Wcrft kantoor en werkplaats IDEEËNBUS. Het doet ons genoegen te kunnen mededelen, dat de beoordeling van de diverse ideeën is gecentraliseerd. Door deze verandering zal het mogelijk zijn op korte termijn alle tot nu toe ontvangen inzendingen te beoordelen en te beantwoorden. De navolgende ideeën werden inmiddels behan deld: Idee 15. Lossen van kolen en cokes met grijper in trech tervormige bunker en kolenauto's laden onder bunker i.p.v. rechtstreeks met de grijper. Idee is wel voor steenkolen, doch niet voor cokes uitvoerbaar. Premie 5, Idee 16, Van een electrische tinpot als door inzender be doeld zijn geen belangrijke besparingen te ver wachten. Geen premie. Idee 17. Inzender stelt voor: a. het in voorraad maken van doorsteekplug- gen. Dit kan niet als een idee beschouwd wor den. b. Stalen lagedruk flenzen voorzien van een verhoging. Flenzen met verhoging zijn niet genormali seerd en zodoende moeilijk te krijgen, niet tegenstaande biedt deze verhoging vele voordelen. c. Toepassen van lasdoorvoeringen voor tan kers. Is afhankelijk van de door opdrachtgever te stellen voorschriften. d. Koperen soldeerflenzen bol draaien om krom trekken te voorkomen. Dit is inderdaad een oplossing. e. Dekstukken stoomspiralen dicht bij schotten plaatsen. Wordt zoveel mogelijk toegepast. Premie 10, Idee 26. Plaatsen van drinkwaterkranen bij opgangen naar schepen en dokken. Dit geeft inderdaad een tijdsbesparing welke de aanlegkosten zal wettigen. Het idee zal voor zover mogelijk in praktijk worden gebracht. Alhoewel het niet als geheel origineel beschouwd kan worden, wordt een premie verleend ad 10,-. Idee 30. Verstelbare schragen ter vervanging van takels en kelderwinchen voor het aanbrengen van vlak of kielplaten. De door inzender gedachte schragen zouden vrij zwaar uitgevoerd moeten worden, doch worden dan te onhandig in het gebruik. Geen premie. Idee 31. Voorstel om alle hulpverlichtingsmateriaal van bouwno. 732 per dek te verzamelen en op 'te slaan voor bouwno. 733. Hoewel ogenschijnlijk goed bedacht, bleek het voorstel bij nader inzien praktisch onuitvoer baar. In principe is het betr. materiaal wel gereserveerd, doch niet op de door inzender voorgestelde wijze. Geen premie. Idee 37. In reparatie zijnde kranen aanduiden door brandende lamp. Dit idee heeft ons bij onderzoek niet de over tuiging gegeven, dat hiermede inderdaad een verbetering wordt bereikt. Geen premie. Idee 45. Voorstel voor juiste opstelling machines in scheepbouwloods. Opmerkingen juist, doch plannen tot hergroe pering waren reeds in studie bij de bedrijfs leiding. Geen premie. Idee 46. Ophangen van kabels voor hulpverlichting aan boord van schepen. Toepassing van speciale beugeltjes is te kost baar door het veelvuldig verloren gaan. Idee geeft niet de juiste oplossing. Geen premie. Idee 61. Idee voor het merken van sleutels van buiten deuren diverse werkplaatsen. Het sleutelprobleem heeft reeds lang de aan dacht. Het door inzender geopperde idee opent geen nieuwe gezichtspunten. Geen premie. Idee 68. Electrische perspomp voor de Ketelmakerij. Het idee is niet nieuw. Reeds geruime tijd geleden werden 2 electrische pompen besteld voor verschillende spanningen. Geen premie. Idee 69. Tap eind uitdraaimoer. Het idee is wel uitvoerbaar maar er zijn ook enige bezwaren aan verbonden, o.a. zal bij het aandraaien van de bout de moer ook met de sleutel moeten worden vastgehouden. Dit komt op hetzelfde neer als het losdraaien van tap einden met 2 moeren bij de bestaande, een voudiger methode, bij welke laatste methode bovendien geen nieuwe aanmaak nodig is, daar de moeren die reeds op de oude tapeinden zitten, gebruikt worden. Geen premie. Idee 70. Voorgesteld wordt een signaal aan te brengen op de portaalkraan van Dok I voor het waar schuwen van arbeiders, die zich op het schoren bord bevinden. Deze kwestie zal nader door onze .veiligheidsinspecteur worden bekeken en als aanmoedigingspremie wordt een bedrag ad 5,toegekend. Idee 81. Inzender stelt voor de rijwielstalling aan de Vlaardingerdijk van 2 zijden open te stellen. Voorts vraagt hij of de Lister-trucks en Hyster- kranen met zeildoek afgeschermd kunnen wor den. Aan de hand van de in de praktijk opgedane ervaringen wordt het gewenst geacht het een richtingverkeer in de rijwielstalling Vlaardin gerdijk om 7.30 uur en 17 uur te handhaven. Het afschermen van Lister-trucks en Hyster- kranen met zeildoek is niet zo eenvoudig, terwijl bovendien een zeildoek-constructie er na korte tijd ongetwijfeld slordig zal gaan uitzien. Geen premie. Idee 84. Het toepassen van een pijp voor rookafzuiging als injecteur met slang op de luchtleiding. Het idee is niet nieuw en werd reeds voor de oorlog bij een ander bedrijf geopperd en ge probeerd. De opgedane ervaringen leerden, dat de toepassing te duur werd door het grote luchtverbruik, terwijl het systeem niet in alle gevallen voldeed. Geen premie. Idee 88. Het invoeren van materiaalbonnen in duplo voor betere controle. Het is inderdaad van belang de controle te verbeteren, doch toepassing van bonnen in duplo, wordt gezien het grote aantal bonnen, hetwelk per dag wordt uitgegeven, te omslach tig. Getracht zal worden een eenvoudiger oplos sing te vinden. Aanmoedigingspremie 5, Idee 90. Voorstel om de constructie van de sluisdeur van het bouwdok te wijzigen. De sluisdeur wordt met de drijvende bok ver wijderd en weer op haar plaats gebracht. Inzender stelt voor de constructie zodanig te wijzigen, dat de sluisdeur met trekdraden en lieren kan worden verplaatst. Het idee is niet uitvoerbaar. Geen premie. Idee 95. Methode voor het inwendig bewerken van kanonlopen. De voorgestelde methode heeft haar verdienste lijke zijde, maar er kleven ook nadelen aan, terwijl de uitvoering vrij kostbaar is. De oorspronkelijk toegepaste werkwijze heeft goed voldaan, zodat er geen reden is om hier van af te stappen. Het idee getuigt van goed inzicht en derhalve kan een aanmoedigings premie van 20,worden toegekend. Idee 96. Waarschuwingssignaal op rijdende kranen. De claxon als waarschuwingssignaal heeft wei nig waarde. Men raakt aan het geluid gewend en reageert hierop op de lange duur niet meer. Een oplossing zal in andere richting gezocht dienen te worden. Geen premie. Idee 97. Verstelbare boorbeitel voor draaibanken vol gens tekening. Bij toepassing zullen meer handelingen verricht moeten worden dan bij de thans gevolgde methode. Bovendien is de constructie vrij kost baar. Ten opzichte van de normale uitvoering heeft het idee geen directe voordelen. Geen premie. CHARLES DICKENS. Een nieuwe Dickens uitgave door een Neder landse uitgever!!! Hoe is dat mogelijk zullen velen zich afvragen Vooral jongeren voor wie Dickens misschien een auteur is uit de vorige eeuw, die schrijft over mannetjes met bakke baarden. Ouderen, die hebben gelezen, weten, dat deze nieuwe uitgave hen opnieuw zal doen genieten en huiveren van de zuiver-menselijke figuren, die de grote Engelse schrijver heeft vereeuwigd. Ja zo is het: Dickens heeft zijn fantasiemensen inderdaad vereeuwigd! En daarom is het dus eigenlijk niet vreemd, dat zijn werken, die in de 19e eeuw ontstonden, in de 20e eeuw opnieuw worden uitgegeven. Zijn figuren blijven levend en velen zullen zichzelf en hun naaste herkennen in de beschreven per sonen, met al het goede en foute, dat 's men sen onontkoombare erfenis is. En daarom is deze nieuwe uitgave een beste beurt voor de uitgever, de bekwame vertalers enhet publiek, zowel oud als jong. BEDRIJVIGHEIDJES. Honderden kranten worden dagelijks over de ge hele wereld verspreid en het zou helemaal niet vreemd zijn als men in New-York een Russisch blad op straat vond, in Rotterdam een Ameri kaans, en in Tjietsjerksteradeel een piquant Frans blaadje. Dit alles zal moeten bewijzen de gewichtigheid van de inhoud dezer scheppingen. Daarom ver wachten wij dus niet, dat ons personeelsblad, het W.F.-Nieuws, te vinden zal zijn in New- York, Moskou, Yokohama en andere centra van wijsheid, grootheid en gewichtigheid. Een op lage van 7000 exemplaren kan immers niet van zulk een invloed zijn, dat internationale grootheden daarvoor belangstelling zouden koesteren. Wij zullen dus de onbelangrijkheid van ons blad voor anderen wijsgerig moeten aanvaarden en er tenslotte genoegen mee nemen, dat één onzer employé s in het mooie plaatsje Haamstede (Zeeland) één dezer dagen op straatons W.F.-Nieuws zag liggen. Achteloos weggeworpen? Gelezen? Wij weten het niet. Wel kunnen we constateren, dat ons blad dezelfde weg is gegaan van alle grote zustersde verdwijning in het Niet. AFD. TUINLIEDEN. Buitenstaanders zullen het zeker vreemd vin den, dat op een scheepswerf en machinefabriek een afdeling Tuinlieden bestaat en werkt. Misschien zelfs zullen er nog mensen in ons bedrijf zijn, die maar weinig begrip hebben van de taak dezer afdeling, ofschoon zij, die plm. 25 jaar geleden het terrein in Schiedam betraden en nü nog hier werken, wel een groot verschil hebben geconstateerd. Toentertijd voerde een koolaspad naar het hart van de werf en er waren nog mooie landweg getjes op het terrein en nünu is terweers- zijden van de brede toegangsweg een pracht grasgazon met rozen. Dat is natuurlijk niet een gril van de natuur geweest, maar o.m. het werk van de afd. Tuinlieden. Overal echter, waar het mogelijk was en is, deed en doet die

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 3