Officiële mededelingen Sociale rubriek Wcrft kantoor en werkplaats Betr. Kemvertegenwoordiging Afd. Schilders. De door het uittreden van het Kernlid H. Harreman ontstane vacature, zal worden ver vuld door VTERBOOM, W. TH. die ingevolge het door hem behaalde aantal stemmen op de in December 1948 gehouden Kemverkiezing, daarvoor in aanmerking komt. Van de Centenvereniging voor Hulpbehoe vende Blinden te Rotterdam ontvingen wij een overzicht van de ontvangsten van ons personeel. Het totaalbedrag over 1949 is 7535.25 terwijl aan bijzondere giften uit het bedrijf nog binnenkwam een be drag van 395.10 Het bestuur van bovengenoemde Vereniging heeft ons verzocht allen, die steun en mede werking verleenden, hartelijk dank te bren gen. WAT DE KERN BESPRAK. Vergadering directie met kernbestuur dd. 21-3-'50. Waterleiding en W C. mallenzolder. Met de uitwerking van de thans bestaande plannen zou een groot bedrag gemoeid zijn, weshalve nog eens zal worden nagegaan of er een andere oplossing mogelijk is. Kleedlokalen A, B, C, D. De verwarming is bijna gereed. Verder zul len er in deze kleedlokalen en de daarin aanwezige kastjes de nodige reparaties wor den uitgevoerd. Ketelpakken. Naar aanleiding van de klacht, dat voor het zeer vuile werk slechte pakken worden ge geven zal worden onderzocht of de ver strekking op de juiste wijze geschiedt. Kleedlokaal Centraal Magazijn. Nagegaan zal worden of hier een kleedgele genheid kan worden aangebracht. Oud schaftlokaal. De kwestie schaftlokalen over de gehele werf is in studie en de Directie hoopt zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Douches ketelmakerij. Ook deze aangelegenheid heeft de volle aan dacht. Met ingang van Maandag, 27 Februari j.l. is het Bedrijfsbureau Scheepsbouw Afd. Nieuw bouw verplaatst naar het hulpkantoor, in het vervolg te noemen „bedrijfskantoor" en is be noemd tot bedrijfsleider van deze afdeling Ir. H. 't Hooft. De heer van Nievelt zal in nauwe samenwerking met de heer 't Hooft, zoals ook voor deze datrun, zijn aandacht wijden aan de afdeling lassen, de uitrusting der bewerkingshallen en de voorziening en het onderhoud van gereedschappen. De heer Zinkweg blijft op het hoofdkantoor voor algemene planning en in het bijzonder voor het contact met de Marine en Nevesbu. Binnenkort zal de afdeling „Werkvoorberei ding" Scheepsbouw, Afd. Nieuwbouw ook naar het bedrijfskantoor worden verplaatst en is per dato 1 Januari 1950 de heer G. v. d. Poel benoemd tot chef „IJzeren Scheeps bouw", welks afdeling zal res sorteren direct onder de bedrijfsleider voornoemd. Met ingang van 1 Maart 1950 is geplaatst op het Bedrijfsbureau Nieuwbouw als ingenieur Scheepsbouw Ir. H. Asselbergs. Met ingang van 27 Februari j.l. is ook het Bedrijfsbureau Werktuigbouw Afd. Nieuw bouw, onder leiding van de heer Mulder ver plaatst naar het bedrijfskantoor. PERSONALIA. Met ingang van 13 Februari 1950 is aange steld tot onderbaas afd. Scheepsbouw-Repa- ratie: A. VAN BERKEL. ALCOHOL OF HAARLEMMEROLIE. Als ik zo om de 2 weken het W.F.-Nieuws lees, staat er steevast een artikeltje over de veiligheid in betr. onze onderneming. Als ik 's avonds de krant lees kom ik zeer dikwijls artikelen tegen, groot en klein, over de veiligheid, b.v. in de haven van Rotterdam. Ik interesseer mij ook voor de ongevallen rubriek in de krant. Daaruit blijkt o.a. welk een verwoesting de alcohol aanricht in onze mensenmaatschappij. Zig-zag rijdende auto'swant de be stuurder vond een borreltje zo opwekkend. Zelfs één onzer ministers moest, toen hij in zijn auto reed, ingrijpen om nota bene een van zijn eigen ambtenaren te beletten, dat hij verder zou rijden met z'n dronken kop, om zodoende te voorkomen, dat hij anderen en zichzelf letsel zou toebrengen, met alle ellende van dien. Met een omwegje komen we toch waar we wezen willen en dat is de vraag: Welke rol speelt de alcohol in onze onderneming. Geen grote rol zult U zeggen, want de meeste arbeiders weten heel goed, dat het gebruik van alcohol funest kan zijn en je het zelfvertrouwen doet verliezen. Toen we eens met een ploegje mensen in de nacht op karwei moesten naar één van de havens van Rotterdam en we 's avonds op het schip arriveerden, was het eerste, dat we voorgezet kregen: een borrel. De meesten van ons ploegje weigerden de borrel onder het motief: „Ik zal wel gek zijn om een borrel te drinken, want ik zou van nacht weieens naar beneden kunnen fl En heus, deze mensen lustten hem wel hoor! Ze begrepen echter, dat zelfs een gering ge bruik van alcohol, funest voor hun zelfver trouwen zou zijn. Al zou er maar één ongeluk per jaar bij W.F. gebeuren door het gebruik van alcohol, dan zou het gebruik daarvan uit veiligheids oogpunt te veroordelen zijn Men wordt zo gauw overmoedig en durft alles, niet? En. men is een gevaar voor z'n medearbeiders. Toen ik laatst in de nacht was, zwaaide één van m'n maats triomfantelijk zo'n leuk mak kelijk plat flesje (U weet wel, om bij je te dragen), met cognac voor m'n anti-alcohol neus. Ik dacht heus, dat ze me wilden stangen met dropwater in een cognac-flesje en ging er niet erg op in. Maar achteraf bleek dat er werkelijk cognac in het flesje zat. Deze man was niet erg lekker en had cognac mee genomen om af en toe een slok te kunnen nemen als opknappertje. Ik zei tegen hem: „Waarom neem je geen Haarlemmerolie, daar schermden onze ouders zo mee. Had ie tand pijn, buikpijn danHaarlemmerolie. Zelfs eksterogen zouden erdoor bezweken zijn. Wij nieuwe generatie, gebruiken echter geen Haarlemmerolie meer, maar wij gebruiken ook geen borrel meer om op te knappen. O, wat was die jonge kerel met dat makke lijke flesje in dat ogenblik dom om de volks kanker de werf op te dragen. Laat ons de alcohol buiten onze onderneming houden. Ze maakt buiten de fabriek al onge lukken genoeg. Wil je dan toch soms op ouderwetse manier gezond worden, indien U beroerd bent, gebruik dan liever Haarlemmer olie in plaats van alcohol. Dan zal de veilig heid bij Wilton niet in gevaar worden ge bracht. Het is een goede raad van kernlid P. V. DE HELD. (Historisch). Hoe kweekt men helden? Nou, dat gaat zo. De Rotterdammers kunnen zich allemaal nog wel de Olympia-bioscoop op de Oude Bin nenweg herinneren. Daar werden van die fijne knokfilms vertoond, waarvan men als jongen zo echt kon genieten. Als jongen wachtte je dan met ongeduld op een vol gende serie spannende films. En je had die lui dan moeten zien lopen als ze uit de bios kwamen. Een houding als „laat ze maar opkomme, dan zulleweze effe van ketoen geve". Op een avond dan, toen ik weer eens zo'n fijne film had gezien, toog ik weltevreden en mij bewust van m'n kracht, huiswaarts en begaf me ter ruste. In mijn slaap droomde ik van de adem benemende heldendaden van mijn film helden, en in zo'n echte droomknokpartij schrok ik plotseling wakker door een aan houdend gekef van ons hondje, dat in de voorkamer sliep. Ik bevond mij in de ach terkamer en tussen deze 2 kamers waren twee z.g. tussenkamertjes, in één waarvan m'n moeder sliep (bij de voorkamer). De deuren stonden open en ik zag een ge heimzinnig licht schemeren in de voorka mer. Een zacht gestommel drong vaag tot mijn bewustzijn door. Dieven in huis, dacht ik onmiddellijk. Nou U kunt begrijpen, dat was een kolfje naar mijn hand en ik zou nu eens echt tonen, dat ik niet voor niets naar de bios ga. Ze zouden bij mij van een koude kermis thuis komen, reken maar. Doch wat te doen? Een wapen om mij eventueel te verdedigen had ik niet zo gauw bij de hand. Gelukkig stonden mijn schoenen, voorzien van zware hakken, onder m'n bed. Ik nam dan ook resoluut een schoen bij de neus en als een Indiaan (ook van de film) sloop ik zachtjes door de beide tussenkamers. Het licht bewoog geheimzinnig op en neer, en de hond maar keffen. Net wilde ik de voorkamer bin nenspringen, toen mijn moeder, die me blijk baar had zien gaan, verwonderd vroeg: „Wat ben jij nou aan het uitspoken?". „Stil", fluis terde ik, „dieven in huis". „Ach," zei ze, „jij driedubbele overgehaalde suffert, dat is de bovenbuurman, die naar z'n werk gaat." „Ben je weer eens naar DE FILM geweest?" voegde ze er sarcastisch aan toe. Nu, U begrijpt de situatie zeker wel. Als een geslagen hond ben ik toen maar stilletjes weer in m'n bed ge kropen. En toch waren die films geweldig, al ben ik nooit een held geworden. VACANTIEGENOEGENS Vacanties worden zeer verschillend doorge bracht en al is het nog niet zover we kunnen hierover toch wel van gedachten wis selen. De een gaat graag naar zee, de: ander houdt meer van bos en heide. Eén ding heb ben echter allen met elkaar gemeen, dat zij later iets kunnen vertellen van wat ze gezien en beleefd hebben. Zo hoor je dan weieens van een bezoek aan een museum, een oude kerk of een kasteel. Buitendien gaan wij nog aan veel achteloos voorbij. Maar laten we eens een uitstapje maken en ik ben er haast zeker van, dat we „oude kennissen" tegen zullen komen. De eerste keer gaan wij maar niet te ver en kiezen als eindpunt Oud-Beijerland. Op de fiets een aangenaam tochtje. Het Hollandse pol derlandschap heeft zo zijn eigen bekoring. Sloten en wilgen: onafscheidelijk horen ze bij elkaar, een schilderachtige boerderij en een molen, ziedaar een volmaakt Hollands landschap. Belangrijk is ook de wordingsgeschiedenis van deze landen, en hoe deze polders stuk voor stuk ontworsteld werden aan het water. En vele malen moest het veroverde weer wor den prijs gegeven. Afb. 1 is zo'n prachtige oude boerderij. De muurankers vermelden het jaartal 1617. Veelal zijn aan die oude gebouwen verhalen verbonden over vreemde geluiden, verborgen schatten en schuilplaatsen in kommervolle tijden. Deze maakt geen uitzondering, want tijdens de Franse overheersing zouden ver scheidene vluchtelingen hier een schuilplaats gevonden hebben.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 6