Officiële mededelingen Sociale rubriek Ik werkte op het uitgestrekte terrein van de C.I.P.M. en was uitgerust met een door een benzinemotor aangedreven lasgenerator, 300 m. laskabel plus een goed gesorteerde gereedschapskist. Hierin bevond zich o.a. een hoofdkap naast een handkap. In Holland is het geen gewoonte te lassen met een hoofdkap, zodat ik dat ding maar terzijde legde om mijn eerste karweitje te beginnen met de handkap. Ik was een paar uur ijverig bezig, toen ik werd gestoord door een Surinaamse lasser, die getooid met een hoofdkap mij vroeg: „In welk achterlijk land men met zo'n kap werkte?" In mijn eerste Curacaose schaftuur vertelde hij mij, dat door allen, blanke of gekleurde lassers, bij de maatschappij gelast werd met een hoofdkap. Zelf had hij niet anders ge kend, vandaar ook zijn verwonderde vraag. Ik ben er 's middags ook mee begonnen, wat mij een flinke hoofdpijn bezorgde, ter wijl ik 's avonds in de bioscoop gezeten, het gevoel had, of ik dat ding nog steeds op mijn hoofd had. Maar alles went. Ook het dragen van een hoofdkap. Men heeft dan bij het lassen steeds een hand vrij, zodat men zelf iets kan vast houden bij het hechten. Bij het lassen van pijpverbindingen kan men zelf de leiding draaien, net zo vlug of langzaam als men zelf wil, met behulp van een kettingtang of andere hulpstukken. Bij het verticaal of boven het hoofd lassen, werkt men rustiger en beter, daar men een vastere stand inneemt. Bij het lassen op hoge stellages, gasketels, bruggen, of in de scheepsbouw etc., voelt men zich zelf vei liger als men zich met één hand kan vast houden. Bij het vernieuwen van de electrode behoeft men maar even de k*p cp te lich ten, zodat de ogen toch nog beschermd zijn tegen de hinderlijke stralen van lassers die om u heen werken. Dit op en neer laten van de laskap doet men eerst door ongewoonte met de hand, later eenvoudig door een beweging met het hoofd. De bewering, dat zo'n kap benauwd is, is beslist niet juist, zelfs niet in het warme Curagao. Op den duur voelt men niet meer, dat men deze kap opheeft. Bij kleine onder brekingen van het werk houdt men gewoon de kap in opgeslagen toestand op. Bij het werken met de z.g. „afstandbedie ning" der Hobart-lasmachine, kan men tijdens het lassen de stroom verhogen of verlagen, b.v. bij het passeren van hechten of door de hoek lopen. Dit is bij het lassen met de handkap haast onmogelijk. Collega's lassers, probeert u eens een hoofd kap (ik ben lasser en geen verkoper), niet één dag, maar een week. Trekt u niets aan van handkap-lassende collega's (die u waarschijnlijk eerst uit lachen) en u zult zien hoe veel gemakke lijker u kunt werken. Tegen de rook en damp tijdens het lassen veroorzaakt, bent u ook veel beter beschermd, dan bij het hand- kaplassen, waarbij uw longen een rlinke portie meekrijgen. Ik hoop met dit schrijven de lassers een dienst te bewijzen want elke lasser, die ge werkt heeft in Amerika of Curagao, zal be amen, dat de hoofdkap voor een lasser de ideale werkwijze is. Men moet er alleen even aan wennen en de moed hebben er aan te beginnen. C. J. STOLWIJK. (Uit „Lastechniek" No Januari 1950) STICHTING STUDIEFONDS „WILTON-FIJENOORD". In aansluiting aan de mededeling, welke indertijd in het „Wilton-Fijenoord-Nieuws" is gepubliceerd met betrekking tot de op richting van de Stichting Studiefonds Wil- ton-Fijenoord diene, dat namens de Vereniging van Bazen en Onderbazen, de Contactcommissie Ambtenaren en de Fabriekskern, resp. de navolgende personen zitting in het bestuur van het Studiefonds hebben: C. M. v. d. Boogert, A. P. H. Bosdijk, J. Vlot, namens de directie hebben daarin zitting: C. J. A. v. Daalen, directeur, C. Keyzer, chef Sociale Zaken. Van de binnengekomen aanvragen om een studietoelage is één geval toegewezen (stu die Technische Hogeschool, Delft) terwijl twee gevallen nog in onderzoek zijn. Het betreft hier zoons van werknemers on zer onderneming. JUBILEUMFONDS „DE CLUTS". Er bestaat sinds 1 September j.l. in de Machinefabriek afd. Reparatie-Bankwerkers een Jubileumfonds, genaamd „De Cluts". Het doel van dit fonds is om hun, die 25, 40 °t 50 jaar getrouwd of zo lang bij de onderneming werkzaam zijn, zieken en col lega's die hun militaire dienstplicht moeten gaan vervullen een cadeau in natura aan te bieden. De contributie bedraagt 10 ct. per week. Het aantal leden is 84. Het bestuur is als volgt samengesteld: 8592 A. Visser, voorzitter. 8516 J. Krommenhoek, penningmeester. 8974 B. de Jong, secretaris. 8625 C. Aben, adviseur. 8649 A. Horeman, adviseur. B. DE JONG. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: van Machinefabriek54.25 (opbrengst verkoop klein materiaal) Dep. v. H. en N. S'dam 25.— N.N50.— De Vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds" Afd. Schiedam, zegt hartelijk dank voor de medewerking van W.F. aan de collecte op 2 September 1950. Mede door toedoen van onze onderneming verliep de collecte zeer succesvol. HET JUBILEUM. In de nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 September is de Heer H. Teunissen, beter bekend als „Henk de lasser" door zijn col- laga's van de nachtploeg in de koperslagerij gehuldigd. Dit is op zichzelf niets bijzonders, want dit gebeurt vele malen. Maar deze huldiging was iets aparts. Het slachtoffer was 25 jaar aan de Firma verbonden en dit was voor ons een feit om hem eens letterlijk en figuurlijk in de hoogte te steken. Om 11 uur 30 begon het feest. Een praalwagen gevormd door een versierde handkar, werd voorgereden en daar moest Henk in plaats nemen en gezeten op een makkelijke stoel wachtte hij de dingen af die zouden komen. De nachtvoorman J. Kraayeveld, sprak daar op de jubilaris toe. Hij dankte Henk voor de goede verstandhouding gedurende de jaren die waren weggegleden en hoopte in dezelfde geest verder te mogen samenwerken. „Als blijk van waardering voor de betoonde vriendschap tegenover alle collega's," besloot de heer'Kraayeveld, „Henk, hier is een cadeau, dit is een geschenk hetwelk ik je overhan dig namens allen die hier staan, te weten de gehele nachtploeg (18 man). We hopen, dat je het in gezondheid mag verslijten." Het cadeau was een zilveren cigarettenkoker met inscriptie en tevens gevuld. Hierna schaarden allen zich om de wagen, de muziek ging voorop en onder grote hilari teit zette de stoet zich in beweging voor een ereronde door de koperslagerij. Daarna verenigde de hele ploeg zich in de „kast voor een gezellig onderonsje. Er waren ook nog deputaties van andere afdelingen om te feliciteren. We zagen o.a. de Heer C. Lammers, de Heer Klein en nog vele vrienden van onze Henk. Toen dit gebeurd was werd koffie met koek geserveerd en ieder kreeg een goede sigaar. Onder het zingen en spelen van diverse lie deren verstreek het schaftuur. Vermeld dient nog te worden dat de solo van de Heer L. Hille ons bijna hartkrampen bezorgde van het lachen. Om half één pakten vier knapen Henk op en droegen hem naar de lashoek waar de arme Henk nog een benauwd ogenblik moest doormaken omdat ze hem boven de blusbak lieten zakken en hem toen op de grond zetten. Het was voor ons allen een waar feest ge weest en we hopen dat de verstandhouding op de hele werf mag zijn zoals hier. De hoop uitsprekende, dat Henk nog vele jaren in ons midden mag blijven, sluit ik nogmaals met: Proficiat, Henk! W. RISSEMA. AFDELING REPARATIE. 1. Mutaties. Per 1 Juli 1950 werden tot assistent-bedrijfs leiders aangesteld: De Heer A. R. Polet, vooi heen Hoofdbaas Buitenbankwerkers, De Heer W. A. Middendorp, Oud-Hoofdwerk tuigkundige N.I.T. en A.P.C. Per 1 Juli 1950 werd tot Hoofdbaas Buiten bankwerkers aangesteld: De Heer J. W. Lammers, voorheen Baas Bui tenbankwerkers. 2. Reorganisatie. Het is wenselijk gebleken tot taakverdeling over te gaan voor de assistent-bedrijfsleiders en enige scheiding te brengen tussen het maken van begrotingen en het uitvoeren van werkopdrachten. De heren J. den Bouw, W. van Herwerden en H. J. Steeman, treden op als bedrijfsleider voor resp. scheepsreparatie, dokwerk, en ma chinereparatie. De voorlopige bezetting van de bedrijfsleiding is als volgt: DOKWERK. Bedrijfsleider Hr. W. van Herwerden. MACHINE-REPARATIE. Bedrijfsleider Hr. H. J. Steeman. Hr. W. A. Middendorp. Hr. J. Noorderwier. Hr. A. R. Polet. Hr. J. Vermeiden. SCHEEPSREPARATIE. Bedrijfsleider: Hr. J. den Bouw. Hr. K. van Duffelen. Hr. A. van Dijk. Hr. G. A. Schols. Voor het maken van calculaties blijven voorlopig op het hoofdkantoor: Hi". J. Aamoudse. Hr. W. Boone. Hi-. P. Koudijzer. Hr. A. J. Lammers. Hr. J. L. Meerman. Hr. J. B. Steinder.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 2