Om 10.30 uur koffie drinken, 11.30 uur gaan de Moeders met kinderen tot 10 jaar eten. Lunch 12 tot 1.30 uur en diner van 6 tot 7.30. Amusement volop. Zang met piano of harmo nica. Er zitten prachtstemmen bij. Dansen aan dek. Film aan dek. Hersengymnastiek tussen Engelsen en Hollanders, welke al driemaal door Hollanders is gewonnen. Je krijgt Nieuwsbe richten en weerberichten. Er wordt gebridged. Klaverjaswedstrijd met prijs van de kapitein. Kinderspelen, Sjoelbakken. Excursie naar de brug of machinekamer. Je praat met iedereen, want allen willen wat van elkander weten. Nu is het een Emigrantenschip met 750 man, maar in feite zijn er hoogstens 300. Er zijn namelijk al 250 kinderen aan boord en 180 vrouwen. Dan zijn er Afrikaners, die met vacantie geweest zijn of Hollandse familie leden, die op bezoek gaan. De groep Engelsen is 80 man, Duitsers 30, Fransen 10. Ondanks al de tijd, die je hebt moet je je dwingen tot schrijven, want als het zo heerlijk warm aan dek is, ga je niet beneden zitten smelten. Van daag 6 dagen van Kaapstad was het tamelijk guur. De gehele dag geen zon en een stevige koele bries. Toch heb ik nog in kort broekje en schiller gelopen, maar nu toch met een jasje aan. Bij de Evenaar zijn we wel gedoopt, maar door hemelwater, want we hebben 2 dagen tropische regens gehad. Maar ik loop nu te veel vooruit. Wc hadden tamelijk rustig weer en zelfs in de Golf van Biskaie was het tamelijk rustig. Toch werd daar 70% zeeziek. Ik geen minuut, maar ik heb velen op de been gehol pen door hun droog brood toe te stoppen, die niet van hun bed kwamen. Te bevestigen door chef-kok Vlasblom, mocht hij nog eens bij W.F. komen. Hij was eerst chef-kok op de Garoet. Ik heb menig keuvelarijtje in zijn hut gehad. Reuze vent, prima kok. Op mijn reis naar Curasao heb ik wat gezien, maar dat prachtpanorama van de Canarische eilanden was sprookjesachtig. 's-Morgens half 6 lagen we voor de baai. We stonden al van 's-morgens 4 uur naar de lichten der stad Las Palmas te turen en de vuurtorens, die stonden te wenken. We zagen de contouren al van flink hoog gebergte, waartegen de stad gebouwd ligt. Maar een kleurenfilm werd het toen om 6 uur de zon opkwam. Prachtig rood, wat alles kleurde met een violette schijn door de ochtendnevel. Een geheel witte stad met machtige gebouwen rond een machtig grote baai. Voor ons kwam juist een groot Engels passagiersschip van de Castle Line, dat voor ons moest meren aan een lange pier van 2 km. Daaraan lagen nog enige flinke schepen van andere nationaliteit. Ook een pracht 4 mast- bark en een Spaanse torpedojager. In de dalen der bergen hingen witte wolken. Als je wei eens een kleurenfilm ziet vind je het soms te veel gekleurd, maar zo was het hier in werke lijkheid. Om 7 uur lagen we gemeerd en moch ten om 8 uur aan wal tot 2 uur 's middags. Aan de wal leek het wel markt. Honderden kooplui met prachtige of heerlijke dingen, zoals sinaasappels en bananen, prachtige kleden, shawls, zonnehoeden enz. Maar wij, arme Hol landers hadden geen rooie cent dan ons 1 dat we liefst niet wilden aanspreken, daar we dat bij aankomst in Kaapstad nodig zouden hebben voor onverwachte uitgaven. De beman ning had ons echter aangeraden sigaretten in te slaan, die we volop van ons boordgeld in de cantine konden kopen: Lucky Strike, Ches terfield, Player, Capstan, waarop ze daar ook dol zijn. En dus werd het een ware ruilhandel met sigaretten. Je kon met een taxi rondtoeren voor een slof (200 st.) sigaretten, waarde i 8,De eigenlijke stad Las Palmas lag 15 km. van het schip. Wij zijn echter eerst wat gaan lopen, en toen met een man of 8 voor 2 pakjes sigaretten in een autobus, waar mee we ons tot midden in de stad lieten bren gen. We hebben toen onze brieven gepost (ook met sigaretten betaald) en zijn de bergen opgegaan, waarvan af je een prachtgezicht over de stad had en als een vingerhoed de Kota-Inten zag liggen. In de arme wijken 'n 25 kinderen achter je, die maar vragen: Signor peseta (sigaret). Zien ze echter de politie, dan zijn ze spoorloos verdwenen. We hebben heer lijke bananen en sinaasappels gegeten. Terug zijn we gaan lopen langs een 8 km. lange boulevard. Het was een heerlijke warme zomer dag, zodat we toen we bij het schip terug waren roodverbrande gezichten hadden. Om 4 uur vertrokken we. Een half uur voor het vertrek kregen we nog een leuke attractie van een groep van 15 dansers en danseressen in Spaanse klederdracht, met guitaar en castagnet, waar ze ook veel sigaretten mee opdeden. Bij dat Engelse schip deden ze meer Ponden op en ik geloof, dat ze onze Engelse sigaretten daar weer ruilden, want die krijgen ze meen ik zelf niet te veel. We dobberen weer flink en ik zit te schrijven aan een tafel, waaraan 20 personen zitten, waarvan de een praat, de ander leest, een ploegje kaart en de tafel is vol met limonade- of bierflesjes, tinnetjes sigaret ten. Er wordt gedampt dat het niet mooi meer is, ook door de dames. Zo zitten 25 tafels vol. Er wordt piano gespeeld, gezongen en ik hoor het gestamp van de schroef. U begrijpt wat een geroezemoes en hoe het is om daar tussen een brief te schrijven. Heb ik even wat voor jullie over! Gelukkig zijn de kinderen naar bed, anders had je nog geblèr ook. Zo zat ik van de week te klaverjassen en naast ons aan dezelfde tafel zat de kapitein en stuur man te bridgen, ook een wedstrijd met passa giers. Alles gaat even gemoedelijk en wij pro beren het ons zo aangenaam mogelijk te maken. De hofmeester heeft al gezegd: straks in Kaap stad zullen jullie zeggen, hè moeten we nu al van boord. Het wil niet zeggen, dat het nu zo'n heerlijk schip is, maar met aanpassing en goede wil is van iets slechts toch nog iets tame lijk goeds te maken. Vooral als mannen onder elkaar. Het begrip eerlijkheid wordt tot nu toe gelukkig goed gehandhaafd, daar er altijd slor dige mensen zijn, die bijv. scheergerei, zeep, handdoek of ondergoed in het badlokaal laten slingeren. Als er iets verloren of gevonden is zoals bijv. verrekijker, koffergramofoon, kinder jasje, wordt dit door het omroepstation afge roepen. De koffergramofoon is tot nog toe zoek. Over de damesafdeling hoor je wat betreft bewoning wel meer klachten. Daar willen ze elkaar wel eens in de haren vliegen. Vuile en nette vrouwen in conflict. Vrouwen met kin deren, die niet naar de kinderen omkijken. Naijver en dies meer. Het is weer een paar dagen later, dat ik mij aan het schrijven gezet heb, want ze kwamen me weghalen, daar er prijs-dansen was aan dek. Ik geloof, dat ze tot 's nachts één uur gedanst hebben. De papiermolen, die we in Holland meegemaakt hebben, draait ook hier nog door. Stapels papier zijn in omloop, maar toch moe ten ze nog meer hebben. Weer lijsten in drie voud invullen, papieren voor douane in Kaap stad, voor trein, bagage, geld. De aankomst Kaapstad was bepaald op 20 November, Zater dag, maar door de steeds aanhoudende tegen wind zal het nu wel Maandag worden. Het is nu 3 dagen aaneen voor deze streek zeer koel, zodat de officieren zich weer in Hollands tenue hebben gestoken, daar we dit weer wel tot Kaapstad zullen houden. Er zijn zo ongeveer 150 Javaanse bedienden, Chinese bemanning voor dek en Machinekamer, 5 zusters voor kinderverzorging, dokter met 1 verpleger, 2 zusters, 1 hofmeester, 1 stewar dess, dus een hele bediening. De laatste dagen zullen wel zo op hetzelfde neerkomen, dus ga ik hier dan maar eindigen en geloof jullie wel een uitvoerig relaas van zo'n emigrantenreis gegeven te hebben. O ja, we hebben ook hele scholen vliegende vissen, scholen van 50 of meer dolfijnen gezien, die wel een half uur met ons schip mee huppelden met sprongen van 12 m. boven water, of zo af en toe eens een schip, dat ons passeerde. Ik hoop nog eens in de gelegenheid te zijn, jullie enige dingen over Afrika mee te delen en sluit aldus met de hartelijke groeten aan die mij kennen als ijzerwerk' r MAARTEN WILLEMSE, p/a 479, Mainstreet Belgravia, Johannesburg (Suid-Africa). IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van M. KLOP, oud-werknemer, die gedurende 42 jaar als bankwerker in de Machinefabriek bij de onderneming is werkzaam geweest. (Overleden 11-3-1949). C. K. DE ROODE, oud-werknemer, die 34 jaar als machi nist bootpersoneel de onderneming ge diend heeft. (Overleden 15-3-1949). Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. DANKBETUIGINGEN. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan de collega s, afd. Revisie Machinefabriek, voor het prachtige cadeau ons geschonken ter ge legenheid van onze 12-jarige echtvereniging. Ook onze dank aan „Baas boekhouding met Tekenkamer" voor hun aandenken. J. DE BRUIN, J. DE BRUIN-van Holst. Mede namens mijn vrouw betuig ik mijn harte lijke dank aan „De Vlamboog" voor het fraaie cadeau, dat wij hebben ontvangen ter gelegen heid van ons 12J^-jarig huwelijk. J. GOEDHART. Mijn hartelijke dank aan allen, die 19 Maart tot zo'n prettige dag voor mij gemaakt hebben. M. VELDHOEN. Met deze zegt ondergetekende, mede namens vrouw en kinderen, hartelijk dank voor de ge voelvolle woorden, uitgesproken door directie en chefs en voor de bloemen en het cadeau onder couvert. Tevens dank aan collega's en verder personeel voor de cadeaux en de belangstelling op de dag van zijn 25-jarig jubileum. D. VERHAGEN. Wij danken Directie, Chefs, Bazen en Col lega's recht hartelijk voor de vele blijken van belangstelling en bewijzen van vriendschap, bij ons dubbel jubileum. Ook voor de cadeaux, welke wij zeer op prijs stellen, onze welge meende dank. Fam. WESTERWOUDT. Hiermede betuig ik, ook namens mijn kinderen, mijn hartelijke dank aan directie en personeel voor de blijken van belangstelling bij het overlijden van mijn geliefde man Maritinus Klop. WED. C. J. KLOP-Erkelens. Mede namens zijn vrouw en kinderen betuigt ondergetekende zijn hartelijke dank aan Direc tie, Chef, Bazen, Kantoor- en Gieterijpersoneel voor de vele blijken van belangstelling en de mooie cadeaux ontvangen bij zijn 25-jarig jubi leum. P. H. LE PAIR. Ondergetekende betuigt, mede namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank aan de leden van „de Pijp" en aan het W.W.-Fonds voor de giften, die hij tijdens zijn verblijf in het Ziekenhuis en daarna heeft ontvangen. A. C. M. SUVAAL. Langs deze weg zegt ondergetekende, ook namens zijn vrouw, bestuur en leden van het Jubileumfonds W.F., afd. Scheepsbouw Delfs- haven, hartelijk dank voor het mooie cadeau dat hij mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn 40-jarige echtvereniging. N. WILSCHUT. Hiermede betuigt ondergetekende, ook namens vrouw en kinderen, zijn hartelijke dank aan voorlieden en branders van W.F. voor het mooie cadeau, ontvangen op zijn 25-jarig huwe lijksfeest. Tevens bedankt hij het Amusementsorkest, be staande uit leden van de W.F. Harmonie, voor de medewerking om het feest te doen slagen. J. DROOG.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 3