echtgeno(o)t(e) of overleden echtgeno(o)t(e), tenzij dat vorige huwelijk door echtscheiding was ontbonden. Dit voorbehoud is gegrond op het feit, dat in een dergelijk geval de vorige echtgeno(o)t(e) dus de vader resp. moeder van die kinderen dit recht kan doen gelden, daar het zijn/haar wettige kinderen zijn, hoewel die kinderen niet tot zijn/haar gezin behoren. Het doet dan evenmin ter zake of hij/zij al dan niet de voogdij over die kinderen heeft. De stiefvader/resp. stiefmoe der zal dan ook alleen op grond van artikel 23 (2) der Kinderbijslagwet aanspraak op kinderbijslag voor zijn/haar stiefkind kunnen maken, indien dit kind uitsluitend of in be langrijke mate voor zijn/haar rekening wordt onderhouden en de vader, resp. de moeder niet reeds ingevolge artikel 23 (1) der Kin derbijslagwet recht op kinderbijslag heeft voor dat kind. Andere dan wettige of gewettigde kinderen van de arbeider. Artikel 23 (2) bepaalt, dat de arbeider die hier te lande zijn woonplaats heeft, aan spraak kan maken op kinderbijslag voor kinderen, voor welke niet reeds ingevolge artikel 23 (1) recht op kinderbijslag bestaat, indien die kinderen uitsluitend of in be langrijke mate voor rekening van de arbeider worden onderhouden. Natuurlijke kinderen van de arbeider: Ingevolge artikel 90a kan kinderbijslag ver leend worden voor het onderhoud van de eigen, natuurlijke kinderen van de arbeider. Ook in deze gevallen geldt de leeftijdsgrens van 16 jaar, terwijl met kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar worden gelijkgesteld kinderen van 16 t/m 20 jaar, indien zij school gaand, dan wel blijvend ziek of gebrekkig zijn. Mochten er thans nog werknemers zijn, die nog steeds geen kinderbijslag over het le kwartaal 1951 voor de in hun gezin verblij vende kinderen hebben ontvangen, dan kun nen zij zich voor inlichtingen of hulp wenden tot de afdeling Sociale Zaken. BEAMBTENKERN. In verband met het tot standkomen van een Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Beambten in de Metaalindustrie werd op 28 Mei 1951 een verkiezing gehouden voor een Beambtenkern. Voor elk van de categorieën administratief, technisch en toezichthoudend personeel wer den 5 leden gekozen, die tezamen de beamb tenkern vormen. De door elke categorie ge kozen leden vormen een sub-kern. De navolgende heren werden gekozen: A. Administratief: Aardoom, A. Baardewijk, J. P. v. Bergh, P., Voorzitter sub-kern. Stout, S. Vuuren, A. v., Secretaris sub-kern. B. Technisch: Bodegom, A. v. Friedel, F. W. Gaag, A. F. v. d., Voorzitter sub-kern. Spruit, P. Stam, P. J., Secretaris sub-kern. C. Toezichthoudend: Boogert, C. M. v. d., Voorz. sub-kem. Graaf, C. de Grondelle, J. L. v., Secretaris sub-kern. Leeuwesteyn, P. J. Taverne, P. J. Het Bestuur van de Beambtenkern bestaat uit de heren Bergh, P. Boogert, C. M. v. d. Gaag, A. F. v. d. De leden van de Beambtenkern werden in middels door de Directie geïnstalleerd. Bij monde van de heer v .West sprak de Directie de hoop uit, dat de samenwerking in dezelfde geest van vertrouwen zal geschieden als tot nu toe met de Contactcommissie Ambtena ren en de Bazenvereniging. De Contactcommissie Ambtenaren is thans opgeheven, terwijl de Bazenvereniging, welke blijft bestaan, de behartiging van de belangen van het toezichthoudend personeel (bazen en onderbazen) aan de Beambtenkern heeft overgedragen. IDEEËNBUS. Ik heb een idee! Ik zou n.l. de ideeënbus even willen ver gelijken met een pasgeboren baby. Immers een baby waaraan de volle aandacht en zorg wordt besteed zal zich onder normale om standigheden voorspoedig ontwikkelen. En zo moet het ook met onze ideeënbus. Er zijn in ons bedrijf altijd nog wel dingen, welke voor invoering, verbetering, vereen voudiging, enz. vatbaar zijn en waarop tot nu toe nog niet de aandacht is gevallen. Wanneer wij liefde voor ons werk hebben en dit met aandacht en zorg verrichten, dan hebben wij vanzelf oog voor de wijze waarop en de omstandigheden waaronder wij wer ken. De ideeën komen dan vanzelf en onze ideeënbus zal zich evenzo gaan ontwikkelen als de hierbovengenoemde baby. De eerste resultaten zijn niet onbevredigend. Tot op heden zijn 35 ideeën binnengekomen. Vanzelfsprekend zijn niet alle voor uitvoe ring vatbaar, maar alleen al het feit, dat zij werden ingestuurd, bewijst dat de inzenders interesse hebben voor het bedrijf, het werk en hun omgeving. Tot nu toe werden 5 premies toegekend; hierbij dient aangetekend dat verschillende ideeën nog in behandeling zijn. Ideeënbussen zijn in de maak en zullen op hiervoor geschikte plaatsen op onze 3 wer ven worden opgehangen. Laten we hopen dat ze veelvuldig gelicht zullen moeten wor den om weer plaats te maken voor nieuwe inzendingen! WILLY WILTON-FONDS. In de maand Mei 1951 werd aan 91 leden van ons personeel in totaal 2387,69 uitge keerd. Ontvangen: 642,26 van Centraal Mag., Schiedam (op brengst verkoop klein materiaal). 145,55 van Mach.fabriek, Schiedam (opbr. verkoop klein materiaal). 207,als bijzondere baten. EERVOL ONTSLAG. Aan A. J. BONGERS, die sedert 1921 als dok knecht bij ons werkzaam was, is wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek per 26 Mei 1951 eervol ontslag uit onze dienst verleend. AFDELING O. EN A. BETUWE—VELUWE TOCHT. Wij stellen ons voor op Woensdag 4 Juli a.s. het zomerreisje te maken. Vertrek 7.30 uur uit Vlaardingen, via Schiedam, Rotterdam. Alblasserdam, Hardingsveld, Gorkum, Gelder- malsen naar Tiel, alwaar koffie zal worden gedronken. Tussen Geldermalsen en Tiel zal gelegenheid zijn een kersenboomgaard te be zoeken. Van Tiel gaat de tocht verder via het veer Eek en Wiel over de Rijn naai- Wageningen RenkumHalsumOosterbeek en Arnhem, waar gedurende ca. een uur zal worden ge stopt teneinde de deelnemers gelegenheid te geven him maaltijd te gebruiken. Via Apeldoorn wordt vervolgens gereden naar Epe, in het vacantieverblijf Heidebad wacht ons thee met gebak. Voor de liefheb bers van zwemmen is daar gelegenheid, ter wijl er door de bossen gewandeld kan worden. Langs Ernst, Gortel, Vierhouten, Elspeet, Uddel, Garderen, Voorthuizen, Amersfoort, rijden wij naar Zeist, alwaar in het Jagers huis koffie wordt gedronken. De dag is dan bijna ten einde en door Utrecht wordt de terugtocht aanvaard. Het belooft een prachtige dag te worden. De kosten bedragen 6.50 per persoon, dit is inclusief koffie in Tiel, thee met gebak in Heidebad en koffie in het Jagershuis. Aanmeldingen uiterlijk 22 Juni 1951 bij een der bestuursleden of op Afd. Sociale Zaken. Hier is het Algemeen Veiligheids-Persbureau van Wiltcn-Fijenoord. Wij geven U de belangrijkste punten uit het nieuws: Er zijn KLINKERS die, als zij gaan verkassen naar een andere stelling, de voorafgaande vol laten liggen met moeren en wasjes. Dit pleit niet voor hun gemeenschapsbesef, want dat wil zeggen: laat die anderen m'n boeltje maar opruimen. Klinkers werken over het algemeen goed mee wat veilig werken betreft, dus neemt ook een bak of bus bij je zoals het behoort. Bazen en voorlieden, helpt gij ook een handje mee. Een ander krijgt dan die wasjes en moeren niet op z'n „dakpan". Vervolgens is van het klinkersfront te mel den, dat er onder deze lui zijn, die als er een staaldraad is aangebracht voor rugbe scherming, op hun stelling, zij die ijskoud durven losgooien. „Wat een rare chinezen", zult U zeggen, lezer, „vallen zij dan liever naar beneden". Zo is het nou ook weer niet, maar het is een zekere nonchalance of over moedigheid. Trouwens het zijn niet alleen klinkers, die zich hieraan bezondigen, o nee. Er zijn nog meer „rare chinezen". Houdt hen in de gaten, leden der veiligheidscom missie. Volgende punt uit de nieuwsberichten: In dc Machinefabriek was een boorder, die bepaald dacht, dat hij alleen op de wereld was, want toen hij des Zaterdags zijn bank aan het schoonblazen was keek hij helemaal niet of er ook nog mensen passeerden of in zijn omgeving werkten, met het gevolg, dat voorbijgangers en omstanders een lading boorsel en olie toegemeten kregen. Wat zoudt gij doen, blazende boorder, als zij U zo'n lading boorsel en olie toedachten? U zoudt nog harder gaan blazen en een hoge rug en een dikke staart zetten. Overigens zijn hoorders nette lieden hoor, maar je hebt nou eenmaal spelbrekers. Zorgt gij, hoor ders, dat die enkele spelbrekers ook netjes in het gareel lopen en VEILIG, vlug en voor delig hun banken poetsen. Abominabel is het volgende punt uit onze nieuwsberichten. Moet je horen!! Tijdens het lossen van ijzeren knieën van een auto liet getroffene een knie uit zijn handen op z'n tenen vallen. Het rapport geeft aan: Zwelling linker 3e, 4e en 5e teen. Met het verrollen van een transformator met tenen onder de rol gekomenHet liep op rolletjes om zo te zeggen tot het op rolletjes over z'n tenen ging en dit slachtoffer dat als bovengenoemd persoon geen veiligheidsschoe nen aan had, naar huis moest. Begrijpt U deze mensen nou, lezer? Je kunt zo'n paar veilig heidsschoenen (laag of hoog) voor een „prikkie" kopen. Als je éénmaal een teen ongevalletje krijgt ben je veel meer kwijt aan pijn en nog andere narigheden. Kwade tongen zeiden mij: „Dat zijn tobbers meneer". Maar ik krijg d'r een krop van de senuwe van". Ei- zijn nog meer malle gevallen in onze nieuwsberichten Electrisch lasser met het lassen aan een roer laskorrel in schoen gekregen. Brandwond linker hiel. Moet je nou met zo iemand te doen hebben of niet? In het gereedschap magazijn zijn beenkappen verkrijgbaar voor

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 6