OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK INHOUDING 20 CENT Gezien de reactie, welke ontstaan is op het ingediende voorstel om bij overlijden van elke werknemer 20 cent op het loon in te houden en het totaalbedrag voor de nagelaten betrek kingen ter beschikking te stellen, meent de initiatiefnemer zijn voorstel te moeten intrekken. OVERTREDING Onlangs werd in het "W.F. nieuws bekend ge maakt, dat bij overtreding van de bepalingen der Ongevallenwet of Ziektewet speciaal wat betreft het verrichten van andere werk zaamheden streng zou worden opgetreden. Thans heeft de scheepmaker N., die in de O.W. liep, tijdens deze periode werkzaamheden voor derden in aangenomen werk verricht. Hij werd op staande voet ontslagen terwijl door de R.v.A. vermoedelijk procesverbaal zal worden opgemaakt. DIEFSTAL De laatste dagen moesten enkele werknemers op staande voet ontslagen worden wegens diefstal. Ook al denken betrokkenen, dat het meenemen van een potje verf geen ernstig vergrijp is, zal er toch rekening mede gehou den moeten worden, dat ook in de toekomst bij een dergelijke misstap streng zal worden opgetreden. ZIEKTEWET Op verzoek maken wij de navolgende regeling nogmaals bekend: Ziekengeld wordt uitgekeerd over iedere dag, uitgezonderd Zondagen, dat de ongeschiktheid tot werken duurt, te beginnen met de tweede dag na dien, waarop zij aanving, gedurende ten hoogste twee en vijftig weken. Als dag waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevangen, geldt de eerste dag, waarop wegens ziekte niet is gewerkt of het werk tijdens de werktijd is gestaakt. Zondagen tellen mee als wachtdagen. Voorbeeld: a. Ziek gemeld op Maandag (d.i. eerste ver zuimdag wegens ziekte). Uitkering gaat in op Woensdag. b. Ziek gemeld op Maandag 2.00 uur n.m. (gewerkt vanaf 7.30 uur v.m.). Uitkering gaat in op Woensdag. c. Ziek gemeld op Vrijdag (d.i. eerste ver zuimdag wegens ziekte). Uitkering gaat in op Maandag. d. Ziek gemeld op Vrijdag 4.00 uur n.m. (ge werkt vanaf 7.30 uur v.m.). Uitkering gaat in op Maandag. e. Ziek gemeld op Zaterdag (d.i. eerste ver zuimdag wegens ziekte). Uitkering gaat in op Maandag. f. Ziek gemeld op Zaterdag 11.00 uur (ge werkt vanaf 7.30 uur). Uitkering gaat in op Maandag. LOONBELASTING. Met ingang van 1 April 1949 moet rekening gehouden worden met de volgende wijzigingen: 1. Verhoging van de aanspraak op kinder bijslag. Bij wet van 5 Januari 1949 is met terugwer kende kracht tot 1 October 1948 de kinder bijslag (ingevolge de Kinderbijslagwet) ver hoogd met 4 cent per dag, te beginnen bij het tweede kind. Nu de verhoging wettelijk ge regeld is bestaat er geen aanleiding meer om deze bij de berekening van de loonbelasting nog buiten beschouwing te laten. Met ingang van 1 April 1949 behoren de werkgevers daar om de verhoogde bijslag in aanmerking te nemen. In onderstaande tabel is aangegeven hoe groot de aanspraak thans per dag, per volle week en per volle maand is bij aanspraak op kinderbijslag voor 1 tot 10 kinderen. De bedragen vermeld in punt 11 van de Hand leiding gelden dus met ingang van 1 April 1949 niet meer. Aantal Tot. kinderbijslag Tot. kinderbijslag Tot. k bijslag kinderen per dag p. week (6 dagen) p. m.(26d.) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 0,40 0,84 1,28 1,82 2,36 2,90 3,44 3,98 4,52 5,06 2,40 5,04 7,68 10,92 14,16 17,40 20,64 23,88 27,12 30,36 10,40 21,84 33,28 47,32 61,36 75,40 89,44 103,48 117,52 131,56 WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 10,van hr. T. van Dam. 707,40 van Centraal Magazijn opbrengst verkoop klein materiaal. 76,65 van Machinefabriek opbrengst ver koop klein materiaal. 17,51 reductie melkverkoop koffiekamer Hoofdkantoor. 18,92 reductie melkverkoop koffiekamer Hoofdkantoor. STICHTING „BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE METAALNIJVERHEID". Het stelsel van de doorsnee-premie. De verzekering bij ons Bedrijfspensioenfonds heeft een belangrijk verschil met wat particu liere levensverzekeringsmaatschappijen doen. Het is goed om daarop eens te wijzen, want wij geloven dat er hier en daar nog misver stand over dit punt bestaat. Voor verzekeringen worden tarieven gemaakt. Als iemand voor een ouderdomspensioen wil zorgen, moet de verzekeraar weten hoe oud hij is. Naar gelang iemand al ouder is, wordt de premie hoger voor een gelijk bedrag aan pen sioen, ingaande op dezelfde leeftijd. Dus m.a.w. iemand die reeds veertig jaar is en waarvoor met 65 jaar een jaarlijks pensioen zou beginnen, moet aan de verzekeringsmaatschappij belang rijk meer premie per jaar betalen dan iemand die hetzelfde wil laten gebeuren, maar nu pas 20 jaar oud is. Als wij de zaak omdraaien bestaat er dezelfde tegenstelling. Wanneer iemand van zijn 20ste jaar af aan de verzekeringsmij. jaarlijks 100, premie betaalt, zegt de verzekeringsmij. een hoger pensioen toe dan wanneer hij pas op zijn 40ste jaar begint jaarlijks die 100,te betalen. Wij spreken hier over ouderdoms pensioen, maar ook bij het weduwepensioen doet zich hetzelfde voor. En hoe is het nu bij ons Bedrijfspensioenfonds? Wij zeiden al dat het daar anders gaat. Elke week, die de verplicht-verzekerde, welke inge schreven is bij het Fonds, heeft gewerkt, kan het Fonds rekenen op twee gulden premie voor hem. Daarbij zijn dan werknemers van alle leeftijden, vanaf 18 t/m 64. Maar wat bepaalt het Reglement? Wel daar staat, dat aan iedere verplicht-verzekerde, die bij het Fonds is in geschreven, onafhankelijk van leeftijd, telkens voor een week, dat de premie ontvangen is (bovendien voor ziekteweken, maar dat ver andert het principe niet), twintig cent ouder domspensioen per jaar wordt ingeschreven. Ook hier zullen wij alleen over ouderdomspensioen praten, omdat ook voor het weduwepensioen het systeem hetzelfde is. De verzekerde heeft er dus geen vóór- of na deel van of hij al jong aan de Bedrijfspensioen regeling gaat meedoen, of dat hij al ouder was toen de Bedrijfspensioenregeling begon te wer ken (behalve natuurlijk dat de jongeren be langrijk meer mee-tellende weken kunnen halen). Alleen een het gehele bedrijf, of het grootste gedeelte daarvan, omvattende onderlinge rege ling kan dit systeem volgen. Voor een parti culiere regeling, die alleen een bepaalde onder neming aangaat, is het niet te gebruiken. Het systeem heet het systeem van de doorsnee premie, of ook wel genaamd technische door snee-premie. Wordt er niet met technische doorsnee-premie gewerkt, maar met de juiste kostprijs per verplicht-verzekerde, dan zou het mogelijk zijn voor de pensioenen, die ons Fonds toekent, bij de jongeren genoegen te nemea met een premie beneden de 2,— per week, waar dan echter tegenover staat, dat door de ouderen heel veel meer dan 2,zou moeten worden betaald. Dit meerdere is telkens nog weer meer naar gelang de verzekerde reeds een jaar ouder is bij de oprichting van het Fonds. Wij hebben uit de gegevens die bij de voor bereiding van het Fonds verzameld zijn dus het uniforme bedrag berekend dat voor alle verzekerden, onverschillig van welke ouderdom, iedere week kan worden ingeschreven, er van uitgaande dat bij elk van hen per week 2, premie zal worden betaald. Dit systeem van de doorsnee-premie is een mooi systeem, hetwelk doelbewust geadopteerd is, omdat het een echte natuur van solidariteit heeft, die bij een Bedrijfspensioenfonds past. Het is heel grondig besproken met de vertegen woordigers dergenen, die de belanghebbenden van de verzekering zijn. Als eerste stap op weg naar een Bedrijfs pensioenfonds wordt de „collectieve methode door ieder, die er zijn aandacht aan gegeven heeft, een volkomen verantwoorde regeling ge vonden. Bij de hoofdelijke of „individuele" methode, waarbij aan de ouderen voor de beschikbare premiën nooit twintig cent had kunnen worden toegezegd, zou het effect van de regeling voor alle niet meer jonge werk nemers nog magerder geweest zijn dan er is niemand die daar doekjes om windt de toestand nu is. Het zal na deze uitleg duidelijk zijn, dat er dus niet vergeleken kan worden tussen ons collectief systeem van de technische doorsnee premie en het irdiv iduele of hoofdelijke systeem dat de particuliere verzekering bij personeels- verzekering volgt Het daarbij toegepaste tarief wordt doorgaans door de levensverzekerings maatschappijen met de naam „collectief -tarief aangeduid, omdat er meerdere individuele ver zekeringen gelijktijdig aangegaan worden. Kijkt men op een jonge leeftijd wat de ver zekerde zou krijgen, wanneer de 2,uit sluitend voor hem gebruikt zullen worden, dan lijkt de individuele manier een veel voordeliger systeem, maar klimt men met de jaren dan is het andersom en wordt de individuele methode een strop. Het heeft dus helemaal geen zin, om de vergelijkingen op deze manier te maken, want indien de jongeren hoofdelijk gebruik van de premiën konden vragen, zou er geen sprake van zijn, dat het Fonds met de vastgestelde uniforme uitkeringen bij de ouderen zou kunnen voortgaan. Nadat ons Bedrijfspensioenfonds een zekere tijd zal hebben bestaan, mag verwacht worden dat daarin vrijwel uitsluitend personen zijn opge nomen die nog jong waren, toen zij voor het eerst verzekerd werden. Diegenen, die nu al ouder zijn, werken dan niet meer in het bedrijf maar genieten pensioen. Indien in de grondslagen van de berekening geen belangrijke verandering komen, zal het dan mogelijk zijn van de premie ad 2,—, die bij de jongeren geheven wordt, een groter deel voor henzelf te gebruiken, of met andere woorden zullen eventueel de twintig cent omhoog gebracht kunnen worden. Wij geven toe, dat de vraag van de doorsnee premie nogal ingewikkeld is, maar laat U zich de overtuiging niet ontnemen, dat dit systeem geen enkele benadeling is maar een in gemeen schapsbelang gedane welbewuste keuze. Er zou van nadelen gesproken kunnen worden indien ons Bedrijfspensioenfonds niet hetzelfde kostprijstarief zou weten te handhaven, dat door de particuliere verzekeringsmaatschappijen gebezigd wordt. Wij willen ook op dit punt volkomen open kaart spelen. Een verzekerings tarief wordt berekend met behulp van drie factoren, nl.: 1. wat men van de gemiddelde levensduur verwacht, 2. hoeveel rente men denkt te maken en 3. de onkosten, waarmee men in zijn bedrijf heeft te rekenen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 6