VERENIGING W.F. Werf, kantoor cn werkplaats Gij zult bij de ene of de andere verzekerings maatschappij heel weinig verschil in de tarief hoogte vinden. Dat kan niet verbazen, gemid delde levensduur en gemiddelde rente zijn van die dingen die gij kunt vergelijken met de thermometer of de barometer. Of Jan op de thermometer kijkt of Piet verandert er niets aan, bij welk streepje het kwik staat. Bij de onkosten echter ligt het voor de hand dat er een voordeel is aan de zijde van het Bedrijfspensioenfonds. De particuliere levens verzekeringsmaatschappij moet met een dure opsporingsdienst (acquisitie) werken, de con tracten worden gemaakt door middel van agen ten en deze genieten daardoor provisie. Door dat de verzekering bij het Bedrijfspensioenfonds verplicht is, ontstaat voor ons het contact met de verzekerden automatisch en behoeven daar voor geen kosten te worden gemaakt. Overigens passen wij bij alles een volledige uniformiteit toe, wat de exploitatie goedkoper maakt. En tenslotte geldt er ook nog dat alle baten die geboekt worden ten volle aan de verzekerden ten goede komen want (omdat •onze instelling zuiver onderling is opgezet) uitsluitend de verzekerden zelf zijn gerechtigd tot de winst. De werkwijze van het Bedrijfs pensioenfonds is dus voor de werknemers in de Metaalnijverheid in alle opzichten voordelig. Maart 1949. ONZE JONGENS IN INDIË. Nieuw adres: Poerwokerto. Dpi. Sold. W. Sparreboom, Stb.nr, 280127572, Troe- penond. 6-5 R.I. 423 Bat. Staf Cie. Veldpostkantoor Soerabaja. Sergt. J. de Knegt, Legernr. 250703192, 5-3-11 R.I. JUISTE EN VALSE WAARDERING. Bent U Mijnheer oi niet? Het is al enige jaren geleden, dat een arbeider op "kantoor kwam vragen of er voor zijn zoon soms een plaats was, het gaf niet voor welk werk, alhoewel hij een zeer goede hand van schrijven had. Ik zal deze arbeider voor het gemak verder maar ,,Vet" noemen en ik zou hem als volgt willen be schrijven: Een aardige kerel, met nog anderhalve tand in zijn mond, een zwart gezicht door de stookolie en gekleed in een ketelpak, dat wel helder was geweest, maar waarin hij nu meer leek op een mol. Hij had zijn schoenen zeker tientallen malen schoongeschrapt op het rooster, dat voor de deur lag en ging naar binnen, met zijn pet in de hand. Zodra hij zijn Zwarte Piet-gezicht om het hoekje van de deur had gestoken, werd Vet verwelkomd met een zeer goed bedoeld: ,,Kom binnen Mijnheer, ga zitten. En wat is er van Uw dienst". Vet lachte een beetje verlegen, ging op de punt van een stoel bitten en vertelde toen. dat hij de wijze, waarop hij werd aangesproken toch eigenlijk wel een beetje te veel eer vond. .Mijnheer" was hij niet, zover had bij het nog niet gebracht. Hij was maar een gewone poetser. Het klonk als een excuus. Nu kende de chef Vet allang en hij wist, dat hij even goed als wie ook, aanspraak kon maken op een beleefde behandeling. Vet was wèl „mijnheer" ondanks zijn olie gezicht en vuile ketelpak. Toevallig kon de chef aan het ver langen van Vet betreffende zijn zoon tegemoetkomen. Er was een plaats op het kantoor; de Vet's zijn prima lieden en de zoon is nu al vele jaren daar aan het werk. Maar om Vet aan zijn verstand te brengen, dat zijn opvatting er helemaal naast was, daarmee gingen wel enkele minuten heen. Toen Vet daarna wegging, met een lachend gezicht, na een klap op zijn schouder van de chef, waren zij het samen eens, dat Vet eigenlijk wel degelijk een mijnheer was. Naar aanleiding van dit geval kwam ondergetekende tot de conclusie, dat het wel nuttig zou zijn hierover eens in de Personeelscourant te schrijven, omdat er nog veel verkeerde opvattingen op dit gebied bestaan- Voor velen is het nog altijd zo, dat de kleren de man maken (of de vrouw). Naarmate men duurder gekleed gaat, minder zijn handen behoeft vuil te maken, meer geld verdient, een hogere positie heeft of in een auto rijdt, stijgt men in het ooig van velen op de ladder van het „mijnheer-zijn". Het is zielig, dat er nog zoveel domheid op de wereld gevonden wordt, tot in de hoogste standen. In de ogen van deze lieden is de arbeider Jaap Vet, Jaap Vet zonder meer. Boven de massa van (volgens hen) doodgewone „Japen Vet" komt dan de hele collectie van meer of minder dure heren. Er zijn gewone Heren, Weledele Heren. Weledelgeboren Heren. Weledelge strenge Heren. Wat dan volgt is verschrikkelijk duur: Hoogedelgestrenge Heren, Hooggeboren Heren en Hoog welgeboren Heren. Zo zou ik nog wel een tijdje kunnen doorgaan. De Nederlandse titulatuur is een moeilijke tak van wetenschap. Er zijn mensen, die menen, dat bij iedere trede van de maatschappelijke ladder een aparte titel behoort. Er zullen er dus nog wel bijgemaakt moeten worden. Voor een lid van de Veiligheidsraad past toch ook wel een bijzcndere titel. Wat denkt U hiervan: Ijzingwekkend Hooggebcren Heer of Duize lingwekkend Hooggeboren Heer (op de Eifeltoren of zo). Een lid van de U.N.O. zou dan kunnen heten Allemachtig Hoogedelgestrenge Heer of Bar Hoogwel geboren Heer. Het klinkt niet kwaad hè? Het gebruik van al deze titels zou niet zo erg zijn, als ze ook werkelijk door alle mensen, die er aanspraak op maken, verdiend werden. Altijd is dat echter niet het igeval Er zijn Hoogedelgestrenge Heren, die wel streng, maar niet hoog en zeker niet edel zijn; er zijn Edelachtbare Heren, die noch edel, noch achtbaar, noch Heer zijn. Daarom hebben deze titels als titel ook geen enkele waarde. Het is eigenlijk hetzelfde als met sigaren. Je hebt sigaren zonder bandje, met ordinair papieren bandjes, met goudgerande en ge kartelde banden enz. enz. Dat wil nog niet zeggen, dat de sigaren met de mooiste bandjes ook de beste sigaren zijn (vooral heden ten dage). Het raadsel is zeer ingewikkeld. Zo zijn er bijv. sigaren, die naar mijn smaak de titel Edelachtbare met meer recht dragen, dan sommige mensen, die ook deze titel voeren. Toch is het merkwaardig, dat vaak diegenen, die hun titel het minst waardig zijn, er het meest op gesteld zijn. Schrijf je één van hen een brief en geef je hem per ongeluk een titel, die een graadje te laag is, dan bestaat de kans. dat je niet eens antwoord krijgt, omdat zijn Hoogedelgeborene hevig in zijn wiek geschoten is. Er zijn natuurlijk onder hen, die één dezer titels voeren, gelukkig ook veel hoogstaande mensen, die hun titel volkomen verdienen en die inderdaad Hoog edelachtbaar zijn. Mensen, die heel hun leven in dienst stellen van God of van hun medemensen, die weinig voor zichzelf vragen en alles voor een ander over hebben. Maar deze mensen kan men overal vinden, ook en zelfs heel wat, onder de arbeiders. Jaap Vet is er ook zo één. Hij moet met zijn week geld van 50,in het levensonderhoud van zijn gezin met 10 kinderen voorzien. Hij kan zich geen luxe permitteren. Sigaretten zijn te duur en daarom rolt hij maar een „sjekkie" en dat is zijn enige privé uitgave. Hij past goed op, komt niet in café en geeft zijn kinderen een goede opvoeding. Zijn vrouw sjouwt van 's morgens vroeg tot laat in de avond. Het ziet er bij Jaap Vet nogal kaal uit, de pluche is van de stoelen en de pakjes van de kinderen zijn erg verschoten, dikwijls versteld, maar schoon en heel. Als Vet een brief krijgt, staat er op de enveloppe aan Jaap Vet, Steenweg. Alhier. Eigenlijk moest er op staan: De Hoogedelachtbare Heer J. Vet. De vrouw van Vet heet gewoon vrouw Vet en toch zou de titel Hoogwelgeboren Vrouwe haar goed passen Wat ik met dit alles wil zeggen is alleen maar dit: Ieder hoog staand mens is een heer of een dame. Daar heeft geld niets mee te maken. Al heb je een buik als een ton van de vele* diners, die je verwerkt, met een gouden horlogeketting, die een kilo weegt, een zestien-cylinder Rolls Royce en een snoepsnor, dan kun je nog best in de gevangenis thuis horen en geen recht hebben op de titel van Mijnheer. En al loop je op klompen, met een overall en een pet en al is# je grootste genot een pruim tabak of een „sjekkie", dan kun je nog best aanspraak maken op de titel Hoogedelachtbare Heer als je inderdaad een hoogstaand mens bent. Hoogstaande mensen zijn er veel. Zij moeten hun gevoel van minderwaardigheid of hun misplaatste be scheidenheid laten varen en niet denken, dat ze voor de gek worden gehouden wanneer men hen „Mijnheer" noemt, want in werkelijkheid zijn ze dat. Tenslotte maken de kleren enz. de man of vrouw beslist niet. C. J. A. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van R. VUIJK, oud-werknemer, die de onderneming 33 jaar als ijzerwerker heeft gediend. (Overleden 20-3-'49). Zijn nagedachtenis zal door ons in ere ge houden worden. DANKBETUIGINGEN. Hiermede betuigen ondergetekenden hun hartelijke dank voor het mooie cadeau en de prachtige bloemen, die zij op hun 25-jarig huwelijksfeest van het Jubileum fonds „Onder Ons", afd. Electrische Werkplaats mochten ontvangen. A. MEERHOF. R. C. MEERHOF-de Bruin. Hiermede betuigt ondergetekende, ook namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank voor het prachtige cadeau, dat zij mochten ontvangen van de Branders en afd. Scheepsbouw van de werf Delfshaven ter gelegenheid van hun 40-jarig huwelijksfeest. N. C. M. WILDSCHUT. Langs deze weg betuig ik, mede namens mijn vrouw, mijn hartelijke dank aan directie, bazen, collega's en vrienden voor de cadeaux en belangstelling ter gelegen heid van mijn 25-jarig jubileum. C. VAN KOOTEN. Hiermede betuig ik, mede namens mijn vrouw en dochter, mijn hartelijke dank aan Directie, Chefs, Bazen en Collega's voor de bloemen, cadeaux, belang stelling en gelukwensen, die wij ontvingen ter gelegen heid van mijn 25-jarig dienstjubileum. C. PEEMAN. Hierbij danken wij alle leden van de vereniging „De Pijp" voor het prachtige cadeau, dat wij mochten ont vangen ter gelegenheid van ons huwelijk op 24 Maart 1949. M. KOOY en Echtg. Hierbij breng ik mijn hartelijke dank aan allen, die ertoe hebben bijgedragen om mijn 25-jarig jubileum zo feestelijk te doen zijn. Ook de leden van het jubileum fonds „De Vlamboog" voor de mooie geschenken en bloemen ons aangeboden, onze hartelijke dank. H. J. SMAL, Vrouw en Kinderen. Ondergetekenden betuigen hiermede hun dank voor het cadeau, dat zij bij hun huwelijk mochten ontvangen. P. v. d. BROEK, N. v. d. BROEK-Post. Mede namens mijn vrouw betuig ik mijn hartelijke dank aan de lassers van „de Vlamboog" voor het fraaie cadeau (een electrische klok) dat wij ontvangen hebben ter gelegenheid van ons huwelijk. I. VINK. Mede namens zijn vrouw en kinderen betuigt onder getekende zijn hartelijke dank aan directie, technici, kantoor en magazijndienstpersoneel voor de fraaie cadeaux en voor de belangstelling bij zijn 25-jarig jubileum ondervonden. J. v. d. WERFF. Langs deze weg betuigt ondergetekende mede namens zijn vrouw hartelijk dank aan de leden van „De Vlamboog" voor het mooie cadeau, dat zij ter gelegen heid van hun huwelijk mochten ontvangen. J. G. BOES. Ondergetekende betuigt hiermede zijn hartelijke dank voor de fraaie fruitmand, die hij uit handen van de commissie van het Jubileumfonds afd. Schilders mocht ontvangen. J. T. J. WEERMAN. Hiermede betuigen ondergetekenden hun hartelijke dank voor de mooie cadeaux en bloemen, die zij op hun 25-jarig huwelijksfeest mochten ontvangen van de afd. Bewapening Delfshaven en het Jubileumfonds afd. Schilders. M. C. J. RIJKEVORST, A. RIJKEVORST-Verloren. Bij deze mijn hartelijke dank aan baas v. Ameyde en de Collega's van de afd. Kotterij voor de schaal met fruit. P. C. J. VRIJHOF. PERSONALIA. Op 30 April 1949 hebben onderstaande bazen onze dienst met pensioen verlaten: F. v. d. Linden afd. Buitenbankwerkers. Tvan Dam afd. Bouwbedrijf. Verenigingsnieuws onder redactie van P. Bergh. T Koster en W. Speksnijder. Biljart: Secretaris: Th. A. Heymink, Tekenkamer. Club-uren. Vrijdags 19.30—23 uur. Biljart-academie, Tidemanstraat Rotterdam-W. Bridge: Secretaris: A. M. Visser, Kantoor Reparatie. Club- uren: Maandags 19.3023 u., Maison Westhuis, Warande, Schiedam. Duivensport: Secretaris: J. D. H. van As, Afd. Scheepmakers. Besloten is voor de eerste africhting 3 duiven aan te wijzen. Voor de tweede africhting eveneens 3 duiven, voor de derde africhting 5 duiven, voor de vierde de laatste africhting ook weer drie duiven. Naar gelang van het aantal deelnemers zullen voor elke africhting een of meer luxe-artikelen uitgeloofd worden. Winnaar van een luxe-artikel wordt hij, die de meeste prijzen verdient met de aangewezen duiven per africhting. Voor de tweede africhting kan men weer een briefje inleveren bij het bestuur. Er zijn nu al reeds enige vluchten gepasseerd. Het begin was niet zo schitterend te noemen, daar het weer was omgeslagen en de vogels hebben het niet cadeau gekregen. Laten we hopen dat het verdere seizoen een gunstiger verloop zal hebben en we voor verdere verliezen gespaard zullen blijven. In het volgende Wiïton-Fijenoord-Nieuws vindt U meer bijzonderheden. Handbal: Secretaris: p.a. M. W. H. de Gorter, Techn. Inkoop. Harmonie: Secretaris: D. den Besten, Machinefabriek Reparatie. Repetitie: Zaterdags 1618 uur Koffiekamer. Door Bestuur en Leden der Harmonie is besloten, dit jaar deel te nemen aan het Internationaal Muziek concours te Aalsmeer. Dit Concours wordt gehouden geheel onder auspiciën van de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en wel op Zaterdag 23 April, Zondag 24 April, Zaterdag 30 April en Zondag 1 Mei. Onze Harmonie zal uitkomen op Zaterdag 23 April en wel in de Ere-afdeling. Zaterdagavond 29 Maart j.l. een volle Rivièra-hal met op, voor en naast het toneel nog enkele restanten van de Floribunda-bloemenpracht. Om even 8 uur opening van de jaarlijkse Wilton-Fijenoord-Harmonie- uitvoering door haar ere-voorzitter, die o.m. releveert dat het lang geleden door de familie Wilton geschon ken vaandel, dat enkele jaren terug is verbrand, thans is vervangen door een nieuw en de Harmonie de heer J. D. Wilton voor deze geste zeer erkentelijk is.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 7