: Machinefabriek Schiedam 1725,37 Bedrijfsschool Electr. Werkplaats Administratie Techn. Kant. Pers. Plaatwerkerij Timmerlieden Schilderswerkplaats Metselaars Koperslagerij en Fitterij Ketelmakerij Bouwbedrijf Beton Mij. Bato Houten Scheepmakers Onderhoud Reparatie Telef. Bussen Zeilmakerij Fa. Junius Fa. Hertel 6 Co. Modelmakerij Ijzergieterij Bewapening Machinefabriek Metaalgieterij Timmerlieden Fijenoord Delfshaven 253,82 221.19 636,81 554,77 272,92 347.65 514.06 58.20 237.59 192,30 364,08 76,87 317.07 304.25 36,67 66,03 90,09 28,64 80,47 566,00 210,44 335.60 113.24 109,24 7713,37 December 1947 Overschot Jubileum Hr. P. Bol 1,75 April 1948 Plaatw. (Voetbalwedstr.) 5,30 Juni 1948 idem 3,30 November 1948 idem 3,40 Bijzondere giften: Totaal 7727,12 Het Bestuur der Centenvereniging zegt U allen hartelijk dank voor Uwe gaven. Onze Blinden zijn U oprecht dankbaar voor Uw medeleven. Wij hopen steeds op Uw onmisbare hulp te mogen blijven rekenen, bij voorbaat onze dank. Hoogachtend, (get.) L. VAN DIJK, le Penningm. Abraham Kuyperlaan 73 b. Naar aanleiding van het in het W.F.-Nieuws dd. 18-3-1949, No. 5, gepubliceerde artikeltje met betrekking tot inhouding van 0,20 per persoon bij overlijden, deel ik hierbij mede, dat het noemen van de data 26 Maart en 1 April 1949 op een misverstand berust. De bedoeling is, dat alvorens definitief tot dit besluit wordt overgegaan, de kern in deze uitspraak doet. J. W. WEBER. ONZE JONGENS IN INDIË. Wij ontvangen de volgende brieven. Van: Dpi. J. BAARTMAN, legernr. 270207050, Verb. Pel. 4-2 R. Inf. 2e Div. Veldpost Medan, Trpn. Co. TAPANOELI. „Het Wilton-Fijenoord Nieuws dd. 3 Dec. '48, „No. 22, heb ik ontvangen en daarin het „stukje gelezen van mij. Tot mijn spijt moet „ik U mededelen, dat hierin enige fouten ge slopen zijn, o.a. Celebes moet zijn Medan. „Nu, de 2e politionele actie is weer achter de „rug. De opmars naar de bevolking, die van „de republiek en rampokkende benden veel ge- leden had, is nogal vlot verlopen. De mensen „waren blij, dat wij kwamen, want de toe standen hier in dit gebied waren ontzettend. „In de grote plaatsen viel het mee, maar daar „buiten was het niet best. Op 't ogenblik ben „ik gelegerd bij een vliegveld. De burgerbe volking vertelde ons, toen wij hier kwamen, „dat ze steeds geleefd hadden van bananen, „boomschors en wat wilde groenten, die de „natuur hier opleverde". A. VAN LIER, van Hogendorplaan 154, Soerabaia. „Hieripede wil ik m'n hartelijke dank betuigen „aan U voor de keurige bezorging van Uw „blad. Ik ontvang het geregeld en ben er blij „mee. Ik blijf zodoende op de hoogte van de gang van zaken van een werf, waar ik altijd vol animo gewerkt heb. „Ook wil ik U mededelen, dat ik op 1 Maart „1949 gedemobiliseerd ben en nu als technisch „ambtenaar op het Marine Etablissement te- „werkgesteld ben". NIEUW ADRES: Sold, le KI. T. OVERHEUL, leg.nr. 260705093, L.T.D. M.60 (81 VI), Solo. BEDRIJFSHYGIËNE. (Bij de opening van de wasinrichting op de werf Delfshaven). Bedrijfshygiëne, een groot woord, maar een noodzakelijkheid in deze tijd. Een dringende noodzakelijkheid, vooral op een scheepswert waar de arbeid dikwijls zodanig is, dat het vuil en het stof door alles heen dringt. Wi) denken aan het werk van de arbeiders in de gieterij, waar het stuivende zand, vermengd met allerlei ingrediënten, waaronder zelfs paar- denmest, alles met stof overdekt. Wij denken aan de bankwerkers, wier werkkleding, gezicht en handen door olie van de machines worden verontreinigd. 3Vij denken aan de bikkers, die op hun buik door de dubbele bodem kruipend, de tanks der schepen schoonmaken. Nog altijd is het zo, dat in het merendeel der arbeiderswoningen een badkamer of een douche cel een luxe is. En vele van de toch al kleine woningen worden daarbij momenteel nog dik wijls bewoond door meerdere gezinnen. Deze omstandigheden maken het de arbeiders dik wijls zeer moeilijk om thuis hun lichaam be hoorlijk te reinigen. Meer en meer zien de directies der grote be drijven dat er voor een bedrijf hier een be langrijke taak is weggelegd. Het bedrijf ver oorzaakt de verontreiniging, het is dus logisch als dit bedrijf zorgt voor de mogelijkheden om zich behoorlijk te wassen. Ook de Directie van W.F. heeft de taak van ons bedrijf in deze begrepen. En dat zij zich hierbij niet wenste te beperken tot de door de wet geëiste minima, bewijst de uitvoering van het badlokaal in Rotterdam opnieuw. Het is ruim anderhalf jaar geleden, dat de kern te Delfshaven bij de heer J. H. Wilton kwam met het verzoek, te willen medewerken aan de verbouwing van de kelder onder de zgn. „Centrale" tot een badinrichting. De heer Wilton was voor dit denkbeeld direct te vin den en hij deed alle moeite dit door ons ge opperde plan uitgevoerd te krijgen. Het per soneel van de werf te Delfshaven heeft er behoefte aan, hem voor deze medewerking dank te zeggen. Wie de trap naar deze wasinrichting afkomt en door de tochtdeuren het lokaal betreedt, kan zich niet voorstellen, dat dit dezelfde ruimte is, die in de afgelopen oorlog dienst deed als schuilkelder. De grauwe, koude en rommelige kelder is omgetoverd in een ruimte, waarin de kleuren groen en wit van de muren en het plafond, afwisselen met het crème der wasbakken en het grijs der kleerkasten. Men komt eerst in een open ruimte, waar 5 ronde waskommen met elk 8 kranen zijn aangebracht. Tegenover de ingang ziet men 5 deuren, waar achter zich de douchecellen bevinden. Deze worden door de smeedpers en door een grote geyser van warm water voorzien. Rechts zijn twee ramen aangebracht, die het geheel be hoorlijk verlichten. Links zijn in twee gangen aan weerszijden de kleerkasten, tot een aantal van 90 stuks, opgesteld. Eenvoudige plaatijze ren kasten, in effen grijze kleur. Aan het einde van deze gangen komt men aan de dubbele tochtdeuren, waardoor men aan de andere zijde van het gebouw naar buiten kan komen. Dat er veel moeilijkheden overwonnen moesten worden om tot dit resultaat te komen, staat vast. Maar onze eigen mensen gaven ook hier weer het bewijs, over grote vakmanschap te beschikken. Het doel van dit schrijven is echter niet in de allereerste plaats om U een beeld te geven van het nieuwe badlokaal, maar om een beroep te doen op de arbeiders. Ik weet niet, hoe duur dit grapje is geweest, maar dat het heel wat gekost heeft staat vast. De Directie was tot dit offer bereid. Dat legt ons een bepaalde taak op de schouders. Een tweedelige taak: le. Om intensief gebruik te maken van deze inrichting; 2e. Om er zuinig op te zijn Dus geen nodeloze verontreiniging van verf of waskommen, geen geleun met vuile werkpak ken tegen de geverfde wanden. Wij hebben op dit gebied vele minder prettige ervaringen. Deze ervaringen mogen in Rotterdam bij deze wasinrichting niet opnieuw worden opgedaan. De kern meende, dat het daarom nodig was, een commissie van toezicht te benoemen, die erop zal letten, dat de zaak marcheert, goed marcheert. Wij rekenen er op, dat allen, die de wasinrichting gebruiken, zich zullen houden aan de aanwijzingen van deze commissie. Deze wasinrichting is een proef. Slaagt deze proef, dan zal er ongetwijfeld aan uitbreiding wor den gedacht. Er is een belofte in deze zin. Laat ons hopen, dat de uitkomsten van deze proefneming spoedig tot de realisering van deze belofte zullen leiden. Namens Kern Delfshaven, A. I. VAN NIJNATTEN. BRIEF VAN M. WILLEMSE, voorheen ijzerwerker bij onze onderneming en thans zijn geluk beproevend in Afrika, aan boord KOTA INTEN. November 1948. Beste Allemaal, Hiermede wil ik jullie dan een relaas geven over mijn reis naar Afrika. Ik vond het reuze, dat Arie Penning mij een laatste vaarwel kwam brengen aan de Lloyd- kade. Het was een vieze motregen, toen we van wal gingen. Langs Wilton varend zag ik er velen op de „Camphuys" staan zwaaien en toen ik een Ahoi schreeuwde gaf de kapitein een stoot op de fluit. Buitengaats hebben we enige uren stil gelegen wegens dikke mist. De eerste 2 dagen was het wat rommelig wat betreft de maaltijden. Allen wilden toen tegelijk naar de eetzaal, maar nu moeten ze a.u.b. vragen om te komen eten. s Morgens half zeven word je via de microfoon gewekt. Dan hoor je een vriendelijke stem met Goede Morgen (3 x) Dames en Heren, het is prachtig weer. Komt dus vlug uit de veren en gaat Uw ochtend gymnastiek doen op het voordek. Dit in 3 talen, want er zijn ook vele Engelsen en Duitsers. Je gaat dan heerlijk douchen, wat als je vroeg opstaat wel lukt. Ik doe dat soms wel 3 keer per dag. Zeven uur is het (eten) ontbijten in, zoals het hier genoemd wordt, „Cafetaria Je pakt een aluminium blik met 6 holten in ver schillende vormen, met een soort spoelkom. Dan ga je langs het buffet en krijg je in volgorde: pap, kaas, worst of vlees, boter, jam en 4 of meer boterhammen. Om 12 uur met de lunch zo ongeveer hetzelfde, maar dan soep en een slaatje, bokking of zure haring. Alles zoveel je maar lust, want wat over is gaat toch over boord en dat is in de regel nog heel wat. Om 9 uur hebben we lezingen in het Afrikaans over van alles betr. Afrika, best te volgen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 2