VERENIGING W.F- MODERNE JEUGD! Niettegenstaande het vroege uur zat het kroost mèt Moeder en Vader aan de ontbijttafel. Pa was jarig en dan hoort dat er bi], plus de cadeautjes, gesuppleerd door gelukwensen. Deze werden door het zoontje niet vergeten, maar hij liet wat toch een goede Hollandse gewoonte is de felicitatie aan zijn moeder achterwege. Die hiermede natuurlijk géén genoegen nam: je voedt je kinderen behoorlijk op en brengt ze manieren bij of je doet het niet! Zij deed het wél, trok dienaangaande de knaap aan zijn blousje en gaf een uiteenzetting van manieren en gebruiken. Het hoge woord kwam er toen heel schuchter uit: Ik heb er wel over gedacht, maar zie je, ik ken de SPELREGELS niet! B. Enige weken geleden zijn drie afschrijvers naar Afrika geëmigreerd. Over hun reis per vliegtuig schrijven zij ons het volgende: Van der Bijlpark, 14.11.51 Aan alle belangstellenden van het personeel van Wilton, in het bijzonder de leden van de personeelsvereniging „De Pijp". Hiermede zal ik proberen een beschrijving te geven van onze vliegreis naar Zuid-Afrika (Johannesburg). Dinsdag, 30 October ving de reis aan. We startten 's morgens om 7 uur met een gehuurde autobus, waar mee onze familie ons naar het vliegveld (Schiphol) bracht. Het vliegtuig zou om 11 uur vertrekken, dus wij hadden mooi de tijd. Om tien uur passeerden wij met goed gevolg de douane, waarna we naar de wacht kamer gingen. Om 10 voor 11 werden we opgeroepen om ons naar het veld te begeven. Daar stond een lijntoestel van de S.A.S. (Scandinavian Air System), dat was het vliegtuig dat ons naar Kopenhagen zou bren gen, waar we nog 40 Denen zouden ophalen om dan verder te gaan met een Engels vliegtuig. Onze ver wachtingen waren erg hoog gespannen, want wij hadden nog nooit gevlogen. Eerst werd nog een foto genomen, toen we op de trap van 't toestel stonden; toen stapten we in en waren in het vliegtuig. Het was een toestel voor 27 personen, dus niet bijzonder groot. Ons werd een plaats gewezen door de stewardess, die onze jassen in ontvangst nam. Toen we goed en wel zaten, werd •een bordje verlicht, waarop stond, dat wij de riemen om ons heen moesten vastmaken en dat het verboden was te roken. Toen sloegen de motoren aan, wat een hels lawaai was en reden we naar de startbaan. Daar aangekomen zette de piloot de machine a.h.w. vast en liet de motoren op volle toeren draaien, toen ineens los en daar schoten wij als een pijl uit de boog vooruit totdat de gewenste snelheid was bereikt en wij langzaam omhoog gingen. Wij werden behoorlijk in de kussens gedrukt totdat de machine hoog genoeg was. Toen gin gen de lichten uit. dus konden wij onze riemen los maken en een sigaret roken. Wij keken naar buiten en zagen dat het gezegde ..Holland—Waterland" zeer juist is. we zagen erg veel water. Alles werd hoe langer hoe kleiner. Wij hadden ook last van suizen in de oren. Het was nog steeds een hels lawaai, wat de hele reis zou duren. De stewardess kwam met een stapel couranten en wij konden er een uitzoeken. Wij wilden graag het W.F.-Nieuws hebben, maar dat had ze niet, dus namen wij de Telegraaf. Toen we die gelezen hadden, kwam de stewardess met de lunch. Het was Deense kost. die niet zo lekker is als de Hollandse. Degenen die dat weten, kunnen het getuigen. Het vliegen is tamelijk eentonig op den duur. Je ziet water en land. om dan ineens weer in de wolken te duiken en niets meer te zien. Om 8 minuten over één ging het bovenste lichtje weer branden, dus moesten we ons weer vastmaken en mochten niet roken. We gingen landen. Het ging tamelijk vlug naar beneden. Ineens zagen we de landingsbaan, die erg lang is. Daarop landden we en de piloot kon, toen wij de grond raakten, de vaart een beetje afremmen. Om kwart over één stonden wij op het vliegveld Kastrap in Kopen hagen. Wij hadden geen last van luchtziekte, wat erg meeviel. We bekeken het vliegtuig nog eens aan de buitenkant en zagen, dat de naam ..Grim Viking" was. We gingen door de douane, maar onze bagage bleef op het vlieggveld. We hoorden, dat we met een Engels vliegtuig verder zouden reizen. Per taxi gingen we naar een reisbureau, waar wij een vertegenwoordiger van de firma ontmoetten. D*eze man vertelde ons. dat wij een poosje in Kopenhagen zouden blijven, want het vliegtuig had panne. Later zou bekend gemaakt worden, wanneer wij onze reis zouden hervatten. Wij kregen geld voor een taxi en voor een hotel waar we onze tijd konden doorbrengen. We vertrokken in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 2 uur. dus hebben we nog de gelegenheid gehad om wat van Kopenhagen te zien. De Denen zijn erg gastvrij. Kopenhagen is de lichtstad van Denemarken. Het lijkt wel of je in Parijs loopt met al die lichtreclames. Midden in Kopenhagen heb je een groot vermaakcen- trum. '..Tivoli" geheten. Er zijn veel grote gebouwen met koperen daken, wat erg opvalt. De beeldhouwkunst staat er op een zeer hoog peil. Een fietsenstalling ken nen ze niet in Kopenhagen, 's Nachts wemelt het van de fietsen tegen de woningen. Zelfs kinderwagens laten ze buiten staan. De woningen zijn overwegend kazernes (10 gezinnen op een trap). U kunt dus wel nagaan hoe veel fietsen er gemiddeld in een straat staan, het is gewoon ongelofelijk, dat moet U beslist eens zien. We zagen, dat er een paar mensen aan kwamen fietsen, hun fiets tegen de muur zetten bij een bushalte en daar op de bus stapten naar hun werk. 's Avonds kwa men ze terug, stapten bij dezelfde bushalte uit en gingen ■per fiets verder naar huis. De fiets had de gehele dag buiten gestaan. Dat is een gewoon straatbeeld. Het taxi-verkeer is daar veel erger dan ergens anders. Als men in Kopenhagen iets verloren heeft, dan loopt men dezelfde weg terug, kijkt op een brievenbus en dan ziet men hetgeen men verloren had wel weer terug. Als de Denen wat vinden dan deponeren ze dat op de dichtstbijzijnde brievenbus, dat heb ik persoonlijk mee gemaakt. Vrijdag, 2 November, was de laatste dag. dat wij in Kopenhagen waren. Om 9 uur 's avonds moesten wij weer op het reisbureau zijn en vandaar zijn wij per touringcar naar het vliegveld gebracht. Om half twee werden onze passen weer gecontroleerd en konden wij het vliegveld op gaan. Wij hadden voorrang gekregen van de vertegenwoordiger onzer firma: de Hollanders moch ten het eerst in het vliegtuig. Wij waren met 7 Hol landers, 40 Denen en ook nog 7 Engelsen. Maar die waren met het vliegtuig mee gekomen. Het was nu een groot vliegtuig van de William Demster Line, ge naamd ..Tudor". De bemanning bestond uit 2 piloten, 2 mecaniciens, een steward en een bediende. Het was een vliegtuig voor 55 personen, dus eens zo groot als de ..Grim Viking". D*e ..Gvim Viking had twee motoren en de ..Tudor" had er vier. Toen wij goed en wel in het vliegtuig hadden plaatsgenomen kwam de vertegen woordiger van de firma afscheid van ons nemen. Hij wenste ons goede reis en qaf ons ieder een Engels pond. De steward zou ons helpen het te wisselen. De zitplaatsen waren gerieflijker dan in het eerste vliegtuig. Hier konden wij door middel van een knop bijna gaan liggen en konden dan ook gemakkelijk slapen. Om 2 uur vertrokken wij. Op iedere zitplaats bevond zich een deken tegen de kou. waarvan wij gretig gebruik maakten. De lichten gingen uit en wij gingen slapen. Om 10 minuten over half zeven landden we in Lyon (Frankrijk). Het was een slecht vliegveld en niet zo mooi als in Kopenhagen en Amsterdam. In de wacht kamer werd ons een ontbijt aangeboden (Franse kost). Om 8 uur vertrokken wij weer. Het was Zaterdag. 3 November, 's Nachts hadden wc niets kunnen zien. maar toen zagen we dat Frankrijk een prachtig land is vol bergen en dalen. Zo nu en dan zagen we rook op stijgen van een of andere fabriek of van een trein. Ook zagen we. dat een breed water zich door de bergen heen silngerde. Na een poosje gevlogen te hebben, kwam de Middellandse Zee in zicht. Dit is van boven af gezien een groot en groenachtig water met witte koppen. Er hingen veel wolken boven, waar wij dwars doorheen vlogen. Hier geraakten we nogal eens in een zgn. luchtzak. Je valt dan naar beneden om weer op gevangen te worden. We zagen een eiland, maar ik weet niet hoe dat heet. Om 11 uur kregen we van de mecanicien een routekaart met verschillende qegevens. We zaten 7500 voet hooq en hadden een snelheid van 350 km per uur. Om kwart over 11 zagen we het eiland Corsica. Kwart voor twaalf kwam de steward met een maaltijd, nu Engelse kost. We zaten nu boven de wolken, de zon scheen heerlijk. Het werd nu erg warm, zodat we onze jas moesten uittrekken. Ik zat aan een patrijspoort en moest een zonnebril opzetten als ik naar buiten wilde kijken. Wij gingen wat kla verjassen om de tijd te doden. Om kwart voor drie zagen we eindelijk weer land: woestijn en nog eens woestijn. We zagen ook nog de loopgraven en granaattrechters van de jongste oorlog. Dat was het begin van Afrika. Om half vier landden wij op het vliegveld El-Aden (Tobroek) midden in de woestijn. Dit is een slecht vliegveld, dat nog bezet wordt door Engelse soldaten. We werden met een auto naar de cantine gebracht van de soldaten, waar we weer wat te eten kregen. Na het eten hebben wij ons geschoren en lekker opge frist. Hier werd ook bekend gemaakt, dat we ons horloge een uur vooruit moesten zetten. We zijn toen naar een andere cantine van de soldaten gegaan, waar we ons fijn hebben qeamuseerd. Om tien uur kregen we warm eten. dat bestond uit patat frites. Toen we nog een poosje gewacht hadden kwam de beman ning in tropenuniform terug. Het was fijn weer en we liepen in ons overhemd. Zo'n mooie dag is het de laatste zomer in Holland zelden geweest. We gingen ntt weer met de autobus naar het vliegtuig. Het was Zondag 4 November en om 1 uur 's nachts gingen we de lucht weer in. We gingen weer slapen, doch leverden eerst de dekens in bij de steward, die hadden we niet meer nodig. Om half acht werden we gewekt met de mede deling. dat wij gingen landen op het vliegveld Kartoum. De zon stond al hoog aan de hemel. Het was hier een tropisch klimaat. We vlogen een rivier over en landden om 8 uur. Het bedienend personeel was allemaal zwart. In de wachtkamer werden we onthaald op een ontbijt en we zouden hier tegelijkertijd een poosje rusten. Kartoum ligt in Noord-Midden-Afrika. dus is nog Egypte. Om half tien gingen we weer naar het vliegtuig. Toen we goed en wel boven waren kregen we weer een route kaart en zaqen we. dat we 10.000 voet hoog zaten met een snelheid van 220 miles per uur. We zagen de Nijl zich in tweeën splitsen in de Blauwe Nijl en de Witte Nijl. Om half één gingen de lichten branden, ten teken, dat we ons vast moesten maken, want we zaten midden in de wolkenvelden en gelijk weer in de zgn. luchtzakken. We vielen wel 10 tot 15 meter naar beneden. Om 1 uur was het voorbij en om half twee kregen we weer wat te eten. Om twee uur kregen we een beker limonade. Het landschap onder ons werd nu heuvelachtig en een eindje verder zagen we veel moerassen. Om 3 uur landden we op het vliegveld Entebbe (Uganda). Dit is bij het Victoriameer en is een heel mooie streek. Ditmaal was het een prachtig vliegveld met een gerieflijk station erbij. Daar hebben we eerst gegeten en toen kwam het belangrijkste voor ons: eens lekker te kunnen douchen. Daarvoor was hier volop gelegenheid. We hebben hier ook verscheidene foto's gemaakt. Om 5 uur vertrokken we weer van Entebbe en vlogen over het Victoriameer. Vat meer zit vol met eilandjes. Het meer zelf is spiegelglad. We kregen weer een routekaart, waarop staat, dat er ge telegrafeerd is naar Johannesburg, zodat onze kennis sen of familieleden weten, wanneer en hoe laat ze ons kunnen verwachten. Entebbe ligt 4 miles van de evenaar af. We passeerden de evenaar. Het was snikheet. Om 6 uur gaat de zon onder en in de tijd van een kwartier is is het heel erg donker. In het vliegtuig was er een fijne zoele temperatuur. Wij voelden ons 100% fit en waren al aardig gewend aan de herrie en het vliegen. Wij hebben dan ook geen last van luchtziekte gehad. Aan de linkerkant van ons zagen wij het hevig lichten. Ik denk, dat het onweer was na zo'n snikhete dag. Een half uur later was dat ook weer voorbij. Toen kregen wij van de steward twee formulieren, die wij moesten invullen voor de aankomst in Johannesburg; zo weten zij gelijk alle gegevens en is alles gauw klaar. Wij hadden de nummers 39. 40 en 41 op de passagierslijst. Om 8 uur kregen wij weer eten, wat al een beetje beter begon te smaken. We gingen weer slapen, maar om 12 uur werden we weer gewekt, want we gingen weer landen op het vliegveld van Livingstone. Ook dat Is een mooi vliegveld. We kregen daar weer eten. Het was toen Maandagmorgen 1 uur. Om half twee gingen we weer de lucht in voor de laatste trip naar Johannes burg. Ook nu kregen wij weer een routekaart en daaruit bleek, dat wij 9500 voet hoog waren en een snelheid hadden van 210 miles. Er stond nu nog meer op dan anders. We werden door de bemanning bedankt voor de prettige reis en zij wenste ons veel succes toe in ons nieuwe vaderland. Ook stond er op, dat het heel mooi weer was in Johannesburg. Om half drie kregen we een beker limonade. Om 4 uur gingen we ons opknappen. Links van ons zagen we de lichten van Pretoria. Het viel voor ons niet mee om met zulk mooi weer met winterkleren aan te lopen. De zomer moest hier nog beginnen. We zagen ook Johan nesburg, maar vlogen er niet over, want het vliegveld ligt voor de stad. Om half vijf landden wij op het vliegveld van Johannesburg. We moesten allemaal blij ven zitten, want de medical officer kwam controleren of onze papieren van verschillende inentingen in orde waren en gelijk de pas controleren. Toen dat alles in orde was, konden wij het vliegtuig verlaten. In een gebouw op het vliegveld moesten wij nog een formulier invullen. Hierna konden wij door de douane gaan. wat alles goed verliep. Ook hier kregen we weer eten en om 8 uur gingen we met een touringcar naar Van der Bijlpark. dat is ongeveer een uur rijden van Johan nesburg. Hier werden eerst de Denen ingedeeld in het Single Quarter, dat is een zgn. vrijgezellenhuis. Wij zouden bij Hollanders ondergebracht worden. Om 12 uur kregen wij eerst nog eten en toen werden wij bij de verschillende mensen ondergebracht. Zo eindigde dan onze vliegreis naar Johannesburg. Ik heb niet steeds vermeld, dat bij iedere stijging en daling de riemen vastgemaakt moesten worden en het verboden was te roken, maar dat zult U wel begrepen hebben. Ook zij nog vermeld, dat de gehele reis de vlammen uit de motoren sloegen en wij daar in het begin wel een beetje bang voor waren. De vleugels van het vliegtuig zaten ook erg los. Wij keken zo op de vleugels: nou. naar mijn mening zwikten ze van 20 tot 30 cm door en je denkt, dat ze er ieder ogenblik af zullen vallen. Ook wil ik U nog vertellen, dat de steward bij iedere opstijging met een rol watten kwam. waarvan je een plukje kon afhalen voor het suizen van je oren. Ik hoop. dat wij. door deze vliegbelevenissen op papier te zetten, aan de eisen van bestuur en leden van ..De Pijp" hebben voldaan. Ook kan ik Jullie mededelen, dat het hele verhaal ge schreven is met de vulpen, die wij bij ons afscheid van jullie mochten ontvangen en waarvoor wij jullie zeer erkentelijk zijn. Wij willen U nog eens onze dank be tuigen. H. DE GIDS. W. C. PLANKEN. J. W. VAN GULIK. DANKBETUIGINGEN. Mede namens mijn echtgenote onze hartelijke dank aan allen, die hebben bijgedragen om de dag van mijn 40-jarig jubileum tot een onver getelijke te maken. H. SIPS. De belangstelling, bloemen en cadeaux, die ik bij mijn 25-jarig jubileum ontving, waren ver boven onze verwachting. Allen, die daaraan medewerkten moge ik hierbij oprecht dank zeggen. C. M. v. d. PLIGT. AFD. DUIVENSPORT. H.H. Leden. Hier zijn nog enige gegevens betreffende de te maken trip naar Tilburg op 9 December a.s. Er zullen ongeveer 80 personen deze trip mee maken. Twee bussen zijn voor dit doel afge huurd die zullen vertrekken: van Vlaardingen, Hoflaan bij bushalte 7.45 u. Schiedam, Rotterdamsedijk (Reisbur.) 8.u. Rotterdam, Mathenesserbrug 8.15 u. Rotterdam, Beursplein 8.30 u. Rotterdam, Oranjeboomstraat bij Feye- noord-Station 8.45 u. Allen een genoeglijke reis! Met sportgroeten, D. v. AS.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 11