iZ^SmÉÉÉSI^- Het programma behelsde voorts een causerie van de heer Spaan. Deze vertelde, dat blijkens een verslag van de Tweede Kamer in 1950 4.500.000 mandagen zijn verloren gegaan aan ongevallen; geen verkeersongevallen enz., maar bedrijfsongevallen, die dus door de Rijksver zekeringsbank moeten worden bekostigd. Het wordt pas interessant als je gaat uitrekenen, hoeveel mensen er vandaag niet op het werk zijn tengevolge van ongevallen. Dit is heel wat en als je betrokkenen liet langs marcheren in rijen van 4 zou het ongeveer een uur duren, voordat de optocht voorbij was. Er zijn steeds ongeveer 15000 mensen niet op het werk. Zij wisselen natuurlijk steeds. Dit betekent voor ons land heel wat verloren pro ductie en daarnaast veel narigheid en ellende Spr. praat nu nog niet eens over de bijna 1 dode per dag en over de blijvende invaliditeit tengevolge van ernstige ongelukken. Het is daarom mooi, dat U hier nu bent om als veiligheidscommissies daartegen te vechten, aldus spr. Betrekkelijk gemakkelijk te bestrijden zijn ongevallen, die te wijten zijn aan gebrek aan materiaal. Veer moeilijker is het beïnvloe den van mensen, die daarmee moeten werken. Spr. wil hierop even speciaal de aandacht vestigen. Voornamelijk bij het invoeren van materiaal moet elk geval apart worden beoor deeld. Hiervoor kunnen geen instructies op papier worden gezet. Men moet zijn hoofd laten werken, voordat men met handen en voeten aan het werk gaat. Dan is er zoiets als sfeer in diverse afdelingen. De menselijke factor wordt beïnvloed door de geest, die er heerst. In de ene afdeling zal een prettige samenwerking zijn en in de andere een iets minder prettige. Indien er een ongeluk gebeurt kan de schuld liggen bij de directie van het betr. bedrijf wanneer er geen voldoende beveiligingen zijn aangebracht of de mensen, die in het bedrijf werken, geen voldoende opleiding hebben ge had. het kan ook zijn dat de oorzaak ligt bij de mensen zelf, die de zaak verkeerd aan pakten of de beveiligingen niet gebruikten. Is er een veiligheidscommissie, dan ziet men het aantal ongevallen, dat voor rekening van de directie komt, minder worden, doordat bepaalde gebreken enz. naar voren worden gebracht. Het aantal ongevallen door schuld van de werknemers vermindert echter niet zo snel. Spr. zegt speciaal tot de nieuwe commissieleden, dat zij moeten trachten de mensen zo ver te krijgen, dat zij de veiligheid bij het werk niet vergeten en nadenken voordat zij iets doen. We moeten ook de persoonlijke kant van de zaak niet vergeten. Men kan bijv. zien, dat iemand vreselijk loopt te piekeren en blijk baar moeilijkheden heeft. Klop zo iemand eens op zijn schouder en laat hem zich eens uit spreken. Laat hem maar niet rondtobben, want dan is hij niet met zijn gedachten bij zijn werk en loopt de kans een ongeluk te krijgen. U kunt er, aldus Spr., van verzekerd zijn, dat het werk van de veiligheidscommissies zeer wordt gewaardeerd. In genoemd verslag van de Tweede Kamer kwam de vraag voor of er veiligheidscommissies bestonden en of deze werden ingeschakeld. Spr. heeft de indruk dat dit laatste hier zeer zeker het geval is. Spr. wenst de leden tot slot veel succes toe in de strijd tegen de ongevallen en zegt de aftredende commissieleden namens de Ar beidsinspectie dank voor het werk, dat zij in deze hebben gedaan. De heer Woltjer dankte de heer Spaan voor hetgeen hij heeft gezegd, waaruit weer bleek, dat het eigenlijk overal hetzelfde is en de moei lijkheden overal liggen. Voor over te gaan tot het sluiten van de vergadering zegde de heer Woltjer de heer Sparreboom dank voor de prettige verzorging van deze middag. Het is in ons bedrijf niet de gewoonte om een onzer medewerkers te bedanken, doch spr. vond het wel op zijn plaats om hier de heer Sparre boom dank te zeggen, voor de stuwing, die deze geeft, bij het werk voor de veiligheid. Met de wens dat allen zouden werken in het belang van de veiligheid en het eigen be drijf, sloot de heer Woltjer deze vergadering. Tot zover het verslag van deze bijzondere bij eenkomst. Hieronder volgt de samenstelling der nieuwe commissies. Let op en kijkt, welke me dewerkers voor Uw afdeling in de commissies zitting hebben. Maakt het hun niet gemakkelijk als U moeilijkheden hebt om tot veilig werken te komen. Alles tot heil van ons en het bedrijf. Afd. Fitterij/Ketelmakerij/Bankw. Nieuwbouw. de Heren; W. v. Beek, bedrijfsleider (voorz.). H. Semeijn, onderbaas Kopersl.-Fitters. J. G. N. v. d. Vijver, baas bankw. L. R. v. Kralingen, bankwerker 3080 J. Derendorp, koperslager-fitter 3530 M. Bek, fitter 3544 D. Hagendijk, ketelmaker 3276 F. Materman, ketelmaker 3304 G. H. Freund, bankwerker 2917 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Afd. Vervoer en Bewaking, de Heren: S. Bakker, chef Gasveiligheid (voorz.). J. van Vliet, souschef afd. Bewaking. W. Kremer, schipper lichter 3742 J. A. v. Riel, terreinsjouwer 5113 P. Stolk, stoker 3693 P. v. d. Kerkhoff, verhaler 6111 A. de Man, chauffeur C. 55 J. Westerdijk, controleur B. 4 J. J. Meyer, magazijnknecht 7172 C. D. Bourguignon, pompdrijver 3654 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Afd. Machinefabriek: de Heren; F. F. Mattern, bedrijfsleider (voorz.). B. Kortland, ass. bedrijfsleider. A. de Kruyk, werkvoorbereiding. P. A. Kieboom, baas bankw. J. v. d. Heiden, mach. steker 8271 P. de Vries, gereedschapuitgever 8772 W. C. de Bel, sjouwer 8348 C. van Dorp, bankw. motoren 8515 C. v. d. Linden, bankw. rep. 8905 L. Kleingeld, draaier 8281 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Aid. Electriciteit/Onderhoud/Bouwbedrijf: de Heren: T. Kuipers, bedrijfsleider (voorz.). J. D. Uyterlinden, bedrijfsleider. P. Essehaggers, ass. bedrijfsleider. B. H. Harmsen, baas onderhoud. W. Don, chef kraanmachinist. T. Vroombout, draaier 5231 C. Nieuwstraten, bankwerker 9230 L. A. Chaigneau, straatmaker 9029 C. J. Vuyk, electricien 2018 J. Nobel, wachtsman 2858 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Afd. IJzeren Scheepsbouw: de Heren: H. 't Hooft, bedrijfsleider (voorz.). J. Slieker, ass. bedrijfsleider. G. C. Mastenbroek, baas Scheepsbouw. W. P. v. Hinten, klinker 855 C. Brouwer, koker 6331 P. T. T. Vuyk, lasser 7055 J. Veenendaal, boorder 9837 A. v. d. Wagt, ijzerwerker 645 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Afd. Scheepsbouw (Afwerking): de Heren: H. 't Hooft, bedrijfsleider (voorz.). C. Schouten, ass. bedrijfsleider. W. Kruys, hoofdbaas afd. Houtbewerking. L. Stam, timmerman 1623 F. C. v. Rossen, schilder 4798 A. Mas, plaatwerker 1545 M. Visser, zeilmaker 7787 A. Yselenberg, metselaar 2392 Afd. Reparatie - Scheeps- en Werktuigbouw: de Heren: J. den Bouw, bedrijfsleider (voorz.) H. J. Steeman, ass. bedrijfsleider (voorz.). A. v. Dijk, ass. bedrijfsleider. D. Middendorp, ass. bedrijfsleider. C. Luyten, onderbaas bankw.-rep. A. v. Berkel, baas IJzerwerkers J. de Kruyff, ijzerwerker 179 M. A. Koelewijn, bankw. 3147 A. Neuschwanger, bankw. 3262 W. Stoute Jr., stellingmaker 3803 J. Hogerwerf, buitensjouwer 2231 J. v. d. Horst, brander 1334 A. Offermans, koker 6319 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Afd. Bedrijfsschool: de Heren: P. C. v. d. Jagt, chef bedrijfsschool (voorz.). P. Tol, ass. bedrijfsschool. J. Koenderman, leermeester. L. H. Collenburg, leermeester. H. C. Brandwijk, leerling scheepsbesch. 5330 F. Leunisse, leerling scheepsbeschieter 5334 L. Torenvliet, leerling koperslager 5366 J. P. Hendriks, leerling koperslager 5369 J. Breeman, leerling bankw. 8806 A. Hermann, bankw. 8899 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Etablissement Fyenoord: de Heren: A. Cappon, bedrijfsleider (voorz.). C. v. Schaik, baas Gieterij. J. C. v. Alten, modelmaker 2618 J. J. v. d. Keur, vormer 2652 J. Christen, kernmaker 2658 C. v. Roon, terreinsjouwer 5169

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 6