START succes. Opvoeden is voorleven, is jezelf over bodig maken. Opvoeden tot hogere verant woordelijkheid we hopen, dat U dit ziet in een hoger licht. In het licht, waarin de kleinere dingen des levens hun diepere ach tergrond krijgen en dat opheft tot daden ten goede. In het Eeuwigheidslicht, dat in deze dagen in onze harten moge schijnen en ons, in alle armzaligheid en tekortkomingen, moge bemoedigen, sterken en opheffen. Wij voegen deze regels nog aan dit artikel toe, welke wij vonden op de eerste blad zijde van een boekje, getiteld „Doe het Veilig": „Als we aan het werk gaan, nadat „ze ons thuis goedendag gezegd hebben, rust „de verplichting op ons, voortdurend aan de „veiligheid van onze makkers en die van ons- „zelf te denken, opdat het geen ongeluksdag „zij, maar een van broederdienst." S. BIJEENKOMSTEN WERKVEILIGHEIDS - COMMISSIES. Wij zijn nu gestart met deze commissies en willen U enkele indrukken geven van het geen daar besproken werd. Och, och, wat zijn er een „bomen gedrukt". Sommige commis sies kwamen niet uit met één uur verga deren, andere kwamen net toe. Onze indruk ken zijn alleszins gunstig. Het is heel belang rijk voor het gehele bedrijf, dat er nu een meer direct contact is tussen bedrijfsleider, baas, voorman en arbeider. De houding van de arbeider met betrekking tot de veiligheid hangt voor een groot deel af van de houding van bovengenoemde leidinggevende mensen. Zij nemen a.h.w. een sleutelpositie in het bedrijf in. Gemakshalve doen we met de afkortings mode mee en spreken in het vervolg van ons verhaal over de W.V.C.'s in plaats van de Werkveiligheidscommissies (Griezelig lang woord). Wij beginnen met de W.V.C. Nieuwbouw (IJzerwerkers). Die heren zijn zo voortvarend geweest, dat ze al tweemaal hebben verga derd. Wij doen enkele grepen uit de notulen van de laatstgehouden bijeenkomst. hebben. Allen samen de strijd aanbinden tegen het wanordelijk „neerkwakken" van kabels, slangen, enz. Een lasser wilde beenkappen tegen het in- spatten van laskorrels in de schoenen. Hij heeft er intussen al een paar ontvangen voor proef. Maar niet te haastig „vader", Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. We hadden ook een groot aantal lassers, die slak in hun ogen kregen door het afbikken van de las. Diepe zuchten heeft de veilig heidsinspecteur hierover geslaakt, totdat iemand met een heel enthousiast gezicht kwam vertellen „Nou dragen die kerels alle maal een bril en het voldoet heel goed vol gens hullie zeggen". Enfin er was nog heel veel meer voor en over de lassers o.a. Het beslaan van brillen. „Pasta gebruiken", zei iemand. De handschoenen deugden niet. Er moesten hijsogen aan de laswagens worden aange bracht. Lassers beschadigden staaldraden met hun lastangen. Ze lasten soms raak en dach ten niet aan de ogen van hun omstanders knapen te zijn, die denken reserve-ogen te bezitten, althans zij drijven de spot met hun goede ogen op deze manier. ..SUIKERBROODJES" Daarin protesteerde een arbeider tegen de wijze, waarop soms met zuurstof cylinders wordt omgegaan. „Ze hijsen er twee of drie in een touwestroppie" zei de klager „alsof het suikerbroodjes zijn en het zijn toch altijd nog een soort brysantgranaten". Houdt er rekening mee, knapen die dit betreft, dat dit moet veranderen. De volgende klacht was, en deze is zeer terecht, dat slangen, kabels, enz. maar neer gegooid worden alsof zij, die dit doen, alleen op de wereld zijn. „Een bordje plaatsen" zei de klager, maar dat zal wel geen resultaat 'n Lang karwei. Een ander punt betrof het aanbrengen van urinoirs aan boord van schepen met een lang reparatiekarwei. Dit komt in orde. De klinkers hadden ook nogal wat op hun kerfstok. Zij wilden knielappen en borst lappen. De laatste zijn er al, een soort slab betjes. „Voor Moeders lieveling" staat erop. De voorzitter wist zich uit dit alles zonder kleerscheuren te redden en sloot na vijf uur deze bijeenkomst. In de vergadering van de W.V.C. (Afwerking) Nieuwbouw kwam het volgende ter sprake Er werd op gewezen, dat verschillende mensen, komende van de richting Vlaardin- gen, met hun fiets dwars door de voetgan gers heen laveren. Dat nemen de voetgan gers niet en dus zal de chef der Bewaking daar wel een stokje voor steken. Een medewerker wilde een hekje op de zol der van de Garage, afzuiging voor een polijst- machine en duldde geen stilstaande auto's in de Bikkersstraat. Voetpaden wilde hij in de scheepsbouwloods, aangegeven met witte lij nen. Dit alles heeft de aandacht van de voor zitter. De schilder vond, dat de afzuiging in de verfspuiterij niet deugde. Doch het bleek, dat dit al in studie was voor verbetering. Het aanbrengen van veiligheidssluitingen op kraanhaken waar dit mogelijk is, zal worden bekeken. Toen werden er nog enige rake klappen uit gedeeld aan schilders, die hun valband niet gebruiken, plaatwerkers, die de beveiligingen der machines niet gebruiken, timmerlieden, die trappen zetten zonder leuningen, drijf- riemverleggers, die de machine niet stoppen. Enfin, het slot was, dat de voorzitter hard moest lopen om zijn trein te halen. In de W.V.C. Machinefabriek kennen ze het klappen van de zweep al. Daar doen ze dit werk al een heel poosje. Een omstandig verhaal kwam er van het aantal ongevallen in het eerste halfjaar 1949. Dan een verslag over de ongevallen in de maand Augustus. Nog steeds werd er erg „gehakt" op oog ongevallen. Er schijnen altijd nog van die Een opmerker stelde voor, tussen schafttijd iemand een babbeltje te laten houden over veilig werken en wel met een luidspreker installatie in de cantines. Wacht nog even dacht die „iemand" anders overvoer je de mensen met veilig werken. In de parkeri- seer-afdeling hebben ze last van kwade dam pen. Daar zal meer luchtverversing moeten komen. Zuurstof cylinders stonden in de Machine fabriek ook al in een kwade reuk. Het heeft ook daar de aandacht. Van een nieuwe sirene kregen de arbeiders gewoonweg de riebel als dat ding in werking trad. „Komt een andere" zei de voorzitter. Dorpels waren struikelblokken. Weg er mee! was het antwoord des voorzitters. Er zijn nog amarilstenen, die nog geen goede bescherming geven voor de ogen. Er is er een waar ook verlichting achter de bescher ming zit. Deze is bijna ideaal. De voorzitter zou dit bekijken, omdat hij er erg voor voelde. Een andere opmerker had nog wat over 5 meter naaiketting. Ook daarvoor wist de voorzitter raad. De vergadering ging toen verder als kern- bijeenkomst. De W.V.C. Afd. Electriciens is maar klein in vergelijking met andere commissies, doch ook daar is voldoende stof ter behandeling. Leest U maar. Draaiende staalborstels zullen worden be schermd. In de werkplaats zullen ook witte

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 6