GOES VRVCHTENMEENK chodt heeftal cebendutI De 2e opname is een stichtingssteen boven de toreningang van de oude kerk, die onze aandacht trekt. Van de Vaderlandse Geschie denis is ons niet zoveel bijgebleven, maar Lamoraal van Egmond kan ons niet onbe kend zijn, als slachtoffer van Alva's schrik bewind. Hij was eigenaar van de Beierlanden en zijn dochter, Sabina van Egmond, stichtte deze toren in 1604. De steen is prachtig be werkt en gepolychromeerd (veelkleurig). Men zal reeds begrepen hebben, dat ook de plaatsnaam ontleend is aan de geslachtsnaam Beieren. Willen wij nog wat verder speuren? Wij be hoeven dan niet ver te gaan. De 3e afb. stelt een gevelsteen voor in een eenvoudige boerenwoning van 1616. De altijd mooie baksteen is hier door een laag cement aan het oog onttrokken. De randversiering van deze steen geeft iets weer van smeed werk. In onze tegenwoordige taal zou het opschrift aldus luiden: Op goede hoop is het gebouwd Gode's vruchten menigvoud. God heeft het al gezegend. Het komt al tot zin, te zijner tijd. Wij bedenken hierbij, dat het vaak eenvou dige steenhouwers waren, die deze stenen bewerkten. Verder gaande worden wij attent gemaakt op een gevelsteen, die zich in een gang zou be vinden tussen twee huizen: Oostvoornstr. 25 en 26. Een der bewoners is zo bereidwillig ons toegang te verschaffen. Helaas was het niet mogelijk, hier een goede opname van te maken. De steen stelde een oude smidse voor, de smid aan het aambeeld en de knecht bij het vuur aan de blaasbalg. Het opschrift luidde: „Eendracht maakt macht" en het onderschrift: „Vulcanus hoort mijn beschijd Ik smeede sijn ijser heit". De fraai gebeeldhouwde steen ziet er onoog lijk uit door de vele lagen verf. Wij hopen, dat de steen nog eens schoongemaakt en dan in de voorgevel geplaatst wordt. Tot slot nog een goed bewaarde steen aan de Oostdijk hoek Scheepmakershaven. Wat hier nu woonhuizen zijn was eenmaal een bloeiend bedrijf. Eertijds was hier een mee- krapstoof gevestigd. Maar laat ik er iets van vertellen. In deze landen werd vroeger de meekrapplant verbouwd. De meekrap is ccn driejarige plant, waarvan de wartel kleurstof bevat en werd meestal na twee jaar gedolven. Dezekleurstot werd over de gehele wereld gebruikt. In de stoof nu werden de wortels gedroogd en in andere gedeelten van het gebouw gedorst, gemalen en verpakt. En hebt U nooit gehoord, dat een stukje van deze wortel meegedragen zo goed voor de „rimmetiek" is? Men wil beweren, dat de handel in dit goed betaalde product teniet is gegaan door het bijvoegen van fijngestampte rode dakpannen en vloertegels. Zeker is het, dat hier destijds strenge keuren (verordenin gen) tegen uitgevaardigd werden. Hoofdzaak is echter wel de toepassing en productie van de aniline kleurstoffen geweest. De stoof heeft nu een andere bestemming gekregen en werd tot woonhuizen omgebouwd. Maar deze steen herinnert nog aan het oude be drijf. En waar eens de meekrap verbouwd werd, groeien nu de suikerbieten. „D'oud Beierlandsche stoof, men noem' haar „Welgelegen" Had slechts van kindren hand den eersten steen gekregen Des word ook Mijnssens spruit Marie Elisabeth In steen met Ingena Verhagen hier gezet: Dat dan de Stichters die heur namen hoên voor sterven. Gods Zegen op de Teelt en 't Reên der meê verwerven! A° 1771 I. Smits. C. V. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van D. BOSSCHE, oud-werknemer, die de onderneming gedurende 40 jaar heeft gediend als kras bij de scheepmakers (overleden 2.3.'50). J. E. JANSEN, die gedurende 10 jaar als bikker bij ons is werkzaam geweest (over leden 9.3.'50). Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. DANKBETUIGINGEN. Onderstaande personen betuigen hun dank aan zijn collega's van de lasvloer scheepsbouw- loods voor het fruit, dat hij bij zijn ziekte mocht ontvangen. J. FLANDERIJN. aan chef en leden van de vrijwillige brandweer voor de prachtige fruitschaal, die hij mocht ontvangen. Ook namens zijn vrouw. H. M. SMIT. aan het bestuur van het Willy Wilton-Fonds voor de hulp ontvangen tijdens de ziekte van zijn echtgenote. Ook namens zijn vrouw. H. MOUWENS. aan het Willy Wilton-Fonds en de sociale ver zorgster voor de steun en het zorgen voor een hulp in de huishouding tijdens de ziekte van zijn vrouw. Ook collega's afd. Onderhoud en de werfpolitie hartelijk dank. Mede namens zijn echtgenote. CHR. MAHN. aan Directie, Willy Wilton-Fonds en Mevr. Jansen voor de versterkende middelen, die zij 2 jaar lang heeft mogen ontvangen. Moge het Fonds in staat gesteld worden om vele zieken enz. te kunnen helpen. Mevr. J. C. VENTHAPPEE. voor de betoonde belangstelling na het overlijden van haar Man. Wed. A. MEERHOF. voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van haar Man, J. E. JANSEN, Ook namens de kinderen. Wed. J. P. C. JANSEN. aan de leden der „Vlamboog". Mevrouw Jansen en het Willy Wilton-Ponds voor de belangstelling en de financiële steun tijdens zijn ziekte on dervonden. D. L. VAN KRIMPEN. aan het Willy Wilton-Fonds voor de financiële hulp voor het aanschaffen van versterkende middelen. Ook namens zijn vrouw en kinderen. J. C. VAN GEMERT. aan het Jubileumfonds afd. Mach. bewerkers Scheepsbouwloods voor de fraaie bloemen en cadeaux hun aangeboden ter gelegenheid van hun 30-jarig huwelijksfeest. F. v. d. BURG en echtgen. voor alle blijken van belangstelling van Directie, Harmonie en oud-collega's bij hun S0-jarig hu welijksfeest. Zij allen hebben deze dag voor hen tot een onvergetelijke gemaakt. P. DE GRAAF en echtgen. aan directie, Bazenvereniging, bazen, onderbazen, voorlieden en arbeiders voor de cadeaux en bloemen aangeboden ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Mede namens zijn echtgenote. A. BOS. aan directie, chefs, bazen en collega's voor de prachtige bloemen, het cadeau onder couvert en voor de waarderende woorden tot hem gespro ken ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. In het bijzonder dank aan directeur, bestuur en leden van de Harmonie Wilton-Fijenoord voor de prachtige bloemenmand en de hem ge brachte serenade. Deze dag is hem tot een onvergetelijke gemaakt. Ook namens vrouw en kinderen L. RIJNTALDER. voor de belangstelling en de cadeaux, welke hij bij zijn 25_jarig jubileum mocht ontvangen. Ook namens zijn vrouw. H. DE LIGT. aan het Willy Wilton-Fonds voor de hulp ge boden voor het aanschaffen van een gehoor apparaat. P. LEGERSTEE. HET iCOOMTAl TöTSiN SINDEftTTf £>- g&wrsx s?:2x: cese&sk .loACLK Utpi

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 7