VERENIGING W.F, Werf, kantoor en werkplaats Als bij alle vergiftigingen de zaak een wat sneller verloop had zouden de mensen wel wat voorzichtiger zijn, maar nu merk je het niet zo, omdat het zo langzaam gaat. Als je tien geboden met menie of andere verf zitten en je eet je sneedje brood en je krijgt dan een heel klein beetje van dat spul naar binnen, nou ja, dan duurt het een hele poos eer je er last van krijgt, maar het zal zich op de duur wreken. Daarom: gebruik minstens een papiertje bij het naar binnen werken van je brood. Menie op je brood is niet hygiënisch en rein, maar een vriend van „magere Hein". HET VERVOER VAN PLATEN IN DE SCHEEPSBOUWLOODS EN ELDERS. Daar moet U vast eens wat over schrijven, hebben verschillende medewerkers gevraagd, daar is nog wel een steekje aan los. Er wordt dan meestal een tikkeltje overdreven, maar in de overdrijving ligt de waarheid zullen we maar denken. Moeten platen in de scheepsbouwloods en op andere plaatsen worden vervoerd dan doen we dit als deze horizontaal worden vertranspor- teerd, indien mogelijk met de zgn. viersprong of per balans. Het materiaal wordt hierdoor niet beschadigd en men doet het zo veilig mogelijk. De viersprong is een samenstel van kettingen en staaldraden met klauwen, welke laatste om de plaat grijpen. De staaldraden kunnen naar de lengte van de plaat worden opgekort. Nou zijn er van die gemakzuchtige medewerkers, die de staaldraden met klauwen niet gebruiken en de plaat enkel in de kettingklauwen hangen, waardoor zo'n plaat z'n evenwicht kan ver liezen en er uit kan vallen met alle gevolgen van dien. Wordt de klauw niet voldoende op de plaat geschoven, dan wordt zo'n klauw verkeerd be last. Kan men de staaldraadklauwen niet ge bruiken doordat de plaat te klein is of een buitenissige vorm heeft, dan moet men de plaat in balans houden en dan niet er achter lopen, maar opzij, zodat men kan zien waar men loopt. Wanneer men er achter loopt wordt het onvermijdelijk vallen. Ook is het van groot belang hoe de klauwen na het gebruik worden opgehangen. Hang ze op, dat een volgende ge bruiker deze niet op zijn pet krijgt, dat is ook al enkele malen gebeurd. Zodat we maar zeggen willen: „Beter in-voor- zichtig dan invalide!"!" Sp. BEDRIJVIGHEIDJES. Dit rubriekje is korte tijd geleden als nieuwe ling toegevoegd aan de andere en zou dan dienen om zeer in het algemeen vermeldens waardige feiten in en om het bedrijf in het kort onze lezers voor te zetten. En dus feiten en dingen in de ruimste zin genomen. Er werd reeds geschreven over prestaties onzer bedrijfs- school. over jubilea en daarmee samenhangende opwellingen, over betrekkelijkheid van sommige voor ons geldende begrippen enz. enz. Hier en daar zelfs min of meer wijsgerig, in zoverre wij scheepsbouwers wijsgerig kunnen zijn. De redactie echter, riep ook de hulp in van iedereen en allen, want U zult het met de redactie eens zijn, dat men kwalijk alleen op de zienswijze en vindingrijkheid van deze kleine schaar kan steunen. En nu moet het maar eens even worden ge zegd: de medewerking uit werkplaatsen, kan toren en werf t.o.v. deze rubriek is allerminst daverend te noemen! Gebeurt er niets bij U, afd. 1, 2, 3, 4, 5 enz. enz. tot 95 toe? Is het leven bij U zo eenvoudig en gelijkmatig, dat het in feite dan vervelend zou zijn? Dat kunnen wij niet aannemen. Is er geen belang stelling voor sommige gebeurtenissen in en om het bedrijf? Wij nemen het niet aan, want de aanwezigheid van duizenden toeschouwers bij de stapelloop van de „Maasdam" bewees het tegendeel. Al met al: Pakt de pen eens, beste luiden, En vertelt ons dan eens iets, Want Uw zwijgen kan beduiden, Dat wij leven hier om niets. Er valt heus wel iets te schrijven Over taak, die zwaar kan zijn, Over 't werk in de bedrijven, Over vreugde en wat pijn Bij het draaien aan de banken, Bij het knarsen van een kraan, Bij het spatten van de vonken, Bij het werk- en huiswaarts gaan. Och dan kan het toch gebeuren, Dat opeens komt: Het Idee. Waarom zal 'k nog langer zeuren. Pakt de pen: Vooruit ermee! Men vraagt soms meer nadat ik enk'le woorden Op rijm en maat 't papier heb toevertrouwd. Ik wilde, dat U nimmer van mij hoorde Nu ik in 't hart van Dichters heb geschouwd. Ik kan maar beter zwijgen, want die velen, Zij hebben 't al gezegd, véél beter, in hun lied. Waarom zal ik wat dwaas voor dichter spelen. Als ik van Beeld en Taal door Hen geniet? Zij hebben al hun liedren uitgezongen En voerden mij van d'hoogste top van Vreugd Tot diepste Smart, in woorden saamgedrongen. Dit aan te vullen met gerijmel is geen deugd. G. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van: W. A. MURK die als scheepsbeschieter bij de on derneming gewerkt heeft (overleden 19—4—'52, P. KOOL oud-werknemer, die gedurende 11 jaar de onderneming als scheepsbeschieter heeft gediend (overleden 24—4'52.) H. v. d. BERG oud-werknemer, die gedurende 42 jaar als sjouwer zijn krachten aan het be drijf heeft gegeven (overleden 25-4-'52.) Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. DANKBETUIGINGEN. Ondergetekende betuigt hiermede, ook namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank aan directie, chefs, bazen en collega's voor de waarderende woorden, prachtige cadeaux en bloemen, welke hij mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn jubileum. C. J. VUYK. Ondergetekende betuigt hiermede, ook namens zijn echtgenote en kinderen, zijn hartelijke dank aan directie, chefs, bazen en alle leden van de „Tolerans" voor hun belangstelling en cadeaux ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. J. LE PAIR. Bij deze zeg ik, ook namens mijn kinderen, hartelijk dank aan de directie en de leden van het personeel van Wilton-Fyenoord, die blijk hebben gegeven van medeleven bij het over lijden van onze Man en Vader. Wed. C. VAN AS-Hoppe. Ondergetekende betuigt, mede namens zijn vrouw en kinderen, zijn hartelijke dank aan directie, chefs, bazen en voorlieden voor de waarderende woorden en de belangstelling welke hij mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. M. SCHAAR. Met dankbaarheid wil ik, op rijm, herdenken De goede woorden, bloemen en de velerlei geschenken, Die hoofd en hart en huis op deze dag verrijkten, Toen ik het punt van 25 jaren W.F.-dienst bereikte. Ik dank directie, chefs en alle vrinden. Een zelfde Taak en Doel kan vele mensen binden Ik dank Redactieleden en de twee besturen In d' hoop, dat deze binding lange nog zal duren En zeg tenslotte namens al mijn huisgenoten: Dit onvergeeflijk feit werd veilig in ons hart besloten! L. GIPHART. AFD. O. EN A. Op 10, 15 en 16 April heeft O. en A. het on verdeelde genoegen gehad de bekende Rotter damse voordrachtkunstenaar de Heer van Elsacker vóór de pauze te mogen horen in een prachtig repertoire dat zorgvuldig was afge stemd op de zeer gevariëerde samenstelling van onze afdeling. In het gevoelige stukje van A. M. de Jong de eerste lange broek voelden we mede met het leed van Jan, de arbeidersjongen, terwijl de sublieme voordracht van Stromans schets: „Kleine diefjes worden groot", de toe hoorders volkomen bevredigden, in het tragi sche, zowel als in het komische gedeelte. Ook „Ruzie" van Heyermans werd een levend stuk werkelijkheid, zoals het door van Elsacker werd gebracht. Tenslotte van Ina v. d. Beugel het humoristi sche: „Mannen over vrouwen en omgekeerd". Een prachtig voorprogramma waarbij de in woor den uitgebeelde gestalten door de Heer van Elsacker tot leven werden gewekt. De sobere onderstreping van het gesproken woord met enkele simpele gebaren, die niets toneelachtigs hebben, tonen duidelijk dat van Elsacker tot in de finesses zijn rol beheerst, de personen uit zijn repertoire in hart en nieren kent en voor ons neerzet, als 't ware in levende lijve. Na de pauze draaide de film „Walvis in Zicht" die werd ingeleid door de Heer Brunik ex- hoofd-machinist van de „Willem Barendsz". In een korte schets vertelde hij ons wetens waardigheden over de walvissen, de jacht daarop, de ontleding en bereiding, waardoor verschillende gebeurtenissen in de film een duidelijker begrip achterlieten. De film zelf is „af" en men leeft van begin tot einde mede met onze mannen in de hel van ijs en sneeuw. Deze film is een reportage van Nederlandse mannen, die onder de moeilijkste omstandig heden ontzaglijk veel werk moeten verzetten. Romantiek is er niet bij: alles is hard en koud als het poolijs. En toch weten de bewoners van de Willem Barendsz zich in hun vrije uren wel te ver maken. Het waren voor O. en A. goede avonden en de talloze complimenten gaven het bestuur de zekerheid dat de bezoekers het gebodene zeer op prijs stelden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 3