i branders voorschriften omtrent de behandeling van deze apparaten. Dus de aanwijzigingen. die hieronder volgen, zijn bedoeld voor hen, die met zo'n brandende fles te maken krijgen. Door allerlei omstandigheden verkeerden de flessen de laatste tijd in min of meer slechte toestand; daarin is nu belangrijk verbetering ge komen. Mocht het onverhoeds toch nog eens ge beuren, dat zo'n fles in brand geraakt, dan is punt 1: Met alle mogelijke middelen trachten de vlam te doven. (Voor de brandweerlieden is dit het beste te doen met koolzuursneeuw). Daarna kraan van fles dichtdraaien. Dan de fles goed in de gaten houden of deze warm wordt. Het warm zijn of worden van de fles' is een aan wijzing, dat er in de fles een ontleding aan de gang is, welke soms na uren en ook wel eerder, tot een explosie kan leiden. Is dit het geval, dan moet zij koud worden ge houden. Het radicaalste middel, wanneer U in de buurt van een haven is, zal zijn, doe er een lijn om en gooi haar te water. Is U niet in de buurt van water, leg haar dan onder de waterleiding, maar houd haar in de gaten, want nadat een fles in brand is geraakt, is het een tijdbom. Doch na het in brand vliegen heeft U altijd nog wel zoveel tijd om bovengenoemde maatregelen te treffen. Wordt de fles ondanks nathouden toch warmer, ga dan weg en laat iedereen uit de buurt gaan. Ontruim zelfs het gebouw, waarin zij eventueel ligt en wacht op een veiliger plaats af, wat er gebeurt. Zo'n fles kan 24 uur gevaarlijk blijven. Voor een ieder geldt, blijf met open vuur bij de dissous-flessen vandaan. UIT ÉÉN DAG ONGEVALSRAPPORTEN. Wij zouden U graag iedere dag zo'n waslijst van ongevallen laten zien, die alle voorkomen hadden kunnen worden, maar dat zou eentonig worden en dus zuilen we U, lezer, zo nu en dan een lepeltje geven. Doe er Uw voordeel mee en zet anderen op hun nummer! Met het losdraaien van een moer sleutel uitge schoten. R. 2e, 3e. 4e en 5e vinger verwond. (Tien tegen één. dat die knaap een uitgesleten sleutel heeft gebruikt). Met lassen in een olietank door lasdampen onwel geworden. Misselijk -f hoofdpijn -f- temperatuursverhoging. (Gebruik toch een snuitje of afzuiging, dan lig je 's nachts niet te rillen in je bed.) Met lassen in een cofferdam door de lasdampen onwel geworden. Pijn in de keel en temperatuursverhoging. (Recept als boven). Met lassen in een schacht onwel geworden door lasdampen. Temperatuursverhoging. (Ga zo maar voort; de dokter moet ook wat te doen hebben.) Met afdraaien van gietijzer metaaldeeltjes in oog gesprongen. Beschadiging cornea. (U kent toch dit gezegde wel; „Beter een glas voor het oog dan een glazen oog!") Door branden aan vlampijpen in ketel door zwaveldampen onwel geworden. Keelpijn, hoesten. (En maar kankeren, dat het toch zo lastig is zo'n snuitje voor je „postzegel". Als je tussen 6 plankjes ligt, kan je niet meer kankeren.) Tijdens slijpen van gietijzeren potten vreemde voorwerpen in beide ogen gekregen. (Die „eHendelaar" heeft natuurlijk geen bescherm- bnl op gehad.) Met afbikken van laswerk hete slak in oog ge kregen. fe 6 Brandwondje cornea. (Waar was je bril, lasser, toen je ging bikken?) Met koken aan de huid vreemde voorwerpen in beide ogen. (De verbandmeester vroeg: „Had je geen bril op?" „Ja zei dit slachtoffer en hierbij sprak hij nog niet eens onwaarheid. Want hij had deze op zijn voorhoofd. Wist U, dat U, als er beschermingsmiddelen zijn en U deze niet aanwendt, in moeilijkheden kunt komen, wanneer U in aanraking komt met over heidsinstanties? Doe het dus veilig, in Uw eigen belang. VEILIGHEID EN FINANCIËN. Ik ben nu drie jaar bij Uw firma werkzaam en heb alle copy van de V.V.V. gevolgd. Het dient gezegd, dat elke letter hiervan door een ieder als het ware gespeld behoorde te worden. Maar nu de werkelijkheid. Als men op een karwei komt waar een en ander nog niet in orde is, is er commentaar en gaat men toch aan het werk. Zegt men er iets van, dan maken ze zich er van af met de opmerking: „Moet ik daarvoor zorgen?" of „Daar is geen tijd voor, ik heb maar zoveel voor die bon" of „Daar kunnen we niet op wach ten, in die tijd is het werk al gedaan". Daarna komen er verhalen over vroeger, wat men al niet deed of durfde, met als excuus: „Je moest wel; doen of de zak!" Deze mensen zijn bereid voor een klein bedrag per week 48 uur hun leven aan een zijden draadje te hangen. Laten vooral zij toch begrijpen, dat een ieder voor het leven van zijn medearbeider ver antwoordelijk is. Dat niet het slachtoffer, maar zij die achterblijven met de zorgen zitten. Zulke mensen zitten ook in de Veiligheidscommissie. Speelt dan nu reeds het broodvraagstuk een rol? Ik hoop van niet. Gaarne zou ik dan ook zien, dat men het volgende eens besprak. Zou men de veiligheidsmensen en de wachtslieden niet de bevoegdheid kunnen geven hen, die de veiligheidsvoorschriften tarten, te beboeten. Het blijkt maar al te vaak, dat men zuiniger is op zijn centen dan op zijn leven. J. H. S. Onderschrift. Wij danken J. H. S. voor zijn stukje. Er blijkt uit. dat hij de veiligheid ernstig wil betrachten zoals er zo velen in ons bedrijf zijn. Toch willen we hem naar aanleiding van zijn artikeltje enkele wenken geven. Ten eerste, het broodvraagstuk heeft geen rol te spelen, omdat er altijd even tijd voor veiligheid MOET zijn. Typisch lopen hier de belangen van werkgever en werknemer parallel, al weten we goed, dat er spanningen zijn tussen lonen en prij zen. Uit onze ongevalsrapporten blijkt meest de oorzaak te zijn: niet voldoende verantwoordelijk heid en een zekere zorgeloosheid bij het werk. Ten tweede, het punt of verschillende mensen zoals wachtslieden en zij, die lid zijn van een veiligheidscommissie, bevoegdheid moeten hebben om onveilig werken te verbieden, is al meer malen op daarvoor in aanmerking komende plaatsen besproken. Wij hebben echter altijd weer besloten, dit niet te doen, omdat dit technisch niet mogelijk is en omdat wij elkaar moeten opvoeden. Dat is een moeilijke maar een mooie taak. Verder zijn er zeker voldoende mensen in het bedrijf aanwezig, die Uw klachten in ontvangst willen nemen en ze zullen trachten op te lossen. Tenslotte geven wij enkele regels over het opvoe den, zoals de bekende Jan Ligthart het zei: „De hele opvoeding is een kwestie van liefde, geduld en wijsheid. En de laatste twee groeien, waar de eerste heerst." Uw veiligheidsprediker. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van K. MASTIK, die 27 jaar als brander bij onze onder neming is werkzaam geweest (overleden 24.3.50); H. W. DE KAPER die -+- 10 jaar als schilder de onderneming heefFgediend (overleden 4.4.50); W. VAN OS, die bijna 8 jaar als terreinsjouwer ten onzent gewerkt heeft (overleden 7.4.50). Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. DANKBETUIGINGEN. Onderstaande personen betuigen hun dank aan Ver. „De Pijp" voor het mooie cadeau dat zij bij hun huwelijk mochten ontvangen. C. VRIJENHOEK en echtgen. aan Bazen, Onderbazen, Personeel en Jubileum fonds Timmerlieden voor het cadeau ontvangen bij hun 12% -jarige echtvereniging. W. STEHOUWER. D. STEHOUWER—VAN BERGEYK. aan Chefs, Bazen, Kantoorpersoneel en Collega's voor het schitterende cadeau, dat zij ter gele genheid van hun 25-jarige echtvereniging moch ten ontvangen. S. W. PORS en echtgen. voor de ondervonden belangstelling tijdens zijn verblijf in het Ziekenhuis en voor het lekkere fruit. Het doet hem goed te zien, dat men toch nog aan hem denkt, ook al is hij afgevoerd. Ook dank aan de Sociale Werksters. R. MEYER. aan Directie, Chefs, Bazen, Collega's, Chef afd. Sociale Zaken, Mevr. Jansen voor de morele en financiële steun en de vele blijken van mede leven ondervonden bij het overlijden van haar man, K. Mastik. Ook namens haar kinderen Wed. B. MASTIK—HEERLIEN. aan Directie, Chefs, Bazen, Voorlieden en Perso neel voor de belangstelling en prachtige cadeaux ontvangen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Ook namens vrouw en kinderen. A. DE KROM. voor de betoonde belangstelling tijdens de ziekte en bij het overlijden van haar echtgenoot. Wed. MEERHOF, voor de van het Willy Wilton-Fonds ontvangen steun Ook namens zijn vrouw D. BLOM. aan het Jubileumfonds „Onder Ons" Afd. Electr. Werkplaats voor het fraaie cadeau hun aange boden ter gelegenheid van hun 40-jarige echtver eniging. J. H. DE WOLFF en echtgen. aan Directie, Chefs, Bazen en Collega's voor de cadeaux en bloemen hem geschonken en de be langstelling betoond bij zijn 25-jarig jubileum. Mede namens zijn vrouw J. H. DE WOLFF, voor de belangstelling en de fruitschaal, die hij bij zijn thuiskomst uit het Sanatorium van Zr. Bosschaert namens het Willy Wilton-Fonds mocht ontvangen. Verder ook allen, die hem in het Sanatorium bezocht hebben hartelijk dank. J. v. d. MOST. aan zijn baas en collega's van het Centr. Gereed schapmagazijn voor het prachtige cadeau ontvan gen op zyn verjaardag, waarop hij de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte. S. VERHAGE. aan bazen en collega's afd. Branders voor de be langstelling en het cadeau ontvangen ter gele genheid van hun 25-jarige echtvereniging. H. BOENDER en echtgen. aan het Willy Wilton-Fonds voor de financiële hulp die hij mocht ontvangen tijdens de ziekte van zijn vrouw. Ook namens zijn vrouw dank aan Mevr. Jansen voor de belangstelling. A. J. DE VLIEGH. aan Jubileumfonds afd. Schilders voor het fraaie cadeau ontvangen bij hun huwelijk. P. SCHALK en echtgen. aan Bazen en Collega's afd. Bewapening zijn op recht gemeende dank voor de hem toegezonden fruitmand tijdens zijn ziekte. A. C. DE HEK. aan „De Pijp" en zijn collega's voor de prachtige fruitmand hem geschonken tijdens zijn ziekte. J. VAN RIJ. aan De Pijp" en zijn collega's voor de prachtige fruitmand hem geschonken na zijn ongeval. L. v. MASTRIGT. voor het medeleven en belangstelling ondervonden na het overlijden van hun Man en Vader Wed. DE KAPER en Kinderen, aan zijn collega's van de kleine draaierij voor de geschenken in natura ontvangen. Ook namens zijn vrouw P. NIEUWPOORT. aan Directie, Chef, Collega's, Oud-Collega's en Bedrijfsvrienden voor het cadeau onder couvert, de mooie bloemen, de prachtige stoel met album en de sigaren hem aangeboden ter gelegenheid van zyn 25-jarig jubileum. Hij dankt ook het Bestuur en de Leden van de Biljartvereniging W.F. voor de prachtige bloemenmand. Het is voor hem een mooie dag geweest. Ook namens vrouw en kinderen J. F. BERBERICH. aan Directie, Chef, Baas, Collega's en afd. On derhoud voor de cadeaux en bloemen ontvan gen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum Ook namens zijn vrouw K. v. d. SCHAFT, aan Directie, Chefs, Bazen, Collega's en perso neel voor het schitterende cadeau en de blijken van belangstelling bij zijn 50-jarig jubileum. RITSTIER Sr. voor de cadeaux en bloemen, die hij ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum mocht ontvan gen van Directie, Chefs, Bazen en zijn Collega's. H. J. BOERS. aan Vrienden en Collega's Jubileum vereniging Delfshaven, afd. Scheepsbouw voor het prachtige cadeau, dat zij mochten ontvangen. C. MULLER en echtgen. aan Directie, Chefs, Collega's en afd. Branders en Boorders voor de vele bewijzen van belang stelling en de cadeaux hem aangeboden bij zijn 25-jarig jublieum. Ook namens vrouw en kin deren C. M. v. d. BOOGERT. aan Directie, Collega's, Bazen en Kembestuur voor de belangstelling en de mooie cadeaux bij zijn 40-jarig jubileum ontvangen. G. STERKMAN. aan Bestuur en Leden van „De Pijp" voor de belangstelling en de mooie fruitmand, die hij na zijn ongeval heeft mogen ontvangen. D. KREUKNIET.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 11