AFD. O. A TOCHT ARNHEM 2 AUGUSTUS. Nadat ondergetekende om 6.45 de radio had aangezet, om te horen wat voor weer we zouden krijgen, sloeg de schrik om zijn hart, want het weerbericht luidde: regen, hagel, onweer en veel wind, dus hoopvol was dit nu direct niet. Met dit vooruitzicht werd om 8.30 uur inderdaad met een prachige bui regen van de Doklaan gestart. Even buiten Rotterdam werd het droog en klaarden de gezichten met het weer mee op. De eerste aanleg was bepaald bij het „Jagerhuis" in Zeist, waar we koffiepauze hielden. Om 11 uur werd het vertreksein gegeven en werd de tocht vervolgd. „Ouwehands Dierenpark" was de volgende pleisterplaats. Dit werd ge daan, omdat van het eigenlijke doel, de ten toonstelling „Mijlpaal 1950" is afgezien. Dit dierenpark, gelegen in een mooie bosrijke omgeving, is een lust voor de bezoekers. Na iy2 uur hier te hebben vertoefd, hebben we het Airborn-Cementery (Engelse kerk hof) bezocht, omdat we enige Engelse dames in ons gezelschap hadden, die hun vacantie in Holland doorbrachten en dit werd dan ook door hen zeer op prijs gesteld. In dit graf liggen 1743 jongens begraven, die in Sep tember 1944 bij de slag om Arnhem zijn gevallen. Na een kwartier werd naar het openluchtmuseum te Arnhem gereden. Het weer was gelukkig helemaal opgeknapt, zo dat we het museum zonder regenjassen kon den bezoeken. Dit is iets aparts, want uit alle delen van het land zijn kleine gedeelten afgebroken en hier weer opgebouwd. Wij zagen o.a. een tolhuis uit Zuid-Laren, een plaggenhut uit Drente, diverse boerderijen, een vinkebaan, verschillende soorten molens enz. enz. Ook klederdrachten uit diverse streken zijn daar tentoongesteld. Dit mu seum beslaat een grote oppervlakte en is in de bossen opgebouwd. We zijn hier 2 uur ge weest, maar dit is te weinig om alles goed te kunnen bekijken, zodat we het maar op z'n Amerikaans hebben gedaan, even kijken en dan hard doorlopen. Het volgende doel was de „Posbank". DU is het hoogste punt van Arnhem en het panorama van daaruit gezien is in één woord groots. Helaas liet toen het weer verstek gaan, want het begon op eens hard te regenen en allen vluchtten de bus weer in. Het laat ste deel van deze tocht was uitgestippeld langs het veel omschreven Parijs in Arnhem". Dit is in alles tegengevallen, want het leek op alles behalve op„Parijs'. De inwendige mens werd gelijk voorzien van natte en droge stoffen en om 7.30 uur werd de terugtocht aanvaard. Onder het zingen van diverse lie deren genoten we van Neerlands mooie na tuur. Wij reden over Ede, Scherpenzeel naar Utrecht. Om half elf werd Schiedam bereikt, waar iedereen vol was van alles wat er is geboden. Het was een pracht tocht die af wisselend de naam O A eer aandeed, n.l. Ontwikkeling (Dierenpark, museum) en Amusement, dat we zelf maakten. W. RISSEMA, Lid O. en A. TONEELUITVOERING 27 SEPT. en 5 OCTOBER 1950. Opgevoerd zal worden „Schippersdochter", een dramatische episode van grote kracht, geschreven door Jan Lemaire Jr., gespeeld door Jetty Canter, Maarten Kapteyn, Jan Lemaire Sr. en Jan Lemaire Jr.; regie: Maar ten Kapteyn. AFD. SCHAKEN SCHAAKNIEUWS W.F. De grote vier? zijn hier!! U gelooft het niet? Toch is het zo. U denkt misschien aan een zekere Truman, Stalin etc., maar dan heeft u het mis, want die boze politiek is bij de W.F. schaakgemeenschap helemaal uit de boze. Met de grote vier bedoel ik hier dat kwartet van „Schaakkeien', hetwelk het lof felijk voornemen heeft in de nieuwe compe titie hun krachten aan onze vereniging te geven. Wie die krachtpatsers zijn? Laat ik ze alfabetisch noemen. De heer Bruikman uit Vlaardingen. De heer Frank (in onze Garage niet onver maard). De heer Spruit (behalve tekenaar-construc teur ook sterk schaker). De heer den Uyl (commentaar overbodig). Met deze spelers in ons midden zult u wat beleven! Ongetwijfeld gaat ons eerste tiental den schitterende carrière tegemoet en uiteraard zal nu ook het tweede tiental versterkt aan de strijd kunnen deelnemen. En zal dan nu ook onze wens van een derde tiental in ver vulling gaan? Dit kan, dit moet en dit zal ook als u nu allen meedoet. Aarzelt niet lan ger, maar geeft u op voor 5 Sept. als lid. U doet er uzelf en ons een groot plezier mee. Schaakalfafcet. A is de animo, waarmee wordt gespeeld B is het bord,, dat de partijen verdeelt C is de competitie, die straks gaat beginnen. D is de deur, waardoor nieuwe leden dringen E is het eindspel, en komt meest achteraan F is de foutzet, door onbedachtzaamheid [gedaan G is het geluk, zonder welk niemand vaart [wel H is de handigheid, onmisbaar in het spel I is de inschrijving in het register der leden J is de jeugd, de toekomst van heden K is de koning, waarom heel het spel draait L is de loper, die alles wegmaait M is de moed, waarmee iedereen schaakt N is de noot, die vaak hard wordt gekraakt O is de overwinning, met zweet soms betaald P is de pion, waarmee promotie is behaald Q is de letter slechts zelden gebruikt R is de routine, die de tegenstand fnuikt S zijn de stukken, 32 totaal T is de toren, zo sterk als metaal U is de uithouding, die moet worden getoond V is de volharding, met overwinning beloond W is Wilton-Fijenoord, de club waar u bij [hoort X is de xantippe, waar niemand zich aan [stoort Y is de ijver om meer nieuwe leden te winnen Z is de zegetocht, die we in September [beginnen. J. v. M. AFD. ZWEMMEN. Hulptrainers aangesteld voor onze cluburen op Zaterdag en Maandag. Tengevolge van het steeds groeiende aantal leden is het langzamerhand een feit gewor den dat onze zweminstructeurs, hoewel zij voortdurend in touw zijn, onvoldoende aan dacht aan alle zwempupillen kunnen schen ken. Dit is voor het bestuur aanleiding ge weest om behalve deze instructeurs ook een aantal hulptrainers in te schakelen, zowel voor het Zaterdag- als voor het Maandag- clubuur. Hiervoor hebben wij een beroep ge daan op een aantal van onze leden en het resultaat is thans dat de volgende leden zich geheel belangeloos als hulptrainer(ster) heb ben beschikbaar gesteld: Dames: mevr. K. C. Martin en mej. B. van Tol. Heren: J. A. Brinkhals, K. Broeshart, H. Erkelens, J. B. Martin, H. Rosendahl, L. C. M. Schoon, A. Verlinde, N. Vons, D. A. de Wit en C. M. Zondag. De taak van deze hulptrainers beperkt zich tot het leiding geven bij diverse zwemoefe- ningen (diplomazwemmen, wedstrijdzwem- men en waterpolo), alsmede oefeningen voer reddend zwemmen. De instructeurs houden bij al deze oefeningen toezicht. Elke hulp trainer krijgt een klein groepje van ca. 5 per sonen onder zich voor bepaalde oefeningen. Overigens staan deze hulptrainers onder de Techn. Commissie. Als deze inschakeling van hulptrainers slaagt en dat hopen we van harte dan ge loven we hiermede een grote vooruitgang voor onze afd. Zwemmen te hebben bereikt. Het slagen hangt echter grotendeels thans af van de volle medewerking van al onze leden. Begrijpt goed dat de hulptrainers nog geheel vreemd tegenover hu- nieuwe taak staan. Speciale kennis van zwemonderwijs hebben zij niet. De eerste tijd zal hun leiding dan wellicht nog niet zijn wat men er wel van verwacht. Ondanks eventuele tekortkomin gen die zich in het begin moeten voordoen, doen wij echter op alle leden het beroep om op elk clubuur met de zwemoefeningen mee te doen. Ook zij, die gewoon zijn om het grootste gedeelte van het clubuur op de kant te staan, willen we er nu bij hebben. De oefeningen zijn verdeeld onder de hulptrai ners voor jong en oud, voor beginnelingen en gevorderden. Er is dus geen enkele reden om zich afzijdig te houden. Zorgt u ervoor dat de hulptrainers zelf pleizier in hun werk krijgen. Vanaf Zaterdag a.s. worden de hulptrainers ingeschakeld. De heer Garnaat kan u ver tellen, onder welke hulptrainer u het best de zwemoefeningen kunt volgen. Uitslag van onze enquête Juli 1950. Het bestuur van de afd. Zwemmen is niet zo optimistisch geweest om te verwachten dat alle 200 uitgegeven enquête-formulieren ingevuld zouden werden ingeleverd. Maar dat het er tenslotte slechts 46 stuks gewor den zijn, is toch wel een tegenvaller. Heeft men wel goed begrepen dat deze enquête slechts gehouden werd in het belang van de leden zelf? Niettemin zal deze enquête niet vruchteloos zijn, want de binnengekomen ant woorden zullen door het bestuur worden gezien als zijnde de mening van alle leden. Beslissend is dus hoe deze 46 leden op een bepaalde vraag geantwoord hebben. Uit deze enquête blijkt dan in de eerste plaats en dat is een verheugend teken dat zo vele leden hogere zwemdiploma's willen behalen. Verder werd de vraag gesteld hoe men erover dacht om een gedeelte van het Zaterdagclubuur te gebruiken voor het zwem onderwijs voor deze hogere zwemdiploma's. 30 leden spraken zich vóór dit voorstel uit 12 leden tegen en 4 blanco. Dit zijn overtui gende cijfers. Aan het bestuur thans de taak om op te lossen, op welke manier dit zwem onderwijs het best aan allen kan worden gegeven. Om de beginnelingenwedstrijd op een vroeger uur te doen aanvangen, was siechts matige belangstelling. Verder ant woordden 37 leden bevestigend op de vraag of zij animo hadden voor het bezoek aan ons Woensdagavondclubuur des zomers in hst buitenbad. Hce komt het echter dat in de practijk zo weinig van dit clubuur ge bruikt gemaakt wordt. Voorts was er gele genheid om eventuele klachten in te dienen. Ook hiervan is gebruik gemaakt en voorna melijk door de dames met klachten over de douches. Dit punt heeft de speciale aan dacht van het bestuur. Tot besluit volgen hier nog enkele andere cijfers van onze enquête: 14 leden stelden zich beschikbaar als mede werker aan onze cabaretavonden. 40 leden willen op een of andere wijze actief deelnemen aan het Onderlinge Zwemfeest. 10 voorstellen resp. op- en aanmerkingen werden gemaakt. Al deze voorstellen zullen vanzelfsprekend worden behandeld. Al met al zal deze enquête dan toch niet geheel vruchteloos zijn. Onze dank aan allen die hieraan hebben medegewerkt. S. Copy voor het eerstvolgende nummer inzenden vóór 15 Sept. 1950.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 8