um OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK Ingevolge de vergunning der Regering om de lonen per 1 Januari 1950 met max. 5 te verhogen, wordt hierbij medegedeeld, dat besloten is, deze verhoging in ons bedrijf als volgt toe te passen: 1. De lonen van 91 ct. worden verhoogd met 6 resp. 7 ct„ met dien verstande, dat de verhoging van 7 ct. slechts voor een zeer klein gedeelte geldt, teneinde binnen de door de Overheid gestelde begrenzing van 5 ®/o te blijven. 2. De lonen van 79 t.m. 90 ct. worden ver hoogd met 6 ct. 3. De lonen van 74 t.m. 78 ct. worden ver hoogd met 5 resp. 6 ct. met dien verstan de, dat de verhoging van 6 ct. slechts voor een zeer klein gedeelte geldt, teneinde binnen de door de Overheid gestelde be grenzing van 5 °/o te blijven. Dit betreft de volwassen arbeiders. 4. De lonen van de jeugdige arbeiders wor den verhoogd met 0 t.m. 6 ct., volgens de nieuwe loonschaal van art. 11 lid 9 en 10 der Collectieve Arbeidsovereenkomst. Het begrip tariefbasisloon blijft gehandhaafd. Ook in de toekomst zal het verschil tussen tariefbasisloon en werkelijk loon voor vol wassenen van Vakgroep I vijf cent en voor volwassenen van Vakgroep II en III vier cent zijn. De tariefbonnen welke in geld zijn uitge drukt, zijn per 1 Januari 1950 afgesloten en op het resterende gedeelte wordt een ver hoging van 5 °/o toegepast. De tijdelijke loonbijslag van f 1.is met ingang van 1 Januari vervallen en is ver werkt in het nieuwe uurloon. Het zal U bekend zijn, dat de vergunning om de lonen met max. 5 te verhogen, door de Regering is gegeven onder voor waarde, dat een algemene productieverho ging zal plaatsvinden. De directie heeft het voornemen om die maat regelen te nemen, welke aan de door de Regering geuite wensen tegemoetkomen. DE DIRECTIE. Schiedam, 3 Januari 1950. Het in de haven werpen van afval, zoals hout-, kurk-, olie-restanten, enz., zal in ver band met het grote gevaar, streng worden gestraft. DE DIRECTIE. WILLY WILTON-FONDS. In de maand November 1949 werd aan 68 leden van ons personeel in totaal 1365,23 uitgekeerd. Ontvangen: 47.v. Machinefabriek, Schiedam (op brengst verkoop klein materiaal). „344.20 v. Centraal Magazijn, Schiedam, (opbrengst verkoop klein materiaal) 1.v. W. Timmer. 7.v. T. M. M. 1.— v. NU. HEIDEBAD. Zij, die dit jaar hun vacantie in Heidebad willen doorbrengen kunnen zich tot en met 28 Januari 1950 voor nadere inlichtingen tussen schafttijd en na 5 uur n.m. melden op de afdeling Sociale Zaken. UITREIKING DIPLOMA'S. Op 30 December 1949 is aan een aantal leer lingen van de Bedrijfsschool het BEMETEL- diploma uitgereikt. Het betrof hier een z.g. November-examen. In de kamer van de heer v. d. Jagt waren zij bijeengekomen en heeft de directie bij monde van de heer W. Wilton met een toepasselijke toespraak de diploma's overhandigd. Het betreft hier: 7588 A. Breddels, koperslager. 7598 K. den Hartog 7600 A. A. ten Hout 5358 J. v. d. Water 9233 J. A. van Oosterhout, mach.bankwerker 9297 A. L. van Zwieten 2639 J. van 't Hoff, modelmaker. 2624 J. op 't Holt 2638 M. Plooy 2632 J. van Veen 9151 J. de Jongh, el. lasser. Ook de Redactie wenst deze jongens geluk met het behaalde succes. BRANDWEER. Bij kleine brandjes blijkt herhaaldelijk, dat vele leden van het personeel niet op de hoogte zijn met de manier van behandelen van blus - apparaten. 't Komt bijv. voor, dat bij een brandje, iemand een schuimblusser pakt, omkeert en dan weer wegzet, omdat „dat.... ding het weer niet doet". Een ander pakt een schuimblusser op een afstand van 15 m van de brand, legt hem op zijn schouder en rent naar de brand. Daar aangekomen merkt hij, dat het apparaat al is leeggespoten onderweg. Wat is er nu eigenlijk met die dingen aan de hand? Wel we kunnen ze onderscheiden in 2 hoofdsoorten: a. niet vervoerbare; b. wel vervoerbare. 't Vervelende of eigenlijk is het hele maal niet vervelend is, dat de niet ver voerbare toch vervoerbaar zijn, maar men moet ze voorzichtig in rechtopstaande stand vervoeren. De wel vervoerbare (b) kunnen in alle stan den worden vervoerd. Hoe komt dit? Als we een schuimblusser vullen, gieten we een vloeistof in het apparaat en daarin han gen we dan weer een kleinere cylindrische bus, waarin we een andere vloeistof gieten. Daarna schroeven we er een deksel op. Keren we nu de blusser om, dan komen de twee vloeistoffen bij elkaar en vormen samen schuim en gas, n.l. „koolzuurgas" en dit laatste perst het schuim door de uitlaat - opening naar buiten. Het wil weieens niet direct vlotten dan evenschudden voor het gebruik. Pakken we nu zo'n apparaat op en leggen we het op onze schouder, dan kan je met je klompen aan voelen, dat het zaakje gaat spuiten voor we bij de brand zijn. Dat is dus fout!! Het apparaat rechtop bij de brand brengen en daar éénmaal omkeren. Toen we deze apparaten hadden, kwam er een „knappe kop", die zei: „Dat gaan we anders doen". Hij maakte een gat in het deksel en deed daar een passend asje door. Aan de onderzijde van dat asje deed hij een zuigertje, met dezelfde diameter als de kleine binnenste bus. Om het asje een schroefdraad en een knop er bovenop. Keer het apparaat omer gebeurt niets (hoogstens gaat het een beetje druppelen). Draai nu de knop naar links, helemaal naar boven, het zuigertje gaat mee naar boven. De binnenste bus is dan open. Keer het apparaat omschuim. Soms wordt het zuigertje ook naar beneden gehouden door een drukveertje en een bajonetsluiting of door een knevel, maar als er een zuigertje is, is er altijd boven op het apparaat een of ander mechanisme te zien. Bij deze apparaten dus bij de brand, alvorens we het apparaat omkeren, eerst: knop naar links schroeven, of, bij bajo- nctsluiting, knop J4 slag naar links draaien, of bij knevels, deze overleggen. Doen we dit niet, dan doet dus „dat ding 't weer niet". We moeten altijd zorgen, dat de uitlaatope- ning naar de brand gekeerd is, anders doen we net als die militair, die de loop van zijn „spuit" tegen zijn schouder plaatste en de kolf op de schietschijf richtte. Als het apparaat is omgekeerd, niet weer terugkeren, anders vliegt het gas eruit in plaats van het schuim. Weigert het apparaat helemaal dan ergens neerzetten, waar niemand erbij kan, en direct de brandwacht of brandweer ervan in ken nis stellen. Laten we nu afspreken, dat we allemaal de blusapparaten, die in onze onmiddelijke na bijheid hangen of staan, even bekijken, dan weten we, wat we moeten doen, als er eens een brandje komt. Afgesproken? O.K.! van V. Aangesteld als Hoofdingenieur van de afde ling Reparatie, de Heer C. H. MEEUWISSE. Genoemde Heer heeft zijn functie begin Januari 1950 aangevangen. AFSCHEID BAAS T. DE LANGE. Na een dienstverband van bijna 52 jaar heeft de heer T. de Lange van de afd. Plaatwer kerij op 3 Januari j.l., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, het be drijf verlaten. Na een gesprek met de directie waarbij de scheidende dank werd gebracht voor de vele en belangrijke diensten aan de onderneming bewezen, was in de Koffiekamer gelegenheid van de heer de Lange afscheid te nemen. De heer Zinkweg memoreerde de prettige samenwerking. De heer Ir. G. de Rooy, di-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 2