..gladweg." Let opLaat U niet als Projectiel gebruiken. 7 strepen worden getrokken om paden aan te geven. Daar is de werkplaats te klein voor werd geopperd, maar dan zullen deze paden juist nodig zijn. Er waren klachten over het ophangen van lampen. Voor dat ophangen werd afvalsnoer gebruikt. Nu wordt dat een eindje touw. Klachten waren er, dat de lampkorven onder stroom stonden en dat ongeveer de helft der lampen niet geaard is. Dit zal geleidelijk aan verbeteren volgens deskundigen. Ook hier hebben we nog veel te tobben met het nodeloos vernielen van materiaal. Er moeten in verband hiermee meer looplampen worden gebruikt en minder hulpverlichting. De looplampen hebben een te kleine ophang- haak. Ook dat heeft de aandacht der des kundigen. Verbandmeesters moeten ook tussen 17 en 19 uur aanwezig zijn meende één der leden. Onderzocht zal worden of dit mogelijk is. Bij de W.V.C. Fitters-Koperslagers was ook heel veel leven in de brouwerij. Dit zijn afdelingen met uit de aard der zaak een nogal hoog ongevallen percentage. Men meende, dat dit in hoofdzaak kwam door de omschoiers. Ook hier is natuurlijk nog wat te verbeteren. Een straat werd geblokkeerd door een auto. Het dak van de werkplaats is op vele plaat sen lek. Aan boord van schepen stonden vrij veel lampen onder stroom. „Dat is allesbehalve veilig" zei de klager. In de Ketelmakerij werd veel asbest gespo ten. „Dan is het er niet uit te houden" zei iemand. Er was bij de schepen iemand aangesteld voor het aanslaan van de lasten, die eigenlijk niet helemaal geschikt daarvoor zou zijn. „Dat zullen we onderzoeken" was het ant woord. Bij de W.V.C. Afd. Scheepsrcparatie was ook heel wat loos. Toen deze bijeenkomst begon waanden we ons in een vergadering der U.N.O., want keurige kaartjes met onze namen er op stonden voor ons op tafel. Dat was een goede gedachte van de voorzitter. Het is altijd beter als men weet met wien men spreekt en het is ook beter voor onze notuliste. Ja, zeker, alle bijeenkomsten wor den „verslagen" door iemand van het zwakke geslacht (Moet je meemaken, iemand van het zwakke geslacht verslaat zo'n hele mannen- vergadering) Ongevallenrapporten worden voorgelezen en dan komen de tongen los. Deze voorzitter staat zijn mannetje als het op ongevallen- bestrijden aankomt. Hij wil het naadje van de kous weten. Kokers hebben nog een groot aantal oog ongevallen. In de meeste gevallen beslaan de brillen onder het werk. Daar is nu een middel tegen. De branders tobben weieens met kapotte handschoenen. Hierin zal verbetering komen. De asbestmouwen worden nog niet voldoende gebruikt. Maar de branders beloven beter schap. Naar aanleiding van een ongeval door het stappen in een mangat meent de voorzitter, dat alle gaten beschermd moeten zijn, door een ring met driepoot. Zand moet er komen voor het geval de wegen en toegangen naar schepen en dok ken glad worden. Dat kan gebeuren, is het antwoord van de voorzitter. De voorzitter meent, dat de veiligheidsscep ters niet voldoende gebruikt worden. Hier ligt een taak voor de stellingmakers om gevaarlijke plaatsen af te schutten. Nagels porren moet niet zomaar in het wilde weg gebeuren, meent de voorzitter. Zoveel mogelijk moet worden gewaarschuwd. Omdat het Zaterdag was gingen we 13.30 uur naar huis. De W.V.C. Werktuigbouw Reparatie kwam in het geweer. De voorzitter heette allen welkom en zette uiteen wat de bedoeling van deze bijeenkomsten is. We kwamen weer toe aan het bespreken der ongevallenrapporten en toen zwaaide er wat. „Weet U wel hoe moeilijk en gevaarlijk wij moeten werken", merkte een deelnemer op. „Dat zal wel waar zijn" zegt een ander, „maar er kunnen toch heel wat ongevallen voorkomen worden. „Laat de mensen toch vooral geen rubber- hakken dragen in de „vetloods" adviseerde men „je ligt zo onderuit". „Goede sjouwers moeten aanpikken voor de Machinekamers, anders maken we bosjes on gevallen." De voorzitter vraagt zich af of het niet moge lijk is alle mensen te leren een last aan te slaan. Altijd maar weer opvoeden. Ook hier komt het lampenvraagstuk weer om de hoek kijken: looplampen, hulpverlichting. De voorzitter zal zijn aandacht ook daaraan wijden. „daar wordt zeker gepord." „Over nagels porren mag zeker wel een ar tikeltje in de W.F.-krant" merkte iemand op. Volgens een ander is er niet voldoende overleg tussen de diverse afdelingen bij het werken in de machinekamers. Het lijkt soms wel een „heksenketel". De voorzitter meen de, dat hier een taak ligt voor de bazen van de verschillende afdelingen. „Niet op of over meerdraden stappen bij het proefdraaien van schepen of wanneer draden gespannen staan bij het hijsen van zware lasten. Zet er ook maar wat over in de krant", zei men (Is er nog plaats, Redac tiecommissie). Ook hier gingen we na sluiting der bijeen komst des Zaterdags om 13 30 uur huis toe. Bij de W.V.C. Vervoer en Bewaking was ook een hele waslijst af te werken. TA De voorzitter was klein maar dapper. Men stelde zelfs voor om een paar blokken onder zijn stoelpoten te leggen, zodat hij wat groter zou lijken. „Wij hebben sinds de tweede wereldoorlog belangrijke vorderingen gezien in ons bedrijf wat betreft de veiligheid, doch het moet nog veel meer onder de arbeiders gaan leven. Daarom halen we jullie er nu allemaal bij", zei de voorzitter. Op de hoek bij het kruispunt Leerschool staan lange scheepsplaten, die het uitzicht belemmeren voor de chauffeurs. Daarin zal verandering komen. Ook de veiligheidsvitrine belemmert het uitzicht voor de chauffeurs. Aan de kolenbunker in de Scheepsbouw moet een bordesje worden gemaakt, meent iemand. Dit om veiliger de kolenbakken te kunnen leegstorten. Achter de Leerschool ligt de straat te rond. Daar moet men tobben om de vuilnisbakken met de Hyster te vervoeren. Een nieuwe trap zou moeten worden aan gebracht aan dukdalven en aan kademuren en de gebrekkige ladders zouden moeten worden verwijderd. Deze klager wijst er ook op, hoe gebrekkig men platen en ander materiaal moet lossen, bij gebrek aan een goede los wal. Scheepstrossen worden beschadigd en van veilig werken is zo geen sprake, schreeuwt hij haast uit. In de toekomst zal hier zeker een oplossing voor komen. Het punt verbandmeesters tussen 17 en 19 uur komt ook hier ter sprake. Er zijn op deze uren ook nog wachtslieden, die een E.H.B.O.-diploma bezitten, doch er wordt gedokterd aan een betere oplossing. Verder wil de voorzitter weten hoe het staat met de dienstwaterleiding, of er steeds vol doende druk is en of er controle op de deug delijkheid van de leiding is. Deskundigen zeggen „ja". Dit is het eind van deze bij eenkomst. We verplaatsen ons nu naar het bedrijf te Rotterdam. Ook hier hadden we al eerder een W.V.C. Nu echter een nieuwe samen stelling. Nadat de voorzitter zijn woordje gesproken heeft worden de ongevallen-rap porten besproken. Een ieder doet hiermee zijn voordeel. Iemand vraagt of zij, die veel met stroppen en staaldraden omgaan, van veiligheidshand schoenen kunnen worden voorzien. Natuur lijk want het is nog altijd zo: „denk aan de vleeshaakjes". Aan de hand van het aantal ongevallen door het uitschieten van de moersleutel, vraagt een lid of het niet beter is ringsleutels aan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 7