■H Officiële mededelingen Sociale rubriek de namiddag met de H.A.L.-wimpel aan de mast terug te keren. Zij, die tot de tijdelijke passagiers van de „Maasdam" behoorden, hebben tussen die twee tijdstippen in genoten van de tocht langs de grote havenwerken, de scheepsbouwbedrijven enz., gelegen aan de Maas; zij hebben genoten van de helaas korte zeetocht en hebben de officiële overdracht gehoord en meebeleefd. Eenvoudige vergelijkingen gaan niet altijd op. Men kan bij wijze van spreken voor 10 ct. minder gedaan krijgen dan voor 20, en zo gezien is er aan het inrichten van een schip en haar afmeting, luxe en schoonheid eigenlijk nooit een grens, alsmen betalen wil. Maar om tot een verantwoord evenwicht te komen tussen beschikbaar gesteld kapitaal, eisen des tijds en uitvoering, vergt scheepsbouwers capaciteit en economisch inzicht. Wij menen echter ons niet aan overdrijving schuldig te maken door te zeggen, dat hier weer een schip is afgeleverd, dat aan alle eisen voldoet, die redelijkerwijs door passagiers in alle klassen mogen worden gesteld. Onze directeur, de heer Van West, heeft na mens de werf W.F. de „Maasdam" in volle zee tijdens de lunch overgedragen aan de H.A.L. en een hartelijk applaus onderstreepte de woorden, gesproken door de heer Van West. De heer De Monchy aanvaardde gaarne het mooie schip en hoopte op goede vaart. Hij bracht dank aan de W.F. werf voor de correcte oplevering ondanks bekende moeilijkheden in de materiaalvoorziening. Hierna ging het gezelschap de traditionele wimpelwisseling in ogenschouw nemen; welke plechtigheid door Minister Staf persoonlijk werd verricht. Het verblijf aan boord van dit schip is op zichzelf een genot, maar zeker voor de één- dagspassagiers van 30 Juli 1952. De beide directies hebben dan ook menig dankwoord in ontvangst mogen nemen bij het afscheid en er mag worden aangenomen, dat zij die dit om de één of andere reden niet hebben kunnen uiten hetzelfde hebben gedacht. De „Maasdam" werd, evenals de „Rijndam", speciaal ontworpen ter tegemoetkoming aan de dringende vraag naar goedkoop passagiersver voer op grotere schaal. In deze schepen werden dan ook geheel nieuwe beginselen toegepast voor het vervoer van passagiers in de toeristen klasse, welke plaats biedt voor 860 passagiers, waarvan 60 °/o in 2-persoons hutten wordt ondergebracht. Een beperkte le klasse is ge legen op het sloependek, doch overigens is alle ruimte gereserveerd voor de toeristenklasse, met inbegrip van het promenadedek en alle daar gelegen salons, namelijk palmcourt, lounge, library, cardroom en rooksalon met bar. Op het sloependek bevindt zich voor de toeristen nog een kinderkamer, terwijl op het A-dek een ruime eetzaal is. Voor de le klasse-passagiers is er een aparte eetzaal en een lounge. De lounge voor de toeristenklasse kan worden in gericht als bioscoop. Verder is er aan boord een openlucht zwembad, te gebruiken gedurende de jaarlijkse cruises in de Amerikaanse wateren, gymnasium, beauty parlour en een personenlift. Alle hutten worden voorzien van mechanische ventilatie, met gekoelde lucht 's zomers en warme lucht 's winters, terwijl alle salons air conditioned zijn. Enige technische gegevens volgen hieronder: Het schip werd gebouwd onder klasse Lloyd's Register 100 A 1, en Nederlandsche Scheep vaart Inspectie. De hoofdafmetingen zijn: lengte tussen de loodlijnen 144,78 m. breedte op de spanten 21,03 m. holte in de zijden 12,80 m. bruto tonnage 15024 ton netto tonnage 10120 ton Het totale draagvermogen van het schip is 6957 ton Er zijn vier laadruimen met een inhoud van ongeveer 142.350 kub. voet. De vier vrieslaadcellen hebben een capaciteit van 15.250 kub. voet, waarbij een temperatuur van 15° F. kan worden gehandhaafd. Met het schip kunnen 28 a 30 automobielen worden vervoerd. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit een 8500 APK General Electric Cross Compound Turbine, met dubbele tandwieloverbrenging, waarvoor 2 oliegestookte Foster Wheeler ke tels zijn opgesteld. Het schip is uitgerust met de modernste navi gatiemiddelen, zoals Decca. Loran, Radar, Echolood, Sallog, luidsprekende telefooninstal laties, Sperry gyro kompas met automatische stuurinrichting en Radio peilinrichting met zichtbare aflezing. De bemanning zal bestaan uit ca. 300 personen. VAN DE REDACTIE. Op 25 Juli j.l. vond in de grote directiekamer de officiële huldiging plaats van de heer C. Keyzer, i.v.m. diens 25-jarig ambtsjubileum. Directeur Van West, sprekende namens de directie, memoreerde de belangrijkheid van het werk op sociaal gebied. In de tijd waarin wij nu leven is het sociale werk minstens even belangrijk als het andere. Hier geldt zeker: de juiste man op de juiste plaats en dat bij de benoeming tot chef Sociale Zaken van de heer Keyzer in 1945 de keuze op hem viel, bewijst, dat men toen al in hem de juiste capaciteiten en eigenschappen had aangetroffen om deze moeilijke taak goed te kunnen vervullen. In de loop der jaren is gebleken, dat het een goede keus is geweest en spreker dankte de jubilaris voor de manier, waarop deze zijn taak heeft vervuld en voor de wijze, waarop hij zijn afdeling bestuurt. Deze afdeling mag als model worden genoemd. Ook vroeger reeds, toen de jubilaris nog sous-chef was en spreker, in andere functies werkzaam zijnde, vaak inlich tingen aan hem vroeg, was hem de heer Van West altijd weer de doeltreffendheid van de verkregen cijfers en gegevens gebleken. De verschillende nevenfuncties van de heer Keyzer bewijzen, dat zich naar alle zijden en facetten van het bedrijf zijn belangstelling uit strekt. Ook Mevrouw Keyzer werd door spre ker bij dit jubileum betrokken, want de heer Van West was van mening, dat met hulp en steun van de echtgenote veel moeilijkheden o.m. in het werk beter te dragen en te ver werken zijn. Hem nog vele goede jaren toe wensende eindigde spreker, waarna de jubilaris in korte bewoordingen dank betuigde voor de goede woorden aan zijn adres uitgesproken. De aanwezigheid van de oud-directeur, de heer W. Wilton, deed hem bijzonder veel ge noegen. Velen maakten toen gebruik van de gelegen heid de heer en mevrouw Keyzer geluk te wensen. Daarna heeft de jubilaris met vrouw en kin deren in zijn eigen kamer nog ondervonden, dat velen, zeer velen het op prijs stelden hem de hand te drukken en te feliciteren. O.a. werd de heer Keyzer hier toegesproken door de heer Platje, die als vertegenwoordiger van de afd. Sociale Zaken er de nadruk op legde, dat de jubilaris een humaan chef is en de wereld in het algemeen behoefte heeft aan humane mensen. Als representant van de ambtenaren sprak de heer P. Bergh, die gaarne getuigde van de goede verhoudingen. De receptie ten huize van de jubilaris werd zeer druk bezocht door talrijke gemeentelijke en andere autoriteiten, terwijl uit het zakenleven velen van hun belangstelling blijk gaven in allerlei vormen, die door de jubilaris en zijn gezin op hoge prijs werden gesteld. 25-JARIG JUBILEUM Ir. W. RÖSINGH (s.i.) 1 Augustus j.l. was Ir. W H. C. E. Rösingh 25 jaar in dienst van ons bedrijf. Toen hij zijn studie voor scheepsbouwkundig ingenieur te Delft voltooid had. was hij eerst werkzaam op onze tekenkamer, vervolgens op de ontwerp afdeling en daarna als assistent-bedrijfsleider. Thans geeft hij als hoofdingenieur leiding aan een afdeling waarin diverse en meer speciaal wetenschappelijke vraagstukken op scheeps- bouwgebied worden bestudeerd, een en ander in nauw contact met onze afdelingen Reparatie en Nieuwbouw. Regelmatig houdt de heer Rösingh op zijn ge bied voeling met vooraanstaande figuren in binnen- en buitenland en meerdere de aandacht trekkende publicatie's van zijn hand verschenen in de technische pers. Ten slotte diene dat de jubilaris door het Directoraat voor Scheepsbouw en Reparatie als bestuurslid is afgevaardigd in het Studiecentrum voor Scheepsbouw en Navigatie. Het is mij ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum een behoefte allen, met wie ik in dit schone bedrijf loyaal mocht samenwerken, waardoor zelfs een band van vriendschap is ontstaan, hartelijk daarvoor dank te zeggen. Wij hebben gezamenlijk gestaan voor moei lijke en riskante werken waarvan ik even in Uw herinnering terugroep de berging van de Zuiderdam, de reparatie der Oranus en Nucu- lana, de berging van Dok IV, de stapelloop der Maasdam, waarbij wij de voldoening heb ben gesmaakt in goede harmonie een bevredi gend resultaat te bereiken. Dat U mijn vrouw als aandenken aan dit feit hebt willen vereren met een bloemenhulde en mij met een rijwiel en een vulpotlood, wordt op hogen prijs gesteld en ook hiervoor dank ik U heel hartelijk. Het is mijn wens, dat in de komende jaren onze banden van gemeenschappelijk werk en onder linge waardering nog sterker zullen worden aangehaald. W. RÖSINGH. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 579.90 van Centr. Mag., Schiedam (opbrengst verkoop klein materiaal). 333.58 van Werf Rotterdam (opbrengst ver koop klein materiaal). 71.05 van Machinefabriek, Schiedam (op brengst verkoop klein materiaal). In de maand Juli 1952 werd aan 92 leden van ons personeel in totaal 1612,52 uitgekeerd. Op Dinsdag, 22 Juli j.l., waren op uitnodiging van de directie, in de koffiekamer van het hoofdkantoor bijeen degenen, die de laatste maanden in verband met hun gevorderde leef tijd de dienst der onderneming hebben verlaten. Zij werden toegesproken door heer directeur v. West, die hun dankte voor hetgeen zij voor het bedrijf hebben gedaan en hun nog vele goede jaren toewenste.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 2