ONS WERK. Wij wensen alle werknemers van Wilton-Fijenoord goede feestdagen en een gelukkig nieuwjaar toe. Wij hopen, dat 1952 voor allen veel geluk mag brengen. DE DIRECTIE Officiële mededelingen Sociale rubriek Er ligt alweer een jaar nagenoeg achter ons, een jaar waarop wij met voldoening mogen terugzien, omdat het aan werk in ons bedrijf niet ontbroken heeft. Veel werk is er verzet en grote rampen hebben onze onderneming ge lukkig niet getroffen. We laten het jaar 1951 thans de revue passeren, waarbij wij enkel van de meer belangrijke gebeurtenissen gewag maken. In Maart maakte het m.s. „Ootmarsum" van 9500 t. d.w. zijn proeftocht en werd het schip door de rederij, de N.V. Stoomvaart Maat schappij Oostzee (Vinke) te Amsterdam over genomen. Het schip is een vrachtschip met accommodatie voor 8 passagiers. Het was voor Wilton-Fijenoord een groot genoegen het flinke schip aan de reders, een reparatie-klant sedert tientallen jaren, tot hun volle tevredenheid te kunnen afleveren. Zij hebben aan hun voldoe ning uitdrukking gegeven door ons een tv-ede schip in ondracht te geven, thans een tankschip van 17.300 ton, dat de naam „Hilversum" zal dragen. Zoals bekend, kregen wij tevens van de Nederlandsche Maatschappij voor de Wal visvaart N.V. (Vinke) opdracht voor de bouw van een grote walvisvaarder (z.g. traan- fabriek). Daarmede zal Nederland een belang rijke plaats gaan innemen bij het winnen van de zo begeerde walvistraan en verdere walvispro ducten. In Juni maakte het s.s. „Rijndam" zijn proef tocht van enige dagen naar Zuid-Éngeland, waarna overname van dit prachtige schip door de Holland-Amerika Lijn plaats vond. Het schip is groot 15.015 gross tons en trekt reeds van verre de aandacht door zijn schoorsteen van ongewone vorm, ontworpen om het hin derlijk neerslaan van roet op de dekken te voor komen. De „Rijndam" is speciaal ontworpen voor het toeristenvervoer, waarbij de bedoeling heeft voorgezeten een maximum van comfort te bieden tegen matige passagetarieven. Met dit schip is een nieuwe klasse schepen ingeluid, die veel waardering heeft gevonden en snel populair is geworden. Behalve voor toeristen- vervoer is de „Rijndam" tevens ingericht voor een beperkt aantal eerste-klasse passagiers. Op 29 Juni vond de doopplechtigheid van de „Orléanais" van de Société Francaise de Transports Pétroliers plaats. De bouw van dit grote tankschip van 17.300 t. d.w. was toen zover gevorderd, dat het het bouwdok kon verlaten om elders aan onze werf te worden afgebouwd. De doopplechtigheid, verricht door Mevrouw Worms, echtgenote van de President der rederij, werd door vele autoriteiten en verdere gasten zowel uit Frankrijk als Neder land bijgewoond. In Augustus werd het schip afgeleverd en het is sedert dien geregeld in de vaart. De reders zijn over het schip zeer tevreden. Nieuwbouw voor de Nederlandse Marine werd dit jaar niet afgeleverd, zoals men echter wel kan zien heeft de kruiser „De Ruyter" thans een vergevorderd bouwstadium bereikt. Onze Afdeling Werktuigbouw was en is nog goed van werk voorzien. Zo werden een W.F.- Doxford motor van 3450 E.P.K. gebouwd voor de „Ootmarsum" en een W.F.-Doxford motor van 5500 E.P.K. voor de „Orléanais". Foster-Wheeler ketels werden gemonteerd in de „Rijndam". Aangaande het nog onderhanden werk worden aan het einde van dit artikel nog enige gege vens verstrekt. Aan een. lang gevoelde behoefte kon dit jaar worden voldaan. De machinefabriek, die ge leidelijk te klein was geworden in verband met het vele werk, kon met 20 worden vergroot, waardoor meer ruimte kon worden gewonnen om onze banken, waaronder verscheidene nieuwe aanschaffingen, doelmatiger op te stel len wat de efficiency ten goede moet komen. Het spreekt van zelf, dat de uitbreiding vol gens de nieuwste inzichten is geschied. De verlichting en ook de nachtverlichting zijn thans voortreffelijk. Alles bijeengenomen, kan ten aanzien van onze machinefabriek van een grote verbetering in ieder opzicht worden ge sproken, die haar invloed op het werk en het arbeidsvermogen dergenen die daar werken stellig niet zal missen, Het werkprogramma van onze Afdeling Werk tuigbouw wordt uitgebreid. Wij gaan thans turbines bouwen systeem Pametrada. Onze Reparatie-Afdeling heeft ook dit jaar weder niet stil gezeten, zoals uit onderstaand lijstje van uitgevoerde reparatie-karweien blijkt. Er werd in 1951 (tot 12 December) gerepa reerd aan: 333 Nederlandse schepen. 146 Engelse. 117 Noorse. 67 Panamese. 54 Deense. 46 Griekse. 39 Zweedse. 31 Duitse. 18 Amerikaanse. 14 Franse. 16 Italiaanse. 5 Finse. 5 Belgische. 4 Liberiaanse 4 Argentijnse. 4 Hondurese 2 Canadese. 2 Braziliaanse. 1 Russisch. 1 Spaans. 2 Israëlische. Gezien het indrukwekkend aantal karweien is het niet doenlijk de reparatiemensen over bij zonderheden lastig te vallen. Trouwens dit werk is achter de rug en nieuwe werkzaamheden eisen alle aandacht en energie op. Enige namen komen echter vanzelf in de geest, zoals de „Granville" en de „Alexander Mozhaisky", alsmede de nog onderhanden „Dongedijk" en ook de „Norbryn" waarvan de motorinstallatie een grote reparatie ondergaat. Op Delfshaven is er heel wat aan de „Atlas" te doen. Al hebben wij niet te klagen over werk, toch kunnen wij niet enkel jubeltonen laten horen. Om te werken hebben wij materiaal, heel veel materiaal nodig, dat moet worden aangeschaft. Dit nu vormt thans een groot probleem. Sedert het uitbreken van de oorlog in Korea, wordt de bewapening in sterke mate opgevoerd. De defensie slokt zo grote hoeveelheden ijzer, staal, vooral staal, koper, etc. op, dat voor elke ton materiaal voor alle doeleinden, die niet direct daarmede verband houden als het ware moet worden gevochten. De trage en beperkte mate- riaalaanvoer dreigt een rem te gaan worden voor vlug en soepel werken, de levertijden voor scheepsbouwmateriaal worden langer. Moge 1952 geregelder toestanden scheppen; dat zou er tevens op wijzen, dat er weer meer vertrouwen en rust wat betreft de politieke toestand in de wereld gaan heersen tot meer geluk en voorspoed van de mensheid. Onderhanden resp. bij ons besteld zijn thans nog: het passagiersschip s.s. „Maasdam" voor de H.A.L. (15.000 gr. tons); tankschip m.s. „Camargue" voor de Soc. Frang. de Trans. Petr. (19.500 t. d.w.) met W.F.- Doxford motor 7750 P.K.; tankschip m.s. „Mijdrecht" voor Phs. van Om meren N.V. (19.500 t. d.w.), met W.F.- Doxford motor 7750 P.K.; tankschip m.s. „Hilversum" voor N.V. Stoom vaart Mij. Oostzee (17.300 t. d.w.), met W.F.-Doxford motor 5500 P.K.: tankschip m.s. Poitou" voor de Soc. Frang. de Trans. Petr. (19.500 t. d.w.), met W.F.- Doxford motor 7750 P.K.: walvisvaarder voor de Ned. Mij, voor de Wal- vischvaart N.V. (26.400 t. van 1000 kg.), met 2 M.A.N. motoren van elk 5250 P.K.; alsmede een vijftal tankschepen voor de Shell, voortstuwing turbo-electrisch resp. turbine met tandwiel-overbrenging (18.500 t. d.w.). Voor Shell tankers zal Wilton-Fijenoord twee tur bine-installaties bouwen. Voor de Kon. Ned. Marine: 1 kruiser, 2 onderzeebootjagers, 2 onderzeeboten. Een W.F.-Doxford dieselmotor 7750 P.K. is verder in aanbouw voor het in Frankrijk te bouwen tankschip „Languedoc" voor de Soc. Franc, de Trans. Petr., twee voor Noorse reke ning (5500 en 4400 P.K.) en één (3450 P.K.) voor een bij de werf „De Noord" te Alblas- serdam te bouwen vaartuig. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 104,30 van Machinefabriek, Schiedam (op brengst verkoop klein materiaal). 621,70 van Centraal Magazijn, Schiedam (opbrengst verkoop klein materiaal). 10,van hr. de Vos. 5,-— van N.N. In de maand November 1951 werd aan 70 leden van ons personeel in totaal 1208,54 uitgekeerd. WERKTIJDEN. Onder verwijzing naar de bekendmaking nr. 64, d.d. 5-10-'51, wordt hierbij voor de goede orde nog eens medegedeeld, dat de werktijden voor de normale dagploeg van Woensdag 2 Januari t./m. Zaterdag 2 Februari 1952, als volgt zijn: van 8,3012,- uur en van 12,3017,15 uur Zaterdag van 8,3012,30 uur. In deze maand begint het werk dus een uur later dan normaal, de schafttijd blijft een half uur en het einde van de werktijd is om 17,15 uur, Zaterdags 12,30 uur. Voor de kantoren en tekenkamers zal de werktijd in de periode van 2 Januari t./m. 14 Februari 1952 om 17,15 uur eindigen. VERVOER PER BOOT NAAR KARWEIEN. Er komen de laatste tijd klachten binnen, dat de kapiteins van de motorboten weigeren de arbeiders bij het vervoer in de kajuiten te laten. Dit is niet op order van de walkapitein. Dat de kapiteins dit doen is niet goed te praten, echter wel te begrijpen. Wat te zeggen van arbeiders, die als zij toegelaten worden in de kajuiten, deze op alle mogelijke manieren bevuilen, de wanden vol gaan zitten schrijven, ja zelfs de handdoek van de kapitein mee nemen. Gelukkig zijn het enkelingen, die dat doen. Wij doen dan ook een beroep op alle karweiers deze vandalenstreken te voorkomen. Uiteindelijk moeten de goeden voor de kwaden lijden en dat is de bedoeling niet. J. W. WEBER Voorz. Kern.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 2