DE GLOXINIA. Nu is het de tijd om voor moeder de vrouw een Gloxinia te kopen. Er wordt dikwijls gezegd: „Dat is zo'n lastige plant", maar met wat zorg kunt U er jaren plezier van hebben. Als U tot het kopen van een Gloxinia over gaat, koop dan niet een plant, die in volle bloei staat, maar liever een plant met een enkele bloem en flink wat knoppen, daar hebt U veel langer plezier van. De beste plaats voor de Gloxinia is in een vensterbank op het Noord-Oosten. Op die plaats zal zij U niet teleurstellen. Een venster op het Zuiden is ook te gebruiken, maar dan moet U haar toch tegen de ergste zon beschermen. Voorzie de plant tijdens de bloei regelmatig van water, liefst op kamertemperatuur, want aan koud water heeft ze een hekel. Geef haar elke week wat kunstmest, niet te sterk. Een theelepeltje op een liter water. Een liter is voldoende voor 20 planten. Geef deze oplossing nooit aan een droge plant, dus eerst de plant gieten. Na de bloei moet de plant afsterven. Dit moet lang zaam gaan. Drie weken na de bloei geeft U nog geregeld water en mest en daarna gelei delijk minder water en geen mest meer. Het blad wordt dan bruin en sterft af. U plaatst de plant dan in een kast (huiskamerkast), daar blijft ze heel de winter staan, maar vol strekt geen water geven. In het voorjaar haalt U de knol uit de pot en plaatst deze op een bloemschotel, die gevuld is met vochtige turf molm, zodat net de bovenkant eruit komt. Plaats de knol in een goed verwarmd vertrek en houd de turfmolm steeds vochtig. Na een dag of tien ziet U groei in de knol komen. Zijn de scheutjes plm. 6 cm, dan plaatst U de knol weer in de bloempot, zodat de knol net onder de grond komt. Men gebruikt daarvoor bloemistaarde. Men giet en mest weer normaal en in de zomer bezit U weer een prachtplant met bloemen. VERTROUWEN. Iets over VERTROUWEN, werkers van W.F. en particulieren bij W.F. werkzaam! Op Vrijdag, 20 Juni j.L, is mij iets overkomen, dat mijn vertrouwen zeer heeft geschokt. Ik was werkzaam op de „Angelo Parodi" in dok 3 en merkte bij de middagschaft, dat uit de gereedschapkist, die beneden in de gang bij de stores stond, mijn actetas met inhoud (sigarenaansteker 2.50, doos met shag, schoenlepel, middagboterhammen fles drin ken) verdwenen was. De tas, die zo goed als nieuw was, kostte 37.50. Hierdoor ben ik erg gedupeerd, want een strop van ruim 40.is niet leuk, en dan te weten, dat dit is gebeurd door een paar grijpgrage vingers van een ander en dat men zo is als werkers onder elkaar. Het is kras en erg, dat dit in ons blad moet verschijnen. Laten we toch geen pardon ge bruiken als we zulke elementen tegenkomen, want waar blijft het vertrouwen, mannen, als je niets meer kunt laten hangen of in je kist kunt opbergen. Laten we toch als een grote vriendenschaar werken, mannen op de werf, en laat er geen wantrouwen behoeven te zijn, maar laat de saamhorigheid en het vertrouwen vergroot worden, dat is voor ons allen plezie riger en het kan, door aller medewerking, welke ik hierbij vraag. P. VLOK, afd. Koperslagerij. CULTURELE DAGEN. Ingevolge artikel 17 sub C van de Collectieve Arbeidsovereenkomst in de Metaalindustrie is het de bedoeling, dat de twee dagen extra vacantie van de jeugdige werknemers zullen worden besteed voor doeleinden, welke hun al gemene ontwikkeling bevorderen. Uit onderstaande verslagen kunt U lezen hoe de jongens dit jaar deze dagen hebben door gebracht. Eerste Culturele dag. Wij vertrokken om 8 uur uit Schiedam en reden over Overschie naar Utrecht, waar de chauffeur ons vertelde, dat de Dom in 1252 gebouwd werd en 110 meter hoog is. Daarna gingen we naar Hilversum. De chauffeur ver telde ons, dat het stadhuis en de stadsschouw burg gebouwd waren door architect Dudock. Ook de studio's hebben wij gezien, eerst de K.R.O.-, daarna de N.C.R.V.-, de V.A.R.A.- en het laatste de A.V.R.O.-studio. Vervolgens zijn we in de speeltuin „Anna's Hoeve" geweest, waar we wat gebruikt hebben. Hierna ging het op Harderwijk aan. Ook daar werd een speel tuin bezocht en wat gebruikt. Toen kregen we een bootttocht langs de huidige Zuiderzeewer ken. Wij voeren eerst langs de opslagplaatsen voor bazaltsteen, puin en rijshout. Ook kwamen we langs de plaats, waar de zinkmatten voor het verstevigen van de dijk worden gemaakt. Deze matten worden gemaakt van rijshout. Wij voeren ook langs een eilandje, daarvan vertelde de schipper ons, dat dit keileem was. Een zeer vaste leemsoort uit de ijstijd. Dit leem wordt hoofdzakelijk bij Urk en Vollen- hove gebaggerd. Daarna voeren wij de Oosterpolder binnen. Hier gaf de schipper ons de volgende uiteenzetting: „Het maken van de dijk gaat zo, jongens. Eerst worden er stok ken uitgezet waar de dijk komt te liggen. Dan komt de baggermolen het zand wegbaggeren tot op een harde laag. Hierop komen keileem en zinkmatten met bazaltblokken verzwaard. Als dit aan beide kanten gedaan is, wordt er zand tussen gespoten. Dit wordt uit bakken gezogen, waar steeds water bij gespoten wordt. Als dit dan op de dijk komt blijft het zand liggen en het water loopt weg. Het gebeurt wel eens, dat het wegzakt, maar daar schrikt een Holland se dijkbouwer niet van terug. Hij vult het net zolang weer op totdat het niet meer wegzakt. Met de 90 km lange dijk om de Oosterpolder die 54000 ha groot wordt, hoopt men in 1956 klaar te zijn. Dan zullen ook drie gemalen klaar zijn, die gezamenlijk 4.000.000 liter per minuut eruit zullen pompen. De schipper ver telde ook iets over de glooiing van de dijk. Deze wordt gemaakt door speciale vakmensen uit Sliedrecht. Na deze boottocht, die erg leer zaam was, zijn wij weer op huis aan gegaan. Wij waren om 7.15 uur weer in Schiedam. Tweede Culturele dag. Om 8.30 uur vertrokken wij uit Schiedam en reden over Overschie naar Utrecht. Vandaar ging het naar Amersfoort en naar Leersum. Daarna zijn wij naar de Grebbeberg geweest, alwaar wij de Militaire Oorlogsgraven hebben bezocht. De heer v. d. Jagt vertelde ons, dat er hard gevochten was. Daarna hebben wij in Hotel-Restaurant „De Grebbeberg" ons twaalf uurtje genuttigd. Hier werd het voorstel gedaan om kersen te gaan eten of naar het dierenpark te gaan. Het kerseneten werd aangenomen. Dus gingen wij op zoek naar een kersenboomgaard. Toen wij deze gevonden hadden en kersen ge geten hadden, gingen wij naar Austerlitz, waar wij in de speeltuin zijn geweest. Daarna ging het op huis aan. Hiermede wil ik een hartelijk woord van dank zeggen aan de heer v. d. Jagt en zijn mannen, die deze dagen tot onvergetelijke hebben ge maakt. G. DRÖGE, leerschool afd. Timmerl. CULTURELE DAGEN. Maandag, 16 Juni, kwart voor acht. Wij stonden klaar op het Rubensplein. Ongeduldig, want zo'n fijne reis voor de boeg, dat is heel wat. Eindelijk riep een jongen: „Daar heb je ze", maar het was een mop, een tankwagen van de Shell. Maar om acht uur daar kwamen ze. Wij stormden naar bus 3 en na enig gehar rewar zaten we. Wij gingen door de stad, door Overschie naar Hillegersberg en vandaar draai den we aan èèn stuk door naar Hilversum. De chauffeur vertelde ons het een en ander over die stad. Wij zagen de K.R.O.-studio en ook de studio's van de andere omroepverenigingen. Het was ongeveer half 12 toen wij bij een Restaurant een heerlijke kop koffie aangeboden kregen en wij gelegenheid kregen onze boter ham te eten, waarvan wij ook een dankbaar gebruik maakten. Toen wij klaar waren storm den wij naar de speeltuin. De autootjes trokken de meeste aandacht. Een jongen en ik gingen een roeibootje huren en wij waren net 5 minu ten bezig toen het fluitje ging. Weg 50 ct„ maar ja, dat geeft niet. Vandaar gingen we naar Harderwijk, ook naar een speeltuin, waar we een glas limonade kre gen. Toen het tijd voor de boot was stapten we in; het was koud op het water, maar de Zuiderzeewerken waren erg interessant. Er wordt weieens gezegd: „Och, jij bent maar dijkwerker", maar men moet voor die mensen veel respect hebben, want als een nieuwe dijk aangelegd moet worden en hij zakt dan telkens weer om dan weer met volle moed een nieuwe laag er op te leggen1 De uitlegging was ook goed en leerzaam. Toen wij van de boot waren deden wij Harder wijk eer aan en kochten paling, die lekker was. Wij stapten in de bus, want het werd tijd om naar huis te gaan. Wij deden nog een speel tuin aan en kregen nog een flesje limonade. Toen gingen we met volle snelheid naar huis. Wij hadden nog een beetje pech met de bus, maar dat kon er nog wel bij. Dinsdag, 17 Juni. Het was weer hetzelfde liedje als gisteren. Wij gingen dezelfde weg tot Utrecht. Vandaar gingen wij naar een heerlijk zwembad, waar wij limonade kregen. Toen gin gen wij naar de Grebbeberg, waar wij allen onder de indruk vandaan gingen naar een Restaurant, waar wij voor de keus gesteld werden: naar Ouwehand's Dierenpark of ker sen eten. Wij kozen het laatste. Na een uurtje stapten we op en gingen een geschikte boom gaard opzoeken, die wij natuurlijk vonden. Toen we een behoorlijk partijtje kersen gegeten hadden gingen we naar huis toe, maar niet voordat we nog een speeltuin hadden aange daan, waar we een lekker glas ijs kregen. Het zijn onvergetelijke dagen geweest. H. GERRITS, afd. Bankwerkers-Draaiers. LAAT NU DE KLOK MAAR LUIDEN!!! Ja, laat nu de klok maar luiden, de spanning is voorbij. De A-ploeg heeft gewonnen, uit de koperslagerij. Ze hebben het goed bekeken, en staan nu bovenaan. In de serie die ze speelden, laat nu de klok maar slaan. Van Pelt en al zijn jongens, zij deden goed hun best. Hij gaf de goede leiding, zij zorgden voor de rest. Met 20 werd de zegederwedstrijd dus beslist We zijn trots op onze jongens, wat vanzelf sprekend is. De grondslag voor dit alles legde Pietje Rozendaal, Hij maakte 't eerste doelpunt voor deze zegepraal. En dan niet te vergeten, dat Jansen ook wat kan Hij maakte 't tweede doelpunt en was de grote man. Zo staan we in deze serie met trots nu boven aan. Maar we zijn nog niet aan 't einde, het is nog niet gedaan. Het gaat nu om te strijden voor de hoogste voethal-eer. Van de grote Wilton-serie, dus daarvoor in de weer. Want, jongens, sport staalt spieren en bindt ons allen saam. En met dit doel voor ogen zullen we verder gaan. Laat niets je dus weerhouden en houdt de koppen op. Wint deze Competitie, dan gaat de vlag in top. G. STERKMAN. DANKBETUIGINGEN. Ondergetekende betuigt haar hartelijke dank aan directie, bazen en werklieden van W.F. voor de vele blijken van medeleven, betoond bij het overlijden van haar man. Wed. A. VALK—FABER. Na mijn afscheid van het bedrijf, waar ik zo vele jaren heb mogen werken hetuig ik langs deze weg mijn hartelijke dank aan chef en collega's voor de prettige samenwerking. J. DE BOER.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 3