Werf» kantoor en werkplaats Joh. v. P. A. v. Ekelenburg, voorman bouwbedrijf 9046 W. H. Keur, voorman zandbereider 2647 B. Beckerschmidt, voorman zandbereider 5813 L. Doornheim, leerling vormer. F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. Werf Rotterdam: de Heren: J. H. Wilton, bedrijfsleider (voorz.). A. P. v. Kempen, baas afd. Electr. J. v. Houwelingen, baas afd. Geschut. F. W. Friedel, afd. Onderhoud. A. v. Baarle, bankwerker 6461 L. Lubeek, kopersl.-fitter 3583 T. Meerkerk, ijzerwerker 4738 C. Brouwershaven, timmerman 7359 C. C. v. Zutphen, stellingmaker 4738 W. Post, lasser 7086 A. de Jong, houten scheepmaker 7733 F. Sparreboom, veiligheidsinspecteur. VEILIG WERKEN EN HUMANITEIT. De laatste maand van het jaar is voor velen een moeilijke maand. Immers December telt zo veel bijzondere dagen: St. Nicolaas, Kerstmis, Oude Jaar. dagen, die naar inhoud en karakter nogal wat uiteenlopen, maar die dit gemeen hebben, dat zij alleen vragen om de gesloten levenskring van gezin en familie. Daar is de vreugde van het St. Nicolaasfeest, vreugde zeker niet alleen voor kinderen, wan neer surprise en geschenk teken zijn van blij aan elkander denken en zich met elkander verbonden weten. Daar is Kerstmis, zeker allereerst een gods dienstig, kerkelijk feest, wanneer de heilige stilte van de Kerstnacht zich als het ware opnieuw aan de wereld mededeelt en zijn geschenk dankbaarheid en blijdschap wekt in vele mensenharten. Daar is tenslotte Oudejaarsavond met zijn wee moedvolle stemming, wanneer het verleden aan ons oog voorbij gaat en de tijd ons zijn ernstige taal laat horen. Toch een avond, die wij niet graag zouden missen in ons leven en die wijding en rijkdom krijgt wanneer de eeuwigheid de tijd doordringt. Moeilijk zijn deze dagen voor velen en zij zien er tegen op. Men denke in dit geval aan hen, wier levenskring gevoelig werd geschon den. Het lijkt wel. of zij er dan te smartelijker aan worden herinnerd1 wat hun ontvallen moest. Het is mede in verband met het bovenaange haalde, dat wij ons gelukkig mogen prijzen dat het aantal ongevallen in ons bedrijf belang rijk is beperkt. Ook het aantal verletdagen was weer belangrijk minder dan het gepasseerde jaar, allemaal symptomen, dat er minder leed, smart en pijn werd geleden. Hiermede zijn wij dus gekomen aan de humane of menselijke factor van het veiligheidswerk. Zeker, wij zullen in de huidige samenleving niet ontkomen aan de economische factor, maar voor ons moet vooral nu het menselijke toch voorop staan. Wij weten wel, dat de ene mens de andere een wolf is, daarom gaat het immers nu zo „goed" in ons lieve wereldje. Bedenkt echter wel: deze wereld zal menselijk zijn of zij zal niet zijn. Wij schrijven dit alles omdat het zo heel belangrijk is hoe de geest is voor veilig werken en het is de geest in ons bedrijf onderling, waaraan nog wel wat veranderen moet. Een drukkende, ongezond geestelijke ar beidssfeer drukt haar stempel op de wer kende mens. Vitterige, pingelende en bekrom pen leiders maken stiekeme en onwillige wer kers. Iedere daad lokt nu eenmaal bepaalde reacties uit. Mensen, die klein gehouden wor den of louter als machine worden beschouwd, tonen doorgaans gebrek aan initiatief en ver antwoordelijkheidsbesef. De mens is nu eenmaal een sociaal wezen, het product van de samen leving. Mensen, die beknibbeld worden, in on zekerheid verkeren of op wier rechten en pri vileges inbreuk wordt gemaakt, sluiten zich aaneen en zoeken zich te wreken. Wij leven met ons bedrijf nu eenmaal op geen eilandje in deze wereld en er komen ook nog verkeerde toestanden voor, hoe zou het anders? Toch weigeren wij beslist nihilistische gedachten te aanvaarden of te denken, daaraan is toch niets te doen. Wij zeggen het religieus zo: Het werk, dat met deze wereld werd begonnen, zal niet worden losgelaten. Daarom, allen die van goeden wille zijn roepen wij op om de geest in ons bedrijf nog meer te verbeteren, in het belang van de veiligheid, dat tegelijkertijd het belang is van ons bedrijf en dus van ons allen om tot meer menselijke verhoudingen te komen. Wij eindigen aldus: Voorwaarts wakk're strijders, vrienden groot en klein Laat ons blij en krachtig, laat ons hoopvol zijn. Vast aaneengesloten, één van doel en zin, Treden wij de wereld en haar wijde kamp plaats in. Komt dan kameraden, gordt U aan ten strijd: Aan de taak der liefde zij Uw hart gewijd. Sp. BEDRIJVIGHEID JES. Reeds van een reeks jaren kenmerkt zich het einde als een tijdperk van bijeenkomsten en feesten voor velen van de werknemers van W.F. En dan bedoelen wij hier niet in de eerste plaats de feesten of bijeenkomsten met een algemeen nationaal en internationaal ka rakter, zoals Kerstmis en Nieuwjaar, maar meer interne. Wij kennen in de laatste jaren een reeks levens- en vreugdeuitingen voor de gemeenschap W.F., die de laatste twee maan den van het jaar regelmatig plaatshebben. Daar is dan het uitreiken van diploma's aan geslaagde leerlingen der bedrijfsschool. Dan zijn er de Sinterklaasfeesten voor onze kinde ren als algemene feesten. Verder de feestelijke bijeenkomsten van de grote vereniging W.F., elk volgens de aard der afdelingen en wij den ken daarbij aan Zwemfeest in het Sportfond- senbad. Cabaretavond in de Rivièrahal, beide grote gebeurtenissen voor de betreffende afde lingen. Tenslotte is er in dit najaar feest ge weest voor de gepensionneerden en werd een bedrijfsfilm in Musis Sacrum gegeven voor vele genodigden, onder auspiciën van de Directie. Alzo hebben velen onzer weer kunnen kennis nemen van een respectabel aantal zeer ge varieerde uitingen van leven en gezond-zijn van W.F. in bedrijfsaangelegenheden en in de personeelsvereniging. Als nu straks nog zal mogen blijken, dat W.F. als onderneming zich in een goede ge zondheid mag verheugen, welnu, dan gaan we langzaamaan de gelukwensen voor 1952 maar gereedmaken en eindigen met: tussen een onge rechtvaardigd pessimisme en een ongezond optimisme ligt een gulden middenweg. WAT ZEGT EEN NAAM! O. en A. gaf Zaterdag 8 December haar jaar lijkse cabaretavond in de Rivièra-hal te Rotter dam en het programma vermeldde onder meer: ,,De Wilton's, acrobatiek aan de rekstok". En dus was het helemaal niet vreemd dat toen de beide acrobaten hun werk op het toneel demonstreerden een jongetje aan zijn vader vroeg: „Zeg, Va, wie van die twee is nu Bart Wilton?" Tussen haakjes: om vragen en misverstand te voorkomen: het werk aan de rekstok was goed! B. PECH! Dat in vele gevallen de sociale voorzieningen in ons bedrijf beter zijn dan vroeger, kan alge meen bekend worden geacht. Er is nog wel het een en ander te wensen en dit zal altijd wel zo blijven, maar hoe dan ook, verbeteringen zijn er, denken we b.v. maar eens aan de kleedkasten en aan de wasgelegenheden. Wat deze laatste betreft, er zijn „moderne" mensen, die niet huiswaarts keren of zij moe ten zich eerst behoorlijk hebben opgeknapt. Je zou zo denken dat velen van hen recht streeks van de werf hun meisje tegemoet gaan, zó'n werk maken zij er van. Maar er zijn eveneens ouderen, huisvaders, die zulke snode plannen allang vergeten zijn. Ook zij poetsen en doffen zich op, om helder en schoon bij moeder de vrouw aan te komen. Natuurlijk zijn er ook „conservatieven", die het zo nauw niet nemen. Was er een 25-tal jaren geen lid van de Buitenbankwerkers-ploeg in Rotterdam, die men heel spontaan „Sneeuw witje" noemde, omdat hij er zo fris en helder uitzag? Hij was met geen tang aan te pakken! Zeker, de omstandigheden lagen toen wel anders dan heden ten dage. Hoewel, ook nu zijn er nog wel die vuil en zwart van hun werk linea recta naar huis gaan en niet de moeite nemen zich iet of wat te reinigen. Maar om deze laatste categorie gaat het nu niet, het gaat om de modernen, want die had den Dinsdag 16 October wat je noemt PECH. Laat toen de waterleiding op de werf defect zijn, met het gevolg dat ook de wasgelegen heden die avond zonder water en dus buiten werking waren. Wassen zonder water, tja dat gaat nu een maal niet, hoewelhet moet niet lang geleden gebeurd zijn dat een sollicitant, ter keuring bij de dokter, in het kleedhokje „ge schaakt" werd dat hij zich met speeksel stond te reinigen. Hij was, wat je noemt, een vies peuk en gelukkig een uitzondering! Wij ver moeden dat hij afgekeurd is! Maar het werd die Dinsdagavond dus geen schoonmaak en het slot was dat men min of meer voor schut liep, het lag er maar aan wat voor werk men die dag had verricht. Stelt U voor, „als heer vermomd" met be hoorlijk overhemd, idem boord, das, hoed, „uitloop-kloffie" en dan met een „hard-stikke" vuil gezicht en handen mogelijk helemaal naar Kralingen, Rotterdam-Zuid of welke uithoek dan ook. Je voelde je vies, je liep vies in de gaten, neen, het was geen werk. Er waren er bij die voelden zich Zwarte Piet in een C A'tje. Dat je maats, heel hartelijk, vroegen: „zeg, werk jij ook bij Junius?" vond je nog niet zó erg, maar het gemopper van moeder de vrouw, die vrouwen-eigen -niet eerst informeerde, maar direct tot de aanval over ging en je aan je verstand trachtte te brengen dat dat geen werk was „om zo je goeie goed er aan te wagen", dat laatste deed de deur dicht. Het was en bleef pech die avond. B. DIE THIJS Thijsje Link wou goochem wezen Zei: ,,'t Sparen heeft geen nut, 's Zomers moet je al gaan pezen Voor een tien of twaalf mud. Tijd genoeg als het gaat vriezen, 'k Haal dan gauw een enkle zak. Ik kan zelfs papieren kiezen. Geen kolenstof, wat een gemak. 'k Zit niet vol met dure kolen. 'k Heb me heus niet uitgesloofd. Andren hebben onverholen Zich zelf een dure kool gestoofd!" Maar Thijsje, als het kwik gaat dalen, Het vervoer is stopgezet, Waar moet je dan je kolen halen, Heb je daar wel op gelet? En je loopt op zoek naar kolen (Bij vorst is die kans zeer groot) Door de straten heen te dolen, Dandan zit ie in de boot Beter kan je weeklijks sparen. Kolen zomers thuis is wijs. 'k Durf je daarom te verklaren, Je bent een eigenwijze Thijs. Je antwoord wil ik niet verzwijgen. Ik bleef van verwondering staan. „Laat voor mijn part 't kwik dan stijgen" En mopprend ben je weggegaan. 'k Stond daar en ik zuchtte even. Wat een gemaklijke natuur. Straks kindren, die van koude beven. Het bracht me zelf haast in vuur. Daarom wil 'k een verlanglijst schrijven Voor zo'n gezin met weinig stook, Dat de kou wat weg mag blijven, Wantdan profiteer ik ook.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1951 | | pagina 7