Officiële mededelingen Sociale rubriek door zoveel mensen zeggen, dat zij van mo derne kunst niets begrijpen. Zij verwachten een getrouwe nabootsing van een ding, een mens of een landschap, terwijl voor de kunstenaar het oornaamste is om de gevoelens die door het onderwerp van zijn studie werden opgewekt, weer te geven. Dat is altijd zo geweest, ook vroeger, toen de schilders toch heel precies schilderden wat zij zagen. Ook toen ging het er om in een schilderij iets meer te leggen dan het oog in de werkelijkheid kan zien. De mens is tenslotte geen machine, die zoals een kiek- toestel, automatisch en onbewogen alles regis treert wat zich voor de lens bevindt. Zonder het zelf precies te weten zal ieder mens de nadruk leggen op de dingen, die hem persoonlijk het meest treffen en interesseren. Bij kinderen zien wij precies hetzelfde. Die zullen de dingen, die het meest indruk op hen maken, het grootst maken en alle onbelangrijke zaken weglaten, zonder zich druk te maken over logica. Ook natuurvolken gaan zó te werk en het resultaat is, dat hun afbeelding niet een nabootsing wordt van de natuur, maar een overdrijving, een karikatuur eigenlijk (maar zonder humor). De uitdrukking (de expressie) wordt versterkt en juist dat is voor moderne kunstenaars het be langrijkst. Ook zij proberen, door op sommige karaktertrekken meer nadruk te leggen dan op de andere, sterker, duidelijker hun gevoelens tot uitdrukking te brengen. Op het eerste gezicht lijken zulke schilderijen misschien vreemd, maar het is de moeite waard iets langer naar zo'n werk te kijken en niet direct te zeggen, dat het kolder is. Gaat het in het dagelijks leven niet precies zó? Mensen, die je ontmoet, kunnen op het eerste gezicht vlot en aardig zijn en bij nadere kennismaking oppervlakkig en vervelend blijken te zijn. Er zijn ook mensen, die eerst wat stug en moeilijk lijken, doch die later heel wat in hun mars blijken te hebben, mensen, waar je altijd wat aan hebt, Met kunst is het net zo; elk kunstwerk is immers ook de weerspiegeling van de maker. Als je schilderijen bekijkt, dan maak je ook kennis met vlotte mooipraters of met diepzinnige geesten, met stille en met luidruchtige naturen, met ijdele of bescheiden karakters. Daar kom je bij de eerste kennismaking niet zo direct achter. Alleen als je langer en telkens weer die kunstwerken ziet, kan langzamerhand een oordeel gevormd worden. Daarom heeft de Stichting „Kunst en Gezin de gedachte opgevat eens in cantines van bedrijven, waar dagelijks honderden men sen komen, kunstwerken te hangen, in de hoop zodoende aan het werk van nu levende kunste naars meer bekendheid te geven en wat meer begrip voor hun werk te wekken. Een aantal Rotterdamse schilders heeft voor dit doel schil derijen, tekeningen, etsen, afgestaan. Wij hopen, dat U met enige belangstelling hun werk zult bekijken. Nadere gegevens over de kunstenaars en het werk van de Stichting „Kunst en Gezin" zullen U elders verstrekt worden. R. E. PENNING. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 147.60 van Mach.fabriek, Schiedam (opbr. verkoop oud materiaal). 5,60 bijzondere baten. 650.25 van Centraal Mag., Schiedam (op brengst verkoop oud materiaal). In de maand Juli 1951 werd aan 79 leden van ons personeel in totaal 1339,27 uitgekeerd. EERVOL ONTSLAG. Wegens gevorderde leeftijd heeft J. v. d. MERWE, onderbaas afd. Dokken, op 1 September 1951 en J. M. DRAAT, plaatwerker, op 15 Sept. 1951 met eervol ontslag onze dienst verlaten. Wij hopen, dat beiden nog vele jaren van hun welverdiende rust zullen mogen genieten. Teneinde te voorkomen, dat de familie-betrek kingen van ieen werknemer, die buiten de fabriek door een ongeval wordt getroffen, niet of te laat gewaarschuwd worden, verzoeken wij hen, die getuigen zijn van een dergelijk ongeval en de leiding bij het betrokken werk hebben, daarvan onverwijld kennis te geven aan de afdeling Sociale Zaken en/of afdeling Beveiliging. TARIEFCOMMISSIE. Als vertegenwoordigers in de Tarief commissie voor de Afd. Bankwerkers Reparatie zijn aan gesteld: CASPERS. Herman VLAK. Jan Thomas HARMSEN. Antoon Adrianus VADER. Cornelis Pieter FONDS AFD. BEVEILIGING. Kort Verslag over het verenigingsjaar 7 Aug, 1950—'51. Aantal leden 7 Aug. 1950 69 Aantal leden 6 Aug. 1951 67 Er werden cadeaux verstrekt: Voor huwelijk aan 1 lid. Voor 12J^-jarige echtvereniging aan 3 leden. Voor 25-jarige echtvereniging aan 4 Bijdragen wegens: Ziekte aan 6 leden. Overlijden 2 Inkomsten 457,40 Uitgaven 421,38 Batig saldo 36,02 HET BESTUUR. WAT DE KERN BESPRAK. Bespreking directie met kernbestuur op Dinsdag 11 September 1951. Aanvullingsfonds. Aan de kern is een concept-reglement verstrekt. Spertijd. Volgens mededeling van de Min. van Econo mische Zaken is het noodzakelijk, dat deze winter tijdens de piekuren weer stroombesparing plaats heeft. Er zijn besprekingen gaande inzake werktijdverschuiving. Overwerk. Voortaan zal geen gevolg meer worden gegeven aan verzoeken om Zaterdags nog een vergun ning aan te vragen voor de daarop volgende Maandag. Er zal streng op worden toegezien, dat slechts in gevallen van dringende noodzaak overwerk wordt verricht. Tijdcontróle, Met ingang van Vrijdag, 14 September 1951, wordt in de nieuwe tijdcontröle-gebouwtjes naast de bunker geprikt door allen, die op het terrein werken en niet aan een werkplaats gebonden zijn. Voor hen, die per boot naar huis gaan bestaat gelegenheid te prikken bij de walkapitein, behalve indien zij in de Machinefabriek en andere werkplaatsen waar zich prikklokken bevinden, werken. Tentoonstelling cantine. Medegedeeld wordt, dat in de nieuwe cantine een schilderijententoonstelling zal worden ge houden. Men zal in schafttijd gelegenheid heb ben deze te bezichtigen en eventueel zal hier toe ook op een Zaterdagmiddag de mogelijk heid bestaan. Fabrieksreglement. Door de directie wordt aan het kernbestuur een exemplaar van de drukproef van dit reglement verstrekt, met verzoek eventuele op- en aan merkingen kenbaar te maken. Gieterij. Er zal worden gezocht naar een goede oplossing om van de rook, die de koperovens veroorza ken. af te komen. Beschikbaarstellen van hout aan werknemers. Het ligt in de bedoeling afvalhout, waarvan kan worden aangenomen, dat er van de zijde der werknemers interesse voor bestaat, op een speciaal terrein bijeen te brengen. Men kan het daar dan uitzoeken en laten taxeren. ST. NICOLAASFEEST. Aan alle werknemers van „Wilton-Fijenoord". Nu de zomer weer voorbij is en alle vacantie- genoegens slechts herinnering zijn, willen wij onze aandacht weer vestigen op het komende St. Nicolaasfeest. Voor de zesde maal gaan wij dit feest organi seren en wij verwachten zo'n 300 kinderen van 5 jaar méér dan voorgaande jaren. Dit betekent, dat ruim 2000 stuks speelgoed ver vaardigd moeten worden. De Directie heeft weer haar toestemming ver leend om het speelgoed in de werkplaatsen buiten de normale werktijd te vervaardigen en zal het benodigde materiaal ter beschikking stel len. Maarwerkers van „Wilton-Fijenoord" zonder Uw medewerking kunnen wij Uw kin deren geen prettige middag en een mooi stuk speelgoed aanbieden. Hoe eerder begonnen wordt, hoe beter. Helpt daarom zoveel mogelijk mede en geeft U op bij onderstaande adressen. Schiedam: Afdeling Sociale Zaken. P. Burger, Afd. Schilders. W. Nieukerk, Fitterij. D. Walthie, Fitterij. C. Ribbens, Afd. Onderhoud. H. B. Bosman, Plaatwerkerij. D. C. H. Ross, Timmerwinkel. J. W. Weber, Voorz. kern of het kern lid van Uw afdeling. Rotterdam: C. v. Toor, Bankwerkerij. Fijenoord: J. L, H. v. Leersum, Modelmakerij. J. J. v. d. Keur, Gieterij. Er wordt op U gerekend, stelt de kinderen niet teleur. Ten slotte vragen wij nu reeds een opgave van die kinderen van 5 tot en met 9 jaar (per 5 December 1951) met vermelding van ge boorte-datum en jongen of meisje, die t.z.t. aan het feest zullen deelnemen. Opgave te richten aan de afdeling Sociale Zaken. WONINGRUIL. Aangeboden: in het centrum van Schiedam, VRIJ BOVEN HUIS, bevattende: woonkamer 3 slaapkamers keuken overloop. Huur 6.90 per week. Gevraagd: benedenhuis te Rotterdam (liefst Zuid), bevat tende: woonkamer en 3 slaapkamers. Iets hogere huur geen bezwaar. Aangeboden: in Schiedam (Gorzen) vrij bovenhuis, bevat tende: 2 kamers keuken balcon 3 slaapkamers. Huur 6.60 per week. Gevraagd: in het Westen van Schiedam (eventueel Cen trum soortgelijk huis. Huurprijs tot 7.per week. Aangeboden: le étage, te Schiedam, bevattende: 4 kamers keuken kelder douchechel. Ruim uitzicht. Huur 8.40 per week. Gevraagd: Woning (liefst benedenhuis) in Oud-Mathe- nesse, zelfde indeling.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 2